Zen a umění psát

Z pera jednoho z nejtvořivějších, nejvynalézavějších a nejplodnějších spisovatelů dvacátého století vzešlo devět mimořádných esejů na téma radost z psaní, v nichž autor vypráví, jak a proč se dokáže skutečně těšit ze svého řemesla. Ray Bradbury zde rekapituluje svou celoživotní práci – tvorbu nespočtu povídek, básní, divadelních her, filmů, televizních scénářů a muzikálů –, a tak s námi sdílí svou moudrost a nadšení, jež pro psaní chová. Každá esej, povzbudivě bezprostřední, obsahuje jedno společné podmanvé téma: psaní jako oslava, nikoli rutina. Tato kniha nerozebírá technickou stránku psaní a neutápí se v metodických návodech. Ve svých esejích Bradbury vždy zdůrazňuje tvůrčí zápal, nadšení a radost, které sám v psaní nalezl a nyní je předává také vám....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/3524/zen-a-umeni-psat-3524.jpg 4.473

Zen in the Art of Writing (1990)

Literatura naučná, O literatuře
Vydáno:, Pragma

Knišíl

Už jsem si do "šuplíku" psal před touto knihou a po ní určitě budu pokračovat. Motivační kniha, Bradbury se snaží dát praktické rady, aniž by zatěžoval s technikou psaní. Každý je originál a je potřeba akorát v sobě zažehnout ten kreativní plamen a nechat shořet tuny papíru, z jejichž popela pak povstane jak Fénix to nejlepší, co kdy napíšeme.

smazenaryba

Viac než hocičo iné je táto kniha náhľadom do mysle a života výnimočného autora, ktorá má byť hlavne inšpiráciou, nie metodickou príručkou. Kniha je podivuhodne poskladaná z niekoľkých esejí, ktoré vznikali počas troch dekád, pričom v knihe nenasledujú chronologicky, napriek čomu ich usporiadanie dáva zmysel. Takmer akoby Bradbury pri písaní cestoval v čase do dôb, ktoré mu sedeli k jednotlivým kapitolám. Magické.

lord-artoo
26.08.2017

Je to Bradburyovsky krásně napsané, ale dosti myšlenkově repetitivní. Takový nástin autorovy životní filosofie - toho, jak to viděl Ray. Nejsilnější částí celého díla jsou asi básně na konci knihy, které moc hezky shrnují a současně rozvíjí témata, o nichž se již hovořilo. Případné zájemce odkazuji na - dle mého soudu - výživnější knihu "Spisovatel a jeho přízraky" Argentince Ernesta Sabata.

Marshal
11.07.2017

Podívejte, asi takto: Ray Bradbury je poetický a vzletný autor, který čas od času zamotává páté do devátého. K myšlenkovému zámku se často musíte prosekat skrz houští růží a překročit patero rezavých konví a kostru zahradníka. Pokud se vám ale podaří naladit na autorův styl, čeká vás spousta překvapení. Bradburyho filozofie radostného tvůrce, který sahá do vlastního nitra a nechává psát své vnitřní dítě, člověka nabije neskutečnou tvůrčí energií a otevře nové studnice inspirace. Jako (p)savec vřele doporučuji.

Marluksa
24.06.2017

Vskutku zvláštní dílko. Chvílemi excelentní, plné hlubokých myšlenek, chvílemi nudné a nwzajímavé. Každopádně druhé nejlepší "tvůrčí psaní" co jsem četla.

Air15
27.05.2016

Po dočtení si říkám, že už bych konečně měl hnout zadkem a tu svou dávno rozepsanou povídku dopsat. Velmi inspirativní a nadšené psaní o psaní.

ModráLaboratoř
20.04.2016

„Vím, jak je každý člověk jiný a originální, i ten nejpomalejší a nejhloupější. Když na něj správně jdeme, když způsobíme svou řečí, aby se cítil volně, a nakonec se ho zeptáme: Co chceš?, poví vám každý o svém snu. A když člověk hovoří ze srdce, ve svém okamžiku pravdy, jeho mluva se stává poezií. V takovém okamžiku pojistka po mokrém prsknutí vzplane a začíná ohňostroj. ...Slyšel jsem strojvůdce mluvit o Americe ve stylu Toma Wolfeho...Slyšel jsem matky vyprávět o té dlouhé noci se svým prvorozeným...Slyšel jsem babičku líčit její první bál....A ti všichni byli básníci, když jejich duše hořely.“

MilujuV.Huga
14.03.2015

Z knihy:

"Pokaždé, když ráno vyskočím z postele, šlápnu na minu. Ta mina jsem já. Po výbuchu věnuji zbytek dne skládáním jednotlivých kousků dohromady."

"Nedělám si nárok na vítězství. Ale když jsem věšel svoje rukavice, byla na nich krev."

"Píšete-li bez nadšení, bez požitku, bez lásky, bez legrace, jste jen poloviční spisovatelé."

"Chceme-li zajistit dobrou stravu pro své podvědomí, jak máme sestavit jídelníček? Svůj seznam bychom mohli zahájit takto: Číst poezii každý den svého života. Poezie je dobrá, protože napíná svaly, které dostatečně často nepoužíváte. Poezie rozvíjí smysly a udržuje je v tom nejlepším stavu. Pomáhá vám uvědomovat si, že mátě nos, oči, uši, jazyk a ruce. Především je poezie zhuštěnou metaforou nebo přirovnáním. Takové metafory mohou jako japonské papírové květiny expandovat nakonec do gigantických forem. knížky poezie jsou plné myšlenek, a přece, jak zřídka jsem zažil, aby je mistři povídky doporučovali k nahlédnutí."

"Čtěte ty autory, kteří píši tak, jak vy byste jednou chtěli psát, kteří myslí tak, jak vy byste rádi mysleli."

"... nevstanou a nerozběhnou se, ale obrátí se ve spánku a život projede kolem."

"Když tohle začne, sbalím si svého dinosaura a odcházím."

"Kdo naučil učitele a knihovníky vyhrnout si rukávy, posadit se zpříma a vnímat okolí?"

"Jsme nemocní? Nemocnice světa jsou lepší od té doby, co je navštívila televize, která podržela za ruku a odejmula tak polovinu zla, kterým je nemoc a izolace."

"A ve skutečném životě, jak víme, může neschopnost uvolnit určité napětí vést k zešílení."

"Věděli jste, že v kinech každý večer před zazněním irské hymny vznikají příšerné návaly, jak si davy razí cestu k východu, aby nemuseli znovu slyšet nenáviděné tóny? To se opravdu děje. Já to viděl. Já s nimi běžel."

"Anebo, což je ještě horší, chopíme se myšlenky pracovat pro peníze..."

"Moudrý otec zná své dítě."

"Vzpomeňte si na toho pianistu, který tvrdil, že když nebude cvičit jen jeden den, pozná to sám, když nebude cvičit dva dny, poznají to kritici, a po třech dnech to pozná publikum."

Leechmyi
25.03.2014

Útlé, a přesto neuvěřitelně silné dílo...

Gahanka
12.11.2013

No skvělé! Teď mám v hlavě malého skřítka, který mě nutí psát! :D
Děkuji pane Bradbury!

Standa Šebek
03.09.2013

Společně s Kingovým O psaní nejinspirativnější věc pro spisovatele.