Scathia Scathia komentáře u knih

Temné vody Temné vody Kodži Suzuki

Příjemná oddychovka. Příběhy nebyly nějak zvlášť strašidelné, ale z celé knížky dýchala mystická atmosféra. Stojí za přečtení.

17.07.2020 4 z 5

Simplify your time – Konečně mít čas Simplify your time – Konečně mít čas Lothar Seiwert

Chápu, že někdo udělá "z prdu kuličku", aby na tom vydělal, ale uměle nafouknuté texty nesnáším. Když k tomu přidám, že jde o knihu TimeManagementu, která vás má učit, jak šetřit svůj čas a místo toho vám ho krade, je to na pováženou. Posledním hřebíčkem do rakve je 70% zastoupení inteligentních průpovídek, že máme pracovat míň, udělat si víc přestávek, odpočívat a nic nedělat... Tohle bylo prostě absolutně mimo.

16.07.2020 1 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Ze začátku jsem si říkala... "super, takový knižní M*A*S*H". No, je to o mnoho víc. Hlava XXII je veškerou (ne)logikou fungování armády v té době a na čtenáře úplně dýchá ta slepá ulice, ve které se hlavní postavy pohybují a kde jedinou obranou proti ztrátě rozumu, je zcvoknout se.

10.07.2020 5 z 5

Podnikání v USA - Chudý Honza, bohatý John Podnikání v USA - Chudý Honza, bohatý John John Vanhara

Kniha je velmi konkrétním návodem, co jak dělat, když chcete podnikat v USA. Vzhledem k tomu, že už je to nějaký rok od jejího vydání, nebude mít tak výpovědní hodnotu, ale myslím, že i tak stála za přečtení.

18.06.2020 3 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Ta atmosféra děje byla nepopsatelná... Po dlouhé době opět pět hvězdiček, zaslouženě.

31.05.2020 5 z 5

Stará dobrá klasika. Tuhle knížku bych mohla číst do nekonečna. :-)

25.05.2020 4 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Velmi dobře a čtivě psaná kniha. Tématiku druhé světové války mám hodně ráda. Bohužel je více knížek z pohledu obětí, než z pohledu Němců. Přitom takové knihy dokáží rozklíčovat složitost lidské historie i povahy, kde nic není černé nebo bílé. Zlo je plíživé a hřeje se na lidském strachu vystoupit z řady. Bylo inspirativní sledovat přeměnu obyčejných, humánně založených Němců v klíčové příslušníky SS. Kniha by dokázala v "zimních mužích" vzbudit lítost, ale přes všechny odstíny šedé, na konci jde pořád jen o zástupce a vykonavatele nacistické ideologie. Moc dobrý počin.

17.05.2020 4 z 5

Svátky Svátky Juan Goytisolo

Byla výzva najít něco, co má pod 20 hodnocení (v rámci knižní výzvy). Pohledala jsem v knihovničce a našla knihu, kterou neměl v přečtených nikdo. :-) No, už vím proč. Kniha bez jakékoliv chytlavé psychologie, přeskakování postav bez dostatečného vykreslení děje způsobovalo, že se čtenář v příběhu ztrácel, a to především na začátku. Původně jsem chtěla dát dvě hvězdy, ale druhá polovina knihy byla kvalitativně o něco lepší, takže přidávám alespoň jednu hvězdu k dobru. Ale vím, že od tohoto autora si už nic nepřečtu.

10.05.2020 3 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Musím dát plný počet, líbil se mi styl psaní, kdy se střídala vypravování děje podle jednotlivých postav. Postava Jacoba byla podle mne reálně vykreslená. Příběh měl spád, byl napínavý a i když člověk tak nějak tušil, jak to bylo, stejně detailní vysvětlení alespoň z části vyrazilo dech. :-)

03.05.2020 5 z 5

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Překvapivě dobrá kniha. Musím říct, že vyprávění o putování králíků za snem založení vlastní kolonie by moc dobrý a chytlavý. Člověk by neřekl, jak těžký život mohou divocí králíci mít, a to jen proto, že mají tak rozdílný a přitom tak stejný život, jako lidé. Kvituji prokládání příběhu citacemi z různých knih a také se mi moc líbily králičí legendy.

26.04.2020 4 z 5

Osvobozená Osvobozená Sylvia Day

Konečně, méně erotiky a nějaký ten děj. Jako v předchozí knize to zachraňují Gideonovy kapitoly, které byly lepší a uvěřitelnější. Jsem ráda, že mám uzavřenou sérii a zas dlouho po tomto žánru nesáhnu. :-)

16.04.2020 2 z 5

Nenasytná Nenasytná Sylvia Day

Knižní brak, ale nesnáším nedočtené série. Když jsem zjistila, že se objevily poslední dvě knihy, řekla jsem si, ok. No... budu ráda, až to budu mít za sebou. Už si nepamatuju, jestli Eva mi byla vždycky takto protivná, knížku zachraňují kapitoly od Gideona, které jsou psychologicky o třídu výš a získaly tak druhou hvězdičku.

12.04.2020 2 z 5

A zemřeš ukamenováním A zemřeš ukamenováním Safíja Husajní

Každý, kdo se v životě cítí nešťastný, by si měl tento příběh přečíst... Hlavní hrdinka je velmi odvážná a skromná žena, žijící pro nás v nepochopitelných podmínkách. Přes kulturní rozdíly ale člověk vidí, že nejde primárně o problém náboženství, nebo jeho zákona, ale osob, kteří ho využívají ke svému prospěchu nebo za něj schovávají svou slabost.

28.03.2020 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Velmi napínavý příběh o tom, že síla vůle daleko převyšuje lidské možnosti. Taktéž se mi líbila paralela manželky, která odmítá opustit své děti, aby přežila, stejně tak, jako hlavní hrdina, který nechce opustit svou zraněnou spolucestující, i když výrazně snižuje svoji šanci na přežití.

12.03.2020 4 z 5

Cesty zármutku Cesty zármutku Julia Samuel

Umírání, ztráta a truchlení. Obtížná témata, velmi dobře zpracovaná v kazuistikách. Stojí za přečtení.

08.03.2020 4 z 5

Kniha života Kniha života Deborah Harkness

Ten uspěchaný a příliš sladký konec knížce uškodil. Ne často dávám pět hvězd, za celou trilogii jsem uvažovala, že bych je udělila, ale bohužel ne. I přes to oceňuju neskutečně široce pojatý příběh. Někdo nadává na rozsah knih, já bych ocenila klidně i dvojnásobnou délku. :-)

21.02.2020 4 z 5

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

První knižní série, kromě Draculy (ten stále a navždy vede), kdy upír má daleko k romantickému, zamilovanému princi... byla bych pro, aby se Mathew ještě méně měnil a více si prosadil své zvyky, dalo by to příběhu ještě větší šťávu.

10.02.2020 4 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Oproti ostatním se mi líbilo pozvolné tempo příběhu i to množství vědeckých a historických faktů. Těším se na pokračování.

23.01.2020 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Dobrá odpočinková knížka. :-)

12.12.2019 3 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Jedna z klasik, kterou by si měl každý přečíst. Nádherný sloh i zdařilý překlad zajistil, že knížka byla skvěle čtivá. Příběh s přesahem a černobílým příběhem, který čtenáři nedovolí vidět černobíle, to je třešinka na dortu. :-)

04.11.2019 5 z 5