SBH SBH komentáře u knih

Má chudinka Jane Má chudinka Jane Cynthia Hand

Tři hvězdy dávám jen z lásky k předloze a důvěře, že se jedná o typickou nemoc druhého dílu. Kniha je strašná. A nikoli proto, že v ní straší tolik duchů. To je naopak osvěžující a vtipné. Úvod byl vůbec velmi podařený, protože snad každá čtenářka chtěla zavraždit pana Brocklehursta. Ovšem tam pozitiva končí. Děj překombinovaný, emoce veškeré žádné, text je napsaný jako vyprávění z druhého stupně základní školy. Knihu sepsaly tři autorky, ale výsledek neodpovídá ani půlce jedné.

07.10.2019 3 z 5

Upír z činžáku Upír z činžáku Andrzej Pilipiuk

Bylo to vtipné, byť chvílemi křečovitě východoslovansky bodré. Ale jak kontrast nanicovatých upírů a drsného komunismu ocenili lidé, kteří jej nezažili, nedokážu odhadnout. Bavilo mě to, ačkoli se nejednalo o román, ale spíš koláž příhod, které spolu nesouvisely. Což mi tedy trochu vadilo. Ke konci mi už přišlo úmorné, jak jediným zájmem všech postav bylo a) sehnat dolary, b) boj s StB. Jsem pamětník, a TAK jednoduchý život to zase nebyl. Ovšem po druhém dílu se poohlédnu.

03.10.2019 4 z 5

Kdo mě zabil? Kdo mě zabil? Bernard Werber

Jak zkazit neotřelou zápletku? Nechte postavy dlouhosáhle vyprávět cimrmanovským stylem: "To bylo tak..." Porušte mnoho základních pravidel detektivních příběhů včetně použití prvku deus ex machina způsobem, za něž by se i starověcí Řekové styděli. Nejvyšší moc je v autorových představách machiavelistické hnutí Greenpeace. No prostě tragédie. Na druhou stranu to bylo napsáno překvapivě čtivě se sympatickými postavami. Ale víckrát rozhodně ne.

29.09.2019 3 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Krásně vystavěný a vypointovaný příběh, živé a sympatické postavy (mým favoritem je markýz), s nimiž jsem se nerada loučila, nesmírně čtivá kniha. Na plný počet to ale není. Na můj vkus to bylo příliš násilné, krvavé, slizké a chvílemi nechutné. Britskou frustraci dickensovským Londýnem taky nemusím. Ale především nesnáším nepoměr sil mezi všehoschopnými, vševědoucími, nesmrtelnými padouchy a zcela normálními hrdiny, kteří krvácejí, potřebují jíst a spát a k informacím se dostávají obtížně.

28.09.2019 4 z 5

Lásk@ na prvý klik Lásk@ na prvý klik Rainbow Rowell

Chtěla jsem něžnou a naivní romantiku a dostala jsem ji. Lehkou bizarnost příběhu beru, o obyčejných věcech číst nechci. Jak je autorky obvyklé, hodila mě přímo doprostřed příběhu a chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v postavách a ději. Ale aspoň na chvilku zaměstnala mé šedé buňky mozkové. Jednu hvězdu odebírám, protože zrovna u Rainbow jsem čekala, že mě postavy víc chytnou za srdce. Ale i tak dost dobrý.

22.09.2019 4 z 5

Veselou sebevraždu a šťastný Nový rok! Veselou sebevraždu a šťastný Nový rok! Sophie de Villenoisy

V rámci čtenářského optimismu dávám o jednu hvězdu víc, než jsem měla původně v úmyslu. Protože - knihu jsem přečetla za jeden večer a nedokázala se odtrhnout. Ukňouraná hlavní hrdinka mi kupodivu nelezla na nervy a duševní pochody jsem jí baštila. Katarze s bezdomovkyní v metru mi připadla naprosto dokonalá. A závady? Kupodivu asi nedostatek patosu. A to ho nemám ráda. Ale tohle bylo střízlivé a cynické prostě příliš. Na závěr jedna hrubá chyba - když si Sylvie představuje svůj pomník, splete se v datech (tedy samozřejmě autorka a všichni korektoři a překladatel a... sakra!) a najednou je jí o deset let více a příběh by ztratil smysl. Ale za mě dobrý.

17.09.2019 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Jasně že plný počet! Naprosto vymazlená detektivka ve stylu Hercule Poirota, brilantní komplikovaná zápletka s důkladným vyřešením v závěru. Úžasné popisy, skvělé dialogy, užívala jsem si každý řádek. Cormorana a Robin prostě miluju a děkuji autorce, že tentokrát nasměrovala jejich soukromý život trochu příznivějším směrem. Ke knize se určitě vrátím.

15.09.2019 5 z 5

Láska v knihkupectví Láska v knihkupectví Annie Darling

Zatímco v prvním dílu série kontrastoval příběh ze současnosti s fiktivním historickým výtvorem hlavní hrdinky, v této knize se Verity stále konfrontovala s dějem a postavami své oblíbené Pýchy a předsudku. Autorka se mohla spolehnout, že tuto knihu všichni znají, na druhou stranu přepracovávání této klasiky je už pomalu kýčovitým způsobem, jak zaujmout. Takže za mě ne. Tři hvězdy dávám za vymazlený závěr, kdy se i příšerný Johnny vzpamatoval a opustil (aspoň částečně) svoje bludy. Ovšem žít bych s takovým člověkem nechtěla, ani kdyby mi platili. Jo, byl hezkej. Jestli to na soužití stačí, nejsem si jistá. A Veritin autismus (či co) byl popisovaný nehodnověrně. No, občas jsem se zasmála.

15.09.2019 3 z 5

Zajímavé časy Zajímavé časy Terry Pratchett

Další z Mistrových lahůdek. Tentokrát se dokonce skamarádil s Mrakoplašem. Stříbrnou hordu vyloženě miluju a první půlku knihy jsem se smála, až mi tekly slzy. Téma revoluce mi není blízké, dokonce ani v tomto zpracování, na druhou stranu musím vyzdvihnout tentokrát jednoznačný a nepřekombinovaný závěr.

07.09.2019 5 z 5

O ztracené lásce O ztracené lásce Eva Hudečková

Jsem z knihy v rozpacích. Obsahovala spoustu moudrých myšlenek vyprávěných excelentním básnickým jazykem. A tím končíme. Děj veškerý žádný, přesněji řečeno rozjezd jako u Pána prstenů, ovšem zápletka vyřešená na padesáti stránkách. Vyznění a poselství mi připadnou taky nanicovaté. Honza byla rozhodně velkou bojovnicí, ovšem trocha nadhledu a odstupu by neuškodila. A jakou životní lásku chtěla potkat ve své rodné, zatuchlé vesnici, to by mě zajímalo. A ještě víc bych si přála vědět, jak se z této knihy "o ničem" dal natočit televizní seriál. Postavy a charaktery byly vykresleny skvěle, ale všechny byly děsivě těžkopádné. Čekala jsem víc.

22.08.2019 3 z 5

Případy soudce Ti. Tajemství čínské zahrady Případy soudce Ti. Tajemství čínské zahrady Frédéric Lenormand

Deset malých černoušků po čínsku. Bez napětí, brilantní logiky a uvěřitelného příběhu. Text se četl snadno, byť byl psaný neosobním stylem. Barvité popisy a téměř básnické vyjadřování mě do Číny 7. století doslova přeneslo. Ale nad dějem bych zaplakala. Překombinovaný a v důsledku nesmyslný. Navíc se autorovi podařilo porušit jedno základní pravidlo detektivek. Za mě zklamání.

18.08.2019 3 z 5

Jak zabít svého šéfa Jak zabít svého šéfa Shane Kuhn

Bylo to čtivě napsané a občas jsem se zasmála, což jsou asi jediná pozitiva. Namísto příručky stážisty jsem dostala životopis nájemného vraha. Jednoznačné zklamání. Děj byl nesmyslně překombinovaný - opravdu Bobovi odstranění jedné osoby stálo za tolik let úsilí? S mizivou pravděpodobností úspěchu? Thriller to taky nebyl, protože jsem se nebála ani o jednu postavu. Novela vložená za konec hlavního příběhu zopakovala tentýž děj hrubšími literárními prostředky. Naprosto zbytečné omílání jednoho tématu.
Takže zase omyl na základě nepřesné anotace.

13.08.2019 3 z 5

Žár a led Žár a led Simona Ahrnstedt

Naprosto dokonalá romantika. Ambra byla sympatická a ta jediná hloupost, kterou vyvedla - útěk z domu za sněhové bouře, se dala i pochopit vzhledem k její nešťastné minulosti. A Tom byl k sežrání. Z celé trilogie jsem si tohoto hrdinu oblíbila nejvíc. Tísnivá tajemství sice tentokrát autorka odhalovala víc po lopatě, na druhou stranu mě bavilo, jak k sobě ústřední dvojice hledala cestu. A Jill s Mattiasem byli okouzlující.

13.08.2019 5 z 5

Praštěný Praštěný Kevin Hearne

Těžko se vyjadřovat k jednotlivým dílům, protože celé Kroniky železného druida představují dokonalou směs vtipu, akce a střípků moudrosti s úžasným hlavním hrdinou, barvitými postavami, nečekanými zvraty (uprostřed nervydrásající scény neotřelý vtípek, posunuté stereotypy) a tak dál.
Takže jediná a celkem nepodstatná závada: Atticus má ve zvyku ve vypjatých situacích (souboj s padlým andělem, s Bakchem, s Thórem) pronášet obsáhlá hlubokomyslná moudra. Vždy má naprostou pravdu, ale za těchto okolností by měl z úst vypouštět akorát jednoslovné věty, a to složené nanejvýš z citoslovcí. Drahý Kevine, odpouštím Ti. Piš dál.

03.08.2019 5 z 5

Okřídlená duše Okřídlená duše Amanda Stevens

Nemohla jsem knihu odložit, dokud jsem ji nepřečetla. Což hodně vypovídá o tom, co se mi na ní líbilo. Skoro všechno. Amelie byla i se svou podivností sympatická, kupodivu mi nelezl na nervy ani démonický muž Devlin, jejich vzájemná přitažlivost a zároveň prokletí vztahu vyvolávaly správné napětí. Co se týče detektivní linie, byla dobře vystavěná, vyjma úplného závěru, kdy mně osobně chybělo vysvětlení některých aspektů. Vraha jsem neodhadla předem, takže další plus. Co mi pohladilo duši úplně nejvíc byly poetické popisy. Skoro se mi začaly líbit hřbitovy :-).
Knihu si koupím, určitě se k ní někdy vrátím, ale plný počet dát nemůžu. Těžko se totiž přenáším přes americký patos a nedostatek ironie a nadhledu. Jižanské krásky mi lezly celou dobu krkem. Autorka píše skvěle, akorát se měla narodit v Čechách.

19.07.2019 4 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Byť se jedná o Mistrovu knihu, nemůžu dát plný počet. Ano, máme tu Smrtě, mnoho neuvěřitelně vtipných a moudrých postřehů, ale... Autor honí příliš mnoho zajíců najednou a jako obvykle na konci vznikne tak nepřehledný guláš, že si člověk i při několikátém čtení marně vybavuje, kam jednotlivé postavy dospěly. U tohoto dílu Zeměplochy prostě platí třikrát a dost :-).

15.07.2019 4 z 5

Stín katedrály Stín katedrály Miloš Urban

Příběh plný mystiky, tajemna, vědomostí a kupodivu i vtipu. Krvavá detektivka, v níž o pátrání po vrahovi jde až na druhém místě. Což se ukázalo jako problém. Naštěstí autor všechny zločiny v závěru objasnil. Ovšem jednak mi osudy hrdinů připadly neuzavřené, ale především plošně všechny postavy byly bizarní až psychopatické, ponejvíce hlavní hrdina Roman. Taky se autorovi v případě Kláry moc nepodařilo vystihnout ženské uvažování. Takže největším přínosem jsou zajímavosti o Svatovítské katedrále. No ale to si člověk skoro mohl přečíst průvodce od Lonely planet.

12.07.2019 4 z 5

Nejkrásnější čas v roce Nejkrásnější čas v roce Joanna Bolouri

Emily je stejně jako hrdinky předchozích knih příšerně neupřímná jak vůči okolí, tak především sama k sobě. Rádoby vtipný způsob vyprávění v obecné řeči se spoustou vulgarismů mi připadl spíš toporný a hloupý. Kladně hodnotím nečekané zvraty a neotřelá řešení typizovaných situací, což je v romantice velmi vzácné. O to víc mě naštvalo obligátní klišé v závěru včetně srdceryvného jakoby rozchodu. Anglosaské autorky zdá se píšou romantiku podle pevně daného mustru, což je dočista úmorné.
Takže byť se příběh četl celkem dobře, tuhle knihu si rozhodně kupovat nebudu a další tvorbu paní Bolouri raději vynechám.

12.07.2019 3 z 5

Z čtenářského optimismu dávám za pět. Kniha se čte báječně, Martin mi byl ohromně sympatický. A jako originální vidím personifikaci života (holčičku Bibi), snad první v historii lidstva, tolik posedlého smrtí a vidinou věčného života.
Takže - napsat silný příběh na silné téma není zas takové umění. Smrt se nechovala jako několik staletí stará osobnost, ale jako nezralý puberťák. Jako kdyby za ta léta nevěděla, že čím víc někomu bráníte, tím víc po té věci touží. Celou dobu Martinovi vyčítala, že není schopen přijmout nevyhnutelné, ale jakmile on svůj boj konečně vzdal, zase to bylo špatně a dostal vycinkáno! Tak co teda? Taky mi strašlivě vadilo, když už byla Smrt zpodobněna jako muž, to skákání mezi rody (byl/ dělala často v jedné větě). POZOR SPOILER! Ovšem za ten konec dostává autor plný počet bodů. Zastávám názor, že opravdu povedený happy end (a tenhle byl povedený!) dostává příběh na vyšší level. Chvílemi to bylo vtipné, ovšem že bych se nad knihou válela smíchy, to zase ne.
Zkrátka nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní.

29.06.2019 5 z 5

Knihkupectví u osamělých srdcí Knihkupectví u osamělých srdcí Annie Darling

Rozhodla jsem se pro čtenářský optimismus. Vtipné propojení románu, který psala hlavní hrdinka, s dějem mě dostalo a znamená osvěžující prvek poměrně stereotypního žánru. Sebastian byl k pomilování a Posy se chovala přiměřeně normálně. Další bod za sympatického bráchu. A nápad s knihkupectvím. A za spoustu vtipných hlášek.
Bohužel musím zmínit dvě závady. Rozjezd příběhu. Ten jsem dávala na dvakrát. Závěrečný propletenec naštěstí napravil dojem (díky autorce za to, že vynechala obvyklé rozchodové klišé). A potom příšerné množství pravopisných chyb, chybějících slov, nesmyslných spojení. Jednoznačně odfláknutá korektura překladu. Hanba nakladatelství!!!
Ale jinak vřele doporučuju a sama se ke knize určitě vrátím, až budu potřebovat vyloudit úsměv na líc.

25.06.2019 5 z 5