Malý bratr

Malý bratr
https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90349/bmid_maly-bratr-AXb-90349.jpg 4 80 80

Sedmnáctiletý Marcus alias w1n5t0n je přesvědčený, že zná všechna pravidla hry – a finty, jak je obejít. Je chytrý, pohotový a vyzná se v dnešním sesíťovaném světě, takže si lehce poradí i s vlezlým špiclováním své střední školy. Jednoho dne se mu svět obrátí vzhůru nohama – vyrazí s kamarády za školu a před jeho očima dojde k teroristickému útoku na San Francisco. A protože zrovna byli ve špatnou chvíli na špatném místě, ocitnou se v moci Ministerstva vnitřní bezpečnosti, které je obratem uklidí do tajné věznice k několikadenním nevybíravým výslechům. Když je konečně propustí, zjistí Marcus, že se jeho město změnilo v policejní stát, kde se s každým zachází jako s potenciálním teroristou. Nikdo by mu neuvěřil, co se stalo, a tak mu zbývá jediné: vyřídit vnitřní bezpečnost vlastními silami. Dokáže dospívající hacker vyhrát nad úřady, které se vymkly kontrole? 1. vydání.... celý text

Romány Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Triton
Originální název:

Little Brother , 2005


více info...

Přidat komentář

KaLiBi
02.07.2022 5 z 5

Opravdu skvělá knížka. Dlouho se mi nestalo, že by příběh byl čtivý od začátku do konce. Každé zmíněné bezpečností opatření je podáno srozumitelně i pro naprostého laika v tomto oboru. Po přečtení zanechává kniha hodně pocitů a podnětů k zamyšlení. Úžasný je také doslov Bruce Schneiera.

Romča11
10.07.2019 4 z 5

Tahle knížka ukazuje jak se může moderní technologie a zajišťování bezpečnosti zvrtnout. "Soukromí je součastí bezpečí ne jeho opakem". Stojí za to si přečíst, věřte mi.


Metla
23.07.2018 4 z 5

Procházet kolem tohoto titulu v knihkupectví, přeletěla bych po něm zběžně pohledem a ignorovala ho jako četbu pro dospívající, která mi už nemá co sdělit. A udělala bych velkou chybu. Ano, kniha je primárně cílená na mládež, ale je sakramentsky dobře napsaná (překlad i redakce také na jedničku), něco nového jsem se z ní přece jen dozvěděla (především co se týká bezpečnostních systémů a počítačové komunikace) a přestože obsažené myšlenky o svobodě nejsou převratné, nedělá je to triviálními či snad méně pravdivými.

"Malý bratr" je "1984" současné mladé generace. Věnuje se aktuálním problémům: terorismu, strachu, ztrátě soukromí, systematické likvidaci svobody a pošlapávání lidské důstojnosti ve jménu "vyššího dobra". Nemůžu se ztotožnit úplně se vším, co se v knize předkládá - na můj vkus se až příliš bagatelizovaly zkušenosti dospělých a z teenagerů se dělaly vzory uvědomělosti a zodpovědnosti. Autor kritizuje, nenaznačuje však ideální řešení.

Na druhou stranu se mi líbilo, že lidé jsou v románu skutečně lidští, dělají chyby, mají své slabosti, fyzické potřeby, jednají pochopitelně, nejsou to žádní supermani, nýbrž zoufalí jedinci v zoufalé situaci. Tím odpovídám příznivcům akce: ne, Marcus a jeho kamarádi se nebudou plížit vládními budovami, likvidovat vládní agenty ani sestřelovat vládní helikoptéry. Jejich boj je mnohem nenápadnější a věrohodnější: využívají proti systému své vědomosti, své znalosti počítačů, hackovací schopnosti, ba dokonce i rozjívená hravost se dostane ke slovu (popis LARPů byl velmi zajímavý). Cory Doctorow dokázal srozumitelně i celkem zábavně popsat různé technické vychytávky, šifrování, programování atd., přesto je třeba se alespoň v základech dané tématiky orientovat.

Ve srovnání s Orwellovým kultovním dílem je použito jiných prostředků, rozmanitějších, podstatně méně deprimujících: zde totalita teprve nastupuje, zatímco v "1984" šlo o rozjetou mašinérii, také závěrečné vyznění je zcela odlišné. Naléhavost "Malého bratra" to nijak neumenšuje, ten je totiž aktuálnější, prakticky zaměnitelný s dnešní realitou. Přála bych si být o 20 let mladší, pak by se tento román s nejvyšší pravděpodobností stal mou biblí. Navzdory věkovému handicapu mohu jedině uznale zvednout palec: pro dospívající by tahle knížka měla být povinnou četbou, pokročilejším ročníkům však má rovněž co nabídnout. Opravdu milé překvapení.

lukma
06.07.2018 4 z 5

Z tohoto žánru jsem moc knih nenašel. Malý bratr se velmi dobře četl. Vzhledem k recenzím jsem měl ale asi přehnaně vysoká očekávání

Sliver
22.03.2018 4 z 5

Jedna z lepších young adult knih, co jsem kdy četl (a to i když YA moc nemusím).

kruppe
27.02.2018 3 z 5

Z young adult fantasy lepší průměr. Pár výtek se najde, přičemž nejvíc proti srsti mi byly popisné pasáže. Příliš vysvětlování i v závěru, který by měl být hutný a ne neustále zpomalovaný nějakým dokomentováváním... Navíc samotný konec je takový nijaký, příliš zázračný a v ústech vám nechá pachuť toho, že by tam přeci ještě něco mělo být...

Hellrampage
21.09.2017 5 z 5

S Malým bratom som navýsosť spokojný. Odporúčam všetkými desiatimi. Začiatočné udalosti vás budú drviť a Marcusove trápenie sa vám dostane pod kožu. O to silnejšie s ním sympatizujete a sledujete jeho zvraty, nápady a hackerstvo. Kniha je veľmi silná na to, aká je mladá (2008) a odkazuje na dnešný svet, v ktorom sme sledovaní, len o tom nevieme. Práve to, že kniha nemá ani desať rokov je plus, pretože autor píše o existujúcich systémoch, hardware a software, takže človek, ktorý sa ako-tak okrajovo vyzná v počítačovej terminológii bude chrochtať blahom.

Občas je text pretechnizovaný a je únavné čítať niektoré riadky. Najviac musím skritizovať záver, ktorý mi tam akosi nesedel a očakával som trochu iný. Nechcem zbytočne spoilerovať. Zadná anotácia aj tak odhalí cca 100 strán knihy, na druhú stranu sa dozviete zápletku. Ako sa kniha dostáva do záveru, je neskutočne emočne nabitá. Sám som mal slzy na krajíčku, pretože autor emócie hlavnej postavy opísal bravúrne. Romániky medzi Marcusom a ženskými som bral ako pozitívum, aspoň hlavný hrdina mohol na chvíľu újsť z toho celého šialenstva.

Ak ste hrali Watch Dogs 2, ktorý sa točí okolo hackeroch a San Franciscu, neváhajte a prečítajte si túto skvelú knihu. Ak ste ju už čítali ale hru ešte nehrali, odporúčam naopak hru. Sám som bol prekvapený, ako rýchlo som Malého brata prečítal. Po Kingovom tisícstranovom Svědectví mi kniha prišla ako taká väčšia poviedka.

Kous, kous, kous, kous, kous!

Tatsume
15.08.2017 4 z 5

Napřed jsem si myslela, že je to sci-fi, pak mi došlo, že už to sci-fi vlastně není.

Ten konec mi přišel takový, že už autor něvěděl, co s dějem, tak přišel "zásah vyšší moci" - takový celkem rychlý střih v zajímavé části.

O knize se sice mluví jako o teenagerovském románu, nicméně mohu doporučit i lidem, co už dávno nejsou "-teen".

trudoš
31.08.2015 5 z 5

Úžasná kniha. Jednoduchá, rychlá a tak narvaná informacemi, až jednoho překvapí její poměrně krátký rozsah. I když to zdálky tak nevypadá, Malý bratr je v důsledku románem pro mládež, jenž svým přesahem bez problému zaujme čtenáře jakéhokoliv věku od 14 let. A to i přesto, že je psán jazykem moderní mládeže, přičemž nedochází k tomu, že by se v něm jeden zákonitě ztrácel.
Tématem je současné vnímání terorismu, především pak jeho dopad na společnost jako takovou. Svoboda je znenadání postavena do pozice „každý může být terorista“, což všeobecnou paranoiu nijak moc nekurýruje. Nejde o obhajobu či hanobení zastrašovací války, ale o problém dopadu atmosféry strachu, kterému vláda často přímo i nepřímo napomáhá.
Přestože námět může vypadat zbytečně nabubřele a nudně, Cory Doctorow z něj za pomoci podmanivé zápletky vytěžil maximum. Jediná vada na jinak skvělém románu je snad jen konec. Až mi přišlo, že sám autor si moc nevěděl rady a vše si ulehčil drobným lidským deus ex machina.

Lev
20.07.2015 3 z 5

Všeobecná cenzura a sledování internetu nebo dokonce osob, je pro čtenáře zajímavé téma hlavně z toho důvodu, že to není až takové sci-fi jak by se mohlo na první pohled zdát. Zde nám je představen příběh o teenagerovi, který je po bombovém útoku na San Francisco svědkem postupného utahování smyčky kolem svobody ve jménu boje s terorismem. Kniha určitě není špatná už jen díky tomu, že nám názorně ukazuje jak je pro státní složky jednoduché ořezat svobodu veřejného projevu nebo svobody obecně a ještě u velkého procenta obyvatelstva manipulací docílit spokojenosti či nezájmu. V románu jsem ale při takovém tématu očekával např. větší kritiku médií nebo tvrdší opozici, což vylučuje autorovo zaměření na vrstevníky hlavní postavy. Závěr knihy mi přišel až moc jednoduchý a celkově mi Malý bratr nesedl, protože mi zde chyběla syrová atmosféra.

józi.odkudkam
15.02.2015 4 z 5

Skromná kniha, jejíž cílení je však jasné a trefné. A to sice svoboda (na) internetu. Jistě, příběh není bůhví co, ale myšlenka přizpůsobit většího brášku mladší generaci a vlastně i dnešnímu informačnímu věku je podle mě velice chválihodná. Taky trošku burcuje lidi, aby se nedali a dává docela přesné tipy. Kniha je na konci doplněna i seznamem příslušných webových odkazů co a jak...Za mě fajn počin. Slabší 4****

Atrament
12.12.2014 2 z 5

Little Brother je knížka, ze které mám docela ambivalentní pocity. Námět jako takový je mi sympatický hodně, využívání 9/11 hysterie k oklešťování nejzákladnějších svobod a práv občanů pod záminkou ' boje proti terorismu' je velmi aktuální a zajímavé téma.

Bohužel Doctorow nezpracovává tuto látku nijak zvlášť podařeně. Příběh je prostinký a předvídatelný a sám o sobě by vydal tak na kratší povídečku. Do délky románu jej Doctorow nafoukl za pomocí sáhodlouhých popisů a vysvětlování. A popisuje toho opravdu hodně. Technické elaboráty na téma bezpečnosti na netu, šifrování a dalších technických lahůdek mi až tak nevadily, aspoň se člověk dozvěděl něco užitečného a nového. Ale popisy toho co má kdo na sobě, co si objednává k jídlu, co čte a co je hrozně cool, ty už mi lezly ve dvou třetinách knihy vyloženě na nervy. Chvílemi jsem měl pocit, že spíš čtu příručku pro dnešní mladé, která se jim snaží ukazovat co by se jim správně mělo líbit. Je mi jasné, že příběh je jakoby vyprávěn sedmnáctiletým hošíkem, a tomu zřejmě autor přizpůsobil i styl, ale výsledek na mě působí dost odtažitě a ve svém důsledku nepříliš čtivě.

Díky všem těm popisům, se totiž nějak vytratila slibně hutná atmosféra, naznačená v úvodu. Takže ve finále pouze za dvě hvězdičky.

(čteno v anglickém originále)

Nagadir
01.12.2014 4 z 5

Knížka s neuvěřitelně sympatickým hrdinou. Téma hackování/počítače mám moc ráda (např. Modrá sféra od Jefferyho Deavra) a ani tady si nemohu stěžovat. Vše je velice srozumitelné, postavy jsou inteligentní (což je v Y-A knihách ojedinělé) a není problém se s nimi ztotožnit.
8/10

endroo25
10.09.2014 4 z 5

Knihu s timto tematem (terorismus) jsem cetl poprve a musim uznat, ze je to opravdu dobry pohled na tento moderni problem. Knizka je napsana srozumitelne a jelikoz jsem fanousek xboxu, tak jsem si take uzival technicke pasaze knihy.

myshmother
16.02.2014 5 z 5

Knihu doporučuji pro pubescenty a adolescenty, kteří odmítají číst a kteří se již dříve nenechali nalákat na Tolkiena nebo Rowlingovou. Tohle téma, plné ajťácké a hackerské terminologie, by je mohlo chytit za srdce a přivést k četbě. Můj osobní názor je, že by kniha stála za zfilmování.

Standa Šebek
10.09.2013 4 z 5

1984 pro pro mladou počítačovou generaci.
Středoškolák Marcus je hacker, který zná spoustu fint a triků a volný čas tráví stavbou vlastních notebooků. Když se však jeho rodné San Francisko stane terčem teroristického útoku, je Marcus je díky svým hackerským aktivitám shodou okolností označen za podezřelého a několik dní vězněn a vyslýchán nevybíravým způsobem bez vědomí veřejnosti.

Po propuštění zjistí, že i moderní město se může ze dne na den změnit v policejní stát, kde pod záminkou boje proti terorismu může být každý sledován, prohledáván, zatýkán a vyslýchán jako potencionální terorista.

Nejde přitom o žádnou fiktivní Oceánii, člověka napadá, jak reálně a děsivě snadno by podobná situace mohla po dalším 11. září nastat. Jak lehce v záplavě moderních médií ukrýt pravdu a jak lze v krizových situacích využít strachu a obav lidí k dobrovolnému omezování jejich práv a svobody.

Marcus udělá jediné, co umí - spojí se na síti s dalšími mladými lidmi, kteří odmítají nečinně přihlížet ("Cílem teroristů je šířit strach. A já mám teď strach z vlastní vlády") a hackerskými útoky se společně pustí do boje s Ministerstvem vnitřní bezpečnosti. Můžete si být jistí, že jim ti puberťáci pořádně zatopí, otázkou je, jestli náctiletí hackeři mohou zvítězit nad vládními úřady.

Kniha se dobře čte, je svižná a plná zajímavostí ze světa bezpečnostních systémů, které nás obklopují na každém kroku. Zjistíte, jak si z LEDek a toaletního papíru vyrobit zařízení na odhalování mikrokamer, nahlédnete do mentality hackerů a pochopíte i jejich potěšení z vytváření bezpečnostních systému, hledání způsobů, jak je prolomit a následně opět vylepšit.

Kniha nadchne především mladší generaci, ale i starší si jí mohou bez problému užít (za předpokladu, že alespoň tuší, co znamenají slova jako "hacking", "wi-fina" nebo "online RPG").

Fiona
05.03.2013 5 z 5

Podle komentářů na internetu jsem čekala dobře (populárně) napsanou příručku o soukromí a bezpečnosti na síti. Dostala jsem super teenagerovský román, který se mi skvěle četl, ačkoli už jsem twenty ager. To, jakým způsobem byl protknutý hromadou informací mne nijak nerušilo, ale kdybych nebyla na dovolené bez netu, jistě bych si pár věcí dohledala. Právě louskám Pirate Cinema a asi mám nového oblíbeného autora.

Timberwolf
30.10.2012 5 z 5

Hodně poutavý a dnes i velmi aktuální příběh o omezování osobních svobod v zájmu boje proti terorismu.

Štítky knihy

antiutopie, dystopie, kakotopie hackeři policejní stát

Autorovy knížky

Cory Doctorow
kanadská, 1971
2011  84%Malý bratr