Daleká cesta za domovem

Daleká cesta za domovem

Příběh skupinky králíků, kteří se vydávají na dalekou cestu za novým domovem a za svobodou. Celý příběh je o skupince odvážlivců, kteří vytuší smrtelné nebezpečí a opustí svůj domov. Vydají se na dalekou cestu do neznáma. Spousty nepřátel, mnoho nebezpečných situací a jejich vlastní bezbrannost v nelítostném a drsném světě jim nedodá ani chvilky klidu. Když se přátelé dostanou na místo, které by mohlo být jejich novým domovem, zjistí, že i přes zdánlivé bezpečí se jedná o smrtelnou past. Když se jim podaří uprchnout a vybudovat nový domov, čekají je další obtíže, jaké si jen stěží dovedeme představit. Ale hrdinové příběhu i přes vlastní bezbrannost vítězí díky své prohnanosti nad každým nebezpečím a nepřítelem. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/62_/622/daleka-cesta-za-domovem-NQ4-622.jpg 4.7186

Daleká cesta za domovem (1.)

Watership Down (1972)

Vydáno:, Mladá fronta

evickakyticka

Tuto knihu jsem čítávala o prázdninách, když jsem byla ještě malá. Když ji teď moje děti odněkud vytáhly, neváhala jsem a znovu si ji přečetla. Vzpomínala jsem na doby, kdy jsme ji se sestřenicí četly a pak si o ní povídali. Používali jsme slova z knihy, jako (asi nejoblíbenější) hraka, elil, hrududu, homba a našeho králíka v králíkárně pojmenovali Sisusinna. Docela jsem si i vybavovala průběh knihy a oblíbené hlášky. Oceňuji, jak je kniha psaná, kolik popisu prostředí a zákonitostí přírody jsem v ní ve svém pozdějším věku objevila. Snad i mé děti dospějí do věku, kdy knihu přečtou a najdou v ní stejné zalíbení jako já.

Toffee

Román o králících? Proč ne? Je to čtivé, dramatické a velmi člověčí, protože králíci jsou vlastně jako lidé - někdy si pomáhají, někdy se perou, umí být skromní i ješitní, vypočítaví i nezištní. Jsou taky nečekaně odvážní a stateční. Jejich útěk jsem prožívala a dost se o ně bála. V půlce knížky už se mi ale začínalo zdát, že je těch stránek nějak moc, že už by té králičiny stačilo. Závěrečný boj o život a budoucnost byl sice napínavou bitvou plnou zvratů, ale už mě tolik neoslovil.

havranice

To je vám tak nádherná a čtivá kniha. Je psaná nesmírně krásným jazykem, jsou tam nádherné slovní obraty, metafory, přirovnání. Doporučuju nevzdat to na začátku - prvních 30 stran jsem měla pocit, že je to sice docela ok, ale nějaká bomba to není a proč bych si vlastně měla číst o králících..ale pak to přišlo! Naprosto úžasně jsem u knihy zrelaxovala a přitom zároveň je tam toho tolik na přemýšlení. To, že je to o králících mi pak přišlo úplně geniální. Autor toho o králících musel hodně nastudovat, protože i když jsou polidštění, zároveň si zachovávají svůj králičí způsob života (strava, nory, rozmnožování) a ten je teda vylíčen fantasticky detailně - budete mít pocit, že králíkům fakt rozumíte. Příběh je krásný sám o sobě, nesmírně dobrodružný, plný prokreslených charakterů, které vám přirostou k srdci, a navíc vše dopadne tak, jak má. Je to celý skvěle vykreslený králičí svět a kultura - historie, mytologie, zvyky, jazyk... Krásně srozumitelně je tam ukázáno fungování totalitních režimů. Nezapomenutelně a zároveň geniálně jednoduše a nepřekombinovaně je tu ukázáno, co různé typy režimů udělají s psychologií skupiny i jednotlivce. Celou knihou se pro mě mimo jiné prolíná nesmírně aktuální téma- a sice jaká omezení svobody je člověk ochoten přijmout ve jménu bezpečnosti či pohodlí ( v době rostoucího terorismu nesmírně aktuální). Je to nádherná nadčasová kniha. Četla jsem ji až jako dospělá. Nechápu, jaktože jsem o ní takovou dobu vůbec nevěděla. Doporučila bych ji pro děti cca od 12 let.

MPauk

Kniha, kterou miluji já i mé dvě děti. A je jedno, že jsem o generaci starší, zkušenější a (nebojím se to napsat) okoralejší.

Delicius

Skvělá pohádka, kterou nikdy nebudu číst svým dětem. Holt myslím, že to není pro děti, které ještě neumí číst samy.
A ano je to spousta postav, tak jako v Sekorovi, ale pozor, já se v nich orientuju!
(a i teď po měsíci si některá jména pamatuju, což většinou u knih nehrozí.)

denib

Myslím, že už hodně lidí řeklo, že odvaha neznamená necítit strach, ale cítit ho a překonat ho. A celý tento příběh to dokazuje. Myslela jsem, že to bude nějaká jednoduchá pohádka, ale ono ne. Je to skvělé dobrodružství a nejen to. Čtenář si klidně může místo zvířat dosadit lidi, protože protože problémy, které králíci řeší, se těm našim hodně podobají: hledání domova a bezpečí, mezilidské (vlastně mezikráličí) vztahy, kdy bojovat a kdy se schovat, komu věřit a komu ne, kdy odejít a kdy zůstat atd. Dokonce když řešili problém s nedostatkem samic, tak jsem si vzpomněla na Malevil od Merleho :-) A skvělé je i to, jak jsou do příběhu zasazeny králičí legendy - autor měl evidentně velkou fantazii. Jednoduše řečeno to je krásná kniha. Jsem ráda, že jsem si jí přečetla.

limo

Moc se mi to líbilo. Bohužel jsem to nedočetla celé ale chystám se ji dočíst.

Lískaran
22.10.2016

Hrdinský epos plný putování, bojů (a často taky útěků), obětí a překážek. Putování, na jehož konci jste jiní než na začátku a během kterého vznikají přátelství silnější než smrt. A na jehož konci čeká boj, kde nejde jen o život, ale i o budoucí generace a o to, jestli všechny předchozí útrapy měly smysl. Hrdinové si cestou vyprávějí mýty, které jsou pro ně posilou – a sami se stávají součástí mytologie. A všichni jsou to králíci, samozřejmě. Citlivý vypravěč přibližuje králičí zvyky, slovník (pozor hlavně na elil a hrududu) a ústní králičí slovesnost, ale je i botanickým průvodcem - tolik názvů nejrůznějších rostlin jsem v žádné jiné knize neviděl - výseku anglické krajiny. A co je hlavní, umožňuje nám být svědky nezapomenutelných a nečekaně dramatických postav a scén. Chycení do oka. Kousky králičího kulturního hrdiny El-Hrérana. Bouře a útěk z Efrafy. Černý králík z Inlé. Hlavoun. Generál Čistec. A Lískáč. Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl.

cenichajda
16.09.2016

Dobrodruzne knihy nectu, ale jako pro kralikarku, je tahle kniha pro me povinna.
Cetla jsem uz hodne knizek, od kterych jsem ocekavala, ze se z nich posadim na zadek, nepovedlo se ... az tehle. Od zacatku me pohltila jako zadna jina doted. Bylo to napinave a od zacatku jsem "nasi" parte drzela tlapky pro stesti.
V nekterych scenach jsem to svoje usate trestidlo uplne videla, jak provokuje, jak panackuje, jak krade (cokoliv), jak se odvazne pousti do veci, u kterych nevi, zda jsou pro ni bezpecne a samozrejme jako spravny El-hreran je taky pekne vycurana! Myslim, ze se mi povedlo se, alespon na chvili, vcitit do tela toho maleho tvorecka (byt domaciho a pekne rozmazleneho).

Na tehle knize jsou krasne i nektere myslenky, byt jsou asi trochu drsne: "Vsechno zlo pochazi od lidi. Ostatni elil delaji jen to, co musi delat a Flix je ridi, tak jako ridi nas. Ziji na zemi a potrebuji jist. Kdezto lide si nedaji pokoj, dokud neznici celou zemi a nevyhubi vsechna zvirata".

Byla to prvni knizka u ktere jsem si dokonce pobrecela.

Azuzinko, doufam, ze jste s Liskaranem kamaradi ...

IYv
25.08.2016

koupili jsme kdysi kamarádovi, který se jmenoval Zajíc a samozřejmě měl přezdívku Králík....
zůstala v mé knihovně jako milá vzpomínka, kniha, která si na nic nehraje. Prostě vypráví příběh z pohledu 15 cm nad zemí. A králičtina mi taky přirostla k srdci.

Rup
01.08.2016

Bohužel se nemohu přidat k všeobecnému nadšení. Musím uznat, že autor je vskutku mistrný vypravěč, leč to je asi tak vše. Namísto polidštění opice zde autor polidštil králíka, a to ještě velmi, velmi idealizovaně. Jako pohádku pro děti doporučuji, jinak průměr.

sick.boy
20.04.2016

Dočetl jsem právě jeden z nejskvělejších příběhů..?

07.03.2016

Ale králíkem bych nechtěl být, chudáčci, čím si prošli.

07.03.2016

Je to krásná knížka a navíc, když kolem vás při čtení pobíhá sveřepá králičice, které se naše čtyři kočky strašně bojí, je to zážitek. Jediná knížka, kterou náš králík neohlodal. Náhoda? Vždy se se mnou u knížky mazlil, i když obyčejně by mi už podrápal ruku a utrousil hraka i něco jiného na mou postel. Samotný El-hléran ta naše Jožinka. :D

07.03.2016

Nevím proč, ale kapitola s doktorem Adamsem mě štvala. Možná kvůli vyprávění z lidské strany. Bude to těžké si zvyknout na lidské hrdiny...

lucievach
05.03.2016

Je to pohádka pro děti, odmyslete si králíky a je to román pro dospělé plný odvahy, překonávání překážek a síly. Myslím, že v téhle knížce si každý najde něco svého. Někde jsem četla doporučený věk pro tuto knihu jako u stolní hry : 9-99let :) za mě prostě ano - zkuste ji.

mihal5570
12.01.2016

Nádherná knížka, úplně mě pohltila.

bikava
07.01.2016

Vůbec mě nenapadlo, že je to dětská kniha, jak píšou spolukomentátoři. Četla jsem jí jako dospělá a byla jsem unešená. Knížka je velice čtivá a dokáže i pohladit .

Sarance
06.10.2015

Jedna z nejlepších knih mého dětství.

MarekG
15.08.2015

Opravdu dokonalé, nic tak úžasného jsem nečekal. Nejlepší kniha co jsem zatím četl.

Krami
10.02.2015

Kdybych nebyl člověkem, chtěl bych být králíkem.

kusma
29.01.2015

Místy napínavé, místy pozvolné. Každopádně příjemné čtení s úžasnými hlavními hrdiny!

rarášek
28.12.2014

Moc se mi kniha líbila :) místy jsem se musela prokousávat, ale byl to rozhodně poutavý a napínavý příběh. Narazila jsem na ni při svém hledání seriálu, který jsem sledovala jako malá, ale měla jsem na něj jen mlhavé vzpomínky. Hledala jsem, až jsem zjistila, že se jmenuje Daleká cesta za domovem a že byl udělán podle knihy. Našla jsem ji, přečetla a přirostla mi k srdci :)))

Sorrow
27.12.2014

Tak milá, krásná a úžasně napsaná kniha :) lze jedině doporučit !

kacaabba
26.12.2014

Čteno s dětmi. Kniha, která nás opravdu brala. Jednotlivé kapitoly byly relativně dlouhé pro čtení před spaním, ale opakovaně jsem byl přemlouván, abych četl ještě další kapitolu. Autor je opravdu šikovný vypravěč a líbil se mi i přesah obyčejného příběhu a to i bez použití všelijakých nadpřirozených bytostí. Nevím proč, ale znovu a znovu mne napadal příměr s Hobitem (ale je to opravdu dost něco jiného!) a Hobit je proti tomu nic - jak literárně, tak příběhově.

Bruno21
20.12.2014

Dostal jsem se k tomu omylem, když jsem si říkal, že autor Stopařova průvodce napsal ještě něco, co neznám (ehm, jasně, že mají jiná křestní jména, no). Začal jsem číst, chvíli nechápal, pak jsem pochopil svůj omyl a pak jsem najednou začal nechápat, jak jsem mohl čtyřicet let žít bez znalosti téhle knížky. Jak mě to šmankote mohlo minout? Přečetl jsem to sám, pak znova dětem a určitě to nebylo naposled. Jména, příběhy, "králičtina" se staly nedílnou součástí mého života.

Hawkey
29.10.2014

Nemám slov.. přečtena jedním dechem. Tahle knížka mi přirostla k srdci asi jako Hobit aneb cesta tam a zase zpátky. Miluju!

Jana_Z
18.06.2014

Na tuhle knihu jsem narazila náhodou. Nevěděla jsem, o co jde a vaše komentáře mě přesvědčily, abych si ji přečetla. Díky, díky, díky. Stala se jednou z mých nejoblíbenějších knih.

Hikari
13.10.2013

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek. Četla jsem jí už jako malá a ráda se k ní vracím :)

Liina
09.09.2013

Krásná knížka, jedna z mých nejoblíbenějších

králíci zfilmováno dobrodružství putování

Richard Adams