SBH SBH komentáře u knih

Láska online Láska online Penelope Ward

(SPOILER) Tento typ knih nečtu kvůli věrně zobrazené realitě. Ovšem co je moc, to je příliš. Pozor, spoilery: Laskavá prostitutka a pohádkově bohatý empatický muž? Jako vážně? Říkám si, zda v Utahu neexistuje povolání, které by ženu s dítětem uživilo a zároveň zachovalo určitou míru etiky (třeba i ta servírka na plný úvazek nebo jakákoli administrativní pracovnice). A hvězda dolů za příšernou obálku. Polonahé muže kdekoli, ale na přebalu knihy ne-e.
Takže plusy - překvapivě dobrý překlad a minimum chyb. To je dnes tak vzácná věc, že ji musím ocenit i u tohoto braku. Postava Ollieho. Fakt dobrý. Četlo se to dobře, jen si nejsem jistá, zda mě nepoháněla zvědavost, kdy se už konečně něco semele. Jakože nic. Ale vůbec nic. Vztah hlavních hrdinů byl tak ukázkově hladký, že to snad nepatřilo ani do červené knihovny. Jo a poslední připomínka - v amerických knihách narážím na dva extrémy (a nic mezi tím) - buď hrdinové patří do komunity, která se o všechno postará a kde jsou všichni přátelé a klaďasové až hanba. A nebo (tento případ) je hrdinka naprosto osamocena a nikdo v ulici prakticky ani nezná její jméno, natož povolání (cam girl).
No nic, ty 3* jsou z čtenářského optimismu, jinak to není možné.

24.06.2020 3 z 5

Špinavá práce Špinavá práce Christopher Moore

Dobré, moc dobré. Zajímavě zpracovaný neotřelý námět. Akorát jedna připomínka - to se pro duši opravdu musí do vetešnictví? Jinak to nejde? Ale celkově jsem si pošmákla, vtipné hlášky, břitké dialogy. Charlie byl k sežrání, a to mu na paty šlapaly všechny ostatní figurky od Sophie až po Mátomila. A ke konci mě příběh dost děsil, čtení jsem musela odkládat.
Pochvala za překlad T. Jeníka, v textu nebyly chyby a četl se hladce, v dnešní době nevídaný jev.
Rozhodně doporučuji, nejspíš se ke knize někdy vrátím.

22.06.2020 4 z 5

Poklad světové literatury, který mě spolehlivě rozesměje, obzvlášť příhoda o Harrisovi a zapečeném hovězím. Viktoriánský román spojující brilantní humor, poetické popisy a suchopárné poučování vznikl jako série článků do časopisu o cestování po horním toku Temže. Proto nemá kniha žádný děj a autor zdánlivě "odbíhá od tématu". Knihu jsem četla už mockrát a jak jsem zjistila, pro pochopení humoru je velmi důležitý překlad, čímž vzdávám dík panu J. Z. Novákovi.
Vřele doporučuji.

20.06.2020 5 z 5

Holka mimo rytmus Holka mimo rytmus Becky Albertalli

Autorka napsala fanfikci na své vlastní dílo, ještě ke všemu navázala nikoli na knihu, ale na úpravu děje dle filmového scénáře. V jejím podání není LGBT komunita na 4% populace, ale spíš na 96% (?!?!?). Takže negativně hodnotím i fakt, že to bylo opět velmi čtivé. Méně zábavnou knihu bych odložila a ušetřila čas. Jednu hvězdu dávám za skvěle vykreslené pokračování vztahu Brama a Simona. Málokdy se podaří, aby šťastná dvojice z předchozího dílu nepůsobila trapně a křečovitě. Ale jinak - ztráta času.

31.05.2020 2 z 5

Případ alchymistovy dcery Případ alchymistovy dcery Theodora Goss

Dost dobré. Připadne mi zábavné, kterak autorka umístila do jednoho příběhu všechna monstra devatenáctého století a detektivem učinila přímo Holmese. Jediná závada (spoiler) - pořád jsem čekala, kdy se projeví, jaké monstrum je Mary. A ono nic. Komentáře jejích "sester" k textu mi přišly trefné, bohužel však snižovaly napětí. Celkově nebyl problém knihu odložit, rozhodně jsem ji nepřečetla jedním dechem. Nemůžu najít jedinou chybu, ale rozhodně mě kniha nevzala za srdce. Chybělo mi ono nepolapitelné "kouzlo". Proto ta hvězda dolů. Ale další díl bych si přečetla s chutí.
P.S. Skvělá obálka

26.05.2020 4 z 5

Zvony Londýna Zvony Londýna Ben Aaronovitch

Budu se držet čtenářského optimismu a poslednímu dílu dávám za čtyři. (Možné spoilery.) KONEČNĚ je případ uzavřen. A to vcelku rozumně. Lesley mě od prvního dílu neuvěřitelně štvala, takže nakonec udělala jedinou pořádnou věc, palec nahoru. Ten úplný konec mi připadl za čárou, Peter mimo službu a ještě z tohoto důvodu? Ale mockrát jsem se nahlas rozesmála a vyšetřování mělo vcelku snesitelný počet odboček a slepých větví. Opět nám přibyla přehršel nových postav, ale už se tím naštěstí nemusím trápit. I kdyby další díly byly, já už je nehodlám číst. Autor celou sérii udusil jednak výše zmíněním množstvím figur, které se pletly, ale především svými hlubokými znalostmi v oboru architektury, práce policie, mýtů a legend a mysticismu obecně. O všechny se musel podělit, a to nebaví nikoho. Dějové linky ve stylu "Nejedlý" - neustále utíkaly od tématu. Takže humor a skvěle vyprofilované postavy byly to nejlepší (a jediné), co mě u této série drželo.

23.05.2020 4 z 5

Miluj mě kdekoli Miluj mě kdekoli Jennifer Probst

Budu drsná. Kniha nebyla zas tak špatná, měla slušně vystavěný děj a očekávané klišé nedopadlo zas tak klišovitě. Postavy sympatické a živé, dialogy uvěřitelné, nic rušivého. A to je právě problém. Taky nic úchvatného. Žádný "Páni!" efekt se nekonal. Důkladný popis sexu byl spíše anatomický než vzrušující. Ano, nemohla jsem knihu odložit, ale pozítří už si nevzpomenu, o čem byla. Neurazí, nenadchne. Takže zklamání a třetí díl vynechám.

12.05.2020 3 z 5

Zkouška neviny Zkouška neviny Agatha Christie

Tak dnes budu drsná. Sluší se hodnotit královnu? Zkusím to. Chyběli mi staří známí, slečna Marplová či fešák Poirot. Na druhou stranu byla tato změna svým způsobem osvěžující. Celý román se odehrává prakticky v jednom dialogu, což možná zrychlí děj, ovšem postavy se pohybovaly v podivném vzduchoprázdnu. Autorka se nezdržovala popisy, ani zběžnými. Zápletka byla vystavěna důvtipně a odhalení mě překvapilo, i když jsem způsob vraždy odhadla, ovšem napasovala jsem jej na jiné podezřelé. Takže palec nahoru. Ovšem neuvěřitelně ploché postavy ve mně nevzbudily žádný zájem, maximálně jsem Filipa a Dona ze srdce nenáviděla. S archaickými genderovými názory nic nenadělám, ale tady mi opravdu hodně vadily. Takže tentokrát za tři. Neurazí, nenadchne.

10.05.2020 3 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Dokonalý zážitek. Ohňostroj barev a emocí. Hvězdu dolů dávám za obálku, která naprosto nevystihuje sílu a hloubku příběhu. Takže devět z pěti. Živě vykreslené postavy, svěží dialogy, dramatické situace, hluboké myšlenky, humor. Důmyslně vystavěný děj, kde se všechny linky spletou v působivý obraz. Nebudu rozebírat, proč je kniha dobrá. Je to skvost a rozhodně doporučuji.

08.05.2020 5 z 5

Arabella z Marsu Arabella z Marsu David D. Levine

Prostě zklamání. Steam punk vyžaduje víc vtipu a lehkosti, pokud mám uvěřit, že mezi planetami fouká vítr a asteroidy jsou zalesněné. Dál - ploché postavy. Obzvlášť ve zběsilé úvodní zápletce jsem ani jedné nevěřila. Posádka lodi mi splývala. Hrdinka se nakonec slušně vyprofilovala, ale to už bylo pozdě. Palec nahoru za kapitána Singha a robota Aadima. Ale jinak katastrofa.
Děj. Úvodní zápletka nedostatečně propracovaná. Pak slušné finále, ale proboha! ten kýčovitý konec! Autor se buď zbláznil, nebo si z čtenářů dělá srandu.
Mohla bych pokračovat, ale zmíním se už jenom o jednom prohřešku - stylistika. Slovo "robot" čtyřikrát v jednom odstavci, perly typu: "Hráčka na cembalo uměla hrát na cembalo." Uuuuh.
Takže další "skvost", kde reklama neodpovídá kvalitě.

03.05.2020 2 z 5

Luk Luk Michelangelo Buonarroti

Sbírku jsem měla rozečtenou dlouho, vzchopila jsem se až díky výzvě. Jedná se víceméně o deníkové zápisy sklonku Michelangelova života (při stěhování ty předchozí spálil). Rozum zůstává stát nad šíří jeho talentu a uměleckého nadání. Ovšem sochařovy povahové vlastnosti už tak zářivé nejsou - povrchnost, sebeláska, ufňukanost. Asi tři básně mě opravdu zasáhly, ale ten zbytek jsem musela přelouskat se sebezapřením.
"...neboť já zmarnil ten svůj krátký čas,
a žít zde déle, zmarnil bych jej zas."
Překlad Jan Vladislav, naprostá delikatesa

30.04.2020 3 z 5

Nula kelvinov Nula kelvinov Jana Plauchová

Naprostá bomba. Nepochopím, proč autorka nepatří mezi bestsellerové. Tato kniha je všechno, co člověk od vynikající sci-fi očekává - chytrá, domyšlená, emotivní, filozofická, vtipná. Zapomněla jsem na něco? Charaktery postav - živé, uvěřitelné, člověk jim fandil nebo je nenáviděl, a to naplno. Paradox jsem nezaregistrovala ani jeden, všechno bylo domyšlené a dořešené. Ten konec, no, dávám mu palec nahoru, protože v tak strašlivém průseru, který svým hrdinům Jana uchystala, to vlastně dopadlo ještě skvěle.
Naprosto doporučuji.

31.03.2020 5 z 5

Eliza a její nestvůry Eliza a její nestvůry Francesca Zappia

Příběh o tom, jak být velmi špatnými rodiči. O tvůrčím zápalu, inspiraci a bloku. O úspěchu, jeho příjemných i odvrácených stránkách. O vážné psychiatrické nemoci. A k tomu i o lásce, to víceméně na pozadí. Bylo to upřímné, emotivní a dobře napsané. Akorát k Elize jsem si nedokázala najít cestu. Chápala jsem ji, ale srdeční vazba nenastala.
Závady - v e-podobě byl komiks prakticky nečitelný a formát písma běžného textu a internetové komunikace nepříjemně odlišný. A jako v případě Fangirl, v níž bylo podle mého téma zvládnuté lépe, bych ocenila další knihu právě s příběhem Nestvůrného moře.

19.03.2020 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Klasické sci-fi. Míněno dokonalé. Překvapivá zápletka - rozhodně na rok vzniku. Překvapivě nadčasová. Spousta hlubokých myšlenek a zároveň vtipu. Hlavní hrdina byl kapku schématický, což ovšem jenom podtrhovalo nejednoznačnost zbývajících postav. Dialogy, kdy každý účastník obhajoval svou vizi, jsem si vyloženě užívala. Ne, akce tam moc není, rozhodně podle dnešních měřítek. Ale mrazivé momenty, ty ano - úplný začátek a potom dramatický závěr. Ale hlavní hrdina je na vině, že mě kniha prostě za srdce nevzala.

14.03.2020 4 z 5

Zkrátka se zamilujte Zkrátka se zamilujte Ali Berg

Evidentně jsem sedla do vlaku na špatný směr a jen bezmocně zírala na mizernou krajinu. Takže - v Melbourne odložené knihy zvedají pouze mladí, perspektivní a nezadaní muži. Panečku! Hlavní hrdinka mi byla vrcholně nesympatická, nafoukaná, elitářská literární snobka. Ovšem její nejlepší přítelkyně Cat, to byla učiněná katastrofa - manipulativní, sebestředná a bezohledná mrcha. Frankie pohrdá YA literaturou, ale muže svých snů nazývá Edwardem Cullenem (?!?!). Přehlídka kýče, klišé, předvídatelnosti a schématičnosti (děj, postavy, dialogy - prostě hrůza).
Takže dvě hvězdy - jedna za překvapivě povedené pasáže, kdy F. přirovnává randění k četbě knih. Ne všechny, obzvlášť ta o rozchodu mi připadala přitažená za vlasy, ale některé byly docela výstižné. A druhá hvězda za tipy na knihy - už jsem si jednu dokonce koupila.
Ale celkově - ruce pryč!

01.03.2020 2 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

Jsem nespravedlivá, vím to. Mistr tentokrát napravil zásadní chybu Fantoma opery, totiž že jeden a tentýž padouch operu zároveň miluje a souběžně vraždí. Hláška "krása bez krutosti" v naší rodině zlidověla. Ale - spoiler - ve chvíli, kdy zahynul doktor Musikfutteral, musela jsem jednu hvězdu sebrat. Já totiž operu miluju stejně jako on.

27.02.2020 4 z 5

Někdy je hezké, že mě miluješ Někdy je hezké, že mě miluješ Marie Vareille

Plný počet, bez debaty. Vtipné, laskavé a překvapivě moudré. Kniha o vztazích, z nichž pouze některé byly milostné. Skvělé dialogy a postavy s úžasnou hloubkou. Překvapivý děj, což u romantiky nebývá obvyklé. A opravdu krásný překlad. Poklona paní Davidové.
Spoiler: Celou dobu jsem Guillauma litovala, abych nakonec zjistila, že většího blba země nenosila. A Chloe? Ta holka neví, že existuje slovo sebeúcta. Za mě nejsympatičtější postava Constance. A samozřejmě Vincent.

23.02.2020 5 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Za dvě, ale hodně slabé. Nevím, jestli se jedná o "nemoc druhého dílu", nebo autorovi došel dech (zatraceně rychle). Bizarní a zdánlivě chaotické příhody, které v prvním díle královsky bavily, se tentokrát přeměnily ve sled trapných a nelogických aktivit. Scéna v zubařské ordinaci z mého úhlu pohledu vítězí na žebříčku nejhůře napsaných erotických scén vůbec (nečetla jsem Padesát odstínů). Chyběl mi vtip, hlavní zápletka byla překombinovaná a její vyřešení nepřesvědčivé. Přitom Tim neztratil svou konzistenci, ovšem dějová linie autorovi naprosto utekla. Takže mi tentokrát vadily i stylistické chyby, časté opakování slov a podobně. Líbil se mi popis vztahu Tima a jeho dětí, celkově však kniha představuje velké zklamání.

20.02.2020 2 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Skvělá detektivka. Spousta zamotaných případů, přičemž všechny byly nakonec vyřešeny, což nebývá obecně zvykem, takže pocta autorovi. Vůbec nechápu, proč byl Timothy tak ostrakizován svými kolegy, když to byl takový fajn chlápek! Vtipné hlášky vše korunovaly. Za mě plný počet a běžím si koupit další díl. Pane Niedle, prosím, pište dál!

17.02.2020 5 z 5

Strom viselců Strom viselců Ben Aaronovitch

Pro mě už v téhle sérii jde jenom o to, nějak ji zvládnout. Strom viselců opakuje smrtící chyby z Prokletých domovů - dlouhosáhlé rozbory architektonických zvláštností Londýna a detailní popisování metodických postupů metropolitní policie. Příjemným překvapením je posun v záležitosti Muže bez tváře, naopak ústřední případ této knihy byl už v první půli knihy odložen jak policií na stránkách, tak samotným autorem a vlastně jsme se řešení nedozvěděli. Peter je mi stále převelice sympatický, Nightingale dostal překvapivě hodně prostoru, ale množství postav, které by měl nebohý čtenář udržet v paměti, by zalidnilo Ipák ve špičce. Ztrácím se i v odkazech na bývalé případy, což není příjemné. Takže čtivost ano, zábavnost celkem, ovšem jako celek slabý průměr.
Jo, to jsem zapomněla - korektury byly odfláknuté nejhorším možným způsobem. Perlou, a rozhodně nikoli pozitivní, byly věty, kde zůstaly návrhy různých výrazů či obratů a čtenář si asi měl sám vybrat, co se mu hodí nejlépe. Stížnosti na mizernou práci nakladatelství se posílají na druhou kolej Hlavního nádraží?

12.02.2020 3 z 5