slawa.cap slawa.cap komentáře u knih

Byl jsem při tom Byl jsem při tom Jerzy Kosiński

Poslouchal jsem jako audioknihu.
A ze začátku mi to přišlo jako hrozná debilovina. Příběh v hlavní roli s retardem, který ani neví jak se jmenuje. Na tom by nic nebylo, ale ta první kapitola prostě šumí do ztracena. Humor tu je, ale vtipný mi vůbec nepřišel. Pak se do děje vloží EE a vše se sveze na vlně nedorozumění a nepochopení a začne to na čem z většiny staví. A kniha začne být zábavná. Veškeré vtipy jsou postaveny na krátkozrakosti okolí a Příhodově snaze všem vyhovět. Jen mi to celé přišlo neukončené.

27.03.2022 4 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

(SPOILER) Poslouchal jsem jako audioknihu.
Myslel jsem že kniha je tak z roku 2010 a během příběhu jsem se divil že stalkeři nepoužívají vysílačky, nebo mimo pásmo mobily. Dalo mi to smysl až jsem se podíval kdy kniha vznikla. Zmýlil jsem se o 40 let :)
Kniha nestárne, jak píšu, téměř se nedá odhadnout doba vzniku. Příběh je neuvěřitelně poutavý a, pro mně, bez větších logických chyb. Jediné co se mi nelíbilo byly velké časové skoky v ději.
A závěr, pochopil jsem proč na to Rod kývl, ale nakonec se zachoval jako bezcharakterní zmrd a nakonec si asi nepřál ani to proč tam šel. Navíc Mrchožroutovi způsobil to proč ke kouli vlastně sám šel.

27.03.2022 4 z 5

Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Radovan Šimáček

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Očekával jsme ryze historickou fikci ona to nakonec byla téměř dějepisná lekce. A opět jsem zjistil, že mám drobné (někdy nejen drobné) nedostatky v učivu dějepravy.
Vraha jsem samozřejmě odhadl hned v začátku abych následně doznal že jsem se zcela mýlil a místo prosté vraždy to byl komplot. Vrazi se ještě několikrát prostřídaly, aby padlo podezření opět na toho prvního a tak dokola.
Vyšetřovatelé zastiňují navzájem jeden druhého a když si o Oldřichovi začnu myslet že je nesvéprávný tupec na nevhodném místě okamžitě překoná sebelepší Petrův odhad a vyškolí ho jako malého žáčka. Není žádný Sherlock Holmes, jen obyčejní vyšetřovatelé s normálním úsudkem. Stejně tak tu nejsou žádní geniální vrazi, jen jeden odvážný plán, kterému zlomí vaz jen zbrklost arcipadoucha.
Narozdíl od trudoše oceňuji archaický sloh, který mi u Vondroušky trochu chybí. Tady pěkně dokresluje atmosféru.

24.03.2022 4 z 5

Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Michael Crichton

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Po knize jsem sáhl hlavně kvůli autorovi, nahrál jsem si ji hned po poslechu Jurského parku. Jako obvykle jsem si nečetl anotaci a myslel jsem že je to příběh o jiné vlakové loupeži. Stejně tak jsem si myslel že to bude spíše románový příběh, ale nakonec to byla hlavně rekonstrukce s možná domýšlenými pasážemi. Po prvotním překvapení se mi kniha zalíbila, je to pěkná exkurze do viktoriánské Anglie. Dozvěděl jsem se spoustu neužitečných informací o kasařství a jemu blízkých disciplínách. Stejně tak jsem se přiučil dobovému slangu a osvětlil si některé výrazy které sice znám ale pořádně jsem jim nerozuměl.

21.03.2022 4 z 5

Zlá doba pro draky Zlá doba pro draky Sergej Lukjaněnko

Knihu jsem začal číst a bylo to fajn. Viktorova linka mi přišla vtipná, svěží a záhadná. Jenže pak přišel střih na Rétora a s ním šeď, nuda a zmatek. Tak se to střídalo. Pak se do děje vložila flundra Loi, zábavná, vzrušující a smilná, a k Rétorovu zmatku se přidala Sandra, smilná a vtipně obhroublá. Bohužel obě nezvládly pokrýt ta Rétorova negativa. Navíc se pak přidala snová linka a sní Obžera a to tomu taky moc nepomohlo.
Kniha mě celkem bavila, ale když přišla kapitola na Rétora, tak jsme ji odložil a klidně se k ní týden nevrátil. Došlo to tak daleko že jsem, asi ve třetině, čtečce nakázal ať mi ji přečte do sluchátek. A tehdy jsem objevil hlavní charakteristiku autorů: pomlčka je rozhodně nejpoužívanější znak v knize.
Příběh jsem nedokázal uchopit a ač jsem tušil minulost postav, ani po konci knihy jsem to všechno nepochopil. Navíc ten Rétor mně opravdu sral. A několikrát se v jednom odstavci o Rétorovi mluvilo jako o Viktorovi a obráceně (nevím jestli to byl zmatek v překladu nebo u autora).
Kdyby se s děje vyškrtla postava Rétora a celkově se ubralo na důležitosti klanů živlů hodnotil bych určitě líp. Myšlenka je dobrá, Viktorova zápletka zajímavá. Počínání Tael záhadné a člověk pomalu zjišťuje důvody konání všech postav, jen u Tael je to až skoro do konce dobře skryté.
Podle překladatele je toto Perumovova nejlepší kniha. Stejně ji vychvaluje i v případě Lukjaněnka. Vždycky mně zajímalo jak tyto spolupráce autorů probíhají (a v některých případech si je jen s těží dokážu představit), ale myslím, že v tomto případě byla nějaká spolupráce spíš na škodu. Od Lukjaněnka toho mám v plánu víc, ale nevím jestli se k tomu odhodlám. Od Perumova toho pro mně už moc nezbývá a asi to oželím.
A medailonek na závěr byl opravdu výživný. Marně přemýšlím jestli jsem se s tak obsáhlým už někdy setkal.

14.03.2022 3 z 5

Jak neuloupit smaragd Jak neuloupit smaragd Donald E. Westlake

Poslouchal jsem jako audioknihu. Stejně úžasné jako Jak nevyloupit banku, i když možné ne tak komplexní. Vlastně přesně zrcadlový příběh. Nikým nezapříčená řada nezdarů. Až jsem měl pocit, že se někde za rohem musí schovávat Harry Künde.
S Dortmunderem jsem určitě ještě neskončil :)

11.03.2022 5 z 5

Fiorella a hřbitov upírů Fiorella a hřbitov upírů Vlastimil Vondruška

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Přišlo mi to lepší než předchozí díl. Ten rozhodně nebyl špatný, ale tento byl více ucelený a bez nudných pasáží.
Vyšetřovatelé se nám trochu rozrostli, což bylo naznačeno v minulém díle. Vztahy se trochu pozměnily, což jsem očekával už od prvního dílu. Podstatně se rozšířily lokace. A obměnil ancábl dospělých, což je asi jediná vada na kráse. Chyběli mi tu rodiče a rychtář. A vlastně ještě jedna vada, na rozdíl od bratrstva jsem pachatele uhodl mnohem, mnohem dřív a trochu nedokážu pochopit co jim ta dlouho trvalo.
Příběh byl čím dál temnější a v druhé polovině vyloženě depresivní až beznadějný. Musím přiznat, že jsem rozhodně nepočítal se spravedlivým koncem a při poslechu mi bylo pravdu úzko.

06.03.2022 5 z 5

Rudý vrabčák Rudý vrabčák František Kotleta (p)

(SPOILER) Poslouchal jsem jako audioknihu.
Kdesi jsme zmínil, že Sněgoňová píše jako Kotleta. Tato knih dokazuje, že to není úplně pravda. Napětí v sexuálních scénách jako Kotleta asi umí vygradovat jen málo kdo. Tam kde Sapkowski taktně mlčí, Kulhánek jemně naznačí, Žamboch lehce poodhalí ale neprozradí úplně, Neomilnerová z toho udělá něco co dávali v 90 letech na Nově kolem půlnoci, tam si František s Kristýnou neberou servítky. František to ale vygraduje do tak vzrušivého momentu, že mu na pornhubu můžou jen závidět. No ale co jiného by se od scény z Natašou dalo čekat :)
To je jen to co zaujalo moji pubertální část.

Kniha sama o sobě pokračuje tam kde skončila minulá. S Danky a Giuseppeho se jaksi stali právoplatní členové posádky. Lord Mrdák a kapitán Bouchač zku*ví na co sáhnou a zaplétají do maléru čím dál víc. Jen na Agu a Amandu se tu jaksi zapomnělo.

V této knize je, pro mně, asi nejemotivnější moment Kotletovi tvorby. Viděl jsem umírat Veroniku. Byl jsem s plukovníkem Michálkem když se obětoval za svět. Byl jsem u toho když prakticky zanikla detektivní kancelář Kouba. Všechno to byly charaktery podstatné pro děj a třeba kolem Veroniky se časem vytvořil jakýsi kult. Taky jsem viděl umírat spoustu vaty, ale nikdy jsem se u toho neměl pocit jako v této knize. A tento pocit mně zasáhl při každé další zmínce. Prostě konec Bulla Máchy v Kotletově režii.

Jediné co mi, v Kotletově tvorbě, trochu vadí už delší dobu jsou příliš časté citace z Červeného trpaslíka. Sice je to neomezená studnice vtipu, ale už by si taky mohl najít jiný seriál.

PS: Při poslechu mi volal kolega , musel jsem se ho zbavit ze slovy: "Nemám čas, Kapitán Bouchač a Lord Mrdák jsou zavření ve skříni a jde je zachrání Italský řezník." Od té doby to používám téměř pravidelně.

A už se moc těším na další díl.
Nic než petragun!

15.02.2022 5 z 5

Odměna z pekla Odměna z pekla Joe R. Lansdale

Přesně toto jsem hledal, zombie western. Tak jako první kapitola Pistolníka, jako Chřestýš Callahan, nebo jako manhwa Priest. Bohužel to nejdůležitější tomu chybělo. A přitom to začíná tak nadějně.
Hlavní hrdina hned na začátku příběhu zemře aby se vrátil jako bojovník za práva Pekla. Zároveň z jeho smrtí ale z příběhu mizí logika a postavy se začnou chovat dost idiotsky.
Prokecám rok v pekle a na záchranu světa mám tři dny, to to nešlo odbýt rychleji?
Mám tři dny na záchranu světa, tak první co první asi udělám? No přece půjdu se vyspat. Když už Chňapka dal Smithovi kde co, nemohl ho zbavit potřeby spánku?
Zombie utočí v noci a přes den spí, to je jasný důvod proto s nimi bojovat jen v noci.
Jdu s partou na zombíky, tak stříbrné náboje jim dám až po dvou dnech bojů.
Tak bych mohl pokračovat skoro ke každému nápadu v knize.
A závěr je dost velký kýč a navíc mi ani nepasuje ke zbytku knihy.
Myšlenka knihy je pro mně to pravé, ale bohužel provedení dost vázne. A to nepočítám někdy krkolomný překlad. Nikdo mi nevyvrátí, že se autor inspiroval výše zmíněným Priestem, ale jeho úrovně rozhodně nedosahuje.
Váhal jsem mezi 2-3*, ale za blondýnu z vozíkem se přikláním ke 3. A přidávám jednu za humor, který jsem tu opravdu nečekal.

10.02.2022 4 z 5

Kronika Pickwickova klubu Kronika Pickwickova klubu Charles Dickens

Poslouchal jsem jako audioknihu. Mám doma první vydání, ale tuto číst by bylo nad mé schopnosti a pravděpodobně by mně to odradilo.
Začal jsem poslouchat audioverzi nalezenou někde v tajemných zákoutí internetu. Když jsem narazil na stopu které část chyběla rozhodl jsem se ji dočíst z papíru, ale nebyl jsem schopen tuto část najít, audioverze měla totiž asi 8 hodin, kdežto kniha (podle čtečky) přes 40 hodin. Po tomto zjištění jsem se rozhodl ke kompromisu se strojovým přečtením...
Ke knize samotné: Je to esence humoru tak suchého, že by se dal požadovat za dehydrovaný. Ze začátku jsem měl pocit že všichni členové klubu musí být retardovaní, nebo alespoň momentálně zaostalí. Samozřejmě to byl autorův záměr vyhnat situace do absurda. První část knihy byla spíše jen série gegů a anekdot.
Někde ve chvíli kdy nastupuje na scénu Sam Weller dostává kniha něco jako ucelený příběh. A po většinu knihy byl Sam asi jediný kdo neměl průvan v hlavě. Ve stejném okamžiku se kniha z anekdotické stává dobrodružnou a někdy i mírně filozofickou. Což je paradox, protože Sam je pravděpodobně nejvtipnější postavou příběhu (a rozhodně mou nejoblíbenější).
Bylo opravdu zajímavé, jakým způsobem Dickens příběh nafukuje vloženými příběhy. Někdy i příběhy vloženými do jiných příběhů. Až jsem se v tom někdy ztrácel a musel se vrátit k předchozímu ději abych se zorientoval.
Stejně tak jde výborně pozorovat vývoj jak postav, tak i samotného autora. Jak z drobných povídek vytváří ucelené dílo plné zvratů a nedorozumění. Při tom všem člověk nemůže našim hrdinům nefandit a neproklínat všechny jež jsou proti nim.
Na závěr bych dodal že knihu by si měl opravdu přečíst každý, ale určitě málo kdo na to bude zralý v době kdy se ho týká povinná četba.

10.02.2022 5 z 5

Terminátor Terminátor Randall Frakes

Čekal jsem jen románový přepis scénáře, ale autor sem vkládá několik svých myšlenek a spoustu okamžiků si přibarvuje. Ani finální scéna se nedrží přesně filmové předlohy. U filmu jsem nikdy přesně nesledoval výzbroj hlavních aktérů, proto mně, když jsem to viděl černé na bílem dost zarazilo co všechno si Terminátor v obchodě nabral. Nebylo to špatné a po dočtení mám hroznou chuť se na Terminátora opět podívat. Jediné co mně u knížky opravdu iritovalo bylo okamžité pojmenování záporáka jako Terminátor, mohlo to být trochu tajemnější. Navíc je to několikrát i poměrně krkolomný překlad, který přikládám době překladu a snaze co nejvíce se svézt na filmu.

10.02.2022 4 z 5

Uštvaný Uštvaný Kevin Hearne

Od četby minulého dílu uplynuly skoro dva roky a měl jsem hrozný strach že si nebudu předchozí děj už vůbec pamatovat. Popravdě ze začátku jsem opravdu trochu tápal, ale po chvilce se mi většina předchozího děje osvěžila a já až na zmatek ve jménech některých vedlejších postav neměl snad větší výpadek (jdi se bodnout Alzheimere, zatím na měn nemáš :P )
Děj začíná na slovo přesně kde skončila minulá kniha, ale v příběhu dochází k neuvěřitelným zvratům a nečekaným spojenectvím a v rámci těchto spojenectví i k dalším spojenectvím a zvratům. Ono se tady vlastně ani nedá nic napsat aby to nebyl hned spoiler. Snad je kniha je takový cestopis - road movie a hrdinové nemají ani možnost vnímat krásy kolem kterých prochází.
Musím říct, že při čtení mám neuvěřitelný pocit rychlosti. Přijde mi že ději rychle ubíhá a i já čtu rychleji než je obvyklé. Navíc se nemůžu dotrhnout od knížky. Jen mě mrzí že tempo série se nedaří držet i překladatelům. Snad mi nebude trvat tak dlouho než si přečtu příští díl.
A ten přebal už jsem taky nějak překousl.

05.02.2022 5 z 5

Bílá věž Bílá věž Juraj Červenák

Tak jsem dorazil na konec Iljovi trilogie a tato poslední část byla rozhodně obsáhlá. Z Ilji se to sice stal spíše vedlejší charakter a Kyjevané jsou tu zobrazení více záporně než doposud. Do popředí se dostávají zcela nové postavy a i když jsou na opačné straně než bohatýři člověk jim nemůže nefandit. (A evidentně jim fandil i autor.)
Atmosféra příběhu je asi nejlepší a nejtemnější ze všech tří knih. Nepřátelství roste i uvnitř skupiny a nikdo si nedokáže být jistý starým přátelstvím, natož novými politickými spojenci. Zrada stíhá podlost a nikdo neví kdo mu vrazí meč do srdce, nebo setne hlavu. Nebo kdy ho opustí Svjatoslavova přízeň.
Stejně jako u předchozích dílů i zde je zřejmá důkladná práce při získávání podkladů a upřímně obdivuji pana Červeňáka za jeho vědomosti.
Asi si znovu přečtu povídky z Kámen a krev abych si osvěžil i pozdější Iljovi příběhy...

19.01.2022 5 z 5

Ochránce Ochránce Larry Correia

Jsem opravdu hluboce zklamán a rozesmutněn.
Moc papírových knih už nečtu, čtu elektronické knihy, protože mobil mám u sebe pořád a při každém prostoji můžu chvilku číst. Lovci monster jsou ale série kterou mi každý rok přinese Ježíšek a už jejich čtení o Vánocích beru jako tradici. Už loni jsem byl opravdu rozčarován, ale bral jsem to jako Larryho zlaté prasátko, které ne zcela podléhá kánonu.
Letos jsem narazil mnohem, ale mnohem hůř. A u knihy která přímo patří do série.
Ochránce je regulérní sedmý díl Lovců a vlastně první který nepsal Correia sám. Na tom by nebylo nic špatného, "Paměti" psal Ringo a jsou minimálně stejně dobré jako originální série. Tentokrát si ale přizval ženskou. Nemám nic proti spisovatelkám, ale prostě píšou jinak než chlapi a z textu to jde opravdu poznat (možná Sněgoňová je výjimka, ta dokáže psát jako Kotleta :D ). A paní Hoyt asi nebude jedna z nejvyzrálejší spisovatelek, asi jen další autorka fantasy/horror romantiky, ne tvůrkyně hororů nabytých brutalitou a suchým humorem. Jako by jste po autorce Stmívání chtěli aby napsala Vetřelce. Její tvorbu neznám, ale předpokládám kam bych ji asi zařadil.
Julie je celou dobu ukňouraná uvažuje nelogicky a chová se jako pubertální hysterka. Na to že je prakticky, několik let, vedoucí společnosti jeden z největších mozku LM a jedena z nejdůležitějších při plánování operací tak téměř celou knihu jen zmatkuje a stěžuje si. Chápu, že je pod velkým psychickým tlakem, ale i tak mi to nesedí a před konečnou misí její krédo "Všichni jsou mrtví, musím to zvládnout sama" jen podtrhuje debilitu celého jejího jednání. I Pan Popelnice se chová jako retardované monstrum ale někdy se zachová inteligentněji než hlavní hrdinka. Autorka ani nedokáže těžit z předchozích dílů, i když se na předchozí děj často odvolává, a třeba vůči Earlovu sólu je kniha naprosto trapná.
Navíc si autorka i protiřečí, v na začátku má Julie asi 170 centimetrů, na konci knihy má 180, ale myslím, že v prvním díle série byla ještě vyšší. K tomu Julie má být jedna z nejkrásnějších ženských v příběhu, u LM ji zastiňuje snad jen Holly, přesto o své kráse v knize několikrát pochybuje a i když je téměř totožnou kopií své matky o matce mluví jako o opravdové krásce. A viděli jste ten ksicht na přebalu?
Kniha je plná patosu a národních stereotypů. Němci jsou organizovaní a brutální. Francouzi korumpující a zkorumpovaní. Portugalci neuspořádaní a přehnaně sebevědomí (a tady je to asi přesná střelba do vlastních řad, protože autorka je původem Portugalka a myslím, že to i trefně popisuje tento její výtvor) Zato Američané i v důchodu jsou odhodlaní, uvědomělí profesionálové. V předchozím ději je několikrát zmíněno že lovci se do důchodu často nedostanou, ale tady je důchodců až nad hlavu, i když byli potřeba i v 6 díle do akce šli až teď.
A ten epilog je opravdu hodný tak Stmívání.
Možná knize ubírá i to, že vím jak dopadne operace na Severním ostrově, protože je situována někam těsně před konec Invaze, ale i tak zdaleka nedosahuje kvalit Larryho knih, spíš se k nim ani nepřibližuje.
Tentokrát se ale nepovedl ani překlad. Místy zmatený nebo střídání mužského a ženského rodu v rozhovoru dvou žen - tady předpokládám, že jde o překlepy nebo špatnou automatickou opravu. Navíc zkratku ASS mohli přeložit i líp, třeba si i něco vymyslet tak jak to dělal Kantůrek s Pratchettem a třeba by vznikla PRDEL. A Correia by to asi i posvětil, protože Čechy má evidentně rád.
Už jsem to psal minule Larry vyser se na to a další díl napiš sám a pořádně. Dám ti ještě šanci :(
Dvě hvězdy z úcty kvůli předchozím dílům, jedné zmínce o Chadovi a za bubáka.

29.12.2021 2 z 5

Dračí carevna Dračí carevna Juraj Červenák

No z mého pohledu opět narážím na stejný problém jako u prvního dílu. Je to pro mně daleko a v době o které moc nevím. Stejně tak východní slované mají trochu rozdílnou mytologii, než západní a to můj zmatek ještě víc prohlubovalo. V příběhu se objeví spousta nových postav, hlavních i vedlejších, ale u většiny z nich jsem cítil, že je to jen pojmenovaná vata pro ostří mečů a šípů, nebo tesáky a spáry příšer. Děj je plný zvratů a obvykle k horšímu a obzvláště příběh Išory jsem si představoval úplně jinak a čekal jsem že do děje zasáhne mnohem víc.
Asi bych hodnotil níž, a to jen kvůli mým nedostatkům, ale závěrečné vysvětlivky a rejstřík mi ukázaly jakou si autor dal práci (ne že bych o tom předtím pochyboval, ale tady mi to nějak docvaklo). Je neuvěřitelné jak velká část příběhu vypadá jako fikce a přitom stojí na reálných základech, na druhou stranu je stejně tak neuvěřitelné kolik si toho autor vymyslí a přitom se to tváří jako historická skutečnost.
Navíc jsem rád, že jsem knihu dočetl o Vánocích, protože baba Jaga k nim, pro mně, už o dětství patří :)

27.12.2021 5 z 5

Poirotova pátrání Poirotova pátrání Agatha Christie

Poslouchal jsem jako audioknihu. Musím říct, že autorce povídková forma moc nesedí, na menším prostoru nedokáže rozehrát příběh tak jako v románech. I když i zde se pár výjimek najde. Poirot dochází k rozluštění až moc snadno, nejsou tu žádná váhání ani změny v podezřelých. Zašlo to tak daleko, že jsem pachatele většinou uhodl a s Herculem zvládal držet krok. Průměr z povídek mi vychází na 4,5*, ale když to srovnám s jinými knihami, tak je tato sbírka prostě kvalitativně níž. Více u jednotlivých povídek.

21.12.2021 3 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Dobré to bylo,ale bylo to moc daleko. Tam kde se Rogan pohybuje převážně po lokalitách Českých a Moravských, Bathory po zemích Uherských, tam to všude znám, buď osobně, nebo aspoň ze zeměpisu, knih, nebo televize. Ale do školy jsem nastoupil až po revoluci, tudíž o místech kde se příběhy Ilji Muromce odehrávají nemám základní vzdělání a i období je mi dost cizí. Tím pádem jsem ke knížce přistupoval jen jako k akční fantasy řežbě a jak říkám bylo to dobré.
Červeňák ve svých příbězích značně využívá historické reálie a já ty v tomto příběhu neznám. Což silně ubírá na prožitku. Díky za to, že píše tak poutavě, když jsem začal večer číst skončil jsem až když se mi začali klížit oči a plést písmenka. Navíc část s lesními upírkami mě navnadila tak, že jsem si sehnal i nějaké byliny o Iljovi, takže až skončím s Bohatýrem můžu s Iljou klidně pokrčovat.

10.12.2021 4 z 5

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Poslouchal jsem jako audioknihu s dětmi před spaním. Když byly hodní, proto nám taky trvalo skoro rok ji doposlouchat :)
Možná má právě toto nekonečné natahování poslechu vliv na moje hodnocení, ale několikrát se mi zdálo že v ději něco chybí. Prostě jako by autor něco přeskočil a počítal s tím, že čtenář to přece ví. Navíc pro 6 a 3 leté kluky je přece jen kniha trochu moc složitá a místy příliš odborná. O to větší nadšení se u nich projevilo když slyšeli něco co znají, jako třeba jména dinosaurů a sopek. Zato v geologii opravdu tápali :)
Za mně dobrý, ale na dalšího Vernea si děti ještě počkají, ale doufám, že nebudou čekat tak dlouho jak já, naposledy jsem jeho knihy četl skoro před 30 lety.

03.12.2021 4 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Poslouchal jsem jako audioknihu.
Jsem trochu zklamán, ač "naučná literatura" čekal jsem trochu příběhové podání, třeba aspoň osvětlení pojednání na nějakém historickém příkladu, nebo povídce. Prostě proto, že asijské knihy nejdou nikdy k věci a téměř vždy mluví v jinotajích.
Stejně tak je kniha poplatná době a dnes ve válečnictví rozhodně nemůže fungovat. Minimálně proto že mistr Sun vysvětluje že boje vysílí ekonomiku země, dnes víme že minimálně některým zemím ekonomika stoupá když bojují v zahraničí.
Na druhou stranu je tu na pár stránkách opravu velká spousta informací a jsou podané tak nějak nenuceně a přesto dostatečně důrazně.

03.12.2021 3 z 5

Fiorella a záhada mrtvého netopýra Fiorella a záhada mrtvého netopýra Vlastimil Vondruška

Poslouchal jsem jako audioknihu. Trochu slabší detektivní část, než v prvním díle, ovšem o to větší oplétačky s rozřešením a usvědčením vraha. Přesto, že má stejný počet stran je tato kniha dějově nějaká prázdnější, možná je to tím, že představovačka proběhla v prvním díle a na kratší příběh zbylo víc místa... Nechci kritizovat, není to špatné, ale po detektivní stránce na první díl nemá. Zato přátelství a vztahy mezi jednotlivými postavami jsou zde víc do hloubky a Bratrstvo křišťálu je ve městě čím dál populárnější :)
Další díl si určitě nenechám ujít.

03.12.2021 5 z 5