Roscata Roscata komentáře u knih

Sektor osm Sektor osm Michael Atamanov

Moc se mi do Sektoru osm nechtělo, protože nejsem stoprocentním fanouškem sci-fi. Jenže mě pořád lákalo že je to i litRPG, tak jsem to nakonec zkusila. A dobře jsem udělala.
Sice je litRPG prvků v knize opravdu minimum ale i tak mě to kupodivu strašně bavilo. Ruslan je sympatický a pohotový hlavní hrdina kterého si rychle oblíbíte. Opravdu jde na jeho chování vidět že je to profík a navíc i výborný stratég a diplomat.
Celý herní svět je, od politiky až po různé rasy, velmi dobře promyšlený a příběh vám krásně ubíhá.
Trošku mi vadilo, že nebylo jednoznačně poznat která z postav je hráč a kdo NPC. Ale příběhu to nijak nevadilo a užila jsem si ho i tak.
Těším se na další díly a jsem zvědavá jak se celá situace vyvrbí.

05.03.2020 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Já jsem tak ráda, že jsem se konečně dokopala k přečtení druhého dílu Naslouchače. A doufám že se třetího dílu dočkáme ještě letos.
Nevím jak to Petra Stehlíková dělá, ale v temnějších částech příběhu jsem vážně měla husí kůži a večer mi dělalo problém klidně usnout. Jako jo, jsem poseroutka, ale knih se to většinou netýká. Nevadí mi popisy všemožných příšer a strašidel, krveprolití a jiných věcí. Co ale nesnesu, jsou příšery podobné lidem - zmutované, kruté a přesto rozumné. I teď, když to píšu, mám při té představé husí kůži. A přesně tyhle příšery do svého příběhu autorka zapojila. Spojte to se skvělým stylem vyprávění, sympatickou a odvážnou hlavní hrdinkou a vznikne vám příběh u kterého se bude bát ale nebudete se moct odtrhnout.
Navíc jsem strašně obdivovala Ilan, protože já bych při první příležitosti s křikem utekla. A to jsem o jedenáct let starší.

28.02.2020 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Musím přiznat, že jsem vůbec nečekala že budu z knihy tak moc nadšená. Kroniky prachu jsou romantickou knihou se sympatickou hlavní hrdinkou, ale přesto se dočkáte i hlubších myšlenek týkajících se feminismu, náboženství, práv žen a chudoby.
Hlavní postava Animat, je chytrá dívka se sarkastickým humorem, na které jde ale znát její věk a nezkušenost, což se ale s postupujícím příběhem pomalu mění. Líbilo se mi, že si dokázala přiznat svoje chyby a měla snahu se změnit. Pan Reed byl stejně sarkastický jako Animat, pokud jste ale vydrželi, ukázal vám i svou kladnou stránku. Škoda že není možnost některé kapitoly číst z jeho pohledu, myslím že by to bylo hodně zajímavé.
Líbil se mi popis viktoriánského Londýna a především univerzitní knihovny. Strašně ráda bych to viděla na živo, i když žít bych v té době nechtěla.
No a po skvělých charakterech a zajímavém příběhu je ta nádherná obálka třešničkou na dortu.

26.02.2020 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Vůbec jsem nevěděla jestli mám chuť pouštět se do pokračování knihy Než jsem tě poznala. Bála jsem se že mi pokračování zkazí dojem z sice smutného, ale krásného romantického příběhu. Nakonec jsem se přeci jen odhodlala a jsem za to ráda. Příběh krásně plynul, každá emoce byla perfektně dávkovaná, postavy byly milé, otravné nebo nepříjemné, přesně podle toho jaké měly být. A stejně jako u prvního dílu i tady jsou se neubránila slzám. Podle mě bylo Luisino smiřování se se ztrátou milovaného člověka realistické a hodně jí to změnilo. I když ke konci knihy měla za sebou velkou část své cesty k vyrovnání se se smrtí Willa, stále jí ješte velký kus čeká a já jsem opravdu zvědavá jaký bude její život ve třetím díle.

23.02.2020 5 z 5

Odměna z pekla Odměna z pekla Joe R. Lansdale

Odměna z pekla má jednoduchou ale chytlavou zápletku plnou trefných hlášek, humoru, krve a nadpřirozena. Nikdy by mě nenapadlo, že western a zombíci půjdou tak skvěle dohromady. Čtení mi krásně ubíhalo, bavila jsem se a za jeden večer jsem měla dočteno. U takovéhle literatury nečekáte nic jiného než zábavu a to Odměna z pekla jednoznačně splnila.
Jen je škoda, toho množství překlepů a chybějících slov. Na tom by stálo zapracovat.

20.02.2020 4 z 5

Pan slušňák Pan slušňák Jennifer Miller

Podle anotace jsem očekávala tak trošku červenou knihovnu, ale už po několika stránkách mi bylo jasné že to tak není. Jasně, příběh se točí okolo sexu ale zárověň taky naráží na témata jako jsou mezilidské vztahy, honba za kariérou, láska a přetvářka. Není to prostě klasická erotická literatura pro ženy plná detailního popisu sexu.
Další co jsem na knize ocenila, byl konec. Žádný happy end v podobě "žili spolu štastně až do smrti" se nekonal a mě přišlo, že to k příběhu krásně pasovalo. Jediný s čím jsem trochu zápasila, byla naivita Lucase, i když i on měl své světlé chvilky.
Hodnocení knihy na DK nění nijak valné a mě hlava nebere jak je to možné, protože mě to vážně zaujalo a bavilo.

19.02.2020 5 z 5

Sochař Sochař Scott McCloud

Nejsem si úplně jistá jak tento komiks ohodnotit. Po grafické stránce je nádherný, ale příběh mě moc nechytil, pořád jsem čekala na takové to něco, co vás posadí na zadek, a ono pořád nic. Přitom je to zajímavý příběh, u kterého doufáte že skončí jinak než bylo na začátku řečeno, a ani postavy nejsou vyloženě nesympatické.
Asi tomu ještě dám šanci a časem si to přečtu znova, třeba mi to bude dávat víc smyslu.

29.01.2020 4 z 5

Temné tajemství Temné tajemství Tui T. Sutherland

Temné tajemství bylo stejně skvělé a napínavé jako předchozí díly, možná i o kapku lepší. Tento díl je vyprávěn z pohledu Hvězdoplava, který byl unesen do království Nociletů. Celý jejich domov je opravdu naprosto jiný než si Hvězdoplav představoval, navíc se mu nelíbí chování Nociletů vůči Dešťoletům a zbylým dráčatům osudu. Hvězdoplav ale nakonec sebere všechnu odvahu a s pomocí dvou falešných dráčat osudu se mu podaří utéct, varovat své přátele, zachránit zajaté draky a možná se mu podaří zlepšit život i Nociletům. To už se ale dozvíme v dalším pokračování, které by mělo být, pokud se nepletu, z pohledu Slunéčky. Na to se moc těším.

23.01.2020 5 z 5

Ginny Napořád Ginny Napořád Benjamin Ludwig

Ginny Napořád není, až na pár maličkostí, vůbec špatná kniha. Ocenila jsem možnost dozvědět se jak asi pracuje mysl autisty, i když něco málo jsem tušila už ze střední školy. Ginny byla sympatická a mě strašně štvalo, jak se všichni dospělí snažili aby se začlenila do společnosti, ale pořád je překvapovalo její chování. Jako by vůbec nebrali v potaz že je autista. Nejvíc jsem kvetla z Maury. Takové ženské bych asi dítě nikdy nesvěřila. Můj názor je, že pokud si adoptuješ dítě s nějakou psychickou poruchou, měl bys mít buď zkušenosti nebo umět počítat s nečekanými situacemi. V tom Maura, a nejen ona, naprosto selhávala. Až na tohle, to ale byla hezká kniha se zajímavým příběhem.

21.01.2020 4 z 5

Pro mě, jako milovníka zvířat a psovitých šelem především, byla Moudrost vlků pohlazením pro duši. Už jako malá jsem zvládala sedět hodiny u přírodovědných pořadů a hltat každé pronesené slovo, a to samé se podařilo autorce i u této knihy. Z každého napsaného slova sálala její láska k vlkům a přírodě, a já se často přistihla s mokrýma očima, tak moc mě to dojímalo.
Neočekávejte od knihy žádný odborný rozbor vlčího chování, autorka není žádný biolog, pouze vypráví co vypozorovala a zažila za ta léta, co s vlky přichází do kontaktu. A že má co vyprávět!
Poslední kapitoly knihy jsou věnované dnešnímu pojetí přírody a dovočiny, taková malá sonda vedoucí k zamyšlení.
Tohle je #musthave každého milovníka přírody.

16.01.2020 5 z 5

Svobodomyslná Svobodomyslná Kateřina Lieskovská

Snad každý z nás se už někdy setkal, v nějaké formě, s toxickým vztahem. Káťa si to bohužel zažila na vlastní kůži asi v jedné z nejhorších forem, navíc v naprosto cizí zemi, bez přátel a rodiny. Ale ona to nevzdala a, i když to nějakou dobu trvalo, zbavila se toho zlého člověka a našla někoho kdo jí miluje takovou jaká je. Kniha Svobodomyslná je její výpovědí o tom co se stalo, jak bylo těžké bojovat ale i nadějí pro ty co stále bojují.
Celá kniha je plná krásných ilustrací od Lucie Špatenkové (ta_usmevava na Instagramu), které k příběhu nádherně pasují.
Jsem pyšná, že jsem mohla přispět na vydání knihy prostřednictvím pointa.cz, protože i když to je čtení plné bolesti a trápení je zároveň i plné naděje a radosti.

10.01.2020 5 z 5

A oceán byl naší oblohou A oceán byl naší oblohou Patrick Ness

A oceán byl naší oblohou je zajímavě podaný příběh, který jsem ale nečetla s takovou chutí, s jakou jsem čekala. Prvních 50 stránek mi trvalo než jsem se zorientovala v myšlení velryb, a to je myslím dost dlouhá doba, když má kniha 160 stran.
Kromě téhle maličkosti, je to jinak báječný příběh s hlubokou myšlenkou, sympatickými postavami a nádhernými ilustracemi od Roviny Cai, které krásně doplňují atmosféru.
Za mě dobré, ale na Volání netvora, u kterého jsem bulela jak malá, to nemá.

07.01.2020 4 z 5

Zrcátko Zrcátko Karl Olsberg (p)

Co je to Zrcátko? Děsivý obraz reálně blízké budoucnosti. Poutavě napsané varování o nadměrné důvěře, kterou vkládáme do informačních technologií. Karl Olsberg krásné ukázal jak lehce dokážeme zapomenout na okolní svět a necháme se pohltit tím virtuálním. Zapomínáme, že to co vidíme na sítích je často jen přetvářka a klam.
Kniha je napsaná velmi poutavě a autor ví o čem píše. Ještě aby ne, když má doktorát z umělé inteligence. Ale i postavy jsou zajímavé a i když nejsou nijak podrobně rozebírány, mají každá svou zajímavou osobnost. Navíc naivita některých mi opravdu připomínala reálné lidi. Zkrátka a dobře, u čtení Zrcátka vám dojde že u informačních technologií platí to samé jako u ohně - dobrý sluha, ale špatný pán.

Střípky času Střípky času Petra Slováková

Vybrat knihu na 11. téma do čtenářské výzvy, byl trošku oříšek, protože většina knih, splňujících podmínky, se mi buď nelíbila nebo jsem je už četla. Nakonec jsem tedy vybrala Střípky času a byla jsem mile překvapená. Příběh je plynulý, zajímavý a hlavní postava je sympatická. Co mi vadilo, bylo chování některých vedlejších postav. Občas bylo dost nelogické a hloupé. Také mi nesedla některá vysvětlení fungování světa. Ale jako celek je to zábavné a čtení nebylo žádné utrpení. Dobrá romantická oddechovka.

05.01.2020 4 z 5

Ovšem Ovšem Karel Kovy Kovář (p)

Jako asi každý, i já si prošla obdobím, kdy jsem sledovala všemožné české youtubery a hledala ty, kteří mě osloví. Kovy je jeden z mála, ke komu se pravidelně vracím. Baví mě jeho otevřenost a vyjadřování a hlavně oceňuji, že se nevěnuje jen tomu vtipnému ale snaží se i vzdělávat a přibližovat lidem i složitější téma. Je to sympaťák a stejná je i jeho kniha - plná otevřenosti, citu, humoru, inspirace ale i vážnějších témat. Kovy to má prostě v hlavě srovnané a já se těším čím nás překvapí příště.

05.01.2020 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Myslím, že jsem si nemohla vybrat lepší první knihu v novém roce. Tenhle komiks, vystihující více či méně, každého knihomola, vás zahřeje na duši. Při čtení se budete usmívat od začátku až do konce a říkat si: „Hej, vždyť to jsem celá já!” A korunu tomu nasazují opravdu krásné ilustrace.
Děkuju Ježíškovi za e-knihu, ale tuhle si prostě musím pořídit i fyzicky. ????

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Opakovaně jsem se ujistila, že je Zaklínač moje srdcovka. Je to výborně napsané, postavy mají skvělé osobnosti, humor i jazyk. A syrovost a nepřátelskost světa vás donutí fandit hlavním postavám od začátku do konce.
Samozřejmě má celá sága své slabší a silnější díly ale jako celek je to báječné dílo.

28.12.2019 5 z 5

Tohle mě moc nenadchlo. Povídky byli zajímavé, ale především díky kontextu k informacím o autorovi, které jsou na začátku knihy. Čekala jsem tajemno, strach, utrpení ale dočkala jsem se jen smutku a absurdit. Celkově to špatné nebylo ale čekala jsem od autora mnohem víc.

28.12.2019 3 z 5

Napětí Napětí Naomi Alderman

Patriarchát, svět ve kterém vládnou muži, je nám dobře znám. Ač mají dnes ženy ve většině světa stejná práva, pořád se najdou místa kde je žena pouhou věcí, méněcennou bytostí. Napětí nám představuje dystopickou budoucnost ve které si ženy díky takzvanému klubku vybojují vládu nad muži. Celý příběh sledujeme z pohledu několika žen a jednoho muže, jejichž osudy se často prolínají a díky celkem krátkým kapitolám příběh rychle plyne.
Podle mě je v knize nastíněna až příliš extrémní podoba světa, podle některých hodně podobná Příběhu služebnice, ale i tak je to díky námětu zajímavý a poutavý příběh. Hodně zajímavá a příběh dokreslující byla i korespondence mezi Naomi a Neilem. Taková malá třešnička na dortu, dalo by se říct.

18.12.2019 5 z 5

Eco-friendly domov Eco-friendly domov Christine Liu

Pokud hledáte přehlednou knihu která vám pomůže být více ohleduplnými k přírodě kolem vás, všema deseti vám doporučím Eco-friendly domov od blogerky Christine Liu. V knize s ní projdete nejdůležitější místnosti vašeho domova a dozvíte se tipy a rady jak z nich udělat ekologicky šetrnější varianty. Celá kniha je poutavě napsaná a plná informací a často mě zaráželo co vše stojí za koupením obyčejného kusu nábytku. Jako bonus máte v knize 18 zajímavých eko projektů a receptů do kterých se můžete sami pustit. Za mě je to báječný průvodce eko světem pro začátečníky.

16.12.2019 5 z 5