š.m.i.k š.m.i.k komentáře u knih

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Tohle je nesmrtelná knížka. Bavila jsem se u ní jako dítě já a úplně stejně se chechtají i mé děti. Doporučuji jako ideální knížku na první čtení pro prvňáčky, kteří se teprve číst učí. Zvládnou to s nadšením "louskat" i po těch slabikách.

03.02.2021 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Wow! Dobré. Dobré. Dobré. Takhle už mě zase dlouho žádný příběh nepohltil, autor dal laťku velmi vysoko, ...takže každá další čtená kniha v pořadí bude dost znevýhodněna...
Technické části mě až tolik nebavily, ale rozhodně byly zajímavé a musely tam být. Žádná "omáčka". Vše je vystavěno velmi uvěřitelně a živě a hlavní hrdiny si nejde nezamilovat. I slza ukápne. Poslouchala jsem jako audioknihu a musím pochválit perfektní zpracování. Určitě bych neměla až takový zážitek, kdybych četla očima. Hodnotím jako jednu z těch TOP 5 knížek za poslední rok četby.

20.01.2022 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Moc příjemné čtení, celý příběh mě dojímal, chytil už od začátku. Robertovi jsem velmi fandila i když mě i občas "naštval" ;) Ale všechno to odhodlání a zvládání nástrah doby můžeme jen závidět. Ani bych neřekla, že to bylo tolik stran, jak se mi to líbilo... Rozhodně doporučuji.

05.08.2021 5 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Velmi vtipný příběh, nebo aspoň mě opravdu bavil. Po historických románech to bylo od autora zajímavé zpestření. A opravdu mě překvapilo, jak skvěle zvládá pan Niedl jiný žánr. Určitě půjdu do dalšího Prevíta a těším se na to.

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Moc hezky napsané, styl autorky mi "sedne" i když se nejedná o lehké téma. Napsáno tak citlivě a pocitově, velmi osobně. A houbaření jsem si úplně užívala.

24.06.2020 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

...co k tomuto napsat.... Jsem víc než jenom zklamaná... Hned v začátku mi při neustálých opakováních nadávek Ilan blesklo hlavou, že je to mizerný překlad (...jenže ono je to naše...). Až cca do třičtvrtě knihy mě to nebavilo vůbec. Působilo to na mě tak, že když autorka nevěděla, jak zrovna dál, vložila svoji oblíbenou mantru "do prasečí řitě" a dál a dál se nesouvisle blábolilo o ničem. Poslední čtvrtina byla o málo zajímavější, nic nového jsme se ale nedozvěděli a aspoň důstojné zakončení tohoto dílu se taky nekoná...

21.08.2021 2 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Jednoznačně nejlepší díl z celé dosavadní série. Od půlky jsem se už nemohla odtrhnout, nešlo jít spát a ještě do rána mi příběh dozníval v hlavě.

22.01.2021 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Chytlo mě to od úplného začátku a nadšení, překvapení i zvědavost neopustily až do konce. Pro mě asi nejlepší a nejpůsobivější kniha, která se ke mně letos dostala. Je velmi originální, prolíná se v ní skvěle krimi, fantasy i love story a celkově nutí k zamyšlení.

06.12.2020 5 z 5

Pravomil aneb Ohlušující promlčení Pravomil aneb Ohlušující promlčení Petr Stančík

Jako už tradičně jsem u pana Stančíka nadšená z krásné češtiny, ale tady jsem naprosto nadšená úplně ze všeho. Od začátku příběhu, jak se děj rozjel a na závěr se vše pospojovalo a dokreslilo. Líbil se mi vtip, s jakým byly historické události doplněny a hrozně zajímavé mi přijde i umění autora podat reálné krutosti drsně a přitom "poeticky" zároveň. Výborné to bylo. Samozřejmě ukládám nejen do škatulky Přečtené, ale hlavně do Doporučuji.

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Nemůžu říct, že by mě tato detektivka nějak fascinovala nebo překvapila, žádné "Wow" se nekonalo, ale v podání Martina Stránského se to poslouchalo velmi dobře. Kate mi jako postava byla sympatická, vlastně všichni zdejší "klaďáci", záporáci mě odpuzovali, místy to bylo i napínavé, takže všechno v pořádku, 4* si to zaslouží.

10.04.2021 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Toto bylo VÝBORNÉ. Velmi vtipná oddechovka. Námět "lovestory" je originálně pojatý. Královsky jsem se bavila. A forma vzkazů opravdu skvělá.

17.07.2020 5 z 5

Opravdu vtipná oddechovka. Poslouchala jsem jako audioknihu a Martin Stránský byl prostě skvělý. Nejsem si jistá, jestli bych se "prokousala" přes začátek, kdybych měla číst vlastníma očima.

08.03.2019 4 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Téměř celé mě to bavilo, ale uplný konec tomu opravdu ublížil a přemýšlím, jestli za něj neubrat hvězdy 2... O kousek kratší by to stačilo k plné spokojenosti ;)

11.08.2021 4 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Oblíbila jsem si Freyju i Huldara už v předchozích dílech a připadá mi, že čím dál víc "zrají". Díl od dílu je lepší a lepší. Tak snad vyjde brzy další.

15.11.2020 5 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Celé mě to velmi bavilo mimo úplný začátek s novinářkou. A to asi jen kvůli tomu, že mi byla jako postava vyloženě nesympatická. Naopak se mi hrozně líbily postřehy Luny a celková pointa příběhu. Nasmála jsem se ;) a jako oddechovku doporučuji.

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Tak tohoto Oldřicha z Chlumu považuji za asi jednoho z nejpovedenějších ze všech těch, co se mi zatím dostaly do rukou. Pohodová historická detektivka a konečně vím zase něco víc ze soukromí hlavních postav.

11.02.2022 5 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Hodně mě to zaujalo a s okamžitou platností si budu více hlídat minimálně své hodiny stravování, světelné podmínky a spánek. Je velký rozdíl, když slyšíme tyto informace s tím, že máme dělat to a ono, ale tady je tak hezky vysvětleno proč a jaký přínos z toho budeme mít...

08.05.2021 5 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Jsem z toho taková rozčarovaná... Zápletka mi připadala velmi slabá, celé to bylo chaotické a autor v podstatě jen hrne další a další mrtvoly, ve stylu "čím nechutnější, tím lepší". Navíc je neustále omíláno srovnávání s předešlým Hadrovým panákem. Ne, toto mi opravdu nesedlo...

27.02.2021 2 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Taková ta správná kniha k zamyšlení. Na pozadí je detektivní případ, o který vlastně vůbec nejde, jen se prostřednictvím něho rozvíjí celý příběh. Hrozně se mi to líbilo.

19.11.2020 5 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Perfektně do detailu promyšlená linka příběhu mě dostala. Všechny drobné detaily. Zajímavé je sledovat, jak si autor poradil s tématem pandemie, i když jí "naplánoval" katastrofičtější scénář a smrtnost jako v případě moru. Vše mě bavilo cca do 3/4, pak už mi konec seděl čím dál méně. Na můj vkus už bylo mrtvol (těch akčních) až moc a konec mohl být propracovanější. Asi si potrpím na delší konce ;)

28.10.2020 4 z 5