A zemřeš ukamenováním

Safíja, prostá chudá žena z vesnice Tungar Tudu, pochází z muslimské rodiny a celý život prožila podle islámských pravidel. Bez jakéhokoli odporu poslouchala otce, řídila se nařízeními, nechala se ve třinácti letech provdat a později stejně odevzdaně zapudit rodinou prvního manžela. Rezignovaně přijala svůj osud, i když ji zavrhl i druhý manžel, a zase se poslušně vrátila domů, kde čekala, jestli se s ní nebude chtít oženit někdo další - v její vesnici totiž žena bez manžela neznamená vůbec nic a je nejnižším tvorem společnosti. Pak se setkala s mužem, do něhož se zamilovala a s nímž počala dítě. Když si ji odmítl vzít, Safíjin svět se ocitl v troskách. Stačilo, aby Jakubu popřel, že dítě je jeho, a stala se z ní cizoložnice. Pouze jeho tvrzení, tato jediná lež, ji měla stát život. Co jí byla platná dosavadní poslušnost a dodržování požadovaných zásad? Safíja se nedočkala pomoci. Byla obviněna a odsouzena k smrti ukamenováním. Její osud však vzbudil nebývalý zájem mezinárodní veřejnosti a rozpoutala se celosvětová kampaň. Safíja s podporou své rodiny získala obhájce, který byl ochoten se jejího případu ujmout. Započal dlouhý a složitý boj za její záchranu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48915/a-zemres-ukamenovanim-ILm-48915.jpg 4.292
Literatura světová, Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno, Ikar (ČR)

Io, Safiya, 2003

Kniha A zemřeš ukamenováním

cori

Příběh prosté nigerijské ženy z vesnice v buši líčí postavení žen v muslimském státě, kde nemají žádná práva a musí na slovo poslouchat mužské členy rodiny. Safíja (ročník 1967) byla 4x vdaná (dokonce za jednoho muže 2x) a pokaždé byla manželem zavrhnutá a přišla o děti, které zůstaly v manželově rodině. Zůstala jen s jednou dcerou u rodičů. Když otěhotněla s mužem, který jí slíbil manželství, byla v roce 2002 odsouzena za cizoložství k smrti ukamenováním. Safíja, která věřila, že jí milenec dal očarované oříšky, aby mu podlehla, se stala pěšákem ve hře politiků. Zajímalo by mě, jak dnes žijou spolu dcerkou Adamou, které je už osmnáct let.

Jurajovamaka

Smutný príbeh, ktorý Vás chytí za ❤ určite stojí za prečítanie ;-)

Ctenar1202
19.09.2020

Autobiografická kniha o Safije, která byla odsouzena k smrti ukamenováním. A proč? Protože jako neprovdaná otěhotněla, ale muž s kterým čekala dítě se k otcovství nepřiznal. Ba naopak řekl, že ji nezná....a jak málo stačilo před 15 lety v Nigérii k tomu, aby soud naprosto nevinnou ženu odsoudil k tak drastické smrti.

Nevím, jak moc se soudy v Africe a zvyky změnily, ale představa takového odsouzení je šílená.

Safije se podařilo díky vlivnému právníkovi případ zmedializovat a já tak měla možnost si přečíst i knihu. Je v ní i několik fotografií.

Autobiografie mám ráda a čtu je ráda a tahle je napsaná hezky.

Scathia
28.03.2020

Každý, kdo se v životě cítí nešťastný, by si měl tento příběh přečíst... Hlavní hrdinka je velmi odvážná a skromná žena, žijící pro nás v nepochopitelných podmínkách. Přes kulturní rozdíly ale člověk vidí, že nejde primárně o problém náboženství, nebo jeho zákona, ale osob, kteří ho využívají ke svému prospěchu nebo za něj schovávají svou slabost.

xena2711
05.08.2019

Neuvěřitelný příběh velice silné ženy. Není snad ani možné, že tyto praktiky stále existují....
Čtivě napsáno a naštěstí vše dobře dopadlo. Určitě doporučuji přečíst všem, kteří jsou nespokojeni jak žijí..

Radka1911
27.06.2019

Otřesná kniha podle skutečných událostí odehrávající se v islámské zemi. Četla jsem již před časem, ale tu hrůzu co ve mně kniha vyvolávala si dokonale pamatuji.

daza.dt
10.06.2019

Mám ráda knihy toho typu, člověka donutí přehodnotit nespokojenost se svojí momentální situací. Knížka se četla velmi rychle - rozhodně doporučuji. Více takových to šťastných konců.

lipi
25.03.2019

Za mne velmi dobré hodnocení, čteno velmi rychle. Při čtení bych si tu ženu nejraději vzala domu a chránila jí. Je hrozné vědět, jak se jinde život odvíjí úplně jinak. Tak si člověk uvědomí jak se ve skutečnosti má opravdu dobře. Je hezké vědět, že i v současné době jsou organizace a média, které dovedou pomoci i v takové zemi.