Sixao

KrálovstvíKrálovstvíJo Nesbø

Jo Nesbø patří k mým oblíbeným spisovatelům, takže jsem si nemohla nechat novou knihu ujít. Není to úplně klasický napínavý thriler s dobrým koncem a rozuzlením na závěr, jak je známe ze sérií HH a dalších. Nevlídná a přesto krásná norská příroda, zapadlá vesnice, její svérázní obyvatelé a dva bratři, kteří si prošli ne zrovna šťastným dětstvím a pojí je zvláštní silné pouto. Drsné hory i výchova měly dozajista velký podíl na jejich pokřiveném pohledu na svět a byly důvodem, proč se tak často dostávali do konfliktu s ostatními. Do jaké míry bylo jejich jednání obhajitelné je však otázka k zamyšlení. Tady jsem se paradoxně přistihla, že fandím záporákovi. Roy mi přišel jako sympaťák, i přes jeho přehnanou spotřebu čističe automyček, ať nespoiluji. Fandila jsem mu do konce, aby se on i bratr Carl dostali z té mizérie. Závěr mě proto moc nepotěšil. Bylo mi líto jeho i dalších zmařených životů. Optimismus tohle čtení prostě zrovna nedodá.

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

Výborná kniha, přečetla jsem ji za pár dnů, protože jsem byla hrozně zvědavá, jak to s Merete dopadne, jestli ji najdou včas a zda to vůbec přežije. Napínavé čtení od začátku do konce. Vyšetřování odsýpalo, bavily mě dialogy, způsob, jakým se zapojil Asad a celkem i svojský přístup Carla k jeho šéfům. Závěr byl dojemný. V plánu mám i shlédnutí filmu, který byl natočený podle knihy. A další díly ze série Oddělení Q budou určitě následovat.

06.07.2020

Kuře melancholikKuře melancholikJosef Karel Šlejhar

Když to shrnu: pěkně napsaný velice krutý příběh. Přečetla jsem poměrně hodně knih o holokaustu, thrilery, kde vyšinutí lidé páchají zločiny, ale nic se mnou tak nezamávalo jako tohle bezpráví zpáchané na bezbranném dítěti. Nacisti to dělali alespoň na něčí rozkaz a pro nějaký důvod. Tady se ptáte, to ani vlastní otec se neslituje a nenajde kapku svědomí? Přečteno jedním dechem do výzvy, ale řadím to k jinému tématu, než jsem zamýšlela.

05.02.2020

Zrcadlový mužZrcadlový mužLars Kepler

Tak za dva dny přečteno a teď přemýšlím, líbilo se mi to nebo ne? Do půlky super, těšila jsem se hodně moc, protože mám přečtenou celou sérii, prostě Joona je zpět, nedá se od toho odlepit, ale už od začátku jsem se nemohla zbavit dojmu, že děsu a brutality je tam tentokrát nějak zbytečně moc. A od půlky se tento pocit jen stupňoval a té akce, vražd, dalších zranění Joony už bylo na jednu knihu a čtenáře opravdu moc. A další neuvěritelná postava, která dokáže být na dvou místech zároveň. Autoři se utrhli ze řetězu a docela ráda bych si přečetla něco, co by pro změnu napsali každý sám za sebe. Nakonec 3 hvězdičky.

27.10.2020

Nezvratné alibiNezvratné alibiPeter May

Oblíbený autor nezklamal. Vyšetřování starých vražd Enzo díky své vytrvalosti, souhře náhod a za pomoci nemalé řady svých obdivovatelek zdárně dotáhl do konce. Celá série se tímto dílem uzavřela, vše nevysvětlené se objasnilo, dílky zapadly do skládačky a to je taky prý důvod, proč mají čtenáři tak rádi detektivky. Mám teď stejný pocit uspokojení. A posledního pachatele jsem ani netušila.

04.12.2020

Vzkaz v láhviVzkaz v láhviJussi Adler-Olsen

Další mrazivě zlověstné vyšetřování nesourodé dvojice policajtů. Náhod, které jim hrály do not, bylo tentokrát až neuvěřitelně hodně. Na druhou stranu bez nich by se nikam nepohli. Vyřešit po tolika letech případ z téměř nečitelného vzkazu v lahvi? Přesto mě to hodně bavilo :) Styl psaní, vtipné narážky na politiku, dialogy... Tímto dílem rozhodně nekončím.

27.07.2020

Než vystydne kávaNež vystydne kávaTošikazu Kawaguči

Má smysl využít možnost a vrátit se do minulosti, i když se dle pravidla v přítomnosti nic nezmění? V životě většiny z nás určitě došlo k momentu, kterého jsme s odstupem času litovali a chtěli vrátit čas a udělat to znovu a jinak. Tady se o to několik osob pokusilo v kouzelné kavárně za dodržení řady pravidel a s limitem než jim vystydla káva. Po návratu se nezměnilo nic až na jednu zásadní věc u cestovatele v čase a to změny myšlení a pohledu na celou věc. Tohle hlavní poselství knihy mi připomnělo psychologickou metodu, za jejíž pomocí se lze zpětně vyrovnat s dřívějším zážitkem, který máme problém mnohdy i po letech přijmout a strávit. Minulost nezměníte ale změnou svého přístupu vás to přestane trápit. Z této strany je kniha výborná. Styl psaní a často se opakující pasáže můj dojem snižují.
A bohužel jsem nepochopila, kdo byla ona tajemná dívka v bílých šatech. Doufala jsem, že se to na konci knihy dozvím. Nebo mi něco uniklo?

17.12.2020

Mlha nad Shadow SandsMlha nad Shadow SandsRobert Bryndza

Částečně přečteno, částečně poslechnuto v podání Martina Stránského. Za mě výborné pokračování série. Na chvíle s knihou jsem se těšila a zároveň si říkala, že je škoda ji mít za chvilku přečtenou. Jen Kate je v osobním životě taková nemastná neslaná. Na začátku jsem doufala, že mezi ní a Tristanem přeskočí jiskra a autor to takhle zhatí.

Dopisy, které nikdo nečetlDopisy, které nikdo nečetlIona Grey

Po dvou thrillerech jsem sáhla po (zdánlivě) odpočinkové romantice. Tak se do první čtvrtiny kniha jevila. Pak už mě osud Stelly a Dana naplno pohltil. Je to nádherně smutný až sentimentální příběh. Na závěr velmi dojemný.

Meč osuduMeč osuduAndrzej Sapkowski

Také se mi pokračování líbilo víc než první soubor. Zaklínač je mi čím dál víc sympatický :)

FajaFajaPetra Stehlíková

Faja byla ještě zajímavější než 1. díl. Plno napínavého dobrodružství a záhad. Co nám to autorka dělá? Už aby vyšlo pokračování.

Krev elfůKrev elfůAndrzej Sapkowski

Po přečtení povídek pokračuji ságou. Trochu jsem se toho bála, ale rozdělením do kapitol je to pořád docela čtivé. Není tu tentokrát moc akce typu bělovlasý versus nějaká příšera, děj se točí hlavně kolem Ciri. Ta nejdříve prochází výcvikem u zaklínačů, později se jí ujme Yennefer, která v ní probouzí magické schopnosti. Nejvíc mě stejně baví vztah Geralta a jeho čarodějky. Ten chlap je prostě sexy nebo nás všechny zaklel :)

Možnosti milostného románuMožnosti milostného románuJan Němec

Místy jsem se vyloženě nudila a nebyla jsem schopná román dočíst. Taková ta zbytečná vata, kdy jsem měla pocit, že autor na čtenáři zkouší, co se dá ještě do románu nacpat. Ostatně je to obsaženo v názvu. Tohle vypustit by knize dost prospělo. Zařadila jsem do výzvy jako obálka, která se mi nelíbí. Nebavil mě ani obsah, ale to jeden nikdy dopředu neví.

28.05.2020

Jeden z násJeden z násShari Lapena

Do třetice všeho dobrého, tahle kniha se mi líbila od autorky nejvíc. Celkem slušně se to rozjelo, vztahy mezi sousedy správně zamotané, vrah mě vůbec nenapadl, ale marná sláva, na Nesba nebo Bryndzu to prostě nemá. "Věty jak pro blbečky" líp bych to nevyjádřila. Děj dobrý, jinak jsem se nemohla ubránit dojmu, že je to všechno tak nějak uměle poslepované.. Pustila jsem se teď do Případů oddělení Q (Adler-Olsen) a to je jiná káva.

02.07.2020

ZabijáciZabijáciJussi Adler-Olsen

Ani druhý díl nezklamal. Komisař krůček po krůčku odkrývá 20 let starý případ brutální vraždy sourozenců. Na povrch postupně vyplave, jakým bestiálním způsobem se ve volném čase bavila parta středoškoláků. Děj neustrnul ani na okamžik. Jednoho z pachatelů (Kimmie) mi bylo nakonec líto. Kniha hodně vypovídá o tom, že zlo plodí zlo.

16.07.2020

Oběť 2117Oběť 2117Jussi Adler-Olsen

Poslední (doufám zatím) a nejvíc napínavý případ oddělení Q. Schopnosti Carla s Asadem přitažené za vlasy. Co by si bez nich němečtí policajti počali :)

06.10.2020

Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učiteleÚterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učiteleMitch Albom

"Odpusť sám sobě než zemřeš. Pak odpusť ostatním."
"Dokud je nám umožněno navzájem se milovat a uchovat si v paměti pocit lásky, můžeme umírat s pocitem, jako bychom doopravdy neodešli. Láska, kterou jsi vytvořil, přetrvává. Přežívají i vzpomínky. A ty žiješ dál - v srdcích všech, které jsi oslovil a potěšil, když jsi byl naživu."

LolitaLolitaVladimir Nabokov

Lolitu jsem kdysi viděla zfilmovanou a podrobnosti děje už jsem si moc nepamatovala. Zůstal jen základní dojem a obraz - nedbalá, umorousaná a drzá lolitka, která sebou bez přestání šije, hihňá se, něco cumlá a pak tu je její celkem pohledný otčím, obdivovatel a prznitel v jedné osobě. Knižní předlohu jsem si pustila do sluchátek hlasem Miloslava Mejzlíka a mělo to naprosto stejný účinek. Fascinace nymfičkou, zvrhlá touha, melancholie, roadmovie. První čtvrtina je ohromná snůška oplzlostí s minimem děje a říkala jsem si, že tohle dočíst bude opravdu výzva. Pak už se příběh začal slušně rozvíjet. Čtyři hvězdičky dávám za opravdu bohatý a barvitý sloh.

Paní jezeraPaní jezeraAndrzej Sapkowski

Dočteno, resp. doposlouchán poslední díl. Čišela z toho rezignace. Se závěrem nejsem vůbec spokojená. Nemuselo to tak špatně zkončit, tolik mrtvých, chjo. Souhlasím, že se mohlo ubrat dění kolem vedlejších postav a přidat Geralta. Politika v 10. kapitole mě vyloženě nebavila. A jak to bylo s tou svatbou, z toho jsem jelen. Asi si budu muset znovu přečíst povídku. Přece se jí nemohli zúčastnit žijící současně s již pochovanými. Brzy se pustím do zbývajicí Bouřkové sezóny. Dle recenzí si snad spravím chuť.

Tichá smrtTichá smrtPeter May

(+ SPOILER) Peter May patří k mým oblíbeným spisovatelům, tahle kniha bohužel úrovně Čínských thrillerů nebo trilogie z ostrova Lewis nedosahuje. Zajímavé prostředí španělského pobřeží, zkorumpované policie, vhled do života lidí se sluchovým handicapem, u jedné z postav dokonce v kombinaci se slepotou. Jinak bylo chování a motivy hlavního padoucha těžko uvěřitelné. Závěr mi přišel úplně přitažený za vlasy. Drogový obchod obřích rozměrů a svou další existenci by takovým způsobem neohrozil kvůli jedné policajtce.

Nevítaný hostNevítaný hostShari Lapena

(+ SPOILER) Pár hostů zůstane kvůli zimní vánici odříznutých v hotelu bez elektřiny a spojení s okolním světem a postupně je začne někdo vraždit. Je to některý z hostů nebo se tam ještě někdo schovává? Každý z účastníků si mimo to prožívá nějaké své psygologické dramátko. Námět výborný, ale myslím si, že se z toho dalo vykřesat víc. Hlavně překvapivě nepřekvapivý závěr. Policie se konečně dostane na místo činu, najdou jeden usvědčující předmět, bum, vraždy vyřešeny. Thrilerem bych to nenazývala, spíše průměrná detektivka. Styl psaní mi trochu připomíná Agathu Christie.

19.06.2020

BaletkyBaletkyMiřenka Čechová

Zvláštní styl psaní ve 2. osobě jednotného čísla. Myslím, že jsem se s tím setkala poprvé. O tom, že je balet velká dřina, jsem už slyšela. Tohle ale byla už hodně silná káva. Ve spojení s pokusy v užívání drog, nepřívětivým prostředím intru, mi hlavní hrdinka připadala jako masochistka a říkáte si, jak dlouho to ještě vydrží? A docela by mě zajímalo, jak moc skutečnost spisovatelka přibarvila.

19.06.2020

Norské dřevoNorské dřevoHaruki Murakami

První setkání se spisovatelem a přiznám se, že na základě této knihy bych ho k oblíbeným nezařadila. Určitě by to chtělo přečíst ještě další díla, ale k tomu jsem se ještě neodhodlala. Knihu jsem četla před delší dobou, nevybavím si už všechny podrobnosti, celkový dojem, který to ve mě zanechalo, byl takový melancholicky depresivní. Ale zřejmě to byl záměr.

28.10.2020

Tchaj-panTchaj-panJames Clavell

Výborný historický román, který popisuje střet dvou kultur. Četla jsem ho před lety a pořád si pamatuji jméno hlavního hrdiny - Dirk Struan. V době čtení jsem se do něj trochu i zamilovala :) Evropan obchodující v exotické Asii, postupně přijímá jejich životní styl a opouští ten barbarský. Tajemný svět konkubín... paráda

28.10.2020

Poslední přáníPoslední přáníAndrzej Sapkowski

Předem fantasy není žánr, který bych zrovna vyhledávala. Knihu jsem si do sluchátek pustila spíše ze zvědavosti, co na tom Zaklínači všichni mají, a hodila se mi do letošní výzvy, protože nadpřirozenem se to tu jen hemží. Úvodní Cesta, z níž není návratu, mě nějak zvlášť neoslovila. Po vyhledání dalších informací o Visenně a Korinovi jsem pochopila, jak se zaklínačem povídka vůbec souvisí. V dalších příbězích už se na scéně objevil Geralt a díky hlasům Jiřího Dvořáka a Jiřího Plachého to byl poslech příjemný. Mělo to spád a našlo se nečekaně hodně humoru. Nemůžu říct, že bych tomu propadla, ale na druhý možná i třetí díl někdy taky dojde.

Čas opovrženíČas opovrženíAndrzej Sapkowski

Tento díl mě bavil mnohem víc než Krev Elfů. Po sletu čarodějů začal děj nabírat slušné obrátky, akce střídá napětí. Poslední třetina přečtena jedním dechem. Jen těch jmen mágů a panovníků, kdo se v tom dokáže zorientovat, klobouk dolů. Musela jsem si v průběhu čtení vyhledat některé souvislosti a zřejmě jsem objevila informace, které autor prozradí až v dalších dílech. Nějak jsem pořád nechápala, kdo vládne Nilfgaardu. Ale aspoň to začalo dávat smysl.

Křest ohněmKřest ohněmAndrzej Sapkowski

Hodnocení tohoto dílu píšu zpětně po přečtení Paní jezera. Zhltla jsem to všechno moc rychle po sobě, takže mi děje jednotlivých knih splývají. Tohle je jedno velké dobrodružné putování Geralta za Ciri. Připojila se lučišnice Milwa, upír Regis. Líbí se mi obrat u postavy Cahira.

Bouřková sezónaBouřková sezónaAndrzej Sapkowski

Zaklínač je zpět, hezká pohádka pro dospělé na závěr.

Vyhoďme ho z kola venVyhoďme ho z kola venKen Kesey

(+ SPOILER) Letošní výzvu mám hodně o dočítání knižních předloh slavných filmů. Vyhoďme ho z kola ven je jednou z nich. Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem považuji od prvního shlédnutí za výborný film. Při čtení se mi před očima míhaly skvělé herecké výkony Jacka Nicholsona jako McMurphyho, Louise Fletcherové jako sestry Retchedové, Dannny deVita a dalších. Většinou se mi po přečtení knihy filmová adaptace moc nelíbí, tady mám pocit, že režisér dokázal z předlohy vykřesat ještě o kapku víc. Např. slavná scéna, jak McMurphy zapojuje chovance do hrají basketbalu, v knize je o tom jen zmínka. Ve filmu mi nechybělo nic, v knize trochu postrádám tu Nicholsnovu jiskru. A těžko říct, jak bych to vnímala, kdybych nejdřív přečetla knihu. Jinak je celý příběh prostoupený smutkem, pro mě o to větším, že jsem věděla, jak to celé dopadne. Bezmoc proti bezpráví a zlovůli, umanutá sestra zavádějící absurdní opatření, všechny pacienty naházela do jednoho pytle, zacházela s nimi jako s nesvéprávnými a srážela jim sebevědomí nejspíš jen pro ten pocit moci, kterou nad nimi měla.

VzdelanáVzdelanáTara Westover

Je to hodně zajímavá knížka. Hlavně otec rodiny je neuvěřitelný magor a často jsem žasla a říkala si, to jako fakt? Všechny potomky pozabíjí nebo minimálně zmrzačí? To nemají pud sebezáchovy? Na druhou stranu v tom od narození vyrůstali, takže se jim zase nemůžeme tolik divit. Jejich matka byla většinou na straně toho šílence. Školský systém v Americe mi přišel taky poměrně zajímavý. A ten přístup mormonů ke zdravotnické péči jak je zde popsán, je hrozně pokrytecký. Když už šlo opravdu do tuhého, spěchali samozřejmě do nemocnice.

02.07.2020