Daleká cesta za domovem

od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh skupinky králíků, kteří se vydávají na dalekou cestu za novým domovem a za svobodou. Celý příběh je o skupince odvážlivců, kteří vytuší smrtelné nebezpečí a opustí svůj domov. Vydají se na dalekou cestu do neznáma. Spousty nepřátel, mnoho nebezpečných situací a jejich vlastní bezbrannost v nelítostném a drsném světě jim nedodá ani chvilky klidu. Když se přátelé dostanou na místo, které by mohlo být jejich novým domovem, zjistí, že i přes zdánlivé bezpečí se jedná o smrtelnou past. Když se jim podaří uprchnout a vybudovat nový domov, čekají je další obtíže, jaké si jen stěží dovedeme představit. Ale hrdinové příběhu i přes vlastní bezbrannost vítězí díky své prohnanosti nad každým nebezpečím a nepřítelem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/62_/622/daleka-cesta-za-domovem-NQ4-622.jpg 4.7224
Série:

Daleká cesta za domovem (1.)

Orig. název:

Watership Down (1972)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (56)

Přidat komentář
colada1
12. ledna

Nádhera!!!

1bublina
30.12.2018

Knihu jsem četla jako náctiletá na doporučení mého dospělého bratra. Z knihy jsem byla nadšená. Miluju zvířata a tenhle příběh je opravdu pěkný. Moc hezky vymyšlený děj, na konci to bylo napínavé. Dávám 5 hvězdiček, i když je možné, že moje hodnocení je zkreslené, protože už je to hezkých pár let, kdy jsem knihu četla.

maja2712
13.12.2018

Kniha mě rychle vtáhla do děje a nepustila až do konce. Celý příběh jsem prožívala se všemi emocemi. Po přečtení knihy mám ryze kamarádský vztah ke králíkům :-)

mulderka
23.11.2018

V životě by mě nenapadlo, jak moc mě dokáže zaujmout, napnout a emocionálně /v dobrém slova smyslu/ rozhodit dobrodružná historka o partě králíků!!! Počáteční lehká nedůvěra mi vydržela ani ne 4 stránky, a pak už to frčelo a četla jsem a četla a fandila a občas i brečela. Njn, když oni se ti chlupatí tvorečkové, co si je občas rádi dáme k obědu na paprice, zničeho nic stali mými kamarády! A jejich "králictví" a všechny zvyky s tím spojené jsem brala jako samozřejmost. Chvála a obrovské uznání autorovi za jeho vhled do králičího chování a "myšlení".
A i když je Daleká cesta považovaná za literaturu pro mládež, ani nám dospělým neuškodí podívat se na sebe a své jednání, jak píše kdosi o pár řádků níže, z výšky 15 cm nad zemí. Třeba bychom taky nad sebou zastříhali ouškama ;-)

KateCullen
15.10.2018

Povinná četba pro všechny milovníky králíčků! Chování ušáků je natolik dobře popsané, že si je barvitě představíte, jak panáčkují a čumákem větří, co se děje v okolí :)

8130
05.06.2018

Příběh ušatých chlupáčů mne prvně dostal v mých 15 letech. Najednou jsem o králících věděla víc,než kdokoli a nenáviděla jsem toho farmáře, který na ně líčil .. v tomhle věku jsem neřešila,že se v osudech těchto malých přátel, odráží lidské charaktery a teď, když s ečas od času ke knížce vracím, bych zase chtěla číst jen o nich, nevidět tam naši společnost a občas se přistihnu při myšlence, že bych alespoň ve snu,chtěla být jednou z nich...

Naias
30.03.2018

Sprvu sa mi veľmi páčil pohľad z králičej perspektívy, jeden by nepovedal, že prekonať dva metre široký potok a prejsť vresovisko je taký nervák! Ale tá králičia optika sa časom vytrácala, už to neboli mierne antropomorfizované zvieratá, ale skôr ľudia prezlečení za králiky. Pochopiť princíp plte? To je riadna fuška. Premyslená vojenská stratégia? Žiadny problém. Zmýšľanie králikov bolo čoraz viac ľudské, zato inštinkty im zostali ich vlastné a v mojich očiach to neprirodzene kontrastovalo. Myslím, že autor sa mal radšej zastaviť v polovičke, Efrafa už bola príliš sofistikovaná v porovnaní s opisom králičieho uvažovania na začiatku. No je to rozhodne pôsobivý príbeh s posolstvom o odvahe a boji za slobodu. A ešte sa dozviete zaujímavé fakty o králikoch.

Uroborus
11.03.2018

Prvýkrát som túto krásnu knižku čítal ako štyridsaťročný,...príbeh si ma vzal, milujem takéto príbehy a momentálne som si spravil radosť druhým vydaním tohto titulu, na ktorý som náhodou narazil v košickom antikvariáte :)

georgearrow
03.02.2018

Tuhle knihu jsem četl dvakrát a potřetí s dětmi. Jestli si myslíte, že totalita může být jen v Rusku, tak jste na omylu! Je i mezi králíkama na anglickém venkově: a já jen tiše doufám, že až kluci uvidí nějákého toho generála Čistce (jako že už se kolem nás čističi líhnou a dostává se jim čím dál větší podpory), nebudou váhat a postaví se mu a budou v srdci vědět, že jediná věc, pro kterou stojí za to žít, je svoboda.

Mimochodem, stáhněte si, nebo se podívejte na film Watership Down z roku 1978, který je natočený dle knihy. Prostě úžasné!

Karcoolka2210
14.01.2018

Nikdy by som nepovedala, že kniha o zajacoch môže byť taká dobrá. Pravdu povediac, neviem či by som sa k nej dostala, ak by nebola na zozname nášho Book clubu, asi by som o nej ani nevedela, že existuje. Začiatok bol síce trošku nudný a vravím si, no to bude fuška dočítať, ale nakoniec to stálo za to. Odporúčam. AJ

limo
13.10.2017

Co se týče knih, jsem velice vybíravá. Skoro poprvé vidím knihu, která mám pocit se vůbec žádné jiné nepodobá (každá kniha je svým způsobem originální). Autorovi se klaním, protože vůbec nerozumím, jak se mu podařilo dát dohromady dobrodružnou a stále zajímavou knihu+dokonalé popsání pocitů a myšlenek. Velmi DOPORUČUJI!!!

evickakyticka
30.07.2017

Tuto knihu jsem čítávala o prázdninách, když jsem byla ještě malá. Když ji teď moje děti odněkud vytáhly, neváhala jsem a znovu si ji přečetla. Vzpomínala jsem na doby, kdy jsme ji se sestřenicí četly a pak si o ní povídali. Používali jsme slova z knihy, jako (asi nejoblíbenější) hraka, elil, hrududu, homba a našeho králíka v králíkárně pojmenovali Sisusinna. Docela jsem si i vybavovala průběh knihy a oblíbené hlášky. Oceňuji, jak je kniha psaná, kolik popisu prostředí a zákonitostí přírody jsem v ní ve svém pozdějším věku objevila. Snad i mé děti dospějí do věku, kdy knihu přečtou a najdou v ní stejné zalíbení jako já.

Toffee
18.05.2017

Román o králících? Proč ne? Je to čtivé, dramatické a velmi člověčí, protože králíci jsou vlastně jako lidé - někdy si pomáhají, někdy se perou, umí být skromní i ješitní, vypočítaví i nezištní. Jsou taky nečekaně odvážní a stateční. Jejich útěk jsem prožívala a dost se o ně bála. V půlce knížky už se mi ale začínalo zdát, že je těch stránek nějak moc, že už by té králičiny stačilo. Závěrečný boj o život a budoucnost byl sice napínavou bitvou plnou zvratů, ale už mě tolik neoslovil.

havranice
30.04.2017

To je vám tak nádherná a čtivá kniha. Je psaná nesmírně krásným jazykem, jsou tam nádherné slovní obraty, metafory, přirovnání. Doporučuju nevzdat to na začátku - prvních 30 stran jsem měla pocit, že je to sice docela ok, ale nějaká bomba to není a proč bych si vlastně měla číst o králících..ale pak to přišlo! Naprosto úžasně jsem u knihy zrelaxovala a přitom zároveň je tam toho tolik na přemýšlení. To, že je to o králících mi pak přišlo úplně geniální. Autor toho o králících musel hodně nastudovat, protože i když jsou polidštění, zároveň si zachovávají svůj králičí způsob života (strava, nory, rozmnožování) a ten je teda vylíčen fantasticky detailně - budete mít pocit, že králíkům fakt rozumíte. Příběh je krásný sám o sobě, nesmírně dobrodružný, plný prokreslených charakterů, které vám přirostou k srdci, a navíc vše dopadne tak, jak má. Je to celý skvěle vykreslený králičí svět a kultura - historie, mytologie, zvyky, jazyk... Krásně srozumitelně je tam ukázáno fungování totalitních režimů. Nezapomenutelně a zároveň geniálně jednoduše a nepřekombinovaně je tu ukázáno, co různé typy režimů udělají s psychologií skupiny i jednotlivce. Celou knihou se pro mě mimo jiné prolíná nesmírně aktuální téma- a sice jaká omezení svobody je člověk ochoten přijmout ve jménu bezpečnosti či pohodlí ( v době rostoucího terorismu nesmírně aktuální). Je to nádherná nadčasová kniha. Četla jsem ji až jako dospělá. Nechápu, jaktože jsem o ní takovou dobu vůbec nevěděla. Doporučila bych ji pro děti cca od 12 let.

Plavkyně
02.04.2017

Kniha, kterou miluji já i mé dvě děti. A je jedno, že jsem o generaci starší, zkušenější a (nebojím se to napsat) okoralejší.

Delicius
03.03.2017

Skvělá pohádka, kterou nikdy nebudu číst svým dětem. Holt myslím, že to není pro děti, které ještě neumí číst samy.
A ano je to spousta postav, tak jako v Sekorovi, ale pozor, já se v nich orientuju!
(a i teď po měsíci si některá jména pamatuju, což většinou u knih nehrozí.)

denib
18.02.2017

Myslím, že už hodně lidí řeklo, že odvaha neznamená necítit strach, ale cítit ho a překonat ho. A celý tento příběh to dokazuje. Myslela jsem, že to bude nějaká jednoduchá pohádka, ale ono ne. Je to skvělé dobrodružství a nejen to. Čtenář si klidně může místo zvířat dosadit lidi, protože protože problémy, které králíci řeší, se těm našim hodně podobají: hledání domova a bezpečí, mezilidské (vlastně mezikráličí) vztahy, kdy bojovat a kdy se schovat, komu věřit a komu ne, kdy odejít a kdy zůstat atd. Dokonce když řešili problém s nedostatkem samic, tak jsem si vzpomněla na Malevil od Merleho :-) A skvělé je i to, jak jsou do příběhu zasazeny králičí legendy - autor měl evidentně velkou fantazii. Jednoduše řečeno to je krásná kniha. Jsem ráda, že jsem si jí přečetla.

Lískaran
22.10.2016

Hrdinský epos plný putování, bojů (a často taky útěků), obětí a překážek. Putování, na jehož konci jste jiní než na začátku a během kterého vznikají přátelství silnější než smrt. A na jehož konci čeká boj, kde nejde jen o život, ale i o budoucí generace a o to, jestli všechny předchozí útrapy měly smysl. Hrdinové si cestou vyprávějí mýty, které jsou pro ně posilou – a sami se stávají součástí mytologie. A všichni jsou to králíci, samozřejmě. Citlivý vypravěč přibližuje králičí zvyky, slovník (pozor hlavně na elil a hrududu) a ústní králičí slovesnost, ale je i botanickým průvodcem - tolik názvů nejrůznějších rostlin jsem v žádné jiné knize neviděl - výseku anglické krajiny. A co je hlavní, umožňuje nám být svědky nezapomenutelných a nečekaně dramatických postav a scén. Chycení do oka. Kousky králičího kulturního hrdiny El-Hrérana. Bouře a útěk z Efrafy. Černý králík z Inlé. Hlavoun. Generál Čistec. A Lískáč. Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl.

cenichajda
16.09.2016

Dobrodruzne knihy nectu, ale jako pro kralikarku, je tahle kniha pro me povinna.
Cetla jsem uz hodne knizek, od kterych jsem ocekavala, ze se z nich posadim na zadek, nepovedlo se ... az tehle. Od zacatku me pohltila jako zadna jina doted. Bylo to napinave a od zacatku jsem "nasi" parte drzela tlapky pro stesti.
V nekterych scenach jsem to svoje usate trestidlo uplne videla, jak provokuje, jak panackuje, jak krade (cokoliv), jak se odvazne pousti do veci, u kterych nevi, zda jsou pro ni bezpecne a samozrejme jako spravny El-hreran je taky pekne vycurana! Myslim, ze se mi povedlo se, alespon na chvili, vcitit do tela toho maleho tvorecka (byt domaciho a pekne rozmazleneho).

Na tehle knize jsou krasne i nektere myslenky, byt jsou asi trochu drsne: "Vsechno zlo pochazi od lidi. Ostatni elil delaji jen to, co musi delat a Flix je ridi, tak jako ridi nas. Ziji na zemi a potrebuji jist. Kdezto lide si nedaji pokoj, dokud neznici celou zemi a nevyhubi vsechna zvirata".

Byla to prvni knizka u ktere jsem si dokonce pobrecela.

Azuzinko, doufam, ze jste s Liskaranem kamaradi ...

IYv
25.08.2016

koupili jsme kdysi kamarádovi, který se jmenoval Zajíc a samozřejmě měl přezdívku Králík....
zůstala v mé knihovně jako milá vzpomínka, kniha, která si na nic nehraje. Prostě vypráví příběh z pohledu 15 cm nad zemí. A králičtina mi taky přirostla k srdci.

Rup
01.08.2016

Bohužel se nemohu přidat k všeobecnému nadšení. Musím uznat, že autor je vskutku mistrný vypravěč, leč to je asi tak vše. Namísto polidštění opice zde autor polidštil králíka, a to ještě velmi, velmi idealizovaně. Jako pohádku pro děti doporučuji, jinak průměr.

sick.boy
20.04.2016

Dočetl jsem právě jeden z nejskvělejších příběhů..?

Totojsemja
07.03.2016

Ale králíkem bych nechtěl být, chudáčci, čím si prošli.

Totojsemja
07.03.2016

Je to krásná knížka a navíc, když kolem vás při čtení pobíhá sveřepá králičice, které se naše čtyři kočky strašně bojí, je to zážitek. Jediná knížka, kterou náš králík neohlodal. Náhoda? Vždy se se mnou u knížky mazlil, i když obyčejně by mi už podrápal ruku a utrousil hraka i něco jiného na mou postel. Samotný El-hléran ta naše Jožinka. :D

Totojsemja
07.03.2016

Nevím proč, ale kapitola s doktorem Adamsem mě štvala. Možná kvůli vyprávění z lidské strany. Bude to těžké si zvyknout na lidské hrdiny...

lucievach
05.03.2016

Je to pohádka pro děti, odmyslete si králíky a je to román pro dospělé plný odvahy, překonávání překážek a síly. Myslím, že v téhle knížce si každý najde něco svého. Někde jsem četla doporučený věk pro tuto knihu jako u stolní hry : 9-99let :) za mě prostě ano - zkuste ji.

mihal5570
12.01.2016

Nádherná knížka, úplně mě pohltila.

bikava
07.01.2016

Vůbec mě nenapadlo, že je to dětská kniha, jak píšou spolukomentátoři. Četla jsem jí jako dospělá a byla jsem unešená. Knížka je velice čtivá a dokáže i pohladit .

Sarance
06.10.2015

Jedna z nejlepších knih mého dětství.

MarekG
15.08.2015

Opravdu dokonalé, nic tak úžasného jsem nečekal. Nejlepší kniha co jsem zatím četl.