Krvavý román

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Pravděpodobně nejznámější, takřka kultovní, Váchalovo dílo je možná zbytečné představovat. V knize dokončené roku 1924 složil Josef Váchal hold lidovému čtení 19. století – krvavému románu, „krváku“. Tohoto brakového žánru, jehož charakteristickými rysy byla prostoduchá srozumitelnost, romantika a dobrodružný děj, byl Váchal velkým znalcem, sběratelem a obdivovatelem. Ději předchází studie o historii a významu krvavého románu. Samotný děj je rozvinut do takřka nezvladatelného množství linií. Typické vlastnosti krváků jsou zde tak dohnány do extrému, čímž se dílo vlastně stává jejich velmi humornou parodií. V postavách Krvavého románu Váchal mimo jiné karikuje mnoho svých přátel (což bylo dokonce příčinou roztržky s J. Portmanem) a sám mezi ně vstupuje ve více podobách (zejm. jako dřevorytec Paseka). To vše je doprovázeno množstvím jednoduchých expresivních dřevorytů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43144/krvavy-roman-43144.jpg 4.2196
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (31)

Kniha Krvavý román

Přidat komentář
Afilada
04.11.2020

Jsem moc rád, že vznikají úlety, tedy když autor umí psát, což v případě Váchala naštěstí platí.

franzkfk
09.04.2020

Váchal je takový John Carpenter knižního světa.


KrysaHelena
22.02.2020

Nuže.... Geniálně zpracované literární dílo. Brilantnost propojení dějových linií je až zarážející. Zprvu jsem se obávala fontu a velikosti písma, kterým je kniha psaná. Mé pochyby byly zbytečné. Natolik mě vtáhl děj krváků, že nestandardní písmo mi nebylo překážkou.
Mé stanovisko: rozhodně DOPORUČUJI :)

zdencaaa
18.01.2020

Z této úžasné záležitosti mi nejvíc utkvěla v paměti hláška o tom, že dotyčný je dřevorytec, ale z nedostatku materiálu ryje do dobrých lidí... :-D

nicolettkaa
03.11.2019

O panu Váchalovi jsem se dozvěděla při návštěvě Litomyšle. Portmoneum a ulička J. Váchaly na mě udělaly dojem, takže když na mě v knihovně vykoukl Krvavý román, nedalo se jinak než po něm sáhnout. Nedokážu ale říct, jestli to bylo šťastná volba nebo ne :D Hodnocení se prozatím zdržuji. Takový galimatyáš jsem snad nikdy nečetla.
Dřevoryty jsou famózní, bez nich by byla kniha dost ochuzena. Také se mi líbilo originální tištění knihy.

NiNo
03.07.2019

I vzhledem k době svého napsání si kniha zaslouží zastaralé, ale zcela odpovídající označení: fantasmagorie. A má všechny atributy, které byste od knihy takto označené mohli chtít: ztracené šlechtické děti, tajemné zednáře, zkorumpované kněží, ctnostné prostitutky, šílené alkoholiky, prohnaného hypnotizéra, krvelačné piráty, nešťastného vlkodlaka, všehoschopné kanibaly, sem tam nějakého ducha a dokonce i pravého čerta. K tomu potoky krve, balónky z močových měchýřů a samozřejmě i zakopaný poklad. Originální ilustrace bravurně vykreslují atmosféru.
Souhlasím s komentářem Romanky89: Tuto knihu musíte milovat, nebo nenávidět. Já jí miluju! :-D
Doporučuji.

Caa
07.01.2019

Vůbec mě to nebavilo a do čtení jsem se nutila :(. Snad kdyby byla kniha o polovinu kratší...

Romanka89
26.10.2018

Když jsem knihu začla číst, říkala jsem si, sakra, co je to za slátaninu? Ale ono je to tak blbý až je to naprosto geniální! Je tam opravdu všechno - vraždy, výměna dětí, duchové, zednáři, inkvizice, piráti, trosečníci, kanibalismus atd. atd. atd. Tuhle knihu musíte milovat, nebo nenávidět, já ji miluju! Skvělý humor, skvělé dřevoryty. Kdo nebyl v Litomyšli ve Váchalově Portmoneu, doporučuji.

"Já jsem se poprvé taky uleknula, když mi po těle červené puntíčky vyskákaly, až jeden pan doktor, který k nám chodí, mi řekl, že je to docela obyčejný sifilis."

"Kdo v sebe alkohol lije,
spálí si v mozku ganglie.

Rozumný vždy myslí na ledviny, játra,
není-li v tom líh, co pije, pátrá.

Ani tak neškodějí ženské,
jak pivo plzeňské."

Čtenářská výzva 2018: Kniha autora, který žil ve vašem kraji.

1