Průvodce světem J.R.R. Tolkiena

od:


KoupitKoupit eknihu

Britský autor několika knih o díle klasika světové fantasy provází čtenáře ve více než pěti stech abecedně řazených hesel přehlednou a čtivou formou po základních lokalitách, národech, osobnostech a flóře a fauně Tolkienovy Středozemě. Praktickou příručku pro každého čtenáře Hobita, Pána prstenů i dalších Tolkienových děl doprovází výběr ilustrací, chronologická tabulka a rejstřík pramenů. David Day (1947) je autorem knih Tolkienův prsten, Tolkienův bestiář a řady dalších titulů z oblasti mytologie a fantastiky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33129/pruvodce-svetem-j-r-r-tolkiena-XXz-33129.jpg 3.950
Orig. název:

The Tolkien Companion (1993)

Žánr:
Sci-fi, Mytologie, Encyklopedie, vzdělání
Vydáno:, Mustang
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Přidat komentář
RyonMathrin
19.08.2018

Stručný, ale zároveň poměrně nabitý svazek - ano, je to trochu protimluv, ale kniha nabízí čtyři sta hesel ze Středozemě na 250 stránkách, přičemž každé je výstižně podáno. Je to dobrá alternativa pro vyhledávání pojmů, které si člověk (hobit, elf... vyberte, co na vás sedí) při četbě Tolienových knih hned nezapamatuje nebo si je chce jen připomenout.
Ilustrace jsou také velmi pěkné (podle mne až na některé výjimky, to je ale otázka osobního vkusu.)

Lessana
29.04.2016

Krásny prierez Stredozeme, táto praktická príručka s veľmi charakteristickými (a na môj vkus dosť tmavými) ilustráciami a tenším (mne voňavým) papierom. Nadšencom poskytuje bohatú ponuku informácií v abecednom poradí, či už na objasnenie, občerstvenie alebo na zoznámenie sa.

AndyTheReader
07.04.2016

Pakliže se chcete na jednom místě dozvědět mnohé informace o názvosloví a jmenosloví, místopisu a národopisu, fauně a floře i významných osobnostech a událostech Ardy (přesněji Středozemě a Valinoru - Zemí neumírajících v Amanu) nebo si jen osvěžit své (zapomenuté) znalosti Tolkienova univerza, je tato encyklopedická příručka velmi vhodnou publikací k nahlédnutí. Abecedně řazených pojmů je v ní požehnaně a pokrývají opravdu slušnou porci tolkienovských reálií. Samozřejmě zde nelze obsáhnout naprosto vše, to by kniha musela mít několikanásobek svého počtu stran, daný výběr však považuji za velmi solidní a dobře poskládaný.

Zřejmě jedinou zásadní výtku bych měl k absenci jakýchkoli (praktických) dodatků v knize. Kromě heslovité dvoustránkové chronologie životních milníků J. R. R. Tolkiena na úvod a jmenného rejstříku (který u publikace podobného charakteru považuji za povinnost) na konci knihy, zde více nenajdete (vydání z roku 2003). Myslím, že místo zmíněné biografické chronologie by pro čtenáře byla mnohem užitečnější chronologie významných událostí jednotlivých věků Středozemě a Zemí neumírajících. Nejvíce jsem však v této publikaci postrádal mapu, jelikož odkazy na rozličná místa jsou prakticky v každém druhém pojmu. Pro lepší zážitek tedy doporučuji předem prostudovat a zapamatovat si příslušné mapy z jiných "tolkienovek" nebo je mít po ruce a při četbě do nich nahlížet.

Aildrin
29.11.2014

Koupil jsem hlavně proto, že jsem nikde nemohl najít zmíněný obrázek Legolase. :-) Ilustrátoři se zřejmě snažily rozbít obecně vžitou představu o vizáži elfů. Jinak rejstřík moji představu splnil. Koupil jsem úmyslně druhé opravené vydání, které se navíc přebalem hodí mezi ostatní knihy o Středozemi rozhodně víc, než ta první veselá fialová verze, ale to už je věc názoru.

Peter.Melon
18.11.2014

Lucy2211 má podobný názor jako já...

Lucy2211
12.08.2014

Úžasná knížka pro všechny, kteří mají rádi Tolkienovy knihy. Jedná se o takový rejstřík (abecedně seřazený). Mě se kniha moc líbila a má čestné místo v mé knihovničce :))

Standa Šebek
04.09.2013

Jde skutečně jen o encyklopedii - abecední seznam jmen a názvů a jejich vysvětlení. Nic víc, nic míň

lufi-peace
24.05.2013

Báječná kniha pro fanoušky Tolkienova světa! Jestli občas máte zmatek ve všech těch jménech, určitě vám tato kniha pomůže a navíc se dozvíte spoustu věcí, co vám dosud unikaly.

MajaG
02.03.2012

Výborná knížka pro milovníky Tolkienových příběhů. Pro mě něco jako takový atlas Tolkienova světa.