soupik2012 soupik2012 komentáře u knih

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Waltera Tevise a jeho Zpěv drozda mám zařazené mezi knihami které doporučuji. Tudíž si říkám, jestli někdo mohl dokázat napsat tak napínavý a zajímavý životní příběh, z prostředí tak nezajímavého a divácky neatraktivního sportu jakým šachy jsou, asi to nemohl být nikdo jiný. Pan Walter Tevis zkrátka psát umí a já doufám, že si jednou budu moci poslechnout také jeho další knihy. Tak jako drtivá většina životopisů je i tento smyšlený, nejzajímavější na svém počátku. Vždy je strhující sledovat zrození hvězdy. Snaha dostat se na samotný vrchol již tak napínavá není a to především z toho důvodu, že je zde děj značně předvídatelný a tak pouze sledujeme průběh cesty za vytyčeným cílem. U životopisů je to pochopitelné, ale tady jsem živila malinkatou naději, že se dočkáme nějakého dramatického zvratu. Škoda, ale i tak hodnotím knihu jako velmi vydařenou. Audioknihu načetla paní Jana Plodková. A načetla jí opravdu velmi dobře.

14.07.2022 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Pro mě zatím nejlepší kniha z celé série. Krimi příběhy na mě nikdy nezapůsobí příliš citově, protože nějaké to zlo, se předem očekává, ale právě v tom je tato kniha úplně jiná. A důvod? Příběh je napsaný zcela věrohodně. Tentokrát bez přimhouřených očí. Opravdu reálný příběh a to se v krimi žánru nestává příliš často. V této sérii mě baví také osobní rovina příběhu. Není ho mnoho, ale o to je zajímavější. Nejraději mám Mossovou a její vtipné hlášky. Audioknihu načetl jeden z mých nejoblíbenějších narátorů pan Martin Stránský.

02.04.2022 5 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Nesourodá trojice se pustí do spletitého pátrání po zrádcích a vrazích. Velice vydařená dobrodružná historická detektivka, která je hodně zamotaná a orientace v příběhu vyžaduje poměrně značné soustředění. Drsný humor, hodně krve a mučení, ale naštěstí se pan Červenák v popisování mučení nikterak nevyžívá. To by tuto knihu hodně zkazilo. Je to především zábava. Audiokniha je také velice vydařená a načetl jí pan Marek Holý.

22.10.2021 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Perfektní psychologický thriller. Pan Freeman si mě získal především tím, jak dokáže mistrně vykreslit atmosféru příběhu. A ta je místy téměř hororová. Neztrácí čas zbytečnou detektivní prací, jako jsou ranní porady, přezkoumávání stop a přerozdělování úkolů, což většinou vede pouze k tomu, že dojde k opakování věcí již zcela zřejmých. Na místo toho si drží jednu dějovou linku, na kterou nahlíží z pohledu více stran. Kniha nemá vyloženě jednu hlavní postavu, ale máme možnost sledovat příběh z pohledu několika vybraných lidí. Především psychiatričky Steinové, komisaře Eastona a svědkyně podezřelého úmrtí Lucy. Navíc téma příběhu je neotřelé. A to je v tomto žánru téměř zázrak. Abych jenom nechválila, trochu mi vadila částečná předvídatelnost děje. Audiokniha se povedla a přispěla k mé celkové spokojenosti. Čtou Vasil Fridrich a Jana Stryková.

19.07.2021 5 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Při poslechu této audioknihy, jsem měla úplně stejné pocity jako při sledování seriálu. Z počátku jsem byla nadšená, sledovat malého šikovného Vašíka, bylo stejně vzrušující, jako nahlédnout do zákulisí kočovného cirkusu. Ovšem s přestěhováním do Prahy a s tím spojeným zánikem kulaté práce, kniha lehce ztratila své počáteční kouzlo. Pan Schmidt dokázal velmi věrohodně románovým způsobem přiblížit běžný život cirkusáků a na jeho výsledné práci je znát, že tomuto snažení věnoval opravdu mnoho času. Když porovnám knižní předlohu se seriálovým zpracováním, jako lehkého vítěze musím označit seriál. Má mnohem povedenější závěr, ale především je to poctivě odvedená práce. Právě filmová tvorba je podle mého názoru tím jediným, co jsme měli za socialismu lepší. Audiokniha mě hodně mile překvapila. Načetl ji pan Zbyšek Horák, který zatím všechny audioknihy, které jsem s ním poslouchala, načetl jedním nezměněným hlasem. A já se musím ptát proč? Když tak fantasticky umí měnit barvu hlasu.

11.01.2024 4 z 5

Něžná fata morgána Něžná fata morgána Dominik Dán

Můj první Dominik Dán a již chápu, proč je to tolik oblíbený autor. I mě velmi zaujal a budu se moc těšit na jeho další příběhy. Ale na začátku si trochu postěžuji. Ve snaze jít s příběhem chronologicky, jsem sáhla po této knize jako vůbec po první. Ovšem ouha, v polovině děj skáče o několik let dopředu a začne se odkazovat na něco o čem zatím vůbec nevím. Příběh samotný mi opět připomněl, jak byl socialismus hnusný a opravdu nechápu kolik lidí na něj s láskou vzpomíná. Myslím si, že hlavním důvodem proč je Dominik Dán tolik oblíbeným autorem je fakt, že jeho příběhy (i když já znám zatím pouze tento jediný) jsou psány naprosto věrohodně, téměř na pomezí literatury faktu. V příběhu nejsou žádné trapné honičky za hranou věrohodnosti. Naopak, jedna rána do choulostivých míst a je po akci. Věrohodné, lidské a sepsáno velice zábavnou formou. Příběh se věnuje pouze vyšetřování. V knize je naprosté minimum z osobního života. Takové knihy většinou moc ráda nemám, ale jak je vidět na příkladu této, tak je to pouze o tom, jakým způsobem je příběh sepsán. Této knize nemám vůbec co vytknout. Téměř mám chuť jí zařadit na seznam těch, které doporučuji. Každopádně nejlepší kniha s žánrovým označením: detektivka. Audioknihu načetl naproto dokonale můj velice oblíbený narátor pan Martin Stránský.

15.12.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Do lidského života, podle mě nemůže zasáhnout nic horšího než je občanská válka. Naštěstí jsem nikdy neměla možnost si tuto svojí teorii ověřit v praxi, ale čerpám pouze z velkého množství přečtených knih, které tyto hrůzy popisují. A do této kategorie, si mohu zařadit také tento román. Tak jako u většiny podobně časově rozsáhlých ság, tak se také v tomto románu střídají zajímavé pasáže s těmi méně záživnými. Mám raději příběhy, které zahrnují kratší životní etapu, ale jsou popsány mnohem podrobněji. Případně jsou rozdělené na několik dílů. Vyzdvihnout musím téma kterému se tento román věnuje. O této části historie jsem neměla vůbec žádné povědomí a tak jsem byla velice ráda, že jsem měla možnost dozvědět se zase něco nového. Také se mi líbil způsob vyprávění, při kterém máme možnost sledovat určitou životní etapu z pohledu více lidí. To mám velice ráda. Pokaždé mi to ukazuje, že nic není černobílé a že je potřeba mezi sebou komunikovat, protože jenom tak lze předcházet určitému nepochopení a vzájemnému nedorozumění. Audioknihu velice dobře načetla paní Dana Černá.

23.06.2023 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Tato kniha je pro mě dalším důkazem, že mít jenom dobrý nápad pro sepsání kvalitního příběhu nestačí. Velice podobný a možná ještě lepší příběh jsem totiž nalezla velice nedávno také v knize Z popela. Ale zatímco knize Z popela jsem nedala ani plný počet bodů, protože je sepsána poněkud povrchně, tuto si bez váhání zařadím na seznam knih, které doporučuji. A je to pouze díky rozdílnému způsobu, jakým jsou tyto knihy napsány. Přitom jsou vážně hrozně podobné a s tímto tématem se rozhodně nesetkávám poprvé. Takže vyzdvihuji především způsob, jakým byl tento poměrně častý motiv příběhu sepsán. Sledujeme příběh z pohledu malého kluka Thea, který je na první pohled vychováván v poněkud podivné dysfunkční rodině. Sám Theo si o sobě myslí, že není úplně tak normální. Máme možnost sledovat jeho myšlenky a to jak on vnímá sám sebe a také okolní svět. Postupně nám odhaluje důvod, proč je tato rodina tak podivná. Když už by příběh mohl skončit a rozhodně by to nebyl žádný propadák, nabídne nám paní Hanišová kratší příběhy také z pohledu matčiny a otcovy strany. Audiokniha je potom pomyslnou třešinkou na dortu. Je načtena opravdu velice dobře a to v zastoupení: Theo: Filip Kaňkovský, matka: Dita Kaplanová, otec: Jan Vlasák.

09.02.2023 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

I když je Artemis podle mého názoru zatím nejslabší autorovou knihou, neznám nikoho druhého, kdo by uměl vymyslet tak dobrý sci-fi příběh, aniž by se jednalo o pouhou bezduchou střílečku. A to je důvod, proč také této knize dávám plný počet bodů. Nejvíc mi vadilo, že se Jazz neustále chová jako puberťák, přestože by jí podle mě mělo být již 26 let. Ale možná jsem se jenom přeslechla? A také její sarkasmus, který používá v kritických, životu nebezpečných situací nezněl příliš věrohodně. Kdo se tak ve skutečnosti chová? Také konec bych si uměla představit jiný, poněkud více temnější. Nicméně přes tyto výtky jsem byla s knihou velmi spokojená, protože pan Weir má vynikající představivost a své příběhy má dokonale promyšlené. Navíc v žádné z jeho knih jsem nenašla nudnější pasáže, které bych doporučila prostříhat. Je to slabších 5, ale 5 to je. Audiokniha je velmi vydařená a moc dobře ji načetla paní Tereza Dočkalová.

12.11.2022 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Po dlouhé době jsem zase byla bezezbytku spokojená s kriminálním románem. Policista, ale mimo obor vyšetřování vražd se snaží přijít na důvody, proč jeho kamarád z dětství spáchal vraždu a sebevraždu. Reminiscence na nevyjasněnou tragédii z mládí, sílící nenávist obyvatel městečka s tím vším se musí Aaron Falk při svém nelehkém pátrání vypořádávat. Z počátku velmi pozvolné tempo vypravování, postupně nabírá na síle s tím jak se současné vyšetřování zároveň prolíná s dějem, který se odehrál v minulosti. Rozuzlení je opravdu nečekané, ale věrohodné. Audiokniha je mistrovským dílem. Načetl jí pan Jakub Gottwald. Rychlost četby jsem si musela upravit +1,15, ale to nebyl žádný problém. Potěšilo mě zpracování. Audiokniha je fantasticky ozvučená, ale především oceňuji jednoznačné odlišení děje který se odehrál v minulosti od toho současného. Dokonalá audiokniha.

21.04.2021 5 z 5

Pod kůží Pod kůží Michel Faber

Často píši, že se po poslechu audioknihy snažím vyjádřit své pocity z právě prožitého příběhu jedním jediným slovem a u této knihy to slovo je: Fantastické. Hned z počátku mě kniha zaujala a to jsem přitom ještě vůbec netušila, kam bude příběh směřovat. Bavilo mě sledovat dialogy mezi stopaři a řidičkou. Především jejich myšlenkové pochody. Zábavné, černý humor. Když se začne postupně odhalovat tajemství ukryté na farmě, příběh mě zcela pohltil. Nutně se začne vkrádat do hlavy myšlenka: zvíře, člověk, zvíře, člověk. Pobavila mě snaha ochránce zvířat z opačného pohledu. Nebo pocity mimozemšťanky při pohledu na ovce. Ale ze všeho nejvíc jsem si uvědomila, že to může být veskrze příběh prorocký. A z toho pochopitelně mrazí. Jednou přiletí, jednou ano a co se bude dít? To si můžeme zatím jenom představovat. Jednu ponurou představu nám pan Faber nabízí v tomto příběhu, za který bych s chutí dala víc než jenom 5 hvězd. Audiokniha jenom umocnila můj zážitek. Knihu načetla paní Lucie Matoušková a načetla jí perfektně.

26.03.2021 5 z 5

Vinnetou 1 Vinnetou 1 Karel May

Nakonec jsem ráda, že ode mne pan Karel May dostal ještě jednu šanci. Po naprostém propadáku knihy: Poklad ve Stříbrném jezeře. Která mi ze všeho nejvíc připomínala parodii na western a byla pro mne obrovským zklamáním. Přistupovala jsem k poslechu této audioknihy se značnou obavou. Naštěstí byla neopodstatněná. Měla jsem pocit, jakoby tuto knihu napsal úplně někdo jiný. A stejný pocit měli patrně také filmoví tvůrci. Jelikož, Poklad ve Stříbrném jezeře je ve své filmové podobě zcela odlišný, kdežto Vinnetou je filmovému provedení velmi blízký. Z dnešního pohledu je děj lehce dětsky naivní a velmi předvídatelný. A také všechny postavy které zde vystupují, jsou velmi ploché. Ale kniha je určena především pro mládež a tak je to myslím v pořádku. Audioknihu lze označit za velmi vydařenou. Opravdu velice dobře ji načetl pan Pavel Soukup.

15.01.2024 5 z 5

Nikdo není doma Nikdo není doma Tim Weaver

Ve snaze vymyslet alespoň trochu něco nového, svůj příběh Tim Weaver značně překombinoval. Nestačil mu jeden nezvěstný, tentokrát nechal zmizet celou vesnici. Jinak se ovšem příběh odehrává v duchu knih z předešlé série. Velké množství postav poněkud znesnadňuje orientaci, ale autor některé složitěji vyhlížející pasáže opakovaně opakuje, takže to není tak strašné. Mnohem víc mi vadilo, že opět nezvládnul samotný závěr. Ty mu prostě nejdou. Je to má 10. kniha téhož autora a pokaždé je to stejné. Děj zbytečně natahuje a ve finále ho navíc nesmyslně překombinuje. Přesto je to velká zábava a od knih těchto žánrů, všeobecně nic jiného neočekávám. Audioknihu načetl pan Igor Bareš a tak jako vždy odvedl mistrovskou práci.

04.01.2024 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Celým příběhem prostupuje ponurá temná atmosféra. K čemuž přispívá velice netradiční způsob, jakým je tento příběh vyprávěn. Děj se posouvá pomocí myšlenek hlavních představitelů. Téměř v každé kapitole nám část děje ze svého pohledu vypráví jiná osoba. Děj zároveň skáče v čase, jednotlivé kapitoly jsou krátké a úderné. Autorka tak záměrně vytváří lehký chaos, který nutí k větší pozornosti, než by jinak tento příběh vyžadoval. Mně se to opravdu velice líbilo a tak jedinou, ale dost zásadní výtku mám ke zbytečně překombinovanému konci. Audiokniha je také velice vydařená a opravdu velmi dobře ji načetl pan Otakar Brousek.

25.06.2023 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Dobrodružný román, který mi v dějové lince s Lukášem, velmi připomínal fantasy sérii Hraničářův učeň. Tato dějová linka mě velice bavila a nemám jí moc co vytknout. Pohádkově laděný příběh nás zavede do Prahy a seznámí nás s tehdejší prací platnéřů. Bylo to velice zajímavé a jenom nerada jsem nuceně přecházela do druhé dějové linky, která nabízí detektivní, pro mne mnohem méně zajímavou část této knihy. Jak to tak již bývá, tak se tyto dějové linky nakonec protnou. Jestli knize mám něco vytknout, tak je to příliš uspěchaný a málo věrohodný závěr. Celkově jsem ale velmi spokojená a pan Niedl opakovaně prokázal, že umí napsat velice poutavý příběh. Hned na začátku jsem se zmínila o podobnosti s Hraničářovým učněm. Tento pocit ještě umocňuje fakt, že tuto audioknihu načetl velice dobře stejný narátor a to pan Matouš Ruml.

23.05.2023 5 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Psychologické drama při jehož poslechu jsem soucítila s pachatelem, kterého v tomto případě považuji spíš za oběť. Příběh je to jednoduchý, odehrává se v komorním prostředí, ale je doslova nabitý emocemi. A to jak kladnými, tak také zápornými. Autor retrospektivně pouze naznačuje co se odehrálo v minulosti, čímž mě neustále udržoval v napětí. Zatím zcela jednoznačně nejlepší díl z této série. Audiokniha je načtena naprosto dokonale a načetli jí: Jan Maxián a Martin Stránský.

14.02.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Byla jsem mile překvapená, jak je tato kniha dobrá. Jsem tak trochu přesycena thrillery ze severu a tak bylo příjemnou změnou, zaposlouchat se zase jednou do klasické detektivky. Kniha je sepsána téměř hovorovým moderním jazykem. To mi trošku vadilo, protože si nemyslím, že by se takto mělo na policii a zejména při vyslýchání podezřelé osoby hovořit. Ale postrádám vlastní zkušenost, takže je to pouze můj neověřený názor. Naopak se mi líbilo a bavilo sledovat vzájemné napětí které pulzovalo mezi téměř cholerickým Adamem a workoholičkou Laurou. Dějově nic moc nového. Zkušený čtenář detektivních románů si pachatele tipne velice brzy, ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo. Nejzábavnější na celé knize je postup vyšetřovaní této nesourodé dvojice. Audiokniha je dokonalá a opravdu velice dobře ji načetla paní Zuzana Kajnarová.

27.12.2022 5 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Pan Škvorecký v této knize dokázal naprosto dokonale vystihnout pubertu bezstarostného mládí. Hledání první studentské lásky je vlastně o tom, že je skoro jedno kdo to bude. Záleží pouze na příznivých okolnostech a využití nabídnuté příležitosti. Příběhy v této knize jsou povětšinou velmi úsměvné, ale co jsem ocenila především, je způsob jakým je tato kniha napsána. Takto nějak si představuji oddechovou literaturu. I když pozadí na kterém se tyto příběhy odehrávají, vlastně vzbuzují hrůzu. Moc se těším na další pokračování této série se sympaťákem Dannym. Audiokniha je pomyslnou třešničkou na dortu. Pan Martin Zahálka ji načetl naprosto dokonale, ale nejenom to, je také velice vkusně ozvučená. Což velmi výrazně pomohlo dokreslit atmosféru tehdejší nelehké doby.

20.12.2022 5 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Kniha plná emocí, smutku, bolesti a nepochopení. Kladu si otázku: je vysoké IQ darem, nebo prokletím? 13leté děcko, které má IQ 160 se jenom velice složitě dokáže začlenit mezi své vrstevníky. Mají jiné zájmy vědomosti a baví se o úplně jiných věcech. Nelze se tedy divit, že Lou která nám tento příběh vypráví, nachází spřízněné duše teprve až u dospívající mládeže. I když myšlením se těmto přátelům vyrovná a dokonce je s přehledem převyšuje, uvnitř je stále ještě naivním a bezelstným dítětem. Kniha mě zaujala natolik, že si ji řadím na seznam doporučuji. Audiokniha je velice dobře načtená a načetla ji paní Lucie Matoušková.

01.11.2022 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

I když je tato kniha především milostným románem, odehrává se v tak zajímavém prostředí a je napsána natolik citlivým způsobem, že musí zaujmout širokou veřejnost a to dokonce lidi jako jsem já. Tedy racionálně uvažující žena, která má mnohem raději pohádky a dobrodružné příběhy, než marné vzdychání nad nenaplněnou láskou. Kdyby autorka ubrala trochu té romantiky a přidala více dobrodružství, dokonce bych neváhala knihu zařadit mezi ty, které doporučuji. Tak byla dobrá a tak málo chybělo k dokonalosti. Sledujeme dvě dějové linky, které se na konci příběhu navzájem propojí. Obě jsou velice zajímavé a já nedokáži napsat, která mě nakonec bavila víc. Jedna je historická a přibližuje nám statečnost žen za 2. světové války. Tato dějová linka si zasloužila mnohem víc dramatických situací a méně té romantiky. Druhá dějová linka je ze současnosti a odhaluje nám tajemství nalezených šatů v jednom domě. Také v této dějové lince je romantika, která trochu sráží celkovou kvalitu příběhu. Nejvíc mi vadilo jak byla násilně zakončena. Audiokniha je naprosto dokonalá a naprosto fantasticky jí načetla paní Renata Volfová.

27.10.2022 5 z 5