seabook04 seabook04 komentáře u knih

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Jak se tak dívám, opět půjdu proti proudu.

Řeknu to na rovinu. Colleen Hoover je autorka young adult a new adult literatury a jde to vidět. Pravda nebo lež vnímám jako její experiment, který by se možná i vyvedl.To by ale nesměl být označovaný jako psychothriller.

Příběh prvky thrilleru samozřejmě má, ale z knihy přímo srší romantika, což snahu udělat z knihy psychothriller velice rychle pohřbí. Kniha není špatná. To vůbec. Colleen píše neskutečně čtivě a já sama si knihu odpoledne v knihkupectví koupila, večer k ní sedla a do půlnoci měla na jeden zátah přečteno. Velice mě bavila a o maximálním odpoutání od reality nemluvím.

ALE nečekejte mrazivou atmosféru. Nečekejte drsný psychothriller, protože ačkoliv je tak kniha propagována, je to "pouze" erotický román s psycho zápletkou. Autorce ale musím složit poklonu za jednu věc. Nápad. Můžu se s vámi vsadit, že to, co potkáte na konci této knihy nebudete absolutně čekat a setkáte se s něčím naprosto novým.

HODNOCENÍ: 3,5/5*

28.06.2020 3 z 5

Víš, že tě miluju? Víš, že tě miluju? Estelle Maskame

Naprostý oddych.

Věřím, že novým čtenářkám YA žánru či dospívajícím slečnám kniha nabídne vzrušující příběh "zakázané" lásky. "Starším" či zkušeným čtenářkám tohoto žánru nabídne příběh, který párkrát zabrnká na nervy (nelogičnost, lehce toxické vztahy, apod.), ale díky kterému naprosto vypnete.

Možná s dalšími díly lehce změním názor, protože hrdinové už by měly být starší, ale zatím je pro mne tato série příjemným oddychem, ale ničím převratným, co byste si v žánru young adult nemohli nechat ujít. Ideální letní čtivo i pro nečtenáře a především pro dospívající slečny :)

27.06.2020 3 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Na knihu jsem se neskutečně těšila a pravdou je, že za to mohly především nadšené ohlasy zdrcených fanoušků této knihy.

Bohužel ale do této skupiny nespadám. Nevím, zda je to stylem autorky, načasováním či pouze knihou, ale ačkoliv při čtení narazíte na skvělé myšlenky a náčrt příběhu s velkým potenciálem, nebudete moci číst dál. Alespoň já nemohla. Proč? Neskutečná NUDA.

Zhruba po 250 stranách jsem si řekla a dost! Autorka se neustále opakuje a jak už jsem psala výše, psychologie postav i náčrt děje super, ale problém je, že se v knize nikam nehnete. Tam, kde jste byli na první straně, tam jste i na dvousté.

Kniha může být všechno - nereálná, nepropracovaná, neoriginální,... ALE musí být čtivá. A to bohužel pro mne Malý život nebyl a ačkoliv bych se k němu někdy v budoucnu ráda vrátila, teď ho odkládám, protože pro mě čtení bylo mučením. A doufám, že v ní v budoucnu najdu takový poklad, jaký našlo mnoho nadšených čtenářů.

27.06.2020 2 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Slovy nelze popsat, co vám tahle kniha nabízí.

Příběh je to naprosto obyčejný a zároveň neskutečně výjimečný. Styl psaní autora je velice příjemný a čtivý.
Pokud se zajímáte o druhou světovou válku, psychologii nebo si chcete přečíst mistrovské dílo. Prosím. Smrt je mým řemeslem na vás čeká.

HODNOCENÍ: 4,5/5*

31.05.2020 5 z 5

Dýchání pod vodou Dýchání pod vodou Alex Flinn

Nečekaná.

Kdybych měla knihu popsat jedním slovem, rozhodně zvolím slovo nečekaná.
Naprosto miluji to, že anotace vám o knize absolutně nic neprozradí. Jsem čtenář, který anotace zásadně celé nečte, protože vám většina vyzradí první polovinu nebo dokonce celou knihu (ano, včetně zápletky a zvratů). Za tento fakt má kniha u mě obrovské plus.

Každopádně - její obsah.
Opět nečekaný. Do knihy jsem šla s tím, že se bude jednat o YA romantiku - znáte to, taková ta klasika v tomto žánru. Na začátku velké zamilování, uprostřed zvrat - rozdělení páru a finále - sjednocení páru. Ne. Toto v knize rozhodně nenajdete.

Ačkoliv knihu hodnotím 3,5/5*, autorka má můj obrovský obdiv. Proč?
Zpracovala neskutečně problematické a čím dál více aktuální téma, na příběh pohlížela realisticky, hlavní postava příběhu je více méně "ten zlý" a podala to pro mladší čtenáře a to přímo SKVĚLE!
Pro tzv. puberťáky, kterým tato kniha slouží nejen jako velice čtivý a poutavý příběh, ale také jako jakýsi návod a vlastně vysvětlení toho, co je může v partnerském vztahu potkat.

Pokud máte v okolí čtenáře ve věkovém rozhraní 13 - 16 let (samozřejmě záleží i na mentalitě jedince), dejte mu tuto knihu. Věřím, že po dočtení bude seznámen se skutečnostmi, které v "reálném světě" často najdete až je příliš pozdě a na tyto situace bude minimálně připraven ať už bude na jakékoliv straně.

HODNOCENÍ: 3,5/5*

20.05.2020 3 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Čtivá, akční, skvěle promyšlená, originální, plná zvratů, ALE...

Nyxia je přesně ta "dokonalá" kniha.
Autor má neskutečně čtivý styl psaní. Stránky vám mizí pod rukami ani nevíte jak. Zvraty i akce mají výborné načasování a jsou brilantně promyšleny. Zároveň se potkáváte s naprosto originálním příběhem.
Víceméně ji nemůžete nic konkrétního vytknout. Až na jednu věc.

Po celou dobu čtení mě autor nepřipoutal.
Ke knize jsem si nevytvořila žádné pouto, které by mě hnalo k hltání stránek, abych se dozvěděla, co se s mými milovanými postavami stane. To obstaral autorův styl psaní.
Nevzniklo žádné pouto, díky kterému by mě zvraty zasáhly a já seděla s otevřenou pusou a s bolavým srdcem. Četla jsem dále jakoby se nic nestalo.

Neskutečně mě to mrzí a doufám, že u druhého dílu nastane opak.

17.05.2020 3 z 5

Tohle pro mě bylo zklamání.

Největší problém v mém případně byl, že mi absolutně nesedl styl autora. Děj sám o sobě byl zajímavý a místy i poutavý, ale způsob vyprávění mě až místy iritoval a rušil při čtení.

Když tady pročítám komentáře, připadá mi, jako bych četla úplně jinou knihu. Dramatičnost, čtivost, napínavost,... nic takové jsem v knize bohužel nepotkala. Což je velká škoda...

Hodnocení: 2/5*

15.05.2020 2 z 5

Pomsta & rozbřesk Pomsta & rozbřesk Renée Ahdieh

Absolutně jsem to nečekala.

Nečekala jsem, že mě kniha tak chytne, pohltí a zamiluji si každé slovo. Nejsem totiž ten typ čtenáře, který vyhledává arabskou kulturu. Nikdy mi totiž toto prostředí v beletrii nic extra nenabídlo, ale Pomsta a Rozbřesk (a Dobyvatelská sága od K. White)... Ta toho nabídla mnohem víc.

Styl psaní, postavy, děj, zápletky, gradace, zvraty,... Výborně vymyšlená a ještě důležitější: výborně napsaná kniha, kterou si zamiluje každý její čtenář. Velice se těším na druhý díl!

12.05.2020 5 z 5

Chci tě Chci tě Jen Frederick

No, kde začít?

Ačkoliv se může kniha jevit "nevinně", autorka zvolila nejen drsnější prostředí, ale i styl psaní. Takže milovnice drsnějších a až surovějších erotických románů by si určitě neměly knihu ujít.

Každopádně, to je asi vše. Kniha nemá žádné extra plusy a ani extra mínusy. Je to naprostý průměr mezi tímto druhem literatury. Což je na jednu stranu velká škoda, protože autorčin styl je neskutečně čtivý a knihu zhltnete za jedno odpoledne. Proč je kniha průměrem? K postavám a ani samotnému příběhu si nevytvoříte absolutně žádný vztah. Prostě nula. A to je u tohoto druhu literatury jednoduše klíčem k úspěchu.

Autorka ale bohužel tento, ani žádný jiný klíč k mému srdci nenašla.

12.05.2020 3 z 5

Řez Řez Vicki Pettersson

Řez na mě už od prvních stran působil zbrkle.

Čím více jsem se blížila ke konci knihy, tím více ve mě sílil jeden pocit: autorka dostala skvělý nápad na knihu, který musela vlivem euforie okamžitě zrealizovat, ale tím bohužel samotný příběh utrpěl.
Kupodivu by této knize prospělo, kdyby byla delší. Místy mi připadalo, že autorku během psaní napadaly další a další zvraty tak rychle, že zapomněla dokončit a pořádně se věnovat již rozpracovaným. Což je velká škoda.

Zápletka knihy není nijak extra originální, ale styl autorky je čtivý. Místy mě ale opravdu až rušila nedotaženost děje, myšlenek postav, apod. Proto bych knihu označila za průměr.

05.05.2020 3 z 5

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

Nemám slov.
Ačkoliv vám kniha zobrazí naprosto čistou, upřímnou a pravou lásku, nepůsobí jako klišé. Při čtení budete plakat, smát se, litovat a přemýšlet.

Mnoha čtenářům dle mého změní pohled na svět a na život. A to jen tak nějaká kniha nedokáže...
5/5*

11.04.2020 5 z 5

Jediná maličkost Jediná maličkost Erin Watt

Toto byl jeden velkej fail.

Erin Watt je známá svým neuvěřitelně čtivým, chytlavým a emotivním stylem psaní. Tato knížka ale nemá ani jedno z toho. Několikrát jsem v průběhu čtení kontrolovala, jestli knihu opravdu napsala spisovatelská dvojice mých milovaných Royalu, protože toto...Toto bylo nepopsatelně špatné.

Proč? Naprosto ploché postavy, nulové lidské emoce / reakce, nelogicky dej a jeho uspořádání,... Ve zkratce - v této knize JEDINÁ MALIČKOST nedává smysl.

02.02.2020 1 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Vyhnáni Gerty Schnirch je jedna z malá knih, na kterou nikdy nezapomenete. Budete mít touhu doslova vrazet ji do rukou každému čtenáři i nectenari, kterého potkáte.

Kateřina Tuckova je spisovatelka s ojedinělým stylem psaní a neskutečným talentem. Je ozdobou a vrcholem české literatury 21. století.

Děkuji za příběh, který na vždy zůstane v srdci každého čtenáře. Sama za sebe musím říci, že Gerta a její příběh se stal mou součástí, která nikdy nezmizí.

5/5*

23.01.2020 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Paul Remark

U tohoto díla lituji pouze jedné jediné věci - že jsem ji do ruky nevzala už dříve.

Na západní frontě klid je neskutečně silná kniha, která se vám zaryje od srdce. A to nejen krutým pohledem na válku a zákopy, ale i úvahami jednoho z milionů, kterým 1. světová válka naprosto rozdrtila či vzala život.
Každé její čtení vám odkryje další stránku dříve neviditelného a sebere vám další balení kapesníčků.

Ač se snažím jak se snažím, je to pravděpodobně jediná mnou přečtená kniha, které nemám absolutně co vytknout.

HODNOCENÍ: 5/5*

09.01.2020 5 z 5

Důvod dýchat Důvod dýchat Rebecca Donovan

Pokud již s tímto žánrem máte zkušenosti a knihy nadšené, jde zde vidět romantická linie, která se na knihy tohoto žánru aplikuje.
To ale vůbec příběh neruší. Kniha se čte svižně a autorka si čtenáře lehce získá.

Já osobně z knihy nejsem odvařená, jako většina čtenářů. Dávám to za vinu tomu, že hlavní hrdinka je dokonalý opak mě a tím pádem jsem se s ní nedokázala vůbec ztotožnit. Už od první stránky jsem tak příběh viděla opačně a to mě možná trošku rušilo ve čtení.

Každopádně to vůbec neznamená, že je kniha špatná. Ba naopak. Konečně se někdo věnuje tomuto silnému, a dodnes tabu, tématu. Kniha je napsaná čtivě a postavy jsou autentické - ke každé si vytvoříte citové pouto.
Pro mě je kniha Důvod dýchat oddechová četba, která mě ale za srdce nechytila tak, jak jsem čekala. Přečtením ale nic nezkazíte :)

HODNOCENÍ: 3,5*/5*

31.12.2019 3 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Po dlouhé době kniha, která mě přiměla napsat komentář.
Za mě jde o jeden velký povedený psychologický thriller a autorku, která moc dobře ví, co dělá.

První polovina knihy byla klasika. Pár menších zvratů, propojení postav a pro mě osobně skoro nelogické návraty do minulosti a zaměření se na postavu, která mi do osnovy, kterou si autorka v průběhu knihy rýsovala, vůbec nezapadala. Tyto pasáže mi připadaly zbytečné a když se příběh blížil ke konci a autorka tam znovu pasáž hodila, staly se pro mne otravnými a doslova překážejícími. Pak ale přišlo velké ALE.
Posledních 30 stran jsem četla s otevřenou pusou, rychlostí světla a bez dechu. Proč?
Protože jsem zase naletěla spisovatelce, která až moc dobře ví, jak čtenáře zmást a přimět je si myslet přesně to, co se jí hodí "do krámu".

Doporučuji všem, kteří chtějí zažít nejen šok na konci příběhu, ale i postupné budování a míšení se lidských životů, etap a nápětí a jak už zde několikrát padlo, něco, s čím jsem se v psychologickém thrilleru ještě nikdy nesetkala.

Hodnocení: 4,5 / 5*

28.07.2019 5 z 5

Padlí andělé / Leviatan Padlí andělé / Leviatan Thomas Sniegoski

Patřím do té menší skupinky čtenářů, která byla knihou unesena... aspoň co se týče začátku.

Autorův styl mi naprosto sedl a kniha pro mne byla čtivou, zajímavou, poutavou a díky Gabrielovi (kdo by toho psa nemiloval) zábavnou. Poslední čtvrtina ale byla muka. Jakoby ji napsal úplně někdo jiný. Ploché, krkolomné a napsáno stylem, který ani zdaleka nepřipomínal čtivý zbytek knihy.
Právě kvůli konci snižuji hodnocení, ale jinak musím říci, že jsem si příběh Aarona a Gabriela zamilovala a těším se na další díly :)

HODNOCENÍ: 3,5/5

01.03.2019 4 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Velice povedený a rozhodně mrazivý (psycho)thriller!

Autor si Vás od první kapitoly chytne a ještě hodně dlouho po dočtení nepustí. Jeho styl psaní je obyčejný, ale přitom výjimečný. Dokáže nejen brilantně popsat prostředí opuštěného a zpustošeného okolí majáku na osamělém a ledovém ostrově tak, že cítíte vůni moře, vánek větru ve vlasech a chlad na konečcích prstů, ale neskutečně dobře vám navodí i strach, nejistotu a mráz po zádech.
Jak tématem, tak zpracováním se kniha řadí mezi mé TOP. Kniha mi dala nejen čtenářský zážitek, ale i nové "zkušenosti" a vědomosti... no a také fascinaci jednovaječných dvojčat a to, jakým směrem se vztah mezi nimi může vyvíjet...

HODNOCENÍ: 4,5/5

25.02.2019 4 z 5

Padlý dědic Padlý dědic Erin Watt

Každou knihou mne autorka překvapuje, šokuje a ačkoliv si pokaždé myslím, že to více nejde, po dočtení se do jejího stylu zamilovávám čím dál více.
Tato kniha není výjimkou a Erin Watt dokazuje, že dvě ženský pod tímto pseudonymem jsou mistryně svého řemesla!

26.12.2018 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Zajímavý námět, zajímaví hrdinové, zajímavý styl, zajímavé zápletky, ale ať na konci přemýšlím jakkoliv, kniha sama o sobě zajímavá není.
Není to logické, ale takto na Hadrového panáka po přečtení pohlížím.
Jak kdyby chtěl autor udělat z knihy tak výjimečné dílo až zapomněl, že v jednoduchosti je krása a kouzlo.
Do dalšího dílu se rozhodně pustím, protože konec nabídl dvě cesty, kam by se příběh mohl ubírat. A já jsem zvědavá, co autor zvolí.

23.12.2018 3 z 5