Malý, velký

Představte si náš svět jako kruh, na jehož obvodu se vyskytuje mnoho cest - říkejme jim dveře -, jimiž můžeme vstoupit do dalšího menšího, uvnitř však většího kruhu jiného světa. Jeho obyvatelé jsou velcí asi jako malý pták nebo plamen svíčky. Tak je nejčastěji spatřujeme, protože většina lidí překročí pouze první obvod, pokud vůbec. Další hranice je menší a je v ní proto méně dveří; je také méně pravděpodobné, že jimi někdo náhodně projde. Obyvatelé dalšího kruhu by vypadali jako vílí děti nebo skřítci, které spatřujeme méně často. A tak to jde dál, velké vnitřní kruhy, v nichž obyvatelé dorůstají plné velikosti, jsou tak malé, že je dennodenně překračujeme, aniž bychom o tom věděli, proto máme tolik pověstí o skutcích tam učiněných. A konečně největší kruh, nekonečno, střed - Férie, dámy a pánové, kde hrdinové jezdí přes nekonečné pláně, plaví se po oceánech a nic tam není nemožné - ten je tak malý, že ani žádné dveře nemá. Pokusme se Férii navštívit alespoň na stránkách literárně mimořádného románu, jenž posouvá žánr fantasy do netušených výšin....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96217/maly-velky-SdC-96217.jpg 3.641
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Triton, Argo

Little, Big, 1981

Kniha Malý, velký

Enforcer

Zdá se, že tuto knihu napsal pod anglickým pseudonymem John Crowley samotný Jára Cimrman. Poznat se to dá dle neustále se střídajícího prvku očekávání a prvku zklamání, což autorovi vydrží po celou délku knihy.

Readerka97

Zajímavá kniha Malý, velký představuje rodinu, Příběh a svět. Někdy je těžké jí porozumět a ne všem se bude líbit. Komu ale nevadí, že si na celek musí počkat a má rád různá připodobnění, ať neváhá a přečte si jí.

alexLytton

Před mnoha lety psal Martin Šust pro Pevnost sérii článků Magické klenoty žánru fantasy, v níž představil nejen knihy již přeložené, ale i ty knihy, které na český překlad ještě čekají. Jednou z nich byl i Malý, velký - o kterém psal Šust velice lichotivě. Překlad si nakonec vydupal coby editor edice Fantastika u Arga; pro mne byla jasná věc, že si knihu koupím, i když jsem si musel chvilku počkat, než mi to moje děravá kapsa dovolila.

Co jsem od knihy očekával? Úžasnou fantasy o kouzelném domě plném zvláštních místností, které slouží jako dveře do jiných světů, kde se lidé setkávají s elfy a vílami.

Co jsem od knihy dostal? Půl tuctu rozepsaných, nahozených příběhu, z nichž ani jeden není dokončený. Skvělé nápady, které nejsou dotažené a příjdou vniveč: mluvící zvířata, podvržené dítě, titán v elfí říši. Knihu plnou záměrných nelogismů a protimluvů ( Včela, nebo moře?), které jako kdyby spatlal Pejsek s Kočičkou. Autorovu neochotu dodat čtenáři skutečný příběh.
Toto je magický realismus v té nejhorší podobě: umělecká beletrie ozvláštněná prvky fantasy, které slouží jen jako metafora. Výsledkem je kniha, která nezaujme ani čtenáře hlavního proudu, ani čtenáře fantastiky.

Jestli se mi na Malém, velkém přece něco líbilo, pak to byl obraz rodiny, která sice prochází špatnými časy, chudobou a chátráním, ale přesto drží při sobě.
Kniha taky má nějakou atmosféru, jenž ve mne zůstává i po dočtení. Zkoušel jsem jí dát druhou šanci, ale zatím se mi to nepovedlo.
Je to kniha, která mne rozčiluje promarněným potenciálem.

NalinnMane
29.04.2018

Se strašnou námahou jsem přečtla prvních třicet stránek a že by mi to něco dalo... ANI NÁHODOU! Chápu, že je to hezká lyrickoepická věc, ale tý epiky tam teda nebylo v podstatě nic. Hrozně mě to mrzí, protože jsem od toho očekávala opravdu hodně, ale tohle jsem teda nečekala. Proto jsem taky četla pořád dál a dál, ale když to ještě na třicáté stránce vypadalo jako úvod a nebo nedejbože už rozjetý příběh, tak to už mi trochu ruply nervy a knihu jsem s velkým smutkem odložila a nechala nedotčenou.

PetaZ
11.04.2018

Dočteno, ale uff.. Bylo to sice zajímavé, ale pokud bych měla nutkání se k nějaké knize vrátit, tahle to nebude... Vsechna cest prekladateli

skrob
19.06.2017odpad!

Je možné, že se to později "rozjede", ale začátek je TAK nudný, že jsem to odložil.

Tyet
16.06.2017

Ačkoliv nejsem žádným velkým příznivcem a čtenářem fantasy žánru, koupila jsem si tuhle knížku od Johna Crowleyho ze zvědavosti a protože mi v anotaci něco brnklo na správnou strunu. A udělala jsem dobře. Těžko vyprávět, o čem ta kniha je, protože je zvláštní. Je o fantazii, o mizející Férii a jejích obyvatelích, o síle Příběhu, o relativitě času i prostoru, o lásce i obyčejném životě. Ale pro mě je hlavně o tomhle: neztrácet čas zbytečnostmi, život je kouzlo a každý člověk a každá situace může být zázrakem. Zkusme trochu posunout naše vnímání a tím i činy. Zítra může být na všechno pozdě, udělejte to teď hned.

Netto.I.C.
07.05.2015