Scathia Scathia komentáře u knih

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Autor měl neskutečnou odvahu vydat tuto knihu ve své době, bohužel na to i doplatil. Děj jako takov, je poměrně rozvláčný, ale přesto se dá do knihy začíst. Pro mě to byl zajímavý pohled do období světových válek i ruské revoluce. Knížku můžu doporučit

21.05.2021 3 z 5

Alenka v říši divů Alenka v říši divů Lewis Carroll (p)

Milé čtení na jeden večer. Četla jsem v angličtině a můžu doporučit všem začátečníkům. Angličtina je tam krásná, nekomplikovaná a skvěle doplňuje děj. Asi si to někdy budu muset pročíst i v češtině, jestli to zanechá stejné pocity.

09.05.2021 4 z 5

Jama a kyvadlo Jama a kyvadlo Edgar Allan Poe

Povídka na 15 minut, ale geniálně napsaná. Poe umí neopakovatelně popsat tajemné a děsivé prostředí. Kniha ubíhá v rytmu kyvadla s úměrně se zvyšujícím napětím děje.

29.03.2021 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

I když smutná knížka o vážných tématech, je psána s dětskou lehkostí. Pohled malého Bruna na svůj život v porovnání s životem Šmuela byl až mrazivý. Vše mělo svou logiku. U dítěte to člověk jistě očekává, smutné je, že podobnou logikou se po skončení druhé světové války ohánělo tolik dospělých, popírajících svou vinu (i jen to, že odvraceli oči pryč).

29.03.2021 4 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Poprvé jsem se vrhla do novější tvorby Kinga a musím říct, že je výborný nejen v hororové tématice. Děj byl poutavý, hlavní postavy zajímavé a sympatické.

23.03.2021 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Další příjemná oddechovka. U autorky se mi líbí, že zpracovává velmi rozličná témata. Každá kniha je jiná, ale zatím žádná nezklamala. :-)

07.03.2021 4 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Kniha má zajímavý potenciál, ale zasloužila by si tak o 100 stran navíc, aby prostředí a děj více rozkreslila. Jinak velmi povedené dílo.

01.03.2021 3 z 5

Oddechové čtení, které čtenáře na chvilku vrátí do magického světa Harryho Pottera. :-)

25.02.2021 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Možná někdo našel nějakou míru soucitu s hlavním hrdinou, já jsem to ale nedokázala, a to i přes to, že v práci se s lidmi s pedofilií nebo jejími rysy setkávám. Uznávám, že hlavní hrdina žil v době, kdy se o pedofilii nemluvilo, řádně se nediagnostikovala a s lidmi se terapeuticky nepracovalo, přesto jeho žádost po těle Lolity, vedená výhradně k fyzickému uspokojení i za cenu ublížení Lolitě, se nedá ničím omluvit. Charakter Lolity je taktéž nešťastný a dohromady to dává výbušnou směs, která nemůže dopadnout dobře... Román se mi líbil, charaktery byly dostatečně vykresleny, včetně jejich vývoje. Je to knížka, kterou určitě můžu doporučit k přečtení.

23.02.2021 5 z 5

Svíce dohořívají Svíce dohořívají Sándor Márai

Zajímavá knížka, s nejdelším monologem, co jsem kdy četla. :-) Děj knihy se odehrává během jednoho dne a vlastně nejde ani tak o děj, ono se během toho dne nic moc závratného nestane. Hodnota knížky spočívá v přetlaku myšlenek a filosofických úvah na téma přátelství, stáří, zrada, láska, odlišnost, ... Těch nádherně vystižených myšlenek tam bylo víc, než dost.

14.02.2021 4 z 5

Ženy z Bohnic Ženy z Bohnic Edna Nová

Knížka na jeden večer, ve které poznáte místní osazenstvo Bohnic z pohledu slečny s depresemi. Není to nijak převratné dílo, ale určitě zajímavý počin, se kterým se na svět podíváte jinak.

12.02.2021 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Děsivé čtení. Babiše nemusím už od začátku, ale knížka tomu dává další rozměr. Přináší hodně spojitostí a informací, které mi utekly. Vzhledem k tomu, že je už pár let stará, věřím, že druhý díl by se z jeho nových kauz dal udělat už teď. :-/

11.02.2021 5 z 5

Odvrácená strana matky Odvrácená strana matky Monika Valentová

Hezká oddychovka na jeden večer. Fejetony jsou vtipné, často se strefují do černého. Připomínají, že mateřství není procházka růžovou zahradou a je normální cítit frustraci, zoufalství a občas je normální chtít i svoje dítě někde "zapomenout" :-)

08.02.2021 4 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Velmi příjemná oddychovka od veterináře - sympaťáka. :-) Krásně dokázal vylíčit drsnou krásu Yorkshiru, včetně svérázných obyvatel, kteří tam žijí.

06.02.2021 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Britská literatura je moje slabina. :-) To už by musela být extra slátanina, aby zcela neprofesionálně nedostala plný počet hvězd. Každopádně i přes silnou idealizaci postav, se autorce povedlo dobře vykreslit psychologii postav a neopakovatelnou staroanglickou atmosféru. Konec je možná až zbytečně šťastně ukončen, ale na celkový dojem knížky to nemělo vliv.

18.01.2021 5 z 5

Nebe nad Jemenem Nebe nad Jemenem Tomáš Šebek

Tomáše Šebka hrozně ráda sleduju na Facebooku. Líbí se mi jeho projekty, styl jeho projevu... jsem ráda, že v rámci výzvy jsem se dokopala k tomu, abych si konečně i začala číst jeho knihy. Pro někoho může být Tomášovo vyprávění zmatečné, pro mě je naopak tím zajímavější. Příběh fungování Lékařů bez hranic na misích je velmi inspirující a nikdy není dost knih, které nám připomínají, že je jedno, jestli je člověk bílý, černý nebo červený, Slovák nebo Ukrajinec.V první řadě je to člověk, se vším dobrým i špatným, co by to mohlo přinést a největší rozdíly si nosíme ve svých hlavách v podobě hromady zbytečných předsudků, které zbytečně komplikují pohled na svět.
PS: kvituji přidání nádherných fotek z mise, které příběhům přinesly další rozměr.

08.01.2021 5 z 5

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

Další příjemná oddechovka. Jojo je bezvadná pro nenáročné čtení s milým příběhem.

02.01.2021 4 z 5

Faust Faust Johann Wolfgang Goethe

Obtížný text, ztrácela jsem se v postavách. Každopádně nádherné verše k zamyšlení. Původně jsem si myslela, že Faust skrývá pouze příběh Fausta a jeho cestě od Boha k Ďáblu, ale celá kniha a mnoho příběhů pojednává právě o této volbě a o snadnosti zlákání na cestu požitků.

23.12.2020 4 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Moc milé čtení, které zahřeje na duši, i přes Aljašské podnebí. Vlastně i když to končí smutně, končí to krásně. :-) Doporučuju

08.12.2020 4 z 5

Ovládněte svůj mozek Ovládněte svůj mozek Libor Činka

Tak tohle je opravdu ztráta času, nedoporučuju ani začínat. Autor začíná knihu rozvláčnou kapitolou, jak knihu přečíst za hodinu... Dám vám radu, jak by se to dalo přečíst za 5 minut. Veškeré rady z knihy, by se vešly na 2 A4. Takový textový balast jsem dlouho neviděla. Rady, které si vzájemně odporovaly na dvou stranách od sebe... Kdyby tam nebyly zajímavé tipy na mnemotechnické pomůcky, kniha by skončila v kategorii Odpad!

02.12.2020 1 z 5