Hvězdy mezi Sluncem a Měsícem

Svědectví ženy, která přežila věznění v KLDR a podařilo se jí i s malým dítětem uprchnout do Mongolska, odtud do Jižní Koreje a posléze do Kanady. Autorka s mrazivou věcností popisuje podmínky v zemi, naprostou lhostejnost státních představitelů k utrpení lidí a všudypřítomné policejní špehování. Lidé už často nejsou zvyklí uvažovat sami za sebe a zcela mechanicky vykonávají nařízení pohlavárů, aktivně donáší na spolupracovníky, provádějí veřejnou sebekritiku a o vůdci si nedovolí ani zapochybovat. Neméně šokující je i náhled do prostředí věznic a pracovních táborů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314323/hvezdy-mezi-sluncem-a-mesicem-1nu-314323.jpg 4.669
Literatura světová, Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Ikar (ČR)

The Stars between the Sun and the Moon, 2014

Kniha Hvězdy mezi Sluncem a Měsícem

Sonča2

Příběh zajímavý, ale styl psaní takový jednoduchý jako od dítěte. Až v polovině knihy jsem vlastně zjistila, kdy se děj odehrává. Hlavní hrdinka mi přišla taková jednodušší, možná to ale souvisí s tím, jak vyrůstala. Za mě není potřeba, aby každý, kdo odněkud utekl,o tom nutně napsal knihu.

broskev28

Tohle je jedna z knih, u nichž nemáte sílu ani chuť hodnotit hvězdičkami. Tady nejde o literární umění, ale o schopnost jednoduše, pokud možno přesně a dostatečně úderně popsat tragický osud těch, kteří se narodili na špatném (?) místě naší planety.
Kdykoli slyším nebo čtu něco podobného (Stín banyánu, Ó velký Budho, pomoz jim), napadá mě totéž: žije na této planetě nějaký jiný tvor, který je schopen a ochoten používat své fyzické schopnosti i "šedé buňky mozkové" s cílem co nejvíce a co nejhrůzněji ublížit členům svého společenství?
Jestli ano, pak o něm nevím. Pokud je mi známo, tak této "dokonalosti" dosahují pouze lidé, prý páni tvorstva. A to bez ohledu na dobu a na národnost.
A jen na závěr - po přečtení skvělé knížky Totál Balkán na mě jako nečekané osvěžení působila tato slova (přičemž je vůbec nepřeceňuji):
"Možná máš štěstí, že jsi přišla zrovna teď," řekla mi žena sedící na protější straně stolu. Uvědomila jsem si, že ani nevím, který je rok, natožpak datum. "Proč?" zeptala jsem se.
"Slyšela jsem, že nějaká skupina , co se jmenuje Spojené národy, nařídila Čosonu, aby přestal zabíjet děti uvězněných žen. Naléhají na Stranu, aby propustila těhotné ženy, děti a staré lidi."

martinastefkova

Skvělá kniha ze světa, který si jen stěží dokážeme představit. Koupila jsem za 29 Kč, což nechápu. Za mě klenot.

Analady

Před pár lety jsem přečetla jinou knihu o životě v Severní Koreji a útěku z ní a ta byla mnohem lepší. Tato kniha mi moc nesedla. O tom, že život v Severní Koreji je drsný, není pochyb. Lituji lidi, kteří musí žít v těchto podmínkách. Ale doporučuji spíše knihu Abych přežila.

karolina1733

Perfektní knížka. Je to sice podivný, použít takové slovo u tohoto typu knížky, ale je to pravda. Příběh, který Lucia zažila je neuvěřitelný.

Přečetla jsem už mnoho příběhů severokorejců, kteří unikli a začali žít nový život, ale tenhle patří zdaleka mezi ty nejsilnější a nejbolestivější.

Kdo si to nepřečte, ten prohloupí. Klaním se.

avokado4

Velice kvalitně napsaná knížka, která hlavně podrobně líčí otřesný život lidí, po několik desetiletí, na severokorejském venkově.

Josh
29.12.2019

Autorka/hrdinka dává nahlédnout do každodenního života v KLDR s mrazivou věcností - od dětství, přes pubertu až po dospělost - a je to nejen vymývání mozků ze strany školy, představitelů moci (např. stranou určený 1 pro 30 rodin), ale také tlak rodiny, společnosti, kultury. Někdy působí hrdinka jako dost naivní až hloupá, kdy si zaviní nedobré situace svojí paličatostí nebo možná ignorancí, jakkoli se ve své zemi a podmínkách orientuje. Bez diskuze je rodina pro ni vždy na 1.místě, i když i tam se stanou nečekaná odhalení.

Podobné praktiky jako KGB už od dob Lenina, a jiné k tomu určené složky v komunistických zemích i tady některé podmínky nepřekvapí, bohužel o nich v ČR také něco víme. Přesto „komplexní balíček“ pro běžného člověka v KLDR je děsivý - hladomor, povinnost podávat výkony do úmoru, schválení koho si vzít nebo kam cestovat, přes poznání jaký život vedou v komunistické spřátelené Číně nejen Korejci, ale i Číňané sami a jak se chovají k utečencům, až po vězení (hrdinka ví, že na tom byla ještě dobře, mj. k tomu jí pomohlo, že tentokrát poslechla rady jiných).

Cituji hrdinku: „Jako dítě mě učili, že komunismus je zřízení, kde jsou si lidé rovni. Ale bylo něco takového vůbec možné? Začala jsem o tom pochybovat.“
Tohle jedno zaváhání je vlastně děsivé!! Jak se Desatero (že by okopírovaný nápad) hlavního komunistického šéfa země dostane každému člověku pod kůži. Chtějí tito lidé politovat a mají být litováni, když nejsou zvyklí sami uvažovat a svobodu neznají, co kdyby je zničila? Demokracie má svoje hodnoty, nabídku, ale i požadavky…..

Po přečtení se nelze než ptát JAK JE TO VŮBEC MOŽNÉ ?? Dojem bezmoci na jedné a vzteku na straně druhé, protože nejde jen o politickou situaci určenou bez-hlavou této země, aroganci tohoto systému k bídě a bolesti vlastního národa za cenu tisíců životů, ale také špehování a udávaní se lidí navzájem….. Jak vrátit KLDR a jeho lidem důstojnost?

PanKrbec
13.11.2019

Neuvěřitelný příběh o těžkém a smutném životě v komunistické totalitě. To by měla být povinná četba, hlavně pro Ty, kteří tvrdí, že za komunismu bylo lépe (i když život tady a v Severní Korey se dá jen těžko srovnávat).

Vlastní životopis
Vlastní životopis