sporran

Přečtené 273Úpravy zahrádek
? - červen 2022
Úpravy zahrádek 2004, Roger Sweetinburgh

Řada obrázkových tipů, co jak na zahradě udělat. Techniky stále platí, ale podání a provedení už není moderní.


Úpravy malých zahrad
? - červen 2022
Úpravy malých zahrad 2008, Andrew Wilson

Inspirace různých zahrad, zákoutí s jednotlivými tématy a návrhy od architektů. Starší kniha, trendy už jsou trochu jiné.


Oskar a růžová paní
25. červen 2022
Oskar a růžová paní 2006, Eric Emmanuel Schmitt

Dojemná útlá knížka o Bohu, životě, smrti, umírání, nemoci, o nás a našich blízkých. Tak nějak všechno jen na pár stránkách. Nechápu, jak to mohl někdo tak krásně, jednoduše a výstižně napsat.


Hortenzie v zahradě
? - květen 2022
Hortenzie v zahradě 2019, Martina Meidingerová

Moc pěkná knížka. Zprvu jsem byla trochu skeptická k obsahu, ale vlastně se mi líbí. Ty fotografie jsou úžasné a hlavně hortenzie jsou úžasné keře a díky této knížce mám o nich lepší přehled.


Letničky
? - květen 2022
Letničky 2006, Herta Simon

Pěkný souhrn toho, co potřebujeme rychle vědět o letničkách.


Řez stromů a keřů : jehličnany, listnaté stromy, ovocné a okrasné dřeviny, růže
? - duben 2022
Řez stromů a keřů : jehličnany, listnaté stromy, ovocné a okrasné dřeviny, růže 2014, Helmut Pirc

Velmi přehledná knížka s názornými ukázkami.


Biomanželka
? - březen 2022
Biomanželka 2010, Michal Viewegh

Opět jsem nepřišla Vieweghovi na chuť. Knihu jsem se sebezapřením dočetla. Hlavní hrdina je snob, který se neustále lituje. Text mi přijde místy bez návaznosti. Nevím, kdo optikou autora více utrpí, jestli ženy nebo muži. Každopádně po další knize od V. už rozhodně nesáhnu.


Žít lehce
leden - únor 2022
Žít lehce 2021, Lucie Sedlářová

Žít lehce je vlastně filozofické sousloví. Autoři v knize ukazují svůj pohled na hledání smyslu tohoto sousloví prostřednictvím lidí, kteří se ve svých životech, běžných denních činnostech vrátili ke kořenům. Snaží se žít soběstačně, pracovat na svých pozemcích, ale zároveň se zabývají prožíváním života bez balastu konzumu a pozlátek techniky a dalších zbytečností. Líbí se mi myšlenka rodového spojení. Manželé Sedlářovi kromě knihy mají svůj web i projekt nazvaný Žít lehce jehož součástí jsou i záznamy rozhovorů, které vedou o životě se svými přáteli.


Stalo se včera v noci
? - únor 2022
Stalo se včera v noci 2014, Adele Parks

Přečetla jsem. Ale po knize nezůstala žádná stopa. Jak píše paní pode mnou, tak také nechápu, proč je kniha tak silná.


Jak vypěstovat šťastnou rostlinu
? - únor 2022
Jak vypěstovat šťastnou rostlinu 2020, Malgorzata Augustyn


Velká svačinková bichle
? - únor 2022
Velká svačinková bichle 2020, P. Mähringová (pseudonym)


Velká obědová bichle
? - únor 2022
Velká obědová bichle 2021, P. Mähringová (pseudonym)


Krajina a lidé
? - leden 2022
Krajina a lidé 2017, Petr Petřík

Zajímavá kompilace dat, vysvětlení a rozbor záležitostí kolem udržitelného hospodaření v ČR.


Bez filtru
květen 2021 - leden 2022
Bez filtru 2018, Kristýna Dolejšová

Kniha pro jinou věkovou skupinu :-) Celý projekt i zaměření knihy chápu, ale jde to tak nějak mimo mě. Jinak psáno přesně stylem a jazykem pro teenagery.


Když tu nejsi
? - leden 2022
Když tu nejsi 2020, Valentina Nazarova

Zaujal mě přebal knihy a to, že je to thriller pro mladé dospělé. Nevím, jaký věk je tím myšlen, ale myslím, že dceru by kniha nezaujala. Čtivý začátek a konec a mezitím se to tak nějak táhlo. Konec překvapivý, možná až otevřený pro pokračování nebo takový ten, domyslete si dle svého přání.


Den, kdy došly prachy
? - leden 2022
Den, kdy došly prachy 2009, Milan Vodička

Kniha je takovou kompilací informací z doby hospodářské krize, jedné z předchozích, psaná po roce 2008, tj. v časech další jakési hospodářské krize. A v době, kdy očekáváme ekonomickou krizi po sanaci škod způsobených pandemií, se člověk ptá, co všechno a jakým způsobem krize v minulosti ovlivnila. Zaměření je hlavně na Ameriku, kolébku krize... Hodně zajímavé je třeba závěrečné shrnutí, které provazuje předešlá data právě s krizí v jednadvacátém století a člověk může po dalším desetiletí vyvozovat závěry, co případně přicházející pandemická krize přinese. Jsem laik, takže jen laicky, tak nějak selským rozumem. No, uvidíme.


Štěstí pro začátečníky
? - prosinec 2021
Štěstí pro začátečníky 2019, Katherine Center

Knihu bych si normálně nepůjčila, ale doputovala ke mně v knihovně jako "knížka naslepo". Je to taková knížka, která vcelku neublíží, ale není nijak zásadní. Trochu něco jako zmiňuje paní pode mnou. Zajímavá byla část, kdy hlavní hrdinka prožívá kurz přežití. Jinak příběh a celkové okolnosti takový, no prostě čajíček....


Moje bejby Amerika - Co vám nikdo neřekne o životě v cizině
? - prosinec 2021
Moje bejby Amerika - Co vám nikdo neřekne o životě v cizině 2018, Jana LeBlanc

Chytlavá knížka. Dostala jsem se k ní naprostou náhodou, tento žánr moc nečtu. Zprvu mě nadchla vtipem, bezprostředností, výstižnými komentáři. Po několika kapitolách se to už malinko omrzelo. Ale stejně vcelku pěkná knížka.


Útulný domov s rostlinami
? - srpen 2021
Útulný domov s rostlinami 2017, Ian Drummond

Pěkná aranžmá, jednoduchá doporučení k umístění rostlin v jednotlivých místnostech, pěkná grafika.


Beton a hlína
? - červenec 2021
Beton a hlína 2021, Viktorie Hanišová

Je fajn, že se tuto knížku chystá číst 110 lidí. Velmi oceňuji záměr autorky a výběr respondentů. Rozhovory jsou "bez servítek" a v osobité řeči každého respondenta. Zaujal mě i termín enviromentální žal, což v důsledku opravdu sleduji. Blízké jsou i postoje, že každý z nás může přispět, i když jsme jen pomyslná kapka v moři. Velmi čtivá a podnětná kniha. I když zprvu mě malinko odrazovala grafika obalu i uvnitř.


Slow fashion: Módní revoluce
? - červenec 2021
Slow fashion: Módní revoluce 2021, Joanna Glogaza

Kniha plná cenných postřehů ze světa módního průmyslu, který zahlcuje planetu. Zkuste se zamyslet, jestli "v tom" taky jedete a zjistíte, že jedete. Je tedy čas to změnit.


V hlavě
? - červenec 2021
V hlavě 2020, Gábina Pokorná

Literární debut této mladé autorky je obdivuhodný. Občas jsou situace hnané do extrémů, další jsou zase velmi syrové. Velmi pěkný začátek a jsem zvědavá na další tvorbu.


Ještě to nebalím, vzkazuje babička
? - květen 2021
Ještě to nebalím, vzkazuje babička 2018, Judy Leigh

Čtení jak se říká na dovolenou. Pracuji se seniory a proto mi to přijde tak trochu přitažené. Ale na druhou stranu určitá myšlenka do života tu možná je. Knihu rozhodně nezatracuji.


Levá strana světa
? - květen 2021
Levá strana světa 2021, Lisa Genova

Opět velmi čtivá kniha LIsy Genovy zabývající se pohledem na život člověka se zdravotním problémem. A jak ho zvládnout. O syndromu opomíjení levé strany jsem dosud nevěděla. Díky knize si dokáže člověk nezdravotník jasně představit dopad tohoto omezení do života úspěšné ženy a matky tří dětí...


Tohle město, tahle řeka
květen 2021 (02.-07.)
Tohle město, tahle řeka 2021, Martina Leierová

Mám ráda knihy, které skládají příběhy spojené jednou dějovou linkou. Čtivá kniha se sociologickým obsahem, osudy lidí, které se vzájemně prolínají...


Chci tě mít ve skříni
duben 2021 (15.-25.)
Chci tě mít ve skříni 2019, Simona Votyová

Velmi zajímavě pojatý příběh dvou lidí a jejich životních kroků, zlomů, proher.... Líbilo se mi zakomponování tématu autismu, které je v této době velmi aktuální. Autorka také velmi dobře zaznamenala, pocity, myšlenky, takové to já myšlení v hlavě v běžném životě. Některé věci vyhnané do extrémů, ale klidně se mohlo takto stát. Pěkná a čtivá kniha.


Hlas kukačky
duben 2021 (15.-17.)
Hlas kukačky 2019, H. M. Körnerová (pseudonym)

Körnerové styl, román o jedné rodině, silná žena a její životní rány...


Celý den se nic nestane
duben 2021 (02.-04.)
Celý den se nic nestane 2013, Bianca Bellová

Takové jakési plytké. Vlastně se nic nestalo. Hlavní hrdinka má docela zvláštní úvahy, její dcera také. Děj nika nesměřuje... Spíš je to jen takové skládání úvah, výkřiků... Od autorky jsem četla na doporučení třetí knihu, ale opravdu nepřesvědčila.


Mona
? - duben 2021
Mona 2019, Bianca Bellová

Kniha mi přijde tak trochu bezobsažná. Dějová linka vlastně chybí. Je to spíše taková mozaika střípků různých lidí z různých časových období. Člověk v podstatě neví, do jakého období, místa a okolností jsou hrdinové knihy zasazeni. Závěrečných pár stran mi přijde dost slabých.


Jezero
březen 2021 (27.-28.)
Jezero 2016, Bianca Bellová

Opravdu zvláštní kniha. Byla mi doporučená. Asi jsem od ní čekala více. Tentokrát se musím připojit k celkovému hodnocení na databázi. Téma dobré, ale celkově by mě zajímalo více.


Šikmý kostel
březen 2021 (12.-21.)
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Aktuálně knížka vysoko na žebříčku. Pěkné téma, zajímavé regionální usazení. Jen bych těch téměř třicet let viděla alespoň na dva díly. Přijde mi to trochu prohospodařené. Začátek velmi nadějný, ale najednou je půl rodiny mrtvé. Pak šup se zbytkem do prostředí hospody (krásné sociální téma včetně umírajícího muže hostinské). Šup do závěru života hlavní hrdinky, která zanechala vlastně jedinou stopu, coby mrzoutská vdova... Velmi pěkný nápad, ale...


Další kvítka v bytě: Ruce od hlíny
březen 2021 (12.-20.)
Další kvítka v bytě: Ruce od hlíny 2021, Veronika Ježková

Vizuálně svěží prakticky psaná kniha dvěma normálními holkami. Nádherné fotky, nádherná aranžmá, fajn postřehy, rady, tipy. Snad první kniha, u které jsem čekala na její vydání a moc se mi líbila.


Šťastní lidé čtou a pijou kávu
? - únor 2021
Šťastní lidé čtou a pijou kávu 2016, Agnès Martin-Lugand

Čtivý slaďák s chytlavým titulem. Nevyužité téma kavárny, nevyužitý titul knihy. Jak píší čtenáři pode mnou, v některých částech smutné.


Než vystydne káva
? - únor 2021
Než vystydne káva 2019, Tošikazu Kawaguči

Na japonských povídkách se mi líbí, že bývají vzájemně propojené. Nevím, zda to patří k přístupu v literatuře v Japonsku :-) , ale jsem tím nadšená. Jinak povídky mají pro mě hloubku v tom, že i když nejde přítomnost změnit, tak důležité je, jak na ni nahlížíme, jak se situací pracujeme. A to je tady krásně ukázané. To téma, návrat v čase, souvislost s kávou (pro kafaře lahoda).... Moc pěkně napsané.


Kvítka v bytě
? - únor 2021
Kvítka v bytě 2019, Veronika Ježková

Bezva knížka pro pokojovkáře pohodáře... Taková moderní, co má šmrnc a odpovídá přesně na to, co vám vrtá hlavou.


Trhlina
? - únor 2021
Trhlina 2017, Jozef Karika

Mysteriózní kniha založená na skutečných místech a lidech. Poutavé čtení, které zároveň znejišťuje. Čím si vlastně kolem jsme jistí? Člověku to nedá, aby si záchytné body z knihy neověřil na internetu. Tribeč je díky tomu velmi exponované místo...


Případ Pavlína
? - leden 2021
Případ Pavlína 2014, Martina Formanová

Zajímavý vhled do konce šedesátých let. Relativně snadný přechod do emigrace. A pak popis toho, jak těžké bylo bojovat s režimem ze zahraničí. Trochu smutný konec, rozpad rodiny i to, že vlastně sama Pavlína byla nakonec "za hranicemi" spíše nešťastná. Kdyby někdo věděl, že přijde revoluce.... Jak by se daly věci udělat jinak.


Pandemie
? - prosinec 2020
Pandemie 2020, Michal Kubal

Velmi přehledně uspořádané zpravodajství letošního prvního pololetí a obrázek pandemie. Zaujaly mě hlavně kapitoly zaměřené na zahraničí - Čína, švédský model boje s COV, zákulisí událostí ve Velké Británii. Českou politickou scénu člověk tak nějak sledoval a má ještě v živé paměti. Nicméně rozkrytí zákulisí matematického modelu a následná práce týmu dobrovolníků, kteří byli zároveň hybateli vládních opatření... No... Velmi dobrý, ucelený přehled včetně jednotlivých případů v Čechách. Smutný příběh rodiny Filipů, ale zároveň zjištění, že žádné z úmrtích není jen o samotném Covidu. Vše nahlíženou optikou na konci roku, tj. po absolvování druhé vlny a všechny opatření (bez komentáře). Na šesti stech stranách vše podáno tak, že to dá něco rozhodně všem.


Do posledních sil
? - prosinec 2020
Do posledních sil 2020, Miloš Doležal

Kniha dokumentárních povídek doplněných souvsejícími fotografiemi, dopisy, zprávami, oznámeními je o lidech, které poznamenala protektorátní mlha. Ať už to byl marný boj manželky Josefa Čapka o jeho propuštění nebo nezdařila mise parašutistů, které zradil jeden z nich. Je nepochopitelné, jak může vůbec dojít k takovým věcem, kdy člověk neznamená pro druhého vůbec nic. Zajímavý je popis průběhu mise Chalk, která se půl roku odkládala a pak byla v podstatě kvůli zradě z vlastních řad neúspěšná. O víře zrádce... o velkém hrdinství obyčejných českých lidí, kteří parašutistům pomáhali a zaplatili za to celé jejich rodiny svými životy. Velmi smutné vyprávění o událostech, které se bohužel staly.


Plachetnice na vinětách
? - prosinec 2020
Plachetnice na vinětách 2020, Jiří Hájíček

Po prvních několika kapitolkách jsem si říkala, jestli je to vůbec Hájíček. Taky si říkám, jak autor - muž může popisovat pocity ženy. Konec byl opravdu tak nějak laciný jako z červené knihovny. Čekala bych trochu více reálné zakončení Mariina roku. Dočteno, ale nezanechalo stopu.


1 ...