spencer spencer komentáře u knih

Celou tu dobu Celou tu dobu Rachael Lippincott

Tak toto bylo zklamání. Pět kroků od sebe mě bavilo, tohle naopak bolelo. Jako kdyby se autorky rozhodly vyhrát soutěž o nejméně originální knihu, protože tady těch klišé byl opravdu nadměrný počet. Hlavní hrdina Kyle mi přišel dost problematický. Z posedlostí jeho přítelkyně Kim přešel rychle na posedlost Marley a nějak mi ten jejich vztah nepřišel vůbec zdravý. Nápad autorek to byl dobrý, ale samotné provedení za ním krapet zaostalo. Myslím, že je plno lepších a jedinečnějších knih s podobnou tematikou...

31.03.2022 2 z 5

Poslední slib Poslední slib Kathryn Hughes

Poslední slib je příběhem jedné velké ztráty a nehasnoucí naděje. Taře bylo čtrnáct, když se její matka nevrátila z dovolené se svým přítelem. Přestože neměla žádné důkazy, vždy cítila, že se její matce muselo na cestě něco strašného přihodit, protože by ji samotnou jinak nikdy nenechala. Když o několik desítek let později obdrží klíč od bezpečnostní schránky ani netuší, jak moc se její život brzy změní.
V knize se střídají dvě dějové linie, které na sebe dobře navazují. Jedna se odehrává v průběhu 70. let a ta druhá v přítomnosti. V průběhu dění dostanete šanci všechny postavy dobře poznat a udělat si o nich jasný obrázek. Díky tomu s nimi budete soucítit a pochopíte, proč činily určitá rozhodnutí. I když se to na první pohled nezdá, titul se věnuje i těžším tématům, které v průběhu začnou vyplývat na povrch. Autorka si s nimi nicméně poradila velmi dobře a dost mě tím překvapila.
Byla to má první kniha od autorky, ale už teď vím, že rozhodně ne poslední.

29.03.2022 4 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

3,85/5*
U knih Viktorie Hanišové musí čtenář počítat s tím, že to nebude lehké čtení. Tohle rozhodně nebylo, ale abych byla upřímná, čekala jsem od tématu a od autorky trochu víc. Jedná se o sbírku povídek, kde je společným tématem sebevražda. Rozhodně tak musím vyzdvihnout originalitu zpracování a to, že v ní na tento motiv najdete více úhlů pohledu. Bohužel, jak tomu u sbírek už bývá, některé povídky byly lepší než jiné. S některými jsem bojovala, ale na druhou stranu jsem si pak vážila těch, které mě přiměly se zamyslet. Finální verdikt teda zní: rozhodně si knihu přečtěte, ale možná nemějte až tak vysoká očekávání. Asi bych byla raději, kdyby se v ní objevila polovina povídek a ty byly o něco delší, ale to už je jen můj osobní názor. Nejvíce mě zaujala povídka s názvem Pozůstalost a Brácho.

22.02.2022 4 z 5

Queenie Queenie Candice Carty-Williams

Queenie je opravdu zajímavým titulem, který mě popravdě pořádně pohltil až v druhé polovině. První část byla zvláštní a chvíli jsem i uvažovala nad tím, že bych knihu odložila. Jsem však ráda, že jsem to nakonec neudělala, protože se jedná o poměrně důležitý příběh, věnující se hned několika zásadním tématům. Vypráví, jaké to je být černou holkou v Anglii, pořádně nezapadat a žít s pocitem, že se vše kolem vás boří jako domek z karet a vy už ztrácíte sílu ho opět postavit.
Hlavní hrdinka Queenie byla zajímavou postavou. Sice mě značnou část knihy dost štvala, ale jakmile se začala dějová linie více soustředit na její duševní zdraví, uvědomila jsem si spoustu věcí, které jsem předtím ohledně jejího charakteru jen tušila. Kromě pasáží zabývajících se duševním zdravím a důležitostí nechat si pomoci, se titul věnuje toxickým vztahům, komplikované rodině a vyrovnáváním se s úzkostí. Jsem moc ráda za to, co se z knihy vyklubalo, protože mi děj dal dost podnětů k zamyšlení.

02.01.2022 4 z 5

Emma Emma Jane Austen

Emma mě velice mile překvapila, protože v sobě měla vše, co jsem si jen mohla přát. Moc se mi líbila hlavní hrdinka, která byla sice dost komplikovaná a občas trochu rozmazlená, ale celý příběh krásně oživila. V průběhu celého románu se její osobnost značně změní a dojde k několika uvědoměním, díky kterým mě bavilo číst dál. Celý děj se točí okolo ní a jejích teorií týkající se romantických vztahů lidí kolem ní.
Jane Austenová vše píše s takovou lehkostí, že se najdete otáčet jednu stránku za druhou. S charakteristikou postav si také poradila na výbornou a těším se na další z jejích knih.

29.11.2021 5 z 5

Vítr to ví Vítr to ví Amy Harmon

Vždy jsem měla ráda příběhy, které se z větší části odehrávají v Irsku či Skotsku, takže není divu, že jsem si i tento oblíbila. Vítr to ví je titul plný emocí, který vás svou poetikou skutečně vtáhne. Není překvapením, že se mu přezdívá irská Cizinka, jelikož se v určitých aspektech Cizince opravdu podobá. Cestování časem je mým oblíbeným tématem a autorka si s ním dobře poradila. Nebýt samotného zakončení, které mě trochu zklamalo svou překombinovaností a uspěchaností, hodnotila bych 5*

20.09.2021 4 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Šedý muž je vskutku zabijákem, kterého nejde zastavit. I když jsem od tohoto akcí nabitého thrilleru čekala víc, bavila jsem se. Od první stránky jste vhozeni do děje, který se ve stejném tempu pohybuje až do poslední kapitoly. Court Gentry byl zajímavou postavou, která mě rozhodně zaujala svou schopností přežít vše, co na něj jeho nepřátelé nastraží. To je ovšem i jedním z mínusů, jelikož mi ta jeho "nesmrtelnost" přišla po nějakém čase nereálná. Líbil se mi ale styl jeho přemýšlení i to, že čtenáře při svém útěku vzal na různá místa po celé zeměkouli.
Titul rozhodně nebude pro každého, jelikož chvíli trvá dostat se do autorova stylu psaní a hlavně vám může brzy začít připadat, že je to dokola to samé. Gentry utíká - bojuje - zraní se - uteče. Jestli vás ovšem baví špionážní thrillery, kde opravdu nevíte komu věřit, mohl by vás i tento zaujmout.

10.09.2021 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Nemůžu si pomoci, ale Zvon byl pro mě nejslabším dílem. Mrzí mě to, ale příběh mi přišel tentokrát dost zdlouhavý a částmi natahovaný. Kdyby jej autor zkrátil na půlku, bylo by vše napínavější a fungovalo by to pro mě lépe.
Avšak oceňuji, jakou úlohu dostaly tentokrát vedlejší postavy, které v tomto díle opravdu zářily. Jsem ráda, že do sebe vše nakonec zapadlo jako puzzle a já dostala odpověď na většinu mých otázek. Zastávám ale názor, že by autor udělal lépe, kdyby z trilogie udělal dilogii.

02.09.2021 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Na tuto knihu jsem se velmi těšila, ale bohužel nebyla úplně tím, v co jsem doufala. On je to naprosto skvělý příběh, při jehož čtení ovšem máte pocit, že se nic neděje. Je to jedna z těch fantasy knih, jejíž děj je pomalý a příliš obsáhlý. Myslím, že kdyby měla kniha o takových 200-300 stran méně, byla bych mnohem spokojenější. Jinak má kniha totiž vše, co bych si mohla přát: diverzní postavy, LGBT romantickou linku a i ti draci se uvnitř přece jen našli. Takže jak říkám, nebylo to špatné, ale čekala jsem více.

11.07.2021 3 z 5

Pravidla pro holky Pravidla pro holky Candace Bushnell

Pravidla pro holky byla skvělá kniha zabývající se poměrně aktuálním a důležitým tématem. Některé části vás rozzuří, zatímco při jiných budete cítit tu girlpower, pro kterou jsme všichni přišli - nebo snad ne?
Myslím, že se bude líbit všem věkovým kategoriím už jen kvůli tomu, že pojednává o nevyslovených pravidlech, kterými by se ženy měly řídit ve společnosti, aby byli všichni spokojeni. Rozhodně doporučuji.

03.06.2021 4 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Toto bylo opravdu silné, srdcervoucí a neuvěřitelné čtení. Jen těžko se mi chce věřit tomu, že je to autorčin debut, jelikož ten styl vyprávění byl poutavý a velmi mě bavil. Líbilo se mi, jak hluboko do traumatu kniha jde, a také že byla vyprávěna v první osobě.
Má temná Vanessa vypráví opravdu důležitý příběh, který se zabývá vážným tématem a rozhodně stojí za přečtení.

10.02.2021 5 z 5

Perfekcionistky Perfekcionistky Sara Shepard

Já jsem s knihou spokojená. Jako obvykle se mi líbil styl, jakým je kniha napsaná i hlavní postavy. Jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat :)

13.01.2017 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Selekce se mi opravdu velice líbila. Byla jsem až překvapená, jak moc. Četla se snadno, rychle a jsem opravdu natěšená na další díl :)

13.06.2016 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Naprosto úžasná kniha. Četla se sama a myslím, že by si ji měl každý aspoň jednou v životě přečíst. Napínavá, dojemná a ukazuje, že v životě nejsou jen šťastné, ale ani jen smutné chvíle.

24.04.2016 5 z 5

Bezpečný přístav Bezpečný přístav Nicholas Sparks

Příjemná oddechovka pro horké letní dny. Přečteno za odpoledne. Rozhodně všem doporučuji :)

20.07.2015 5 z 5

Slza Slza Lauren Kate

Úžasná kniha. Musím říct, že se mi líbila víc než celá série Andělé :)

09.08.2014 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Další nezapomenutelný díl.

10.03.2014 5 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Opravdu úžasná a čtivá kniha :)))

03.02.2014 5 z 5

Babylon Babylon R. F. Kuang (p)

Babylon představuje příběh o nebezpečí a realitě imperialismu, kolonialismu a síle, kterou nesou slova a jazyky. Odehrává se v alternativní verzi 19. století a je to opravdu mistrovské dílo.

Proč? Protože se jedná o moderní klasiku, ve které se mísí historická fikce s fantasy a literaturou faktu. Můžete tak mít částmi pocit jako kdybyste četli učebnici, avšak navzdory množství odstavců o etymologii či historii jazyka je Babylon neuvěřitelně pohlcující.

Ctí kouzlo překladu a ukazuje, že je překlad nedoceněné umění. Pokaždé, když se slova převádějí mezi jazyky, ztrácejí část své asociace a významu. Co je při překladu důležitější? Autorův styl, poselství či přesná slova samotná? Tyto úvahy vám vryje do hlavy a budete nad nimi ještě dlouho přemýšlet.

Postavy jsou komplexní, ze své podstaty dokonce chybné a sdílejí jakousi pýchu a lehkomyslnost jako skupina mladých studentů, kteří mají pocit, že jsou nezničitelní. Budete je milovat, nesnášet a po dočtení vám po nich bude smutno.

Jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla.

08.04.2024 5 z 5

Kult Kult Camilla Läckberg

Po dvou letech, co s vyšetřováním jednoho z případu pomohl mentalista Vincent, je stockholmská policie opět nucena se na něj obrátit s žádostí o pomoc. Z mateřské školy je beze stopy uneseno dítě a když je o pár dní později nalezeno mrtvé, vyjde najevo, že by za podobnými zmizeními dětí mohlo být něco víc. Tragické události otřásají společností a mentalista je zdá se jediný, kdo by mohl pomoci je pochopit.

Zápletka se může zdát jednoduchá, ale určité souvislosti ji trochu zkomplikují. Důležitou roli hrají mimo jiné samotné postavy, jejich osobní životy, vztahy a problémy je doprovázející. Jen těžko se dá odhadnout, co je vlastně v příběhu tím nejdůležitějším, zda to jsou protagonisté či zločiny.
Máte-li rádi psychologické dějové linky, přijdete si v tomto případě na své. Jak už název napovídá, určitou roli bude hrát i kult, jehož zpracování je zajímavé. Kniha navíc obsahuje plno informací na toto téma a přiměje vás se o tuto tématiku o něco víc zajímat.

Druhý díl této série si zachoval stejnou laťku jako ten předchozí. Avšak si myslím, že kdyby byl o pár stránek kratší, rozhodně by mu to přidalo na dynamičnosti. Ve zkratce jsem se bavila a budu se těšit na další případ.

16.01.2024 4 z 5