Dívka v zeleném svetru

V roce 1943 se život sto padesáti tisíc lvovských Židů pomalu naplňoval. Deportace, vraždění, vystěhování do ghett a čekání na smrt. Skupinka několika z nich se troufale pokusila nalézt úkryt v městském kanalizačním systému. Poslední z této skupinky – Krystyna Chigerová – vypráví jeden z nejniternějších a nejhrůznějších příběhů přeživších holokaustu. Dívka v zeleném svetru je sama Chigerová, která nám předkládá svědectví o čtrnácti měsících, jež se svou rodinu prožila v páchnoucích stokách lvovského podzemí. Dívka v zeleném svetru je ovšem také příběhem Leopolda Sochy, nepravděpodobného zachránce skupiny. Polský katolík a bývalý zlodějíček, jenž s nasazením vlastního života zásoboval rodinu Chigerových v podzemí potravinami a dalšími nezbytnostmi. Dívka v zeleném svetru je silně emotivní příběh o životě v nepředstavitelných podmínkách; niterná zpověď o vůli přežít, přátelství a spáse....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475067/big_divka-v-zelenem-svetru-lI8-475067.jpg 57
Romány, Válečné, Biografie a memoáry

Vydáno: , Kontrast

The Girl in the Green Sweater, 2008

Kniha Dívka v zeleném svetru

mag097

Válečných příběhů jsem už přečetla spousty, některé mě zasáhly méně, jiné pro změnu více. Dívka v zeleném svetru se ale řadí mezi ty, které si sebou ponesete v srdci celý život.

Dívka v zeleném svetru vypráví příběh polských Židů, kteří se během války ukryly v kanalizačním systému města, a doufali, že zde přečkají válku.

Hlavní předností této knihy je její autentičnost, autorka sama totiž tento příběh zažila. Jako malá holčička strávila část války v kanalizaci se svými rodiči a mladším bráškou, kde přežívali v pro nás nepředstavitelných podmínkách.

Okouzlující na této knize je, jak moc je z ní cítit, že autorka vypráví svůj vlastní příběh. Při čtení ani nemáte pocit, že čtete. Máte spíš pocit, že s autorkou sedíte někde v kavárně a ona vám vypráví svůj příběh. Ne vždy postupuje chronologicky, občas řekne, že už si něco přesně nepamatuje. A vy jenom nasloucháte. O tom jak tatínek vyráběl falešné dna skříňí, aby se měli kam schovávat. O tom, jak s bráškou báli, že se maminka nebo tatínek nevrátí z práce. O tom, jak chránili v kanalizaci jídlo před nájezdy krys. O tom, jak se báli, že v kanalizaci zahynou při bombardování na konci války.

Dívka v zeleném svetru je příběhem, který si zaslouží, aby si jej přečetlo co nejvíc čtenářů ️