sporran

Hortenzie v zahraděHortenzie v zahraděMartina Meidingerová

Moc pěkná knížka. Zprvu jsem byla trochu skeptická k obsahu, ale vlastně se mi líbí. Ty fotografie jsou úžasné a hlavně hortenzie jsou úžasné keře a díky této knížce mám o nich lepší přehled.

LetničkyLetničkyHerta Simon

Pěkný souhrn toho, co potřebujeme rychle vědět o letničkách.

Řez stromů a keřů : jehličnany, listnaté stromy, ovocné a okrasné dřeviny, růžeŘez stromů a keřů : jehličnany, listnaté stromy, ovocné a okrasné dřeviny, růžeHelmut Pirc

Velmi přehledná knížka s názornými ukázkami.

BiomanželkaBiomanželkaMichal Viewegh

Opět jsem nepřišla Vieweghovi na chuť. Knihu jsem se sebezapřením dočetla. Hlavní hrdina je snob, který se neustále lituje. Text mi přijde místy bez návaznosti. Nevím, kdo optikou autora více utrpí, jestli ženy nebo muži. Každopádně po další knize od V. už rozhodně nesáhnu.

Žít lehceŽít lehceLucie Sedlářová

Žít lehce je vlastně filozofické sousloví. Autoři v knize ukazují svůj pohled na hledání smyslu tohoto sousloví prostřednictvím lidí, kteří se ve svých životech, běžných denních činnostech vrátili ke kořenům. Snaží se žít soběstačně, pracovat na svých pozemcích, ale zároveň se zabývají prožíváním života bez balastu konzumu a pozlátek techniky a dalších zbytečností. Líbí se mi myšlenka rodového spojení. Manželé Sedlářovi kromě knihy mají svůj web i projekt nazvaný Žít lehce jehož součástí jsou i záznamy rozhovorů, které vedou o životě se svými přáteli.

Stalo se včera v nociStalo se včera v nociAdele Parks

Přečetla jsem. Ale po knize nezůstala žádná stopa. Jak píše paní pode mnou, tak také nechápu, proč je kniha tak silná.

Krajina a lidéKrajina a lidéPetr Petřík

Zajímavá kompilace dat, vysvětlení a rozbor záležitostí kolem udržitelného hospodaření v ČR.

Bez filtruBez filtruKristýna Dolejšová

Kniha pro jinou věkovou skupinu :-) Celý projekt i zaměření knihy chápu, ale jde to tak nějak mimo mě. Jinak psáno přesně stylem a jazykem pro teenagery.

Když tu nejsiKdyž tu nejsiValentina Nazarova

Zaujal mě přebal knihy a to, že je to thriller pro mladé dospělé. Nevím, jaký věk je tím myšlen, ale myslím, že dceru by kniha nezaujala. Čtivý začátek a konec a mezitím se to tak nějak táhlo. Konec překvapivý, možná až otevřený pro pokračování nebo takový ten, domyslete si dle svého přání.

Den, kdy došly prachyDen, kdy došly prachyMilan Vodička

Kniha je takovou kompilací informací z doby hospodářské krize, jedné z předchozích, psaná po roce 2008, tj. v časech další jakési hospodářské krize. A v době, kdy očekáváme ekonomickou krizi po sanaci škod způsobených pandemií, se člověk ptá, co všechno a jakým způsobem krize v minulosti ovlivnila. Zaměření je hlavně na Ameriku, kolébku krize... Hodně zajímavé je třeba závěrečné shrnutí, které provazuje předešlá data právě s krizí v jednadvacátém století a člověk může po dalším desetiletí vyvozovat závěry, co případně přicházející pandemická krize přinese. Jsem laik, takže jen laicky, tak nějak selským rozumem. No, uvidíme.

Štěstí pro začátečníkyŠtěstí pro začátečníkyKatherine Center

Knihu bych si normálně nepůjčila, ale doputovala ke mně v knihovně jako "knížka naslepo". Je to taková knížka, která vcelku neublíží, ale není nijak zásadní. Trochu něco jako zmiňuje paní pode mnou. Zajímavá byla část, kdy hlavní hrdinka prožívá kurz přežití. Jinak příběh a celkové okolnosti takový, no prostě čajíček....

20.12.2021

Moje bejby Amerika - Co vám nikdo neřekne o životě v ciziněMoje bejby Amerika - Co vám nikdo neřekne o životě v ciziněJana LeBlanc

Chytlavá knížka. Dostala jsem se k ní naprostou náhodou, tento žánr moc nečtu. Zprvu mě nadchla vtipem, bezprostředností, výstižnými komentáři. Po několika kapitolách se to už malinko omrzelo. Ale stejně vcelku pěkná knížka.

16.12.2021

Útulný domov s rostlinamiÚtulný domov s rostlinamiIan Drummond

Pěkná aranžmá, jednoduchá doporučení k umístění rostlin v jednotlivých místnostech, pěkná grafika.

16.08.2021

Beton a hlínaBeton a hlínaViktorie Hanišová

Je fajn, že se tuto knížku chystá číst 110 lidí. Velmi oceňuji záměr autorky a výběr respondentů. Rozhovory jsou "bez servítek" a v osobité řeči každého respondenta. Zaujal mě i termín enviromentální žal, což v důsledku opravdu sleduji. Blízké jsou i postoje, že každý z nás může přispět, i když jsme jen pomyslná kapka v moři. Velmi čtivá a podnětná kniha. I když zprvu mě malinko odrazovala grafika obalu i uvnitř.

25.07.2021

Slow fashion: Módní revoluceSlow fashion: Módní revoluceJoanna Glogaza

Kniha plná cenných postřehů ze světa módního průmyslu, který zahlcuje planetu. Zkuste se zamyslet, jestli "v tom" taky jedete a zjistíte, že jedete. Je tedy čas to změnit.

24.07.2021

V hlavěV hlavěGábina Pokorná

Literární debut této mladé autorky je obdivuhodný. Občas jsou situace hnané do extrémů, další jsou zase velmi syrové. Velmi pěkný začátek a jsem zvědavá na další tvorbu.

24.07.2021

Ještě to nebalím, vzkazuje babičkaJeště to nebalím, vzkazuje babičkaJudy Leigh

Čtení jak se říká na dovolenou. Pracuji se seniory a proto mi to přijde tak trochu přitažené. Ale na druhou stranu určitá myšlenka do života tu možná je. Knihu rozhodně nezatracuji.

21.05.2021

Levá strana světaLevá strana světaLisa Genova

Opět velmi čtivá kniha LIsy Genovy zabývající se pohledem na život člověka se zdravotním problémem. A jak ho zvládnout. O syndromu opomíjení levé strany jsem dosud nevěděla. Díky knize si dokáže člověk nezdravotník jasně představit dopad tohoto omezení do života úspěšné ženy a matky tří dětí...

15.05.2021

Tohle město, tahle řekaTohle město, tahle řekaMartina Leierová

Mám ráda knihy, které skládají příběhy spojené jednou dějovou linkou. Čtivá kniha se sociologickým obsahem, osudy lidí, které se vzájemně prolínají...

07.05.2021

Chci tě mít ve skříniChci tě mít ve skříniSimona Votyová

Velmi zajímavě pojatý příběh dvou lidí a jejich životních kroků, zlomů, proher.... Líbilo se mi zakomponování tématu autismu, které je v této době velmi aktuální. Autorka také velmi dobře zaznamenala, pocity, myšlenky, takové to já myšlení v hlavě v běžném životě. Některé věci vyhnané do extrémů, ale klidně se mohlo takto stát. Pěkná a čtivá kniha.

28.04.2021

Hlas kukačkyHlas kukačkyH. M. Körnerová (pseudonym)

Körnerové styl, román o jedné rodině, silná žena a její životní rány...

17.04.2021

Celý den se nic nestaneCelý den se nic nestaneBianca Bellová

Takové jakési plytké. Vlastně se nic nestalo. Hlavní hrdinka má docela zvláštní úvahy, její dcera také. Děj nika nesměřuje... Spíš je to jen takové skládání úvah, výkřiků... Od autorky jsem četla na doporučení třetí knihu, ale opravdu nepřesvědčila.

04.04.2021

MonaMonaBianca Bellová

Kniha mi přijde tak trochu bezobsažná. Dějová linka vlastně chybí. Je to spíše taková mozaika střípků různých lidí z různých časových období. Člověk v podstatě neví, do jakého období, místa a okolností jsou hrdinové knihy zasazeni. Závěrečných pár stran mi přijde dost slabých.

02.04.2021

JezeroJezeroBianca Bellová

Opravdu zvláštní kniha. Byla mi doporučená. Asi jsem od ní čekala více. Tentokrát se musím připojit k celkovému hodnocení na databázi. Téma dobré, ale celkově by mě zajímalo více.

28.03.2021

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

(+ SPOILER) Aktuálně knížka vysoko na žebříčku. Pěkné téma, zajímavé regionální usazení. Jen bych těch téměř třicet let viděla alespoň na dva díly. Přijde mi to trochu prohospodařené. Začátek velmi nadějný, ale najednou je půl rodiny mrtvé. Pak šup se zbytkem do prostředí hospody (krásné sociální téma včetně umírajícího muže hostinské). Šup do závěru života hlavní hrdinky, která zanechala vlastně jedinou stopu, coby mrzoutská vdova... Velmi pěkný nápad, ale...

21.03.2021

Další kvítka v bytě: Ruce od hlínyDalší kvítka v bytě: Ruce od hlínyVeronika Ježková

Vizuálně svěží prakticky psaná kniha dvěma normálními holkami. Nádherné fotky, nádherná aranžmá, fajn postřehy, rady, tipy. Snad první kniha, u které jsem čekala na její vydání a moc se mi líbila.

20.03.2021

Šťastní lidé čtou a pijou kávuŠťastní lidé čtou a pijou kávuAgnès Martin-Lugand

Čtivý slaďák s chytlavým titulem. Nevyužité téma kavárny, nevyužitý titul knihy. Jak píší čtenáři pode mnou, v některých částech smutné.

27.02.2021

Než pravda vyjde najevoNež pravda vyjde najevoTošikazu Kawaguči

Tak jak jsem už psala u první knihy o kavárně Funiculi funicula, tak jsem nadšená z linky, která se line všemi povídkami. Navíc je spojená s kávou. Člověk si při čtení má chuť dát tu kávu a pokud se vžijete do pocitů hlavních postav jednotlivých povídek, tak se s nimi přenesete i v čase. Což je jedním aspektem této knihy. Pokud bychom se chtěli přenést do jiného času, ke konkrétní osobě a situaci s podmínkami, které se dávají v této kavárně. Kdo by to byl, jaký čas a jaká situace?
Děj je tak promyšlený, že má člověk opravdu velkou chuť se do toho ponořit natolik, že by šel po souvislostech a vymyslel sám jednu další povídku. Pouze poslední povídka mi přijde už trošku méně promyšlená. Každopádně jsem z těchto knih, myšlení autora, propojení s minulostí nebo budoucností a myšlenkovými pochody, nadšená.

19.02.2021

Než vystydne kávaNež vystydne kávaTošikazu Kawaguči

Na japonských povídkách se mi líbí, že bývají vzájemně propojené. Nevím, zda to patří k přístupu v literatuře v Japonsku :-) , ale jsem tím nadšená. Jinak povídky mají pro mě hloubku v tom, že i když nejde přítomnost změnit, tak důležité je, jak na ni nahlížíme, jak se situací pracujeme. A to je tady krásně ukázané. To téma, návrat v čase, souvislost s kávou (pro kafaře lahoda).... Moc pěkně napsané.

14.02.2021

Kvítka v bytěKvítka v bytěVeronika Ježková

Bezva knížka pro pokojovkáře pohodáře... Taková moderní, co má šmrnc a odpovídá přesně na to, co vám vrtá hlavou.

11.02.2021