slawa.cap Online slawa.cap komentáře u knih

Ostravská mystéria Ostravská mystéria Marek Skřipský

Poslouchal jsem jako audioknihu a musím říct, že jsem byl značně překvapen.
Mám rád meziválečné období sám vlastním dvě motorky z té doby a ani jedna není Wanderer což Sikorce trochu závidím.
Tady se možná mohlo s legionářské historie hlavního hrdiny vytěžit trochu víc. Mohl mít se záhadami zkušenosti už z fronty, ale i tak se mi pojetí příběhu opravdu líbilo. Stejně tak i z minulosti otce Bronského.
Původně jsem myslel, že kniha bude vyloženě povídková a ty na sebe budou navazovat možná jen okrajově. O to překvapenější jsem byl, když jsem dostal souvislý příběh, kde rozdělení na povídky je spíše jen jako dělení po kapitolách.
A bych pravdu řekl, od začátku jsem tušil, že to mezi hrdiny dopadne, tak jak to dopadlo a že Viky ostrouhá.
Co se zpracování týká, líbilo se mi využití dobové i lokální mluvy. Na druhou stranu tu bylo spoustu slov, která mi do tohoto období úplně napasují. Stejně tak chování některých charakterů, obzvláště ženy mi přišli vzhledem k obě dost zpustlé.

17.11.2021 4 z 5

Neteře paní plukovníkové Neteře paní plukovníkové Guy de Maupassant

(SPOILER) Ke knize jsem se dostal díky Fanánkovím memoárům a v těch memoárech vypadala mnohem zajímavěji. Četl jsem jako e-knihu, takže možná několik chyb jde na vrub digitalizaci.
Kniha je plná překlepů a chyb, viděl jsem zřejmě i chyby v překladu a v příběhu se mi zdálo několik dějových děr. Mnoho pasáží jsem musel číst opakovaně bych je pochopil.
Téměř celý příběh se odehrává ve dvou dějových rovinách. Vždy na střídačku kolem obou sester. Trochu absurdní je že kniha byla vydaná jako porno, ale scén k červenání je tu poskrovnu. Na druhou stranu je tu poměrně dost postav a z mého pohledu v nich byl zmatek.
První část s uvedením sester do světa rozkoše je skoro až cudná, jen zde dojde k pár vtipným nedorozuměním.
Druhá část začíná zostra a doufal jsem, že konečně dostanu to co jsem očekával, ale chyba lávky.
Třetí část už je jen útlocitná romantika.
Knihu jsem začal číst v čekárně u doktora a kdybych k doktorovi nedocházel pravidelně, nedostal bych se ani do půlky. Druhou půlku jsem už dočítal jen ve chvílích nudy.
Spíš než erotická je knížka čistě romantická s pár peprnými scénami, ale věřím, že v době vniku dokázala zaujmout.
S Lady Fuckingham nebo Milostnou růží se ale rozhodně nedá srovnávat.
Možná bych dal vyšší hodnocení, ale ty chyby mně vyloženě iritovaly.

31.10.2021 2 z 5

Fiorella a Bratrstvo křišťálu Fiorella a Bratrstvo křišťálu Vlastimil Vondruška

Poslouchal jsem jako audioknihu. Moje první setkání s panem Vondruškou a jsem nadšen. I když je to příběh pro děti zápletka byla zajímavá a došlo zde k několika zvratům. Trochu jako foglarovky, ale v jiném období. Mohlo tu být trochu mysteriozního tajemna, ale to asi jen proto, že čtu převážně fantasy. Co nevidět sáhnu po dalším díle a s autorem v budoucnu budu pokračovat.
Navíc předpokládám, že zde se Matocha inspiroval k napsání Prašiny - příběh je jiný, ale atmosféra ne mně dýchala skoro stejná.

28.10.2021 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Poslouchal jsem jako audioknihu. Film znám velmi dobře, je to oblíbená série mích dětí. Čekal jsem, že se film od knihy bude mnohem víc lišit, ale on je skoro stejný (samozřejmě je tu několik odchylek a některé možná ke škodě, jiné ku prospěchu) jen kniha je mnohem víc rozvitá a film čerpá většinou jen spíš první poloviny knihy. Po poslechu mám sice trochu pocit, že bych se s fleku mohl živit jako paleontolog, jen mi k tomu chybí nějaká vykopávka, ale i přes silně "odborný" nádech nemám pocit, že by byla kniha otravně poučná (takové vzdělání hrou). A ač příběh z filmu znám, dokázal mně děj knihy často překvapit a místy mě překvapil i svou brutalitou.
Rozhodně se co nevidět vrhnu na další díl.

21.10.2021 5 z 5

Vražda na golfovém hřišti Vražda na golfovém hřišti Agatha Christie

Poslouchal jsem jako audio.
Kvalit Černoušků, nebo Ackroyda to rozhodně nedosahuje, rozhodně to ale není slabší než Styles. Jen mi to tentokrát přišlo trochu zmatené a až moc náhodné. Prostě zápletka a motivy mi přišli příliš přepálené. A moje prvotní podezření se téměř vyplnilo, i když mně autorka po chvíli svedla na falešné stopy.
Je mi trochu líto Haistingse, autorka z něj dělá prosťáčka. Rozhodně nemůže stačit inteligenci Piorota, ale je rozumnější než většina lidí kolem, jen jeho vychování a rytířské jednání z něj nakonec dělají nedovtipu.
V mém překladu bylo pár překlepů, což se dá pochopit, ale bylo tu šílené střídání vykání a tykání a k těmto změnám docházelo i třeba v jedné věty.

30.09.2021 4 z 5

Údolí tyrannosaura Údolí tyrannosaura Douglas Preston

(SPOILER) Poslouchal jsem jako audioknihu. Nebylo to špatné, jen takové trochu utahané, i přes tu spoustu akčních pasáží. Většina "nervy drásajících" okamžiku bohužel tak nějak vyšuměla a já se o hrdiny nedokázal bát - měl jsem z toho pocit, že to s nimi stejně nemůže špatně dopadnout.
Konec je až utopicky férový, pro klaďasy happyend, pro záporáky zasloužený trest.
Při poslechu jsem měl nejednou pocit, že Tom Broadbent je největší klikař na světě.
Jen mi dlouho vrtala hlavou předmluva o Měsíci.
Jedna faktická chyba, která pro mi značně zničila požitek: Nejnižší hodnost pro přijetí do Delta Force je seržant, tudíž Hit byl nejníže postavený člen jednotky a žádní vojíni sním ani nemohli být.
A k Melodii, už několikrát jsem vydržel na tahu více než dva dny v kuse, ale aby někdo vydržel 60 hodin smysluplné práce je myslím trochu přestřelené. I když je to jediná omluva pro její neopatrnost při pokusech s neznámým biologickým materiálem.
A ještě bych dodal, že mi to celé tak nějak připomínalo sérii s Jackem Reacherem.
Teď jsem zjistil, že je kniha první ze série, určitě zkusím i příští díly.

28.09.2021 4 z 5

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

(SPOILER) Poslouchal jsem jako audioknihu. Už při úvodu jsem čekal, že s poslechem po pár minutách seknu. Knihu načetl Ludvík Král a já s ním mám jen ty nejhorší zkušenosti. Tady překvapil a načtení se mu opravdu povedlo.
Film Hvězdná pěchota mám poměrně rád, ale s knihou se dost rozchází. Navíc mi tu chybí postava Diny Meyer - snad jediná zrzka která se mi kdy líbila.
Kniha sama osobě je jedna velká agitka pro marínu, i když ve sci-fi hávu. Pěchota je nejlepší, pěchota nikoho neopustí,... Prostě "Semper fi". Jde tu jasně vidět, že Heinlein k maríně patřil. Místy to bylo až úsměvné, na druhou stranu z toho byla cítit taková pospolitost, i když téměř každá postava s kterou Johnny tuto pospolitost cítí v vzápětí umře.
Další nepřehlédnutelný rozdíl je, že Johny není takovy pako jak v podání Kašpara Vandejna. O to více se s něj stává zelený mozek. Tím možná film dostává trochu navrch, protože se nebere tak vážně jako kniha.
V komentářích čtu, že Pěchota je jedna ze slabších Heinleinových knih. Pokud je to pravda, těším se na jeho další díla. Hvězdná pěchota mně rozhodně nezklamala.

23.09.2021 4 z 5

Krvavý román Krvavý román Josef Váchal

Poslouchal jsem jako audioknihu. Knihu mám tištěnou v knihovně, ale dvakrát jsem ji odložil, z části kvůli opravdu dlouhé předmluvě (které nakonec litoval i fiktivní autor) a zčásti kvůli jazyku kterým je napsaná, je pro mně trochu krkolomný. Tudíž jsem se na poslech moc těšil, stejně tak jsem z něj ale měl obavy.
Tak za prvé kniha nemá žádný děj a ač jsem se ho snažil sledovat sebevíc, většina příběhů se ztrácí zcela neukončena. Naštěstí je to všechno osvětleno vsuvkou z "autorova" pohledu.
Za druhé je skoro neuvěřitelné, jak šílenou satiru dokázal Váchal vytvořit skoro sto let předtím, než se tento literární žánr stal tolik populární. Při poslechu jsem jasně slyšel jak z této knihy dokáží těžit současní autoři. Až nečekanou podobnost pociťuji s "Mlýnem na mumie", ne dějovou, ale tak nějak myšlenkové pochody autorů.
Moc se mi líbilo, jak dokázal zakomponovat sám sebe do děje a ještě vlastně ospravedlnit veškeré nedostatky knihy. Stejně tak je zde zakomponované i Portmoneum.
Takže jediná věc která mi vadí bylo nalákání na úžasné zápletky a potom vyšumění jednotlivých epizod do ztracena. I když, i to je tu ospravedlněno - holt došel papír, ale stejně si myslím, že se měl Paseka raději oženit a dílo dokončit.

21.09.2021 4 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Poslouchal jsem jako audioknihu, opět skvěle načtenou Matoušem Rumlem. Stejná pecka jako první díl, nedostatky co jsem pociťoval u druhého dílu jsem tu nezaznamenal. Děj mi přišel asi nejrychlejší ze všech dílů, bez hluchých míst a asi nejméně "mysteriozní". V prvním díle zradivší Tonda tu má opět významnější roli, i když je opět z děje uklizen. V minulém díle podrazivší Jirka trpí zřejmým nedostatkem důvěry a na koho asi tak zrada čeká v tomto díle? Líbí se mí uzavření linky s Dorotou a celkově Prašinou, ale zajímalo by mně, jak se s tím vším srovnali Krchlebani - toto v knize tak nějak chybí.
Za pár let, až dorostou, si celý příběh s radostí poslechnu se svými dětmi.

21.09.2021 5 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Poslouchal jsem jako audioknihu. Pro mně bohužel zklamání. Není to horší než jednička, je to vlastně úplně stejné. Už u jedničky jsem necítil žádný vývoj autora, ale bral jsem to, že se v něčem našel a už od něj víc nečekal, navíc to bylo po dlouhé době kdy jsem od Kotlety něco četl. Pak jsem poslech Legii a zjistil, že Kotleta umí pořád psát zajímavě, ale Revoluce je prostě vykreslena hrozně plytce. Sexuálních scén ubylo, za to jsou móóc pěkně podané, lepší než v nějakém pornu. Přesto jediný s kým Vachtenovy funguje nějaká chemie je Tlustý Tom.
Celou dobu jsem měl pocit, že se mně to netýká, že vlastně ten příběh ještě nezačal a autor si jen dělá kvalitní základ. Pak pár postav umřelo z některých se staly extra svině a pak to skončilo. Jako příběh dobrý, ale nedokázal jsem se do něj opravdu ponořit.
Spousta zajímavých postav zmizela třeba Ali, piráti, nebo Červeňák :D
A vtipy, v jiných knihách trefné a mnohosečné se tu pořád strefují jen do Zagorky a občas do Vondráčkové, jiné tu skoro nejsou.
Abych nehanil je autora, audioknihu načetl Petr Burian a musím říct, že to byla nešťastná volba. Jeho hlas mi neseděl k atmosféře, příběhu, hrdinovi, prostě k ničemu.

17.09.2021 3 z 5

Jak nevyloupit banku Jak nevyloupit banku Donald E. Westlake

Poslouchal jsem jako audioknihu. Ono to vlastně na 5* asi není, ale je to vše tak lehce podané až by se člověk nechal sám zavřít. Z mého pohledu se ani nedá mluvit o humoru, ne že by to bylo vážné, ale neuvědomuji si, že bych se za celou dobu pousmál. Je to milé, příjemné a zvedne to náladu. I vtip musel autor užít při psaní, ale jak říkám, k smíchu mně nic nepřivedlo. Možná až na důvod uvěznění hlavního hrdiny.
Ale rozhodně bych si dal ještě něco podobného.

14.09.2021 5 z 5

Pravda Pravda Terry Pratchett

Poslouchal jsem jako audioknihu. Já nevěřím médiím, nejsem konspirátor, ale na vlastní kůži jsem několikrát zažil pravý opak toho co se psalo v novinách. A tady to pan Pratchett vlastně přímo píše a on to má vlastně z první ruky. Ač je Kometa seriozní plátek jde i tu trochu vidět, jak si upravuje pravdu, o Informátoru ani netřeba mluvit. Pratchetta poslouchám, abych si pozvedl náladu, ale tady ač jsem se bavil mi několikrát cukalo ve tváři spíš z důvodu rozhořčení. Třeba i nad tím jak se "novináři" zachovali při nehodě vozu.
Nekritizuji (což jde vidět i podle hodnocení) jen tentokrát autor trefil téma, které mi vyloženě nesedí.

14.09.2021 5 z 5

Poslouchal jsem jakou audioknihu. Tak trochu jsem doufal v komické, lehce děsivé příběhy. Ony to jsou spíš nechuťárny, někdy lehce komické. Ale měl jsem převážně pocit, že se jedná o nějakou až vědeckou práci o současném folkloru. Spíše odborné, než zábavné čtivo i když mnohdy s prvky lehkého humoru.
Bohužel jako obvykle jsem nečetl anotaci a očekával jsem něco dost jiného. Minimálně u příštího dílu už vím co mám čekat.

09.09.2021 3 z 5

Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Rosemary má děťátko / Stepfordské paničky Ira Levin

(SPOILER) Poslouchal jsem jako audioknihu. Kdybych nevěděl, že to nenapsal King, tvrdil bych, že to napsal King. Sice psychologie postav není tak vypracovaná jako je u Kinga zvykem, ale i Levin vypráví o úplných zbytečnostech o lidech kteří nemají s příběhem vlastně nic společného a stejně jako King dokáže dát hlavní postavě naději, aby ji pak srazil do ještě horších sraček. To mají oba příběhy této knihy stejné. Statečná hrdinka, která dělá vše pro to aby rozluštila záhadu a zachránila se. Jenomže autor je parchant který cupuje její snahu a evidentně fandí záporákům.
U Rosemary mi trochu vadila její naivita a já vše prokoukl mnohem dřív než ona si uvědomila co se vůbec děje. Na druhou stranu já většiny příběhu nebyl zfetovaný, nebo jinak očarovaný.
Proti tomu Joanna mi přišla bystřejší o to víc bojovala s vlastní pochybností o svém psychickém zdraví.
Moc se my líbilo, že příběhy jsou vyprávěny čistě z pohledu hlavních hrdinek a i přesto dokáží popsat věci kterých se aktérky přímo neúčastnili.
Rosemary má děťátko jsem nikdy neviděl a Stepfordské paničky jsem viděl jen ve verzi s Nicole Kidman, takže jsem doufal spíš v happyend. I když ony oba příběhy končí happyendem, jen ne pro titulní hrdinky.
Od Levina si určitě ještě něco dám, ale po sérii depresivních knih si dám raději pauzu a pustím se do něčeho mnohem lehčího.

09.09.2021 5 z 5

Frost Frost Oskar Fuchs (p)

Jako porno by to celkem ušlo, kdyby tam nebylo tolik keců mimo samotné akty. Jako povídka by to celkem ušlo, kdyby to nemělo tolik stránek. Jako "román" tedy spíš novela to moc nefunguje. Neucelené, zmatečné a příliš často nepochopitelné.
Tak nějak jsem nepochopil proč Sigi dělal to co dělal. Chápu že mu šlo o pomstu, ale prostě mi to tak nějak nedávalo smysl a proč k tomu vůbec nechal dojít. Taky nechápu proč holky dělali to co dělali a jak to dělali, tady byla jasná inspirace pornofilmy, protože jenom pornoprůmysl dokáže vyprodukovat něco tak hlubokomyslného.
Některé vtipy byly fakt dobré, ale některé až moc tlačili na pilu.
Beru, že je to prvotina, ale zatím to vypadá, že autor nemá na to udržet delší příběh po kupě. Povídky mu celkem šlapou a kdyby i tady zvolil povídkovou formu udělal by asi lépe.
Časem určitě ještě něco zkusím, ale zatím si dám oraz, protože těch pár stránek mi trvalo pekelně dlouho.

07.09.2021 3 z 5

... a bude hůř ... a bude hůř Jan Pelc

(SPOILER) Poslouchal jsem jako audioknihu. Čekal jsem něco trochu pozitivnějšího a hlavně literárně ucelenějšího.
Kniha první: Plně chápu vývoj příběhu i chování Olina minimálně v první polovině. Kluk v pubertě bez dozoru, tak holt si užívá. To co mu fotr provede po přestoupení na učiliště je asi nejhorší věc co rodič svému potomkovi může udělat, takže plně chápu Olinův vztek a nenávist k otci i to, že kriminálníci jsou pro něj férovější lidé než lidé žijící "spořádaným" životem. Co trochu nechápu je to jak jednoduše se Olin vzdává všech svých lásek. V druhé polovině už je to vážně jen o chlastu, pro který slouží jako výmluva nějaká revolta vůči systému. Stejně tak nechápu, když Bejby tak moc miloval, proč aspoň nezkusil žít trochu normálně.
Kniha druhá: Tady jsem bal trochou zaražený vývojem vztahů. Olin mění přátele stylem "starý pro nový". Ani zmínka o Bejbině a dítěti, o Nataše, Marabu, vždyť i Pumpa docela zmizel. Zato se odnikud objeví Olina - duševní dvojče a nejlepší kamarádka. Olina skoro nonstop sledujeme den co den a doteď o ní nebyla jediná zmínka.
Kniha třetí: Zase "starý pro nový" všechno zahodit na všechny se vysrat, teď už se ze starých přátel mluví jen o Josefovi a Špínovi, sem tam zmínka o pár dalších, ale jen jednou větou (Hrbatá, Pumpa, Haš...), o většině se raději nemluví vůbec. Na to že Olin pořád vzpomíná, nějak na spoustu lidí zapomněl. Neuvěřitelně se navýšila Olinova sečtělost, což mi z jeho životním stylem úplně nekoresponduje. Navíc je tu iritujíc střídání ich a er a ač jsem se snažil sebevíc, nepřišel jsem na logiku těchto změn.
Velkou část knihy se Olin chová jako neuvěřitelněj zmrd aby zničeho nic zazářil jako nejslušnější a nejrozumnější člověk v okolí. Taky tady chybí určitá kontinuálnost vyprávění. Moc dobře víme že Olin nedostudoval, i proč. V druhé knize má ovšem maturitu a ve třetí se chlubí dokonce nějakým diplomem. Z příběhu jsem pochopil, že nebyl na vojně, ovšem v závěru třetí knihy vyznívá, že byl propuštěn až po odvedení. Taky vzpomíná na spoustu věcí, které by jsme s ním měli prožít, ale v tu dobu kdy se měli dít o nich není ani zmínka.
Knížka je dost depresivní a musím říct že mi dlouho trvalo, než jsem se na to povznesl a přestaly se tyto chmury přenášet na mně. S děním v knize se dokážu dost ztotožnit, protože, ač v jiné době, jsem jeden čas žil podobným stylem a není to nic k čemu bych se chtěl vracet.
Při čtení jsem ale pochopil jak vypadala spousta těchto bojovníků proti komunismu. Banda netáhel které zajímá jen to jak se ožrat (případně jinak zmastit), vyhnout se práci a co nejsnadněji se dostat k penězům.

30.08.2021 4 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Nedávno jsem byl na představení "Strašidlo na zámku" skvělá, humorná adaptace této knihy a všem ji doporučuji. Na základě toho jsem se rozhodl vyzkoušet i originál.
S Wildem jsem se literárně setkal jen u Doriana Graye a ten umně zcela pohořel, z toho důvodu jsem se Strašidla cantervillského dost obával, ale nakonec to nebyl taková hrůza :)
Původně to měl být asi odlehčený horror, ale z našeho pohledu je to spíš zábavná duchařinka o nešťastném strašidlu. Líbilo se mi to mírné špičkování mezi Amerikou a Anglií a ač jsem to nečekal i projev sira Simona je dosti humorný, o dvojčatech Otisových se snad nemá ani cenu zmiňovat :)
Bohužel povídka proti adaptaci dost ztrácí a ač nechci nedokážu nesrovnávat...

30.08.2021 4 z 5

Šprti & frajeři Šprti & frajeři Kristýna Sněgoňová

Poslouchal jsem jako audioknihu a opět stejná pecka jako předchozí díly. Už na konci druhého dílu bylo jasné, že tohle třetím dílem neskončí a podle vývoje to vypadá, že se dočkáme pořádně dlouhé ságy.
Atmosférou mi šprti připomínali trochu Vetřelce, trochu Věc a trochu Half-life, ale pořád stejná akční komediální jízda.
Kápo a Gerasim mi připomínají ty dva blbečky ze série filmů "Bláznivá mise". Fakt ostří a šikovní hoši, ale na co chytnou to domrví.
Jeden z parametrů zápletky je snad největší "náhoda" v dějinách vesmíru a navíc naprosto přesně načasovaná, což je přece jen trochu absurdní. Navíc ve sérii často padají hlášky z "Červeného trpaslíka", jsou sice dobré a navíc také z hlubokého vesmíru, ale někdy mi přijdou trochu nucené.
Taky se mi zdá, že knihy se rapidně zkracují, i když rozdíl v počtu stran je jen minimální.
A tak nějak mi celou dobu vrtá hlavou: Co na to Fanánek?

25.08.2021 5 z 5

Na paměť mým smutným courám Na paměť mým smutným courám Gabriel García Márquez

Poslouchal jsem jako zpracování pro rozhlas - možná to není nejšťastnější volba, začátek kapitoly dost rekapituluje tu předchozí a při poslechu v kuse je to trochu zmatečné. Moje první setkání s Márquezem. Nějak mi unikl smysl většiny příběhu a samotné rozuzlení. Čekal jsem trochu víc prasáren a ne jen zírání na nahou holku. Samozřejmě jsem nečekal hispánskou Lady Fuckingham, ale navzdory všem očekáván mi kniha přišla spíš filozofická než příběhová. Chvílemi mi to přišlo spíš jako blábolení senilního starce. A ať jsem se snažil sebevíc, nedokázal jsem si příběh časově zařadit.
Přes to všechno to byl celkem příjemný poslech a rozhodně nelituju věnovaného času, ale autora pro příště vynechám. Možná příběh docením víc až někdy za 50 let.
P.S. spoiler: Tak nějak jsem doufal že nakonec bude tou vyvolenou pannou jeho služebná.

24.08.2021 4 z 5

Tak to bylo, tak to je... Járo, kakao! Tak to bylo, tak to je... Járo, kakao! Lou Fanánek Hagen (p)

Tak to bylo, tak to je jsem četl před spoustou let. Jaro kakao jsem dlouho nikde nemohl sehnat až na konce jsem našel tuto dvojitou audioknihu. Takže jsem si osvěžil i první část memoárů.
Ač jsem o generaci mladší, v Praze jsem byl jen párkrát v životě, neumím na nic hrát a se zpěvem to není o nic lepší s Fanánkovým mládím se dokážu plně ztotožnit. Je mi trochu vadil styl psaní, kdy přídavná jména jsou na konci věty. Není to zcela nepatřičné, ale přijde mi to příliš časté.
Druhá část je podaná jako zamyšlení během koncertu. Je možná trochu osobnější, než část první, ale zároveň trochu mi přijde jako by to už nevyprávěl Fanánek, ale někdo vyprávěl o něm i když je to z pohledu Fanánka. Trochu víc se zamýšlí, ale něco zase bere moc hopem. Taky zde dochází k rozporu s první částí, když se některé storky opakují, ale jsou rozdílně podané a to tak až si někdy protiřečí - třeba příběh o prvním magnetofonu.
Některé kapitoly osvětlují vznik známých písní, nebo vyprávějí příběhy které jsou s písněmi spjaté a vznik některých je opravdu sranda.
Taky tu Fanánek osvětlí něco o Orlíku, jak to bylo s těmi skinheads a třeba taky důvod proč se Orlík rozpadl.
Tak to bylo, tak to je hodnotím opět 5* hvězdičkami, jen jsem za ta léta zapomněl jak v knize Fanánek honestuje Pražský výtěr, což je kapela, která podle mně nemá s hudbou vůbec nic společného, ale i tak se mi tyto memoáry líbily.
Járo, kakao bych hodnotil 4*, navíc k načtení byl vybrán rétor, který Sestry asi vůbec nezná, protože přednesy textů neuvěřitelně patlal.
Poslouchal jsem jako audioknihu.

23.08.2021 5 z 5