SBH SBH komentáře u knih

Láska & gelato Láska & gelato Jenna Evans Welch

Chtěla jsem slaboduchou romanci, ale tolik zase ne. Jako kdyby knihu napsali dva autoři. Příběh rodičů měl napětí a jakž takž hloubku, příběh Liny a Rena se potácel na úrovni mateřské školky. Když se Lina vypraví do nechutně drahého butiku pro šaty, dojde k dalšímu klišé dle amerických romantických komedií - prodavačky jí nabízejí samé nevhodné modely. Takhle to ale ve špičkových prodejnách opravdu nefunguje. A tak dál. Florencie je atraktivní téma, ale o památkách si přečtu raději v průvodci. Jediný tahoun knihy bylo pomalu dávkované tajemství a čtivost. Inu, spletla jsem se na základě anotace.

20.09.2020 2 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Dějiny, hm? Přemýšlím, co bylo na knize nejlepší. Na první dobrou humor, protože tolik jsem se nad stránkami nesmála už dlouho. Definice vikomta podle Alexe by se měla tesat do mramoru :-). Skvěle vystižené charaktery, princovo "vskutku" se stalo mým oblíbeným. Neotřele posunutá realita, kdy ve volbách vítězí rozum nad populismem. Strašlivá moc bulváru, kdy intimní a soukromé rázem uvrhne do bahna. A mimo jiné úderné citáty známých osobností. A narážky na Hvězdné války... No, je toho hodně.
A hlavně vyzdvihuji překlad, lahůdkový a přesný. Krásná práce, děkuji.

14.09.2020 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Čtivé to rozhodně bylo. Erika mi nesedla, jelikož nemám ráda tragédky. Na druhou stranu vzhledem k její minulosti se zase nebylo čemu divit. A taky oceňuji vývoj této postavy. Vůbec charaktery se autorovi rozhodně povedly. Trochu mi scházel humor, ale když už tam byla hláška, tak rozhodně úderná.
Závěrečné šokující odhalení však shodilo logiku celého příběhu. Ne, pachatele jsem neodhadla, ale kdyby to udělal můj podezřelý a všechny díly skládačky zapadly na místo, zlobila bych se méně. Takhle se hodně rozmyslím, jestli sáhnu po dalších příbězích detektiva Eriky.

06.09.2020 2 z 5

Předurčený Předurčený Benedict Jacka

Za mě knize chybělo jediné - větší dávka humoru. Jenže to už by byla dokonalá příliš. Takže za pět. Skvělý hrdina. Sympaťák, navíc fakt hustý čaroděj. Už mi začínají lézt krkem adorovaní moulové. Dobře vystavěný svět, téměř vědecký popis magie (to jsem si náramně užívala), děj bez logických nesrovnalostí. Třešničku na dortu představoval způsob užití Alexova věšteckého talentu, jenž šikovně proplouval nástrahami paradoxů (neboli uvěřitelně zodpověděl otázku: když je někdo věštec, jak je možné, že neví všechno?). Čtení jsem si vychutnávala a knihu jsem určitě nedržela v ruce naposledy. Rozhodně doporučuji.

30.08.2020 5 z 5

Karmínové pouto Karmínové pouto Rosamund Hodge

Jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době držela v ruce. Děj byl trochu překombinovaný a legenda v podtextu by pro svou nejednoznačnost a složitost v reálu nefungovala, ale to byla snad jediná závada. Skvěle vykreslený svět včetně ironických narážek na křesťanské modly. Charaktery hrdinů a jejich vývoj představovaly asi nejsilnější klad knihy. S Rachelle bych nejradši zašla na kafe, Erec byl padouch tělem i duší a přesto až do konce neztrácel glanc. Na Armanda jsem měla chvílemi vztek, aby se nakonec ukázalo, že je to statečný a konzistentní chlapík. Prostě samé plusy a musím říct, že ten závěr všechno jenom ukotvil. Autorka netypicky, leč hodnověrně zobrazila, jak by asi doopravdy dopadly postavy v tak krizové situaci, a hlavně po ní. Ať žije posttraumatický stres.
Prostě za pět bez debaty.

20.08.2020 5 z 5

Údolí lilií Údolí lilií Alexandra Pavelková

Čím víc o knize přemýšlím, tím víc jsem na ni naštvaná. Takže za tři, a v tomto hodnocení je ještě hodně čtenářského optimismu. Jako kdyby kaluže rozlité krve, máchání mečem a nemalá dávka ekoterorismu dávaly ideologické oprávnění páchat literární zločiny.
Jedná se o sbírku povídek spojenou společným příběhem vypravěčů, což je koncept ověřený a dobrý. Poetický jazyk je potěchou oka i duše, navíc autorka dostává palec nahoru za překlad do češtiny, skvělá práce. Vadila mi přehnaná tragičnost pojetí a nezměrný patos. Kdyby byly události odlehčeny špetkou humoru, vůbec bych se nezlobila. Nejvíc se mi líbil příběh o Botticellim a v zásadě mu asi nemám co vytknout.
Ovšem už první povídka nastavila nešťastnou laťku. Hlavní hrdina projde opravdu krušným obdobím, ovšem vůbec nic se pro něj, a vlastně ani uvnitř něj nezmění. Což platí i pro třetí povídku Kámen. Tam sice dojde k určité změně, ovšem skrz prvoplánovou a mnou značně neoblíbenou smrt postavy, takže nikdo nebyl nucen ke změně názorů a postojů.
Absolutním propadem byla povídka Deset. Nejen že autorka nepovažovala za vhodné seznámit čtenáře s důvodem hrdinova počínání. Dozvíme se pouhé náznaky. Hlavním bodem jsou probíhající jatka. Hm, za mě nefalšovaná nuda. Ovšem prošpikovaná sledem logických nesrovnalostí a očividných nesmyslů. Herald má nohu zlomenou v koleni a utíká? Zaklepe na dveře, přičemž nechce, aby se spáč probudil?
Povídka Led mi nedávala smysl vůbec. K nulovému posunu v charakterech postav bylo nutno přičíst ještě nulovou pointu. A Řeka jako kdyby sečetla všechny chyby a zopakovala je včetně nesmyslné a kontraproduktivní smrti.
Měla jsem problémy to dočíst.

16.08.2020 3 z 5

Cela 17 Cela 17 Dominik Dán

Spoilery jako obvykle.
Text byl úžasně vtipný, dialogy policistů sázely hlášku za hláškou. A taky to bylo čtivé. Smála jsem se, bála taky. Atmosféra za jedna.
Ovšem bez chyby kniha není. Postavy: ústřední padouch vykreslen dokonale, mě ale ničilo, jak s požehnáním spoluobčanů taková bestie zastává vysoké posty a rozhoduje o osudech lidí. Natálka - proč ho, probůh, neopustila? Děti neměla, v penězích se topila. Chtěla vzbudit lítost? Za mě byla prostě jenom blbá. Kamil starší nemlich totéž. O Julce ví své od dětských let. Tak co měl znamenat pokus o odhalení pravdy po tolika letech a ještě tak pitomě? Matematik analytik? S velkými výhradami.
Ohledně děje mi neseděla vánoční zabíjačka - proč tam vůbec byla? Aby v textu padlo víc vtipných hlášek? Dobře, tenhle důvod jsem ochotná akceptovat. Ale obecně vzato neměla vůbec žádný smysl. Já čekala, že detektivy nějak napojí na starý případ. Smůla.
Text - nevím, jestli je na vině autor nebo elektronická verze, ale trojtečka se objevila v každé větě několikrát. Jako fakt? Ke konci mě to už úplně mlátilo do očí.
Ovšem hlavním pocitem po dočtení zůstal smutek. Důvod? Kamilův osud. Nejen pět strašlivých let v base, ale hlavně představa, jak se jeho život bude odvíjet dál po konci knihy.
Ovšem četlo se to báječně, takže pěkné za čtyři.

07.08.2020 4 z 5

Emma Emma Jane Austen

Austenová je moje oblíbená autorka, ovšem Emma se mi nelíbí. Příliš upovídané, a zároveň ty nejdůležitější pasáže chybí - promluvy slečny Batesové jsou zachyceny všechny, závěrečná řeč pana Knightleyho nikoli a podobně. Miluju šťastné konce, ale tady bylo těch výhodných náhod přespříliš. U této knihy mi chyběly popisy - vlastně nevím, jak Emma vypadala, kromě toho, že byla krásná. A charaktery? První třetinu knihy jsem Emmu nenáviděla. Pak si mě získala svou otevřeností a schopností sebekritiky. Zato Jane Fairfaxová a Frank Churchill zabrali místa totálních padouchů, o paní Eltonové nemluvě. Pan Knightleymu chyběly šarm a charisma, jenom poučoval a radil a byl ze všech nejlepší.
Bylo to vtipné, ale nutila jsem se do čtení, což se mi u Austenové nestává. Takže i mistr tesař...

24.07.2020 2 z 5

Další prima mýtus Další prima mýtus Robert Asprin

Zklamání nastalo až po dočtení, protože nad stránkami jsem se bavila. Jasně, skřípalo mi toho hodně, například způsob Aazhova smlouvání a získávání peněz, plánování útoku na nejnebezpečnějšího čaroděje vůbec. Ale jak říkám, bavila jsem se.
Jenže nemůžu dát víc hvězd než dvě. Bylo to hloupé. Postavy vedly prostoduché dialogy, intriky a lsti byly jako vymyšlené žáky prvního stupně základní školy (a to je možná podceňuju). Skeeve zvládá vrcholné magické kousky levou zadní, to se mi líbilo (nesnáším čaroděje, kteří mají oslnivou pověst, ale ve skutečnosti nic neumí), dráček byl k sežrání. Ale ostatní postavy pouťové a laciné. Škoda.

17.07.2020 2 z 5

Prorok Prorok Amanda Stevens

Jsem hodně naštvaná. Říct, že autorce došla šťáva po druhém dílu, je skoro eufemismus. (Pozor, samý spoiler.) V úvodní čtvrtině se v každém odstavci opakovala informace, že Devlina pronásledují duchové. Překvapení. Kdyby autorka použila vyplýtvané strany na to, aby trochu rozvedla vysvětlení časové osy dvou vražd, udělala by lépe. Amélie často provedla naprosto nelogickou a sebezničující věc, čímž její mentalita klesla na úroveň žačky prvního stupně základní školy, počínaje různými schovávačkami ve křoví a konče vdechnutím šedého prachu. Dobře ví, jaké hrůzy může zpoza závoje protáhnout do světa živých, přesto hystericky křičí: „Já ho chci!“ Hm, fakt zralé.
A vysvětlení zločinu už plavalo vyloženě na vodě. Co vlastně Ethan provedl s Devlinem? Kam zmizela Devlinova pistole? Co zjistila Amélie z pitevních zpráv? Tajemství Shaniina původu? Časovou osu tří úmrtí? A jak s touto informací naložila? Kdo stál za tajuplnými telefonáty či SMS? Byl Darius padouchem nebo rytířem Jedi? Protože Amélii v součtu víc pomohl, než uškodil. Byl to jeho záměr či kouzlo nechtěného? A hlavně – proč Mariama nepoužila Shaniino tajemství proti Devlinovi? Ušetřila by si katastrofálně riskantní řešení.
Způsob použití Améliiny zázračné síly mě také nepřesvědčil. Vlastně v důsledku mě nepřesvědčilo vůbec nic. Nevěřím ani v Devlinovu a Améliinu lásku. Ze stránek jsem cítila spíš chtíč a vášeň vzniklou v souvislosti s adrenalinem. To Thane byl jiný kalibr. V druhém dílu mi běhal mráz po zádech, tady jsem nepocítila ani záchvěv strachu.
A překlad? Mno. Slovo „skalp“ jsem v krásné literatuře (v češtině) viděla naposledy v mayovkách, pochopitelně v jiném kontextu. Tady mi hodně vadilo.
Škoda vynaložených peněz.

12.07.2020 2 z 5

Království Království Amanda Stevens

O stupeň lepší než předchozí díl. Nemám jedinou připomínku negativní, příběh obsahoval vše potřebné - sympatickou hrdinku, mrazivou duchařinu, krvavou vraždu, temné tajemství, vztahový propletenec, nečekané zvraty, odporné záporáky, nejednoznačné spojence. Prostě lahůdka. A to nemluvím o krásných popisech (čímž vzdávám hold květnatému překladu). Ihned sahám po dalších dílech.

07.07.2020 5 z 5

Kdyby to bylo tak snadné, dělal by to každý Kdyby to bylo tak snadné, dělal by to každý Petra Hülsmann

Moc ráda bych dala víc hvězd, ale nemůžu. Přitom téma bylo atraktivní (kapku klišé, ale proč ne), příběh mě na správných místech rozesmál i dojal. Jenže... Všechno se to pohybovalo v barvotiskových kulisách. Annika trpěla těžkým mesiášským komplexem (Meikela neučila přece jenom ona, navíc byla na škole služebně nejmladší, tak proč to kvílení?), nikdo (vyjma šikany na základní škole) jí později v životě neházel klacky pod nohy, všichni kolegové i přátelé (i docela cizí lidé) byli milí a přátelští... Mno. Milostná linka se do příběhu hodila, ale zpracováním působila jako nejlacinější červená knihovna. Za mě nesmírná škoda.
A to nejhorší na konec - stylistika. Nevím, jestli je to vina překladu nebo autorky, ale byl to děs a hrůza. Patvar "okej" se vyskytoval v každé větě. Kam se poděly výrazy "fajn", "dobrá", "jasně" nebo obyčejné "jo"? "Megacoolový" dům mi vypálil díru do mozku. Neohrabané věty, špatné vazby.
Ještě větší škoda. Takže za mě ne.

05.07.2020 2 z 5

Láska na splátky Láska na splátky Sophie Kinsella (p)

Nebylo to špatné. Ale skvělé taky ne. Přitom ústřední téma mělo slušně našlápnuto - jak Fixie a Sebastian stále upravují svůj dlužní úpis, to mě fakt bavilo. Jenže... Fixie mi lezla na nervy hloupou závislostí na chronickém podvodníkovi. Způsob, jakým se měla starat o obchod (bezmezná úcta k rodině plné podvodníků a vyžírků, nulové pravomoci), byl dost kontraproduktivní a je s podivem, že to zvládla. A tak dál. Od autorky jsem prostě čekala větší švih a vtip. Dlužno ovšem dodat, že jsem knihu nepustila z ruky (maximální čtivost, jako obvykle) a závěr vše napravil. Přesto za mě pouze slušný průměr.

04.07.2020 3 z 5

Zbouchnul jsem Satanovu dceru Zbouchnul jsem Satanovu dceru Carlton Mellick III

(SPOILER) Démonická ano, romantická možná, komedie ani trochu. Pozitiva: perfektně vykreslené postavy. Klaďasové k zulíbání, záporáci na zabití, přičemž mezi ty druhé překvapivě nepatřilo Veščino démoní příbuzenstvo. Démoni naproti tomu vyjma hlavní hrdinky byli ploší a nekonzistentní – jednou milující, podruhé bezcitní, tu bezhlavě agresivní, onde chápaví. Dalším plusem byl opravdu bizarní lego svět. A pak překvapivá humanita a realistický názor na náboženství. Taky se mi líbil rozdíl mezi nebem a peklem – v nebi je krásně a pohodlně, ale dostávají se tam pouze poslušní lidé, tudíž zůstávají navěky otroky. V pekle je existence obtížná a mnohdy bolestná, ovšem člověk se tam může stát svobodným. Vyjma absence barev se vlastně peklo tak moc od našeho slzavého údolí nelišilo.
Zápory: Nebudu hodnotit děj, který autor vědomě pojal jako do extrému dotažené klišé. Za naprostou absenci humoru hvězda dolů. Na stránkách se zabíjelo tak lehce a beztrestně, že jsem se vůbec nestačila o kohokoli strachovat. Nejvíc mi vadila skutečnost, že stačí trocha krve a vyhřezlých vnitřností a žánru jsou ihned odpuštěny velké hříchy v podobě nelogičností a nesmyslných názorových posunů. Démoni s Jonatánem v baru plynně hovoří, poté na slyšení u vládců pekel Jonatánovi nikdo nerozumí a potřebuje překladatele, aby deset minut poté opět plynně hovořil s pekelnou vládkyní. Veška sešle na milého kouzlo zapomnění a pak se diví, že na ni zapomněl. Jonatán snoubenku obviní z bezcitnosti a zavrhne ji, aby pět minut poté uznal chybu a vlastní podíl na celé záležitosti. U reálného muže naprosto nemožné.
Originální, bohužel nedotažené.
P.S. Jak moc musí být muž zoufalý, aby zaprodal duši za sex s Vandélií?

28.06.2020 4 z 5

Láska online Láska online Penelope Ward

(SPOILER) Tento typ knih nečtu kvůli věrně zobrazené realitě. Ovšem co je moc, to je příliš. Pozor, spoilery: Laskavá prostitutka a pohádkově bohatý empatický muž? Jako vážně? Říkám si, zda v Utahu neexistuje povolání, které by ženu s dítětem uživilo a zároveň zachovalo určitou míru etiky (třeba i ta servírka na plný úvazek nebo jakákoli administrativní pracovnice). A hvězda dolů za příšernou obálku. Polonahé muže kdekoli, ale na přebalu knihy ne-e.
Takže plusy - překvapivě dobrý překlad a minimum chyb. To je dnes tak vzácná věc, že ji musím ocenit i u tohoto braku. Postava Ollieho. Fakt dobrý. Četlo se to dobře, jen si nejsem jistá, zda mě nepoháněla zvědavost, kdy se už konečně něco semele. Jakože nic. Ale vůbec nic. Vztah hlavních hrdinů byl tak ukázkově hladký, že to snad nepatřilo ani do červené knihovny. Jo a poslední připomínka - v amerických knihách narážím na dva extrémy (a nic mezi tím) - buď hrdinové patří do komunity, která se o všechno postará a kde jsou všichni přátelé a klaďasové až hanba. A nebo (tento případ) je hrdinka naprosto osamocena a nikdo v ulici prakticky ani nezná její jméno, natož povolání (cam girl).
No nic, ty 3* jsou z čtenářského optimismu, jinak to není možné.

24.06.2020 3 z 5

Špinavá práce Špinavá práce Christopher Moore

Dobré, moc dobré. Zajímavě zpracovaný neotřelý námět. Akorát jedna připomínka - to se pro duši opravdu musí do vetešnictví? Jinak to nejde? Ale celkově jsem si pošmákla, vtipné hlášky, břitké dialogy. Charlie byl k sežrání, a to mu na paty šlapaly všechny ostatní figurky od Sophie až po Mátomila. A ke konci mě příběh dost děsil, čtení jsem musela odkládat.
Pochvala za překlad T. Jeníka, v textu nebyly chyby a četl se hladce, v dnešní době nevídaný jev.
Rozhodně doporučuji, nejspíš se ke knize někdy vrátím.

22.06.2020 4 z 5

Poklad světové literatury, který mě spolehlivě rozesměje, obzvlášť příhoda o Harrisovi a zapečeném hovězím. Viktoriánský román spojující brilantní humor, poetické popisy a suchopárné poučování vznikl jako série článků do časopisu o cestování po horním toku Temže. Proto nemá kniha žádný děj a autor zdánlivě "odbíhá od tématu". Knihu jsem četla už mockrát a jak jsem zjistila, pro pochopení humoru je velmi důležitý překlad, čímž vzdávám dík panu J. Z. Novákovi.
Vřele doporučuji.

20.06.2020 5 z 5

Holka mimo rytmus Holka mimo rytmus Becky Albertalli

Autorka napsala fanfikci na své vlastní dílo, ještě ke všemu navázala nikoli na knihu, ale na úpravu děje dle filmového scénáře. V jejím podání není LGBT komunita na 4% populace, ale spíš na 96% (?!?!?). Takže negativně hodnotím i fakt, že to bylo opět velmi čtivé. Méně zábavnou knihu bych odložila a ušetřila čas. Jednu hvězdu dávám za skvěle vykreslené pokračování vztahu Brama a Simona. Málokdy se podaří, aby šťastná dvojice z předchozího dílu nepůsobila trapně a křečovitě. Ale jinak - ztráta času.

31.05.2020 2 z 5

Případ alchymistovy dcery Případ alchymistovy dcery Theodora Goss

Dost dobré. Připadne mi zábavné, kterak autorka umístila do jednoho příběhu všechna monstra devatenáctého století a detektivem učinila přímo Holmese. Jediná závada (spoiler) - pořád jsem čekala, kdy se projeví, jaké monstrum je Mary. A ono nic. Komentáře jejích "sester" k textu mi přišly trefné, bohužel však snižovaly napětí. Celkově nebyl problém knihu odložit, rozhodně jsem ji nepřečetla jedním dechem. Nemůžu najít jedinou chybu, ale rozhodně mě kniha nevzala za srdce. Chybělo mi ono nepolapitelné "kouzlo". Proto ta hvězda dolů. Ale další díl bych si přečetla s chutí.
P.S. Skvělá obálka

26.05.2020 4 z 5

Zvony Londýna Zvony Londýna Ben Aaronovitch

Budu se držet čtenářského optimismu a poslednímu dílu dávám za čtyři. (Možné spoilery.) KONEČNĚ je případ uzavřen. A to vcelku rozumně. Lesley mě od prvního dílu neuvěřitelně štvala, takže nakonec udělala jedinou pořádnou věc, palec nahoru. Ten úplný konec mi připadl za čárou, Peter mimo službu a ještě z tohoto důvodu? Ale mockrát jsem se nahlas rozesmála a vyšetřování mělo vcelku snesitelný počet odboček a slepých větví. Opět nám přibyla přehršel nových postav, ale už se tím naštěstí nemusím trápit. I kdyby další díly byly, já už je nehodlám číst. Autor celou sérii udusil jednak výše zmíněním množstvím figur, které se pletly, ale především svými hlubokými znalostmi v oboru architektury, práce policie, mýtů a legend a mysticismu obecně. O všechny se musel podělit, a to nebaví nikoho. Dějové linky ve stylu "Nejedlý" - neustále utíkaly od tématu. Takže humor a skvěle vyprofilované postavy byly to nejlepší (a jediné), co mě u této série drželo.

23.05.2020 4 z 5