O ztracené lásce

O ztracené lásce https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/9645/bmid_o-ztracene-lasce-Pn6-9645.jpg 4 54 23

Pohádkový příběh s ilustracemi Vladimíra Komárka, který v širokém časovém záběru vypráví o lásce, jež byla vypovězena ze země, dívce, která byla vychovávána jako chlapec a zakletém princi, který nepoznal, v čem tkví síla lásky. Autorka se snaží skloubit pohádku s realitou venkovského života, včetně popisu lidových zvyků.

Jája92
05.11.2023 5 z 5

Ačkoliv je kniha útlá, obsahuje nepřeberné množství mouder, ať už přímo psaných či skrytých mezi řádky. Námět pohádkového příběhu je sice poněkud netradiční, ale přitom kouzelný.
S radostí jsem obracela stránku za stránkou a sledovala příběh hl. hrdinky spolu s jejím okolím, které ne vždy bylo přívětivé.
Autorka poukázala pomocí kouzelných postaviček a prostředí na lidské vlastnosti, které rozhodně nemusí být jen kladné. Ukázala na prostou pravdu, lidskou chamtivost a závistivost...
Určitě je to jedna z knih, na kterou budu dlouho vzpomínat..

Amneris
24.05.2021 5 z 5

Jako dítě jsem nejprve viděla seriál, který se mi líbil pro svou odlišnost a jistou moudrost. Později jsem si z knihovny půjčila knihu a musím říct, že se mi líbila o něco víc než seriál. Paní Hudečkovou (dříve Trejtnarovou) mám zafixovanou jako ne příliš sympatickou herečku, ale jako spisovatelka se mi velmi líbila. Škoda, že nezačala psát už dříve...

Jarka_rybář
15.11.2020 4 z 5

Moc hezká knížka. Námět mi přijde poněkud netradiční, ale asi je to můj subjektivní názor.

Maku.17
13.11.2020 5 z 5

Úžasná záležitost, kterou jsem četla jako malá dvakrát. Dnes už v dospělosti jsem si na ni vzpomněla a chtěla bych si ji pořídit do knihovny a znovu přečíst.

Kopretinka784
29.10.2020 5 z 5

Moje první kniha od této autorky. Jako herečka mi v dětství (díky rolím) dvakrát sympatická nebyla. Teď jsem byla velice mile překvapena. Vím, že na motivy této knihy byl natočen seriál, ale odolávala jsem pokušení, vyhledat si o něm informace na internetu. Odolala jsem a připomněla si seriál až po přečtení knihy. A jsem tomu ráda, protože při četbě knihy jsem nechala pracovat svoji fantazii a nechala se vést krásným pohádkovým příběhem z venkova. Obdivuji něžné hrátky autorky se slovy. A už teď se těším na četbu její další knihy.

Kerolka_P.
07.10.2020 5 z 5

Něco tak hlubokého, moudrého a nádherného jsem snad ještě nečetla. Za mě zatím naprosto nejlepší kniha Evy Hudečkové. A ten závěr.. tu slunečnou metaforu jsem obrečela, jak to bylo krásné! A říkám si, jak je moc dobře, že paní Eva "zběhla" z hereckého světa a dala se na psaní - je to skutečně PANÍ spisovatelka!

Monika1717
01.09.2020 4 z 5

Kniha je mnohem lepší než televizní seriál. Je plná zvláštních myšlenek a snů. Každý si může podle své fantazie příběh domyslet.

Seeker
30.06.2020 5 z 5

V roce 2002 jsem jako dítě zhlédnul seriál, 2018 jsem si koupil a přečetl knihu. Kouzlo trvá, budu knihu číst vlastním dětem. Je jen málo tak hezkých a hlubokých příběhů. Ilustrace V. Komárka byly pro mě u knihy milým překvapením.

Petrstik
25.08.2019 5 z 5

Kouzelně napsaný pohádkový příběh bohatý na lidová rčení a moudrosti.

SBH
22.08.2019 3 z 5

Jsem z knihy v rozpacích. Obsahovala spoustu moudrých myšlenek vyprávěných excelentním básnickým jazykem. A tím končíme. Děj veškerý žádný, přesněji řečeno rozjezd jako u Pána prstenů, ovšem zápletka vyřešená na padesáti stránkách. Vyznění a poselství mi připadnou taky nanicovaté. Honza byla rozhodně velkou bojovnicí, ovšem trocha nadhledu a odstupu by neuškodila. A jakou životní lásku chtěla potkat ve své rodné, zatuchlé vesnici, to by mě zajímalo. A ještě víc bych si přála vědět, jak se z této knihy "o ničem" dal natočit televizní seriál. Postavy a charaktery byly vykresleny skvěle, ale všechny byly děsivě těžkopádné. Čekala jsem víc.

yaoiyuri
22.11.2017 5 z 5

Nádherný „pohádkový“ příběh s originálním námětem i zpracováním, vytříbený poetický jazyk je už jen třešnička na dortu. V dnešní „změkčilé“ době, kdy se v moderních revizích pohádkových příběhů babička s Karkulkou před vlkem schovají do skříně, aby je nesežral (nebohý malý citlivý čtenář by z toho totiž mohl mít trauma), mi tohle připomnělo ty nefalšované klasické grimmovské, andersenovské, staroruské… krutopřísné pohádky, které čtenáři měly do života dát víc než jen chvilku pobavení a možnost procvičit si čtení.
Autorka skvěle kloubí pohádkové motivy, křesťanskou symboliku, lidové pověry, folklór i úskalí života na „novověkém“ (a přesto nadčasovém) venkově, který je vykreslen velmi realisticky a bez příkras, podobně jako jednotlivé lidské charaktery. Myslím, že dítě i dospělý si z knihy odnese mnoho.

KuroHaru
14.11.2017 5 z 5

Tato kniha má pro mne neskutečné kouzlo. Poprvé jsem ji četla ještě jako dítě, teď jsem si na ni po letech zase vzpomněla a musím říct, že to kouzlo rozhodně neztratila, spíše právě naopak. Je to taková pohádka pro dospělé, dalo by se říct alegorické vyprávění a nebála bych se ji přirovnat např. k Alchymistovi od Coelha, protože ve zdánlivě jednoduchém příběhu je tu ukryto mnoho životních moudrostí a pravd, mnoho filozofických myšlenek a morálních ponaučení.
Výborná byla i televizní podoba, škoda, že byla odvysílána snad jen jednou.

ZiPur
08.09.2017 3 z 5

V dospívání mne kniha nadchla. Po dvaceti letech jsem ji nedočetla. Příběh pro mne byl až příliš strojeně vystavěný a jaksi šroubovaný, ale stále je plný nápadů a poetiky.

Elsa14
18.02.2017 5 z 5

Knihu mi doporučila maminka. Velmi si ji chválila, proto jsem se rozhodla, že si ji taky přečtu. Byl to velmi zvláštní příběh, originální. Ale velmi krásný. Okamžitě jsem se do knihy začetla.

Lanisa1966
04.02.2017 5 z 5

Krásný, jemný příběh.

edith79
20.04.2016 5 z 5

Krásná knížka, ke které jsem se dostala díky podle ní natočenému seriálu. Obojí prostě miluju.

Spýťa
21.12.2015 4 z 5

Právě jsem začal knihu číst a čte se opravdu pěkně, ale nutno dodat, že je to pohádka pro dospělé, je tam hluboká filosofická myšlenka a navíc velmi silné depresivní momenty. Televizní seriál podle této knihy skvěle zachytil filosofickou myšlenku, ale jako malý jsem ji stejně nepochopil, byť to byl můj nejoblíbenější seriál, tak jako dítěti se mi líbily hororové momenty :-)

Kubíííína
08.12.2013 5 z 5

Tato kniha se mi velmi líbila, přečetl jsem ji jedním dechem. I televizní seriál natočený podle této knihy byl velmi dobrý.

HiNataLi
18.10.2013

Už je to dloooouhá doba, co jsem tuhle knížku četla, ale vím, že se mi hrozně líbila, stejně jako seriál. Snad budu mít čas ještě někdy se k ní vrátit.

Chemiczka
11.03.2013 5 z 5

Knihu jsem četla až po shlédnutí stejnojmenného seriálu, ale byla pro mne stejně okouzlující. Nádherný pohádkový příběh s zamyšlením pro dnešní svět. Ocenila jsem přítomnost duchovních hodnot, které z příběhu přímo čiší (o nezbytné nutnosti lásky v lidském bytí). Jedním slovem Kouzlo.

láska zfilmováno zfilmováno – TV seriál

Eva Hudečková
česká, 1949
2002  88%O ztracené lásce
2001  75%Bezhlavá kobyla
1998  80%Bratříček Golem
2002  73%Sedmihlásek
2006  80%Tajemství pražského šotka

Kniha O ztracené lásce je v