Roubas Roubas komentáře u knih

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Sáhodlouhý výčet, proč se mi kniha líbila, přeskočím, popíšu jen pocity při čtení: Tenhle v tom má prsty, to je jasný....ne tak tenhle...už to mám, takhle to je, jak na to ostatní nemohli přijít? BUM...z mých domněnek je kulička v koši....BUM další zvrat....dobře mě napálil, zajímavý konec....BUM !
Pak knihu zavřete. Po chvíli zjistíte, že máte otevřenou pusu. Když jí zavřete, blaženě se usmějete nad tím, jak skvělou knihu jste právě přečetli.

12.03.2017 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) Nadčasové, podmanivé, strhující, děsivé, odporné a zlé. Tahle kniha nepopisuje nic víc než čiré Zlo, které člověk je schopen stvořit, uctívat a udržovat pro pocit moci. Potvrzuje fakt, že moc je nejsilnější drogou současnosti, která hýbe světem.
Dějiny je třeba chránit, udržovat na papíře i v mysli, protože lepší poučku do budoucna nenajdeme. Orwell s neuvěřitelnou přesností tušil, kam se společnost ubírá. Naše země svého Velké bratra měla a proto se stále divím, že se ještě všechny třešně nerozšlapali na kaši.
Čirá bezmoc ze zmíněného vymazání všeho. Člověk nemůže nic předat, nic vytvořit, v něco sám věřit, někým být. Lidský duch zašlapán do země. Osud horší než smrt.
"Může se jim poskytnout intelektuální svoboda, protože nemají intelekt." Fuj.

04.10.2020 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Dobře vedené rozhovory, bez hodnocení, soudu, nebo umělého hledání senzace. Každý o téhle zemi slyšel, všichni víme, že je to peklo. Přečtení téhle skvělé knihy mi ale ukázalo jak obrovskou bezmoc, hlad a šikanu ze všech stran lidé v Severní Koreji prožívají.
Někde lidé denně bojují o holý život a někde pláčou, že jedno léto nemůžou k moři.
Něco, co by v jednadvacátém století už dávno nemělo mít místo. Bohužel má.

21.10.2021 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Jakou kniha má nebo nemá reklamu, jestli se prodává, nebo neprodává, bych neřešil. Největším a podlé mého názoru zásadním plusem je originální hlavní hrdinka, která pije, opravdu hodně pije a zamlžit tajemství alkoholovým výpadkem paměti je vynikající nápad. Nevím, jestli si autorka taky prošla obdobím, kdy do sebe lámala jeden gin s tonikem za druhým, ale bylo to popsáno velice syrově a realisticky. Už dlouho ve mě žádná kniha nevyvolala tak nutkavý pocit, že potřebuji vědět, co se vlastně stalo. Výborně byly vykresleny charaktery ústřední ženské trojice a kapitoly z různých úhlů pohledu jen přidaly na čtivosti. Během čtení jsem se trochu obával finále, ale autorka ho zvládla bravurně. Kolem knihy je možná příliš velký poprask, na druhou stranu je opravdu dobrá.

25.10.2016 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Silná kniha. Krásně napsané. O síle přátelství a světle v životě válkou poznamenaného muže, kterým se stala láska k ženě. Věřím tomu, že právě utrpení a zmar dokážou zformovat ty nejlepší z nejlepších. Je mi jasné, že kdyby EMR nebyl ve válce a neviděl všechny ty hrůzy, nemohl s takovým citem a empatií popsat milostný vztah mezi mužem a ženou a zároveň vzdát tak obrovskou poctu mužskému přátelství.

06.08.2019 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Paul Remark

Těžká kniha. Těžko hledat několik málo slov, jak ji charakterizovat, či popsat, bez toho, abych řekl všechno, nebo jen opakoval názory, které již padly. První slovo, které mě napadá je sugestivní. Protože tyhle řádky vás dostanou přímo do pekla, o kterém nikdo z nás nemá ani sebemenší představy, netušíme, čím trpěli, kolik bolesti překousli, a co všechno a jak moc hluboko jim válka brala. Mladí kluci, kteří nedostali šanci pořádně žít, a pro které se mládí a naděje na normální život stala něčím vzdáleným a neuchopitelným. A i to jim nakonec většinou bylo sebráno. Jediným světýlkem je tu záblesk přátelství, poctivého a chlapského.

01.10.2019 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Backman již v Medvědíně ukázal, že nehodlá žádné z hlavních postav dopřát dokonalý a snadný život. Co v prvním načrtl, v druhém díle dokonale dokreslil, jelikož hrdinové jsou nemilosrdně semleti novými událostmi a vystaveni nejtěžším životním zkouškám. Styl je jednoduchý, neuvěřitelně čtivý a dokáže na půlstránkové scéně vycucat ze čtenáře tolik emocí, na které je jindy třeba půlka příběhu. Je to o lidech, o nás všech, děsech a běsech, přátelství, lásce, naději, rodičovství, o snaze někam patřit a něčím být, o těžkých životních ztrátách. Desítky malých příběhů v jednom velkém. Je tam prostě všechno v kulisách lesů a jezer a jednoho sportu, ve kterém hrajeme My proti Vám. Klidně si přečtu ještě pět knih z Medvědína, nebo bych prosil alespoň jednu.

23.05.2019 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Život je příliš krátký na to, abych se pokoušel dočítat podobné braky až do konce. S vypětím velkého množství sil jsem se dostal na stranu 260. Jsem si stoprocentně jistý, že jsem doposud nečetl hůře napsanou knihu. Je to obrovská škoda, protože námět překypuje skvělými tématy, která kdyby vzal do rukou dobrý spisovatel, věřím, že by kniha trhala rekordy bestsellerů. Bohužel se jich ujal špatný spisovatel a proto jediná část, která za něco stojí, je anotace. Když tu čtu nadšené reakce a pětihvězdičková hodnocení, nevím, jestli mám brečet, nebo se smát. A pokud někdo tuhle povrchní “kriminálku“ bez špetky napětí srovnává se severskými autory, to už opravdu pláču. Vezmu to popořadě. Když vás má kniha bavit, potřebujete postavu, s kterou se ztotožníte, nebo jí fandíte, nebo by vám měla nějakým způsobem učarovat. Tenhle “detektivní román“ překypuje plejádou tak nesympatických a tupých postav, že kdybych je viděl na ulici krvácet, překročím je a půjdu s čistým svědomím dál. Dalším bodem jsou dialogy. Dopisy, ale i rozhovory mezi Nolou a Quebertem, byly tak strašně kýčovité, umělé, hloupé, naivní, že by se za ně nemusely stydět hlavní postavy jihoamerických telenovel, nebo hrdinové německých romantických seriálů, které podobným způsobem, jako tenhle svádějí k předčasnému ukončení vlastního života. Zdaleka nejhorší ovšem byly telefonáty mezi Marcuskem a jeho maminkou. Nevím, jestli autor při dlouhých chvílích užívá látky, které ovlivňují jeho smysly, nebo se pokoušel o jakýsi druh humoru, ale jestliže matka v knize říká svému třicetiletému synovi, že jestli ho bolí břicho, tak se má dojít vyprdět, je něco opravdu hodně v nepořádku. Každý, kdo někdy prohodil alespoň několik vět s jiným člověkem, musí tušit, že dialogy obsažené v tomhle textu jsou k pláči. Dalším bodem je jednání postav. Zajímalo by mě, který policista by řešil probíhající vyšetřování s přítelem podezřelého a sděloval mu novinky, jako kdyby o nic nešlo. Tohle jsou jen některé body, které nejvíc byly do očí. Ve všech těch pozitivních komentářích a hodnoceních se ten můj asi lehce ztratí, ale jestli vám mohu poradit, knihu rozhodně nečtěte. Pokud jsou dneska vynášeny do nebes knihy jako tahle, nebo třeba Manželé od vedle a jiné povrchní béčkové thrillery, dost to o nás vypovídá. Omlouvám se, chyba. Tohle je tak céčko.

28.07.2017 1 z 5

Nevinný klient Nevinný klient Scott Pratt

Kniha podle mého gusta. Za prvé je to řemeslně zvládnuté na jedničku, vše plyne jak má, nic se neokecává a zároveň je vše podstatné řečeno a netrpí ani motivace, či charaktery jednotlivých postav. Dillard je chlap s morálním kompasem, se kterým půjde čtenáři po chuti hned během první kapitoly. Sedět vedle vraha a pracovat pro něj, asi bych taky měl chuť se mu projít po těle. Je to zároveň tvrdý a úspěšný obhájce, ale také muž, který je krůček od rozpadu. Nedělá si iluze o systému, ve kterém se pohybuje a dokáže ve správnou chvíli vyhrnout rukávy a ukázat tvář hospodského rváče. No a kdo by to byl řekl, že se na konci plnohodnotného právnického thrilleru budu smát? Takže to čtěte, kupujte a pokud tahle série vyjde celá, budu její stránky otáčet možná rychleji, než když po nich běhá Raker.

05.11.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Backmanova výhoda tkví v tom, že si v ní čtenář jakéhokoliv věku najde to svoje. Právě jak se píše na zadní straně, on píše o nás všech. Perfektně si umí vcítit do kůže pubertálních outsiderů, králů střední školy, starostlivých rodičů, nebo v tomhle případě, dokonce do situace oběti. I přes množství postav nebudete vůbec řešit která je hlavní a vedlejší, protože osudy všech vás budou bavit stejně. I přes v podstatě ohrané rysy charakterů, které jsme už všichni viděli, je kniha neuvěřitelně čtivá a dokáže překvapit a to jak určitými dějovými zvraty, nebo silnými momenty, kde autor ukazuje to nejlepší a zároveň nejhorší z lidské povahy. Benji je dle mého názoru postava, o které bych si klidně přečetl samostatnou knihu.

10.10.2018 5 z 5

Tíha nenávisti Tíha nenávisti John Hart

Asi nejhmatatelnější deprese, kterou jsem zatím na poli žánru četl. Zmar, deprese, zrada a jizvy života, které se nedají sešít a které musí vyústit v nevyhnutelné důsledky. Plastické postavy, jak vedlejší, tak ty hlavní, vynikající dialogy, ještě lepší lokace a tolik silných momentů, že bych je nenašel v několika jiných knihách dohromady. Opravdu síla a jeden z nejlepších thrillerů, co jsem četl. Mít tu možnost, možná sem napálím šestou hvězdičku.

10.01.2018 5 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Thrillerová jízda pro všechny fanoušky nahánění psychopatických jedinců, co jim jedna vražda nestačí. Má to všechno, co to má mít (nesourodou a sympatickou dvojici, parádní modus operandi i pozadí vraha, krátké kapitoly, tempo bez zbytečných popisů), jak už tu bylo řečeno všemi ostatními. Co je tady jako bonus navíc, je schopnost autora vložit do knihy nenuceně i humor.

22.08.2022 5 z 5

Devátá oběť Devátá oběť Dana Stabenow

Potvrzení, že nás čeká skvělá série. Druhý díl se mi líbil ještě více než první a nemám vůbec co vytknout. Těžko hledat magičtější prostředí, kam zasadit sérii detektivek.
Před pár lety jsem se díval na thriller Wind River a byl jsem okouzlen indiánskou rezervací, sněžnými skútry, lovci a nekonečnými horami pokrytými sněhem. Trochu jsem zaplakal nad tím, že neznám knižní sérii z podobného prostředí a jak bych si jí přál.
Tak už znám.

18.02.2020 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Laciný thriller, který díky reklamní masáži hltají davy jako smyslů zbavení. Zajímalo by mě, která část byla šokující, nebo alespoň měla být. Sledujeme skupinu naprosto nesympatických postav, které si mezi sebou přehazují nálepku podezřelý. Kladem je, že to táhne přímo na bránu, ono ještě aby ne, při svých pár stránkách. S touhle knihou je to jako s ostatními trendy. Všichni to mají a já se sám sebe ptám, proboha proč ? Za chvíli ze schránky vytáhnu leták z Kauflandu a bude na něm napsáno: Edice světový bestseller.

22.07.2017 1 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Silný příběh o nových šrámech, ale hlavně o těch starých, nezhojených. Pečlivě vykreslené postavy a složité vztahy mezi nimi, které s příjezdem Falka opět ožívají. Nejsilnějším kladem na knize, je prostředí a s ním spojená hutná atmosféra suchem devastovaného městečka, která se vymyká trendu chladných, deštivých krimirománů. Děj vtáhl a nutil otáčet jednu stránku za druhou. Chvílemi mi připadalo, že tam stojím, u vyschlého koryta řeky, pod nohami mám vyprahlou zem, ze které se zvedá prach. Kolem jen pustina nad kterou se tetelí vzduch a v dálce opuštěná farma. Na dokonale modrém nebi pálí slunce a ničí vše, co mu přijde do cesty.

19.05.2017 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Jsem moc rád, že jsem před několika lety narazil v Levných knihách na paperback Dvojitého kříže. Právě jsem dočetl šestý díl s Robertem Hunterem a opět se dostavilo stejné nadšení jako u každého předchozího dílu. Objektivně řečeno je Hunter prototypem dokonalého detektiva, velice inteligentní, s postavou boxera, doktorským titulem z psychologie a k tomu samozřejmě nějaká ta nespavost, panák whisky a ne příliš šťastná minulost. Celé to zní jako klišé, ale co naplat, když já toho Huntera prostě žeru. To jeho klidný a inteligentní vystupování. Teď ještě čtenáři dokonce mohli nahlédnout do hloubi jeho duše. Troufnu si říct, že takovýhle psychopat tu možná od Hannibala Lectera nebyl. Třešničkou na dortu je, že se čtenář u Carterovo knih ještě trochu vzdělá. Smekám a piště prosím dál.

09.02.2017 5 z 5

Sleduji tě Sleduji tě Michael Robotham

Sleduji tě je napínavý, zamotaný, temný a po velice dlouhou dobu nepředvídatelný thriller. Bavilo mě v hlavě převracet možnosti a různé zvrácené motivy, pokukovat po stopách, naťukávat si postavy, a hlavně takřka neustále nikomu nevěřit ani letmý úsměv. Mozaika nakonec hezky kousek po kousku zapadla na své místo.
Problémem dnešních thrillerů je mnohdy fakt, že přes čtyři stovky stránek prostě neudýchají. Někde za polovinou jim dojde šťáva a vy už jen tak obracíte stránky a čekáte na ono finále. Sleduji tě ovšem v klidu doběhne až do temného a poutavého konce, který prolistujete se zadrženým dechem.

03.01.2022 5 z 5

Klub vrahů Klub vrahů Pavel Renčín

Renčín si výborně hraje se slovy, odkazuje na jiné autory, či filmy a na začátku rozehraje neotřelou zápletku, u které jsem měl radost, že netuším, jakým směrem mě v příběhu vezme. Bohužel jsem relativně brzo začal tušit, jak se to s hlavními hrdiny doopravdy má, což právě tu počáteční originalitu sráží. Závěr mě tedy nepřekvapil, ale byla z něj cítit velice intenzivní, až hororová atmosféra. Za mě velice povedený český thriller, který má světové parametry.

23.05.2019 4 z 5

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Ze začátku se budete smát a obdivovat autorův smysl pro humor a způsoby, jakými si s potenciálem onoho městečka na papíru vyhrál. Ale věřte, ten úsměv vás přejde. Postupem času se vám kniha dostane pod kůži a budete tušit, že vás v závěru nečeká nic příjemného a nic, co se jakýmkoliv způsobem přibližuje happyendu. Výborný plíživý strach, zápletka a hlavně, konečně někdo, kdo sere na hlavní postavy.

18.02.2019 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

S Holdenem mi bylo skvěle, rozuměli jsme si, protože jsou v něm všechny ty pocity doprovázející mladí, nenásilně a upřímně sdělené, přiléhavé i na dnešní dny. Správný roman má být o ničem a o všem. Tady Salinger v tom pro někoho "ničem" řekl všechno.
Pokud hledáte šok a kontroverzi, sáhněte po dnešním mainstreamu, tady jste špatně. Tohle je nadčasových dvě stě stránek o údělu mladí v dospělém světě, kam chtě nechtě míří.

13.10.2022 5 z 5