Jak rozumět komiksu

„Potenciál komiksu je bez hranic a úžasný!“ S těmito slovy se Scott McCloud pouští do jednoho z nejodvážnějších projektů, jaký kdy jeho obor poznal. Dílo Jak rozumět komiksu důkladně a nápaditě zkoumá sílu a možnosti snad nejpodceňovanějšího uměleckého média na světě. Hned od svého vydání roku 1993 toto dílo zaujalo čestné místo mezi největšími úspěchy komiksu jako takového, stalo se pilířem jeho teorie, nezbytným nástrojem a zdrojem informací pro každého, kdo se komiksem chce zabývat hlouběji a soustavněji, ale i skvělou a zábavnou četbou pro všechny, kdo chtějí prostě jen pochopit, jak komiks funguje. Scott McCloud vás vezme na okružní cestu po všech zákoutích komiksového umění. Dotkne se jeho dějin, které sahají více než tři tisíce let do minulosti. Odhalí sílu symbolů a působení linek a barvy. Prozkoumá záhady, které se skrývají v mezerách mezi panely, a porovná i komiksové tradice Ameriky, Evropy a Japonska. Především však jasně formuluje, proč komiks může být stejně důležitý, úspěšný a rozmanitý jako film, próza, malba či jakákoli jiná umělecká forma. Proč je vlastně jazyk komiksu tak univerzálně srozumitelný? Proč stačí pár čárek a dvě tři srdíčka, aby všichni pochopili, že postava se právě zamilovala? A pár vlnovek, abychom pochopili, že je jí zima? Těmito a stovkami dalších otázek se zabývá Scott McCloud ve svém zásadním díle, které Alan Moore označil za „jednoduše nejlepší“ knihu o komiksu, jakou kdy měl v ruce, a o které si prakticky totéž myslí komiksoví velikáni od Eisnera po Spiegelmana. Pokud chcete pochopit, co to vlastně je (a co už není) komiks, jak toto médium působí na své čtenáře a jaké techniky, triky a fígle jeho tvůrci používají, aby nás všechny „dostali“, nemůžete si vybrat lepší zdroj než tuhle proslulou knihu. A překvapí snad někoho, že tato klíčová publikace o komiksu má formu… komiksu? ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/7788/jak-rozumet-komiksu-7788.jpg 4.789
Literatura světová, Komiksy
Vydáno, BB art

Understanding Comics

Kniha Jak rozumět komiksu

R47

Skvělý "literárněvědný" úvod do problematiky jazyka komiksu. I když už je spousta jeho závěrů překonaná, pořád je to povinnost a pořád se na něj odkazuje. Navíc ta forma je jedinečná.

tomexx
22.11.2019

Skvelé čítanie, plné rôznych vnemov a pohľadov na fenomén zvaný komiks. Komiksy čítam od útleho veku, ale nikdy som nad nimi hlbšie neuvažoval. Táto kniha to zmenila a umožnila mi vnímať komiksy, ale i ďalšie formy umenia, v nových perspektívach. Zároveň to bolo aj veľmi vtipné.

Nelíísek
31.10.2018

Tenhle komiks o komiksu úplně změnil můj pohled na komiks.

Nádherně zpracované, absolutně nejvíc se mi líbí komiksové zpracování, není to jen 200 stran popsaných řádků ale opravdového dokonalého prolnutí obrazu a slova.

Zabývám se poslední dobou také kresbou a malbou a v knize jsem se dozvěděla i hodně věcí o tomto, škoda že v ČR je tato kniha k sehnání jenom na bazarech a to velmi vzácně já jsem na ní narazila v knihovně, ráda bych jí měla doma po ruce a pořád se k ní vracela. Rovněž je škoda že se k českému publiku nedostala i publikace Making Comics četla jsem ji v angličtině a také mě naprosto nadchla.

"Není k tomu potřeba víc než touha vyjádřit se, ochota učit se a schopnost vidět neviditelné."

makushenka
04.07.2017

Výborný start pro někoho, kdo o komiksu neví nic a chtěl by ho trochu líp pochopit.

Mercatino
21.05.2017

Jeden z vůbec nejlepších komiksu, které jsem četl. Čekal jsem úplně něco jiného, ale příjemně mě to překvapilo. Tento komiks by jsem doporučil všem, čtenářům komiksů, začínajícím tvůrcům, ale i těm, kteří žádný komiks nečetli, protože si myslím, že vstup přes tento komiks do světa komiksů, by byl úžasný.

Líbilo se mi na tomto komiksu:

+ jasnost a přehlednost
+ hloubka myšlenek, autor komiksů šel až na dřeň
+ krásné zpracování, vypravěč sympaťák
+ ke komiksu se můžu často vracet
+ zábavná forma, která čtenáře dokáže dost krát místy pobavit.

Beltrix
01.10.2016

Velmi originální formou podané informace o komiksech, o tom jak fungují a jak je vnímáme.

martinstefko
27.09.2016

Pokud jsou tu ti, co teprve chtějí komiks objevovat, ale ne jen jako příběhy, ale jako formu, které by se sami chopili, je právě kniha "Jak rozumět komiksu" skvělým začátkem. A naštěstí vyšla i česky!

Disease
22.02.2016

Čtení komixu už pro mě nikdy nebude stejné jako před přečtením téhle knihy.

komiksy

Scott McCloud
americká, 1960
  • Sochař 2016
  • Jak rozumět komiksu 2008

Kniha Jak rozumět komiksu je v

Právě čtených1x
dalších seznamech1x