sporran sporran komentáře u knih

Dívám se, kolik lidí níže inspirovala k očistě domova od zbytečností. Zajímavý je přístup autorky ke spojení úklidu domácnosti s úklidem v sobě, ve svém životě. I její šílený přístup - děkování kabelkám, ponožkám, děkování domu.... Ač to zní, jako popis šílencova chování, tak to má něco do sebe. Nejde přeci v podstatě o to děkovat věcem, ale zastavit se, zamyslet se nad svým dnem, nad tím, co se událo. Naučit se zamýšlet nad svým okolím. Je fakt, že haldy věcí v nejbližším okolí člověku klidu nedodají. Zaujal mě ten příběh, kdy měla paní popsané police a šuplíky. A autorka má v tomhle pravdu. V dnešní informacemi nabušené době je naprosto šílené otevřít skříň, ze které na vás křičí další nápisy. Kniha je o zamyšlení nejen nad úklidem a vlastní domácností, ale nad sebou samým. Ale je fakt šílená. :-)

01.04.2018 4 z 5

Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Griet Op de Beeck

Knihou jsem se nějak nemohla prokousat. Už ve dvou třetinách jsem chtěla být u konce a doufala, že zaujme. Popisuje život a vnímání rodiny dívky, které v dětství zemřela matka, ve třech časových údobích. Závěrečný popis umírání otce velmi syrový a uvěřitelný.

31.03.2018 2 z 5

Křečci a jejich chov Křečci a jejich chov Vladimír Motyčka

Zajímavá kniha pro stávající i budoucí chovatele křečků.

25.03.2018 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi zajímavě napsaná knížka zabývající se otázkou pocitu viny, která je zakořeněná hluboko v člověku. Aniž bychom svým jednáním chtěli ublížit, může se stát, že se právě díky tomu dají věci do pohybu špatným směrem. Autorka v jednotlivých kapitolách prolíná roviny válečných let, vrací se do doby, kdy hlavní hrdinka, Hana, svým rozhodnutím zvrátí svůj i osud svých blízkých. A takto se to stane ještě v několika časových okamžicích v jejím životě. Kniha, hodná zfilmování.

25.03.2018 5 z 5

Zítra bude líp: Kronika míru, války a exilu Zítra bude líp: Kronika míru, války a exilu Zdena Kaprálová

Velmi čtivá kniha. Přesně odpovídá názvu. Nádherný retrospektivní pohled do minulosti začíná v předválečném období v ČSR. Procházíme životem vyšší vrstvy za období protektorátů. Krátkými příhodami a popisem situace se vytváří obrázek života v tehdejší době a to včetně uvěznění manžela autorky. Autorka popisuje fyzické, ale i psychické strádání. Člověk ve svém vlastním domě nikdy nebyl v bezpečí, gestapo mohlo přijít kdykoli a s jakýmkoli obviněním. Zajímavý byl také popis anabáze uvěznění a následného soudu. S informací o skutečném soudu se setkávám v této podobě poprvé. A následný vývoj... Další cesty a stěhování... Člověk si to jen těžko dokáže představit, že by tolikrát zcela změnil svoje zázemí se dvěma dětmi a neumím si ani představit získávání financí na tyto cesty.
Je to velmi obsáhlá kniha, která s životním příběhem, který by vydal na několik dílů. Doporučuji všem čtenářům, kteří se chtějí pročíst dějinami v této literární podobě.

18.03.2018 4 z 5

Poslední začátek Poslední začátek Lauren James

Tak tohle je opravdu "mocná" knížka. Cestování časem v tomto duchu dává určitý smysl. Možná i životní. Nemohlo by to tak skutečně být? Velmi zajímavé úvahy autorky. Jsem z této knihy i jejího prvního dílu nadšená.

24.02.2018 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Opět pěkný román procházející několika generacemi jednoho rodu. Líbí se mi popis běžného života. Jen ten zvrat v poslední třetině byl tak nějak příliš, ale zase předznamenal vývoj ve zbytku knihy. Úžasné mi přijde i to, že kniha začíná vlastně jejím koncem. Pěkná čtivá kniha hodná zfilmování.

18.02.2018 4 z 5

Suši v duši Suši v duši Eva Urbaníková

Kniha mě nenadchali. Je to klasický paperback. Žila jsem s Japoncem v zahraničí. Některé věci mi teď dávají větší smysl, ale zase až tolik bych je neodsuzovala - hostesky, placená zábavy, zvyšování ega, nezájem o sex. To mi přijde opravdu přehnané. Spíš bych řekla, že narazila ne japonského mača... Já jsem zažila opak, i když řada postřehů z oblasti jejich kultury a vůbec života platí.

10.02.2018 2 z 5

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Zajímavá kniha o poválečné atmosféře v oblasti, kde byli násilně vyhnáni (vyvražděni) obyvatelé - Němci. Vypráví malá holčička, jejíma očima. Bohužel pravda, krutá... Vina a krutost není jen na německé straně, neměli bychom na to zapomenout.

09.02.2018 4 z 5

Bez lepku - sladké i slané recepty Bez lepku - sladké i slané recepty Lucie Kazdová

Šikovné recepty z ingrediencí, které jsou dostupné. Máme vyzkoušené přímo v bzl. cukrárně, kam pravidelně dojíždíme. Navíc velmi pěkně udělaná knížka.

04.02.2018 5 z 5

První konec První konec Lauren James

Velmi zajímavě napsaná kniha. Ač na pomezí scifi, tak pro mě zajímavé. Čekala jsem spíš lovestory.... ale nakonec se z toho vyvrbilo něco naprosto jiného. Rozhodně stojí za přečtení i za zamyšlení a zfilmování.

28.01.2018 4 z 5

Skřípot štěrku - Vyrůstala jsem mezi mormony Skřípot štěrku - Vyrůstala jsem mezi mormony Ruth Wariner

Velmi zajímavá knížka z prostředí komunity Mormonů, která je v mém čtenářském portfoliu prvotinou. Je zajímavé vhlédnout do života lidí, kteří žijí jinak, mají jiné priority, jiný model rodiny, jiné smýšlení. Nicméně společné je téma zneužívání, které se objevuje kdekoli, bez ohledu na smýšlení komunity a lidí v ní.
Velmi zajímavá biografická kniha. A jsem velmi ráda, že autorka našla v životě smír, klid i lásku.

27.01.2018 4 z 5

Hvězdy mezi Sluncem a Měsícem Hvězdy mezi Sluncem a Měsícem Susan Elizabeth McClelland

Autobiografická knížka. Jak potvrzuje komentář na konci, tak popisované věci jsou skutečné. To je děsivé, i když s ohledem na naše povědomí o Severní Koreji očekávané. Zajímavé je tradiční pojetí rodiny a ženy v rodině a příslušenství ke Straně. Vůbec pojetí ženy v asijských kulturách je zajímavé a leckdy stále ještě přetrvávají zažité tradice, které ženám dávají podřadnou roli. I když mohu říci, že u moderní generace např. v Japonsku už tomu tak není. Zůstala spíše úcta. Otázka Sev. Koreji je nyní opět aktuálně diskutována s ohledem na jejich militantní projevy vůči západním zemím. Kdo osvobodí Sonhwo a Songmina?

20.01.2018 4 z 5

Krámek s kouzly Krámek s kouzly James R. Doty

Populárně naučná kniha je velmi čtivá. Na rozdíl od některých beletrií. V první polovině mě zaujala "kouzla". Opravdu fungují a člověk se je chce sám naučit, protože jde vlastně o zklidnění mysli. Už dříve jsem se zajímala o "taje" mozku a toto mě ještě více posunulo k tomuto tématu.

14.01.2018 4 z 5

Kam se poděla Elizabeth Kam se poděla Elizabeth Emma Healey

Velmi zajímavé téma. Pojetí vnímání staré paní s duševní nemocí. Moc pěkně nastíněné pocity, neznámý dům, neznámá paní (dcera), poznámky na papírkách, pocit, že někoho ztratila. Jen ten konec byl trošku moc.... Nějak bych to zahrála do autu. Maličkou zdlouhavá kniha.

30.12.2017 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Líbí se mi zpracování tří generací žen a jejich osudů. Více bych se jim věnovala do hloubky i s nějakým přesahem. Rozdělení do kapitol bylo pro čtení přínosem. Zaujala mě zápletka, kdy se potýká hlavní hrdinka s STB. Čtivá kniha.

16.12.2017 3 z 5

Motýlí ostrov Motýlí ostrov Corina Bomann

Oddechové čtení. Stejně jako čtenářku níže mě ke knize přivedla obálka. Krátké kapitoly jsou sondou do dvou dějových linií. Musím se přiznat, že ze začátku mě bavilo spíše Dianino pátrání a naopak čtení o životě anglických dam na Cejlonu mě z toho vytrhlovalo. Po polovině knihy se to změnilo. Pohltilo mě vykreslení života na ostrově vč. povídání o jednom z etnik Tamilech. Již dříve jsem měla možnost díky své kamarádce ze Srí Lanky o jejich životě slyšet (spíše ve špatném světle). Nyní jsem se ponořila do popisu života na plantáži spíše v takovém tom literárním duchu... Prožívala vzkvátající nešťastnou lásku.... Ale všechno dobře skončilo. Pěkná oddechová knížka. Když jsem si přečetla biografii autorky, tak mě zaujalo i to, že je to žena v mém věku a už třetí knížka....

10.12.2017 4 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Láska na pozadí války a holokaustu. Již po několikáté čtu knihu s obdobným tématem. Nakonec ve stáří se našli... Americký happyend.
Některé osoby v knize jsou podle skutečných lidí. Kdysi jsem byla na prohlídce v Terezíně a viděla třeba obrázky, o kterých se v knize píše. Viděla jsem ty stísněné cimry s pryčnami. O to silnější je číst tuto knihu.

11.11.2017 4 z 5

My nejsme my My nejsme my Matthew Thomas

Opravdu hodně obsáhlá kniha. Na více než šesti stech stránkách prožijeme celý život s Eileen. V některých věcech ji pochopíte, v jiných ne... Myslím, že není ničím až tak výjimečná a i její život je tak nějak americky běžný. Běžnosti se vymkne ve chvíli, kdy její manžel v nízkém věku onemocní. Ač kniha obsáhlá, tak v některých pasážích bych se více věnovala popisu pocitů hlavních hrdinů. Někdy jsou jen naťuknuté, což je škoda. Jinak v této porci četby jsem uvítala krátké kapitoly.

08.11.2017 3 z 5

Sirotek č. 8 Sirotek č. 8 Kim van Alkemade

Zajímavé téma. Jen ta pointa, čekala bych, že bude na závěr více rozebrané nitro hlavní hrdinky vzhledem k tak závažným událostem, které prožila a vrátili se jí v dospělosti zpátky. Kniha k zamyšlení. Do jaké míry k pokusům docházelo a vlastně stále ještě dochází. JInak trochu zvláštní začátek, který trochu gradoval v úplně jinou zápletku. Možná bych méně popisovala okolnosti, které přivedly Rachel a Sama do sirotčince. Zprvu jsem myslela, podle popisu chování Rachel, že je s mentálním postižením. Pak mě překvapilo, že zápletka byla něčem jiném.

25.10.2017 3 z 5