Dívka v zeleném svetru

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V roce 1943 se život sto padesáti tisíc lvovských Židů pomalu naplňoval. Deportace, vraždění, vystěhování do ghett a čekání na smrt. Skupinka několika z nich se troufale pokusila nalézt úkryt v městském kanalizačním systému. Poslední z této skupinky – Krystyna Chigerová – vypráví jeden z nejniternějších a nejhrůznějších příběhů přeživších holokaustu. Dívka v zeleném svetru je sama Chigerová, která nám předkládá svědectví o čtrnácti měsících, jež se svou rodinu prožila v páchnoucích stokách lvovského podzemí. Dívka v zeleném svetru je ovšem také příběhem Leopolda Sochy, nepravděpodobného zachránce skupiny. Polský katolík a bývalý zlodějíček, jenž s nasazením vlastního života zásoboval rodinu Chigerových v podzemí potravinami a dalšími nezbytnostmi. Dívka v zeleném svetru je silně emotivní příběh o životě v nepředstavitelných podmínkách; niterná zpověď o vůli přežít, přátelství a spáse....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475067/big_divka-v-zelenem-svetru-lI8-475067.jpg 4.3166
Žánr:
Romány, Válečné, Biografie a memoáry

Vydáno: , Kontrast
Originální název:

The Girl in the Green Sweater, 2008


více info...
Nahrávám...

Komentáře (42)

Kniha Dívka v zeleném svetru

Čtenářka73
07. března

Uf! Nesmírně silný příběh o obrovské vůli přežít a dodávat sílu ostatním i v nepřežitelných podmínkách.

katerina28349
06. března

(+ SPOILER) Knížka je čtivě napsaná, příběh je silný, poutavý a originální. Příběh se odehrává v nelidských podmínkách městské kanalizace. Prostředí je ponuré plné strachu, depresích a šílenství. Knížka vypráví o skupině polských Židů, kteří byli nuceni se skrývat v Lvovské městské kanalizaci plné vlhka, chladu, špíny a zápachu s jídlem a vodou na příděl v neustálém strach, že je nacisti najdou a zabijí. Jsou odkázáni na pomoc ostatních hlavně na Sochu, který je zásobuje jídlem a vším co potřebují a jde to sehnat po dobu 14 měsíců. Leopold Socha byl výmečný zachránce takový polský Schindler. Zachránil sice méně životů, ale to vůbec nesnižuje jeho hrdinství říkával: " Kdo zachrání jeden život, jako by zachránil celý svět" Kniha je autentický příběh.


Mruskulka
24. února

Příběh je úplně jiný, než na jaký jsem u této tématiky zvykla. Ale není méně děsivý. Příběh vypráví dítě, o to je to desivejsi. Vypráví o životě před útěkem a hlavně o schovavani. Neskutečné

kramlinka88
25. ledna

Příběh byl originální, nic podobného jsem ještě nečetla, jen mi trošku vadilo vyprávění čistě z pohledu Kryšky :-/ bylo to občas takové zmatené a nějak jsem se do toho nedokázala úplně naplno vžít. Proto hodnotím 4* a ne 5. Ale dozvěděla jsem spoustu dalších užitečných věcí, i ohledně té ukrajinské armády za války, a vůbec jsem netušila, že se Židé schovávali i v kanálech....Knihu určitě doporučuji:-)

Petra00
23. ledna

Hodnocení této knihy pro mně bylo hodně těžké.
Dříve jsem četla převážně knížky s tématikou druhé světové války, tudíž mám dost načteno. Zároveň jsem z důvodu současné situace ve světě tyhle knížky přestala v podstatě číst. Rozhodla jsem se ale po delší době, že sáhnu právě po Dívce v zeleném svetru.
Knížka mi asi úplně nesedla, což může být právě z výše zmíněného důvodu. Neseděl mi ani styl psaní a kapitoly byly velmi dlouhé, což nemám ráda. Nemohla jsem se vůbec zacist a neměla chuť číst dál, musela jsem se spíš do čtení nutit.
Na druhou stranu se jedná o velmi silný příběh, o to víc, že je napsán přímo hlavní hrdinkou. Příběh je až neuvěřitelný. Je strašně smutný, ale zároveň je zde cítit neskutečná síla a naděje. Udělalo mi radost, že konec dopadl dobře.
Takže pro mně průměrná knížka z literárního hlediska (možná spíš lehce podprůměrná), ale tím nechci vůbec snižovat hrůzu a důležitost tématu.

Atara16
07. ledna

Silný,poutavý příběh, našla jsem v něm hloubku, bolest,strach,sílu i naději.

Tessininka
17.12.2022

Kde bych začala? Kniha je zajímavá už jen tím, že opět pojednává o příběhu židovské dívky a její rodiny.
Ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst, no vlastně po celou dobu čtení jsem se kloudně nezačetla. Ale životní příběh byl tak zajímavý a napínavý, že jsem prostě četla a četla.
Musím řict, že kniha byla napsáná docela zvláštně. Bylo to vypravěni z pohledu dívky, takže vlastně její vzpomínky a do toho nejspíš četla i to co zapsal její otec.
Příběh jak už prozrazuje anotace se odehrává v kanálech. Knih na toto téma jsem přečetla už hodně, ale vždy se dozvím něco nového. Tohle bylo třeba neuvěřitelné, že žily v kanálech. A opravdu jsem do teď nevěděla, že takhle nějací židé přežívaly válku.
Knihu doporučuji, i když jsem se 100% nezačetla, ale příběh je vážně zajímavý.

Pavlina50
04. ledna

„Považovali nás prostě za obyčejné děti, i když po pravdě jsme se spíš podobali zvířatům. Věděli jsme pouze to, jak zůstat naživu…“


Knih, které zobrazují utrpení židů za druhé světové války je hodně, a možná jsme jimi někdy už trochu přesyceni, ale tento příběh je přece jenom zase trochu jiný. Není zasazen do prostředí koncentračních táborů, ale i tak se děj odehrává v naprosto nelidských podmínkách, v prostředí, kde by se většina současné populace obávala vůbec vkročit. Popis událostí v tomto ponurém prostředí plného strachu, nejistoty i šílenství je neskutečně depresivní, a kdybych nevěděla, že se jedná o skutečně prožitý a reálný příběh, nikdy bych nevěřila, že je možné v takových podmínkách a po takovou dobu přežít.
Kniha je psaná z pohledu malé holčičky, která svoje prožitky, které ve svém věku byla schopna vnímat, doplňuje převyprávěnými zápisky z deníku svého otce a předkládá tak ucelený příběh přežití malé skupiny polských Židů po dobu 14 měsíců v městské kanalizaci. V knize je velká spousta silných momentů – za všechny snad jen jeden, který mě opravdu zasáhl – rozhodnutí Genie ohledně svého dítěte, které je sice na jedné straně absolutně nepřijatelné, ale z jiného pohledu vlastně i pochopitelné. Této polarity je v knize spousta, autorka a přímá svědkyně tohoto příběhu popisuje objektivně i jednotlivé charaktery postav tak, že všichni Židé nejsou jen ti „hodní“ a naopak i mezi Němci se našel někdo, kdo nebyl ten „zlý“.
Postava Leopolda Sochy byla výjimečná – vlastně takový polský Schindler, který sice zachránil podstatně méně životů, což ale vůbec nesnižuje hodnotu tohoto jeho neskutečné hrdinského činu.

„Kdo zachrání jeden život, jako by zachránil celý svět.“

Při čtení knihy a s vědomím, že je to skutečný příběh, mě neustále napadala otázka: kolik utrpení dokáže člověk snést? Kde má hranice? A taky si nejde nepřiznat, jak jsme v dnešní době vlastně zhýčkaní, jak často lpíme na zbytečných věcech a už mírné nepohodlí nebo narušení životních standardů nás dokáže vykolejit a vyvolat mezilidskou nenávist…
Je to kniha, kterou asi tak brzy z hlavy nedostanu – na jedné straně je z ní psychicky neskutečně špatně, ale na druhé straně vyvolává obdiv nad lidskou vůlí a nezdolnou sílou přežít.

Myslím, že je pořád ještě nutné si připomínat minulost a rozhodně bychom se z ní měli aspoň nějak poučit….je škoda, že to pořád neumíme.


„Všichni jsme byli z pomyšlení, co se Ince s babičkou stalo nebo co se jim může dít teď, zoufalí, ale smutku jsme se mohli věnovat jen omezený čas, a tak jsme jej pustili z hlavy. Ne protože bychom je snad nemilovali nebo si nechtěli uchovat vzpomínku v srdci. Ne jako projev neúcty či lhostejnosti. Ne, jedině proto, že pro pláč už nezbyl prostor…Všichni jsme se dívali, jak naše přátele či členy rodiny odvádějí jako na porážku. V jakékoliv době bychom se zhroutili žalem, ale v této nám nezbývalo, než doufat, že příště nebudeme na řadě my…“

1