Rosse Rosse komentáře u knih

Kráva a kretén Kráva a kretén Jana Slaninová

Mě kniha bohužel už od prvních stránek nesedla a v průběhu čtení se to nijak nezměnilo. Nesedl mi autorčin styl psaní, slovní obraty ani přirovnání. Knihu bych doporučila spíše teen čtenářkám. Pro ženský, kterým to táhne ke čtyřicítce (nebo prostě jenom pro mě) to asi moc není.

Je mi líto, že se do skupiny čtenářů, kterým se kniha líbí, nezařadím, ale jak se říká 100 lidí 100 chutí. Nicméně, pokud vás anotace výše zaujala, určitě neváhejte a jděte do ní, je možné, že vás osloví víc než mě. :-)

27.10.2023

Dívka v zeleném svetru Dívka v zeleném svetru Daniel Paisner

Příběh je založen na skutečných událostech, který pojednává o životě v nepředstavitelných podmínkách. Vyprávění bylo velmi emotivní. Místy jsem měla opravdu namále, ale po 100 stránkách čtení o tom, jak se žije v kanále mě kniha začala nudit..

Ani si nedokážu představit, jak to musel být hrozný zážitek, žít v tak otřesných podmínkách, hrozba infekce, žít mezi krysami, neznat pocit mít čisté šaty, vlasy...

Když si člověk uvědomí, že se tohle opravdu stalo, běhá mu mráz po zádech... Věřím, že na Krystynu a její rodinu dlouho nezapomenu.

Závěr vytáhl hodnocení knihy opět o něco výše. Po konci cítím, že mám srdce roztříštené na milion kousků.

Ačkoli mě utahané kapitoly s pobytem v kanále částečně nudili, ve výsledku se mi kniha líbila. Svým způsobem mi připomněla knihy od Aleny Mornštajnové. Pokud tedy máte rádi knihy o holokaustu, vřele doporučuji.

Podle mě je to jedna z mnoha knih, která by se měla dostat k co nejvíce lidem. Je potřeba, aby se o tomto tématu mluvilo a aby se vědělo, co hrozného se dělo a už se to neopakovalo.

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

První díl je víceméně seznamovací a rozjezd je trochu pomalejší než by si čtenář mohl přát. Ačkoliv se série jmenuje "kroniky královraha", my jako čtenáři prozatím netušíme, jakého krále to vlastně Kvothe zabil a kdo ví, zda se to dozvíme v druhé knize.

Kniha je psána čtivě. Rozhodně to není fantasy toho typu, kde na jedné stránce čtete o tom, jaká je kolem krajina. Trochu jsem se toho bála, protože právě takové knihy se mi čtou velmi těžko. Nebude tedy překvapením, když vám říkám, že tohle pro mě bylo to pravé ořechové. :-) Žádná zbytečná slova a kapitoly dlouhé tak akorát.

Jediným mínusem pro mě je velikost písma, ale za to jsem nestrhla celou jednu hvězdičku. Čtyři volím z toho důvodu, abych měla možnost v případě potřeby dát vyšší hodnocení u druhého dílu:)

Co je trochu víc znepokojující je fakt, že autor prozatím sérii nedopsal a už je tomu asi 7 let, kdy vyšel druhý díl a třetí je stále v nedohlednu. Uvidíme, zda na tom bude stejně jako autor Her o trůny, který snad ani po 10 letech nedopsal pokračování - snad se v těch počtech nepletu. :D

Suma sumárum, první díl se mi hodně líbil a ráda se po novém roce vrhnu na pokračování. :-)

Polibek v Římě Polibek v Římě Catherine Rider

Ačkoliv se mi Polibek v Paříži nelíbil a dalších dílů ze série vánočních příběhů jsem se trochu bála, nakonec jsem se po pozitivních recenzí do Polibku v Římě pustila. Velkým plusem bylo, že mi sedli obě hlavní postavy. Amy a Matteo byli skvělý!

Kniha byla navíc hodně čtivá a plná dobrého italského jídla! Nebudu vám lhát, musela jsem u knihy pořád něco zobat, protože to, jak mluvili o jídle mi dělalo neskutečné chutě.

Pokud vás také nějaký díl z této série neoslovil, možná není potřeba lámat hůl rovnou nad všemi (jak jsem to zpočátku udělala já). Věřím, že tenhle příběh ve vás dokáže vyvolat právě to, o co se kniha snaží - navodit vánoční atmosféru, zamilovat se do hlavního hrdiny či závidět jim nádherný čas v Římě! :-)

Nymfomanka Nymfomanka Sonia Rosa

Nymfomanka je opravdu hodně silný příběh ženy se kterou se život doslova nepáral. Je otázkou zda si za tohle všechno může sama nebo se tomuto osudu nedalo vyhnout.

Ačkoliv je kniha plná sexu, není to nic pěkného. Jsme svědky toho, jak se hlavní hrdinka dostává na úplné dno, znovu se zvedá a zase padá

Jak samotná obálka hlásá jen pro dospělé, rozhodně bych knihu nedoporučila mladším čtenářům či lidem, kterým tohle téma nedělá moc dobře.

Na druhou stranu, kniha byla napsána velmi čtivě a autenticky! Smekám před samotnou autorkou, protože vyvolat ve čtenáři ty správné emoce je umění. Z toho důvodu si kniha z mého pohledu zasluhuje vysoké hodnocení. :-)

Straky Straky Zoe Sugg

Trochu jsem se bála, zda autorky zvládnou do knihy vnést potřebné napětí, aby udrželi čtenářovu pozornost, ale obávala jsem se zbytečně.

I když nám autorky část příběhu poodhalily, věřím, že to nejlepší nás ještě čeká!

Audrey ani Ivy mi nepadly do noty hned od začátku, ale postupem času jsem si je oblíbila - Audrey možná trochu víc.
Děj byl zajímavý a plynul bez jakéhokoliv zádrhelu či hluchého místa.

Za sebe mohu tedy vřele doporučit. :-)

Ačkoliv teď budeme muset čekat nějaký čas na pokračování, věřím, že to bude stát za to! :)

22.08.2023 4 z 5

Srdcem mojí babičky Srdcem mojí babičky Barbora Linke

Srdcem mojí babičky je kniha, která zanechá ve čtenáři hodně silné pocity. Ačkoliv jsem zpočátku Ester dost odsuzovala, nakonec jsem její činy a chování pochopila. Bylo pro mě těžké dívat se na to, jak sama sebe ničí a podkopává si nohy.
Na druhou stranu jsem ale věřila, že všechno má svůj důvod a postupem času mi Ester začínala přirůstat k srdci. :-)

Najednou jsem chápala, proč byla taková, jaká byla a proč se chovala tak, jak se chovala. Vývoj její postavy byl neskutečný a nedokážu říci, který příběh se mi líbil více - zda ten Soničky nebo Ester. Oba příběhy měli své poslání a hlavně, každý byl úplně jiný. I když si byly Soňa a Ester podobné, povahově byly neskutečně odlišné. A přitom stačilo tak málo a všechno mohlo proběhnout úplně jinak.

Určitě doporučuji přečíst si i Sonin příběh. Knihy na sebe přímo nenavazují, ale nádherně se doplňují. :-)

Suma sumárum - za mě nejde hodnotit jinak než 5 hvězdičkami a těším se, pokud se nás Barča rozhodne obohatit o další příběh jedné z dalších klíčových postav.

25.03.2023 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Bára mě až do posledních písmenek neskutečně štvala, ale musím přiznat, že autorka "cynickou" Báru vystihla naprosto dokonale.
Naopak její babičku jsem si zamilovala, protože mi svým způsobem připomínala tu moji.

Nejedná se o příběh u kterého byste se smáli, ale věřím, že vás pohladí po duši, zahřeje u srdce a možná i rozpláče.

Ačkoliv má kniha pouze pár stránek (na poslech cca 6 hodin) i za tak krátkou dobu jsem si svět Báry a její babičky zamilovala.

Za sebe knihu Losos v kaluži hodnotím pozitivně. Jako audiokniha se poslouchala velmi pěkně a utvrdila mě v tom, že si určitě budu chtít přečíst další knihy z pera autorky. :-)

01.01.2023 4 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Ačkoliv jsem na seznamkách v době svého mládí netrávila tolik času, neskutečně jsem se u knihy pobavila. Lucie Macháčková dokázala každou story podat takovým způsobem, že se budete doslova za břicho popadat.

Anotace taktéž hlásá "Kniha pro všechny - ať už jste single nebo zadaní" - za sebe mohu potvrdit. Upřímně jsem se pobavila i když už nějaký ten rok nejsem sama. :-)

V knize můžeme nahlédnout pod pokličku života samotné autorky a jejích přátel spojených se zážitky s Tinderem. Pokud oceníte dobrý humor, věřím, že si vás získá. Autorka nám ukázala téměř všechny stránky Tinderu s kouskem jí samotné.

Za mě se rozhodně jedná o knihu, která by neměla uniknout těm, kteří mají rádi humor, chtějí si u vínka přečíst něco oddechového nebo i těm, co hledají něco nevšedního mimo klasickou beletrii. :-)

01.01.2023 5 z 5

Polibek v Palm Springs Polibek v Palm Springs Catherine Rider

Nebudu lhát, je mi moc líto, že se mi tenhle díl polibků nelíbil, protože vánoční příběhy pro mě byly vždy zárukou oddechového čtení.

Sasha za mě byla pěkná kr**a. Věty typu „No a co, že sis za to zaplatil, já mám narozeniny, tak si to zasloužím“ a následně být uražená, že se někdo bije za své právo… No fuj velebnosti.

I když se v průběhu knihy trochu změnila, nedokázala jsem se dostat přes to, jak hnusně se chovala na začátku.

Za mě byl tohle bohužel nejslabší díl polibků a asi si rozmyslím, jestli se do dalšího dílu z letní edice pustím…

06.09.2022 2 z 5

Sleduj mě Sleduj mě Kathleen Barber

Nejsem člověk, který záměrně vyhledává podobná témata, ale tenhle příběh mě svým způsobem fascinoval a děsil zároveň. Člověk si někdy ani nechce připustit ten fakt, že by se měl zamyslet nad tím, co všechno na sociálních sítí sdílí a zda nepřekročil bezpečnou mez. Věřím, že jsou mezi námi desítky, ne-li stovky lidí, kteří balancují na té hraně, která je pro ně osobně bezpečná.

Suma sumárum – kniha byla velmi čtivá. Hned v začátku má čtenář několik tipů na to, kdo se skrývá za tajemnými kapitolami označené „ON“. Příběh byl napínavý. Závěr mě docela překvapil, jak vyuzlením, tak mírným překombinováním, ale na druhou stranu si to přesně o takový konec říkalo. Za mě tedy velké doporučení. Rozhodně se jedná o knihu, která by milovníkům thrillerů neměla ujít.:-)

06.09.2022 4 z 5

Molly Molly Agnieszka Lingas-Łoniewska

Kniha Molly je velmi specifická a svým způsobem dějově velmi zajímavá. Sledujeme zde hodně silný příběh Melanie, která mě bohužel svým chováním opravdu neskutečně vytáčela.

Nedokážu si představit, jak jinak bych se chovala v její situaci, proto bych ráda zmínila, že se jejím činům a daným rozhodnutím nedivím a nechystám se knihu hodnotit negativně na základě toho, že mi Molly nesedla.

Hodně mě zajímalo, jak autorka tento příběh zakončí.
Závěrem mohu s čistým štítem říct, že se mi kniha jako celek líbila. I když mám jisté výhrady k samotné Molly, celkově bylo toto téma pěkně zpracované.

Žádná z polských autorek mě zatím vyloženě nezklamala a jsem ráda, že budu moci i tuhle knihu zařadit na seznam "doporučuji", ačkoliv se mi na ní něco nelíbilo. Myslím si, že důležitý je celkový pocit z příběhu, který podle mě osloví a dostane nejednoho čtenáře. :-)

Mé hodnocení: 3,8⭐/5⭐

30.08.2022 4 z 5

Klaun v kukuřičném poli Klaun v kukuřičném poli Adam Cesare

Anotace nám slibuje totální masakr, kterého se v knize samozřejmě dočkáme. Jenže ve mě to vzbuzovalo pocit slabého béčkového hororu ve kterém jde jen o masakr a všude stříká taková ta falešná červená krev.

Kniha byla neskutečně čtivá, ale celou dobu jsem čekala na nějaké WOW a ono se nedostavilo. Při čtení jsem hodně vzpomínala na film The Babysitter, béčkový horor, u kterého se člověk neskutečně pobaví a přesně takhle na mě působila i tato kniha.

Rozhodně bych se ale nechtěla ocitnout uprostřed masakru, který se v příběhu odehrával. Kdybych byla na jejich místě, nadělala bych si do kalhot.

Na knize mě zklamala pouze zápletka, která byla jednoduchá a předvídatelná. Ve výsledku tedy knihu hodnotím jako dobrý průměr. Pro začátečníky v hororovém žánru tohle bude fajn počtení. :)

30.08.2022 3 z 5

Za úsvitu Za úsvitu Barbara Nickless

Mimo případ lehce nahlédneme i do soukromého života Addie, která se potýká s pohrdáním vůči ženám od svých kolegů/nadřízených.

Na druhé straně máme vševědoucího Evana, který když něco neví, hned si zjistí a později vás omráčí svými vědomostmi.

Ty dva spojuje silné přátelství, které by možná jednoho dne mohlo přejít v něco víc.

I když kniha na první pohled působí originálně, při čtení jsem měla pocit, že na příběhu vlastně zas tak nic originálního není - kromě runových hádanek. Každopádně, Addie a Evan v knize hodně vynikají. Diky nim si, podle mě, čtenáři sérii zamilují.

Místy mě nudily zdlouhavé myšlenkové pochody a mnoho informací o Vikingských tradicích a Evanova “výzkumu až jsem z toho měla fakt plnou hlavu a navíc mi to vlastně k ničemu ani nebylo. Pro příběh to asi důležité bylo, ale podle mě se to dalo hooodně zkrátit.

Naopak velké plus = čtivost! + autorka nám nabízela hned několik možných “tipů na vraha, nicméně byla jsem vedle jak ta jedle.
Závěr mě překvapil!

Věřím, že fanoušci detektivek/thrillerů si přijdou na své. Jen je potřeba se obrnit před množstvím informací, které se vám autorka (Evan) budou pokoušet naládovat do mozku.

Mé hodnocení: 3,8*/5*

12.05.2024 4 z 5

Hon na Bubáka Hon na Bubáka Richard T. Chizmar

Ačkoliv je kniha označena jako “true crime, jedná se o smyšlený případ, který je čtenářům podáván natolik důvěryhodně, že byste mu to sežrali i s navijákem. Navíc ze sebe autor udělal hlavní postavu celého příběhu!

Příběh popisuje vraždy několika mladých dívek v malém městě v Marylandu.
Richard Chizmar se vrací do svého rodného města a brzy se ocitá uprostřed zločinu.

Napínavé, strhující a hlavně mrazivé čtení! Více o příběhu netřeba vědět, tohle si prostě musíte přečíst a prožít sami.

Kniha je označována též jako horor a místy mě i dost mrazilo v zádech. Velký podíl na tom měli fotky, o které je kniha obohacena. Díky nim celý příběh dostává úplně jiný rozměr.

Úplně na konci knihy najdete dovětek autora, který objasňuje, co ho inspirovalo k napsání tohoto příběhu - doporučuji přečíst až po dočtení knihy. Mohlo by vám to zkazit zážitek z knihy. :)

Závěr byl pro mě překvapením. Podle goodreads vyšla autorovi minulý rok druhá kniha s názvem “Becoming the Boogeyman, která by měla hlouběji obsáhnout Robertovu posedlost po sériovém vrahovy (neboli bubákovi).

Přiznám se, že jsem doteď o Chizmarovi nikdy neslyšela, ale jsem velmi mile překvapena, že dokázal napsat příběh, který se mi vryje do paměti. Určitě si ráda přečtu i jeho další díla, i to, které napsal se samotným Stephenem Kingem. :-)

Za mě tedy opravdu velké doporučení pro fanoušky true crime. :-)

12.05.2024 5 z 5

Závod s časem Závod s časem Lisa Regan

Ačkoliv nevím, zda Matčin hrob dokáže něco překonat, tenhle díl mu slušně šlape na paty.

Konečně jsme se více dozvěděli o Trinity. Nevím jak vám, ale mě vrtala v hlavě její minulost už pěkně dlouho.

Ani v tomto díle nechybělo napětí od začátku do konce. Závěr mě upřímně překvapil. To co proběhlo ve výslechlové místnosti mi vzalo dech a donutilo mě to vrátit se v myšlenkách k určitým scénám.

Za mě opět skvělý díl a budu se těšit na další. :))

17.03.2024 4 z 5

Šeptající mrtví Šeptající mrtví Darcy Coates

Jelikož s jedná o sérii, není překvapením, že nám první díl zanechal hodně nezodpovězených otázek. Nicméně věřím, že v následujících dílech se toho ještě hodně dozvíme.

Darcy Coates patří mezi mé oblíbené autorky v tomto žánru. Věděla jsem tedy do čeho jdu a že na 80% nebudu zklamaná, což se mi potvrdilo.

Autorčin styl vyprávění vás do příběhu vtáhne od prvních stránek! Ačkoliv jsou její příběhy místy zvláštní, rozhodně jsou originální a stojí za pozornost.

Pokud jste od Darcy ještě nic nečetli, troufám si říct, že by pro vás tahle série mohla být dobrý startem. Za mě rozhodně velké doporučení!

23.02.2024 4 z 5

Náš dům Náš dům Louise Candlish

Ačkoli jsme se hned na začátku seznámili s problémem se kterým se bude muset Fiona a její manžel potýkat, neznamená to, že zbylých 300 stran bude o ničem. Čtenář se postupně dozvídá, jak se to celé semlelo a hlavně proč.

Nejvíc pro mě bylo zajímavé zpracování samotného vyprávění příběhu. Fiona nám popisuje svůj příběh prostřednictvím podcastu, který se jmenuje "Oběti", zatímco Bram, její manžel nám popisuje svůj příběh na počítači ve wordovském dokumentu.

I když má kniha 400 stran nepřišlo mi, že by zde byly vycpávkové části i když někdo na to může mít trochu jiný názor. S postupným vývojem děje jsem byla spokojená. Dokonce mi před koncem jedna část vzala vítr z plachet. Kniha ve mě upřímně zanechala wow efekt a byla pro mě TOP knihou roku 2021. :-)

02.01.2024 5 z 5

Bouře nad savanou Bouře nad savanou Hana Hindráková

Prvně bych ráda podotkla, že kniha Bouře nad savanou navazuje na předchozí knihu Svítání nad savanou. Je tedy dost možné, že byste si mohli omylem vyspoilerovat předchozí knihu. V případě, že by vás recenze zaujala, doporučuji tedy začít první knihou. :-)

Kdybych měla vypíchnout, co mám na jejích knihách nejraději, tak je to ten fakt, že nám čtenářům předává nejen skvělý příběh, ale i kousek Afriky. Díky jejím knihám jsem se dozvěděla, co je pro Afriku specifické, jak se lidé chovají, jakým místům se vyhnout a mnoho dalšího.

Hana píše opravdu čtivým stylem. Stránky doslova mizí pod prsty i když je kniha rozdělena pouze na 6 kapitol - ty jsou ještě rozděleny na tzv. "pasáže" nebo-li prostřihy na jednotlivé pasáže. To znamená, že každou chvíli se přeskakuje z jednoho místa na druhé. Příběh tedy nesledujeme pouze z pohledu Nory, ale také ostatních postav (i samotných obětí sekty Mungiki).

Knihu hodnotím víc než pozitivně. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila už v první knize a bylo milé se s ní znovu setkat. Doufám, že autorka se příběhu s Norou nevzdá a dočkáme se minimálně ještě jedné knihy s ní. :-)

02.01.2024 4 z 5

Jeho zákusek Jeho zákusek Penelope Bloom

Když si zpětně čtu anotaci, která visí na internetu, zní strašně úchylně a přitom tento díl zas tak úchylný nebyl. Stejně jako předchozí díly i tenhle byl čtivý, vtipný a milý. Dočkali jsme se zde pouze jedné erotické scény, což bych já osobně ani neoznačila za erotické a už vůbec ne za erotický román, ale spíš romantickou jednohubku.

Každopádně věřím, že autorka to s těmito postavami ani neměla v plánu rozjíždět a možná díky anotaci tak naivně navnadila čtenáře, kteří se těšili na pořádnou erotiku, která se nakonec ani neobjevila.

Nicméně si stojím za tím, že další díly už mě nemohou ničím překvapit a s každým dílem u mě odpadá chuť k tomu se těšit na další díl. Vesměs jsou všechny díly na jedno brdo a po dočtení Jeho zákusku jsem se rozhodla, že se do dalších knih hrnout nebudu.

Pokud jste ještě nepolíbení touhle sérii a máte rádi erotické, vtipné romány, neváhejte se do ní pustit. Určitě neprohloupíte a ještě k tomu se pobavíte. :)

02.01.2024 3 z 5