Roscata Roscata komentáře u knih

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Máte pocit, že by vám teď bodla koňská dávka dopaminu a nejste si jistí jaká kniha vám to poskytne? Tak za mě je to jednoznačně Navždycky. Nejen že je ke knize doporučováno množství čokolády jaké jen zvládnete, zároveň je i celá kniha naprostým pohlazením po duši.
Netuším jak to Nofreeusernames dělá, ale dokáže svým psaním chytit a nepustit. A to dokonce tak moc, že jsem si koupí knihy byla jistá už po prvním přečtení její storki. Prostě jsem věděla že kniha bude stejně dobrá, neli lepší. Bavilo mě to množství popkulturních odkazů, hlášky ve kterých se odrážel autorčin humor a prosté to bylo celý úplně ňuňu feel good contemporary.
Neříkám že nebylo co vylepšovat ale na první knihu vážně hodně dobrý počin.

07.01.2021 5 z 5

Pravda o zázracích Pravda o zázracích Atticus (p)

Čisté pohlazení po duši, přesně tak bych nazvala Atticusovi básně. Ve spojení s nádhernými fotografiemi jsou pro mě jeho knihy balzámem. Vždy mě donutí zpomalit, zamyslet se a užívat si každé písmenko. A to občas potřebujeme všichni.

14.11.2020 5 z 5

Tulák Tulák Peter Newman

Zmatek. To je nejvýraznější pocit, který po přečtení Tuláka mám. Líbí se mi hlavní postavy i svět ve kterém se příběh odehrává, problémem je ale právě ten příběh. Nezajímavý, chaotický a plný nejasností. Vždyť já až ke konci knihy pochopila jak že to fungují ty rytířské meče.
Jako jo, v druhé půlce začne konečně spousta věcí dávat smysl ale pořád zůstává pachuť nemastného, neslaného příběhu kde to opravdu zachraňují, podle mě, jen zajímavé charaktery postav (Koza především). A jen kvůli nim jsem ochotná pustit se do pokračování.

14.11.2020 4 z 5

Moje srdce a jiné černé díry Moje srdce a jiné černé díry Jasmine Warga

Moje srdce a jiné černé díry je kniha plná rozporů. Je to krásně napsaný ale smutný příběh, plný bolesti i naděje. Bylo mi strašně líto, že Aysel ani Roman nemají nikoho kdo by jim z té hluboké černé díry pomohl, vyslechl je, poradil. Cokoliv jen aby pochopili, že to co se stalo, není jejich chyba. Štěstím bylo že se našli a mohli se tak spolu vydat na dlouhou cestu k uzdravení. Nebo aspoň k smíření.
Líbilo se mi jaký způsobem je kniha napsaná a přestože se věnuje tak složitému tématu, čte se dobře. Celou dobu jsem těm dvěma strašně fandila a jsem ráda že jsme se nedočkali úplného happyendu, protože takhle to bylo uvěřitelnější a víc se to k příběhu hodilo.
Snad se od autorky dočkáme dalších knih.

14.11.2020 5 z 5

Válka za bílého dne Válka za bílého dne Peter V. Brett

U Démonské série se mi strašně líbí, že autor na první pohled nikomu nefandí a postavy nejsou jen černé a bílé. Je tak jednoduché zamilovat si postavu aby jste jí o pár stran dál začali nesnášet.
Líbilo se mi vyprávění o Ineveře a jejím dětství. Byla to jedna z mála postav o kterých jsme toho věděli velmi málo. A mě se líbí jak nám autor vysvětluje jaké důvody postavy vedou k jejich rozhodnutím a činům.
Musím říct, že první dva díly jsem měla ráda Leeshu a Arlena. Po přečtení trojky mám ale chuť je oba proplesknout. Neříkám že jednají úplně bezhlavě ale spíš jako dva láskou pobláznění puberťáci. Bruna by jim dala. Ostatně pořádnou ránu holí by si zasloužili i jiné postavy. Třeba Renna, chvílemi je super cool, jindy mi leze na nervy její žárlivost a neschopnost se ovládat.
Nic to ale nemění na tom že je kniha čtivá, zábavná a plná intrik. A ten konec? Lepší cliffhanger autor vymyslet nemohl.

29.10.2020 5 z 5

Stále ve střehu Stále ve střehu Michael Atamanov

Jízda pokračuje. Timothy se díky nečekané náhodě dostane k vzácnému mountovi ale to se některým (čti většině) hráčům nelíbí. Aby společnost neztratila dobře platící hráče, rozhodne se vedení uspořádat hon na Timothyho a jeho mounta. On si to ale nenechá jen tak líbit a proto začíná honička plná skrývání a taktizování proti mnohem silnějším hráčům. Naštěstí má po boku nejen svou sestru ale i přátele a spřátelené NPC postavy. Daří se mu tak unikat nástrahám nepřátel. Ale štěstí je vrtkavé a tak se i Timothy musí vypořádat s pořádnou porcí smůly a špatných situací.
Strašně se mi líbila pirátská část příběhu a vůbec by mi nevadilo další pokračování v tomhle prostředí. O mnoho víc by se mi ale líbilo, kdyby měl konečně Timothy šanci opravdu hrát jako temný gobliní bylinkář a ne jen improvizovat a hledat únikové cesty před ostatními hráči. Snad se toho dočkám v dalším díle.

07.10.2020 5 z 5

Dnešek není naposled Dnešek není naposled Elan Mastai

Dnešek není naposled ve mě vyvolává trochu rozporuplné pocity. Prvních 100 stran jsem se nemohla začíst a vydržela jsem hlavně díky kraťoučkým kapitolám, pak ale konečně došlo na samotné cestování a já se nemohla odtrhnou. Konec mi zase přišel lehce překombinovaný ale aspoň mě to bavilo. Udržet si přehled o tom co, kde a jak, bylo někdy dost náročné, dokonalejší verze našeho světa byla zajímavá, ale zároveň mi na ní připadalo něco strašně smutného a osamělého.
Takže jo, zajímavé to je, ani špatné to v celku není a možná si to časem přečtu znovu, ale zároveň to není něco z čeho bych si sedla na zadek. Myslím si, že by knihu víc ocenili fanoušci Návratu do budoucnosti a podobného scifi.

27.09.2020 4 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Dokážete si představit svět, ve kterém jste naprosto a nedobrovolně odříznutí od okolního světa? Můžete sice komunikovat v rámci svého státu, ale to je tak vše. Nevíte jestli vaši přátelé a rodina v zahraničí žijí nebo jste zůstali sami. A do toho ješte musíte vymyslet jak přežít.
Ostrov není klasickým postapo románem, zaměřuje se spíš na psychologii jednotlivých postav, vlády a společnosti. Stejně jako postavy, netušíte proč je najednou Island odříznutý od světa, nebo proč se lodě, vyslané zjistit co se stalo, nevracejí a tak jen sledujete jak se snaží všichni s nastalou situací poprat jak nejlíp to jde. Jenže nežijeme v dokonalém světě a tak se začínají projevovat špatné lidské vlastnosti a Island a jeho lidé se tak musí vypořádat nejen s odříznutím od světa ale i s hladem, rasismem, nepokoji a jinými problémy vznikajícími v rozpadající se společnosti.
Bylo to hodně zajímavé a těžké čtení, jen konec mi přišel zbytečně velmi rychle utnutý.

23.09.2020 4 z 5

Hra bez pravidel Hra bez pravidel Michael Atamanov

Poslední díl Obránce, poslední dobrodružství geniálního Ruslana. Nebo spíš korunního prince George royl Inoky ton Mesfelle? To je vlastně jedno, protože v tuhle chvíli je pravda obojí. Ruslanovi se podařilo vše kompletně obrátit naruby - přátelé se stali nepřáteli a nepřátelé přáteli. Nicméně on i jeho bližní jsou v bezpečí a to je to hlavní.
Atamanovi se podařilo i v posledním díle držet zábavu, akčnost a spád ve stejné rovině jako u předchozích dílů. Nicméně, i když byl konec hodně poutavý a zajímavý, mě tak úplně neseděl a něco mi tam chybělo. Ale je možné že při druhém čtení si to vše pěkně sedne a dojde mi spousta drobností.
Obránce perimetru je neskutečně chytlavá série, ač se tváří jako litRPG, je to spíš space opera a rozhodně jí doporučuju každému kdo váhá jestli jsou pro něj vesmírná dobrodružství tím pravým.

13.09.2020 5 z 5

Rituál Rituál Lenka Šíková

Nemůžu si pomoct, ale skoro až do konce mě kniha nudila. I přes celkem zajímavé postavy a hlavní zápletku, příjemně tajemnou atmosféru a dobrý styl psaní, mi přišlo že se spousta věcí pořád opakuje dokola a že se děj skoro neposouvá. Trošku se to zlepšilo až v části s rituálem, ale to už je skoro konec knihy.
Mladší čtenáře by to asi bavilo víc, já už jsem na to asi už moc stará. Každopádně případné pokračování si přečtu. Už jen proto, abych zjistila jak budou některé dějové linky pokračovat.

11.09.2020 3 z 5

Inferno Inferno Dmitrij Rus

Jak já jsem se na tohle těšila! A i když jsem si čtení užívala, zárověň mi vadilo to zběsilé tempo kterým se děj odehrával. Navíc mě mrzelo naprosté přeskočení rozloučení s Táňou, vtáhnutí Glebovi mamky nebo rozšíření školky. Prostě se mi zdálo že celý děj spíš klouže po povrchu než aby šel do hloubky. Pořád si ale hřeju naději, že je to tak schválně kvůli Glebově ztrátě a že se k tomu ještě v dalším díle autor vrátí.
Čekala jsem kdy se na scéně znovu objeví magor Trevor a co na Gleba vymyslí a i když ten si s ním poradil poměrně elegantně, myslím že našemu veleknězi ještě způsobí nejden problém. Ale to asi až se Gleb vypořádá s akutnější hrozbou - útokem na Velechrám, který bude ještě težší než si kdo mohl představit.

11.09.2020 5 z 5

Živly Calderonu Živly Calderonu Jim Butcher

Živly Calderonu mi ležely v knihovně dobrý tři roky. Myslím že jsem si je pořídila na Světě knih 2017, ale pořád jsem se nějak nemohla dokopat k přečtení. A je to škoda, protože mě to dost bavilo.
Autor se moc nezdržuje s vysvětlováním světa a rovnou nás šoupne do děje, ale většina věcí se dá docela dobře pochopit i tak. Příběh se odehrává v nepříliš využívaném římském prostředí kde má většina lidí zvláštní spojení s nějakým živlem, který pak může ovládat. Málo kdy se stane že bych si oblíbila většinu postav, ale tady se to povedlo, jediného Korda jsem nesnášela. Dokonce i nepřátelští Maratové mi byli, až na jednu výjimku, sympatičtí. Takže jsem nakonec byla ráda jak to dopadlo a jsem zvědavá jaký bude druhý díl. Tuším že se v něm dozvíme i trochu víc o celém světě.

11.09.2020 5 z 5

Herní tester Herní tester Michael Atamanov

Atamanov ukazuje že mu není cizí ani fantasy svět, protože tohle je zatím opravdu dobré. Je zajímavé sledovat pozadí vývoje hry a vlastně celkově práci testera. Timothy je sympaťák i přesto že mu život moc nepřál. Líbí se mi jeho oddanost sestře, bez které by byl upřímně pěkně v prdeli. Ona je totiž mozkem, který určuje jakým směrem se budou jejich postavy vyvíjet.
Co mi přijde nereálné a divné je chování většiny ženských postav a některé interakce mezi nimi a Timothym. Tady je vidět že to autorovi moc nejde.
Jsem zvědavá na další vývoj a hlavně na to jak se projeví noví přátelé, které si Timothy našel.

26.08.2020 5 z 5

O čarodějnici, která se nenechala upálit O čarodějnici, která se nenechala upálit Amanda Lovelace

Je neskutečné jak mnou některé z básní dokážou tak moc rezonovat. Pokud vám připadala první sbírka hodně feministická a vadilo vám to, tak tahle druhá pro vás nebude.

Amanda Lovelace už dokázala že se nebojí poukazovat na těžší témata. Tentokrát se pustila do ostré kritiky patriarchátu a nepatřičného mužského chování vůči ženám. Strašně mě překvapilo kolik žen, které si sbírku přečetli, okamžitě autorku odsoudily a obviňují jí z nenávisti k mužům. Já si nemůžu pomoct ale nic takového v knize nevidím. Ano, Amanda Lovelace kritizuje muže, ale pouze ty kteří se nad nás ženy povyšují, myslí si že je nutné nás ponižovat, fyzicky a psychicky nás týrat, kteří si myslí že toužíme po nemístných poznámkách a narážkách nebo po nevyžádaných dotecích. Přesně takový muži si tuhle "nenávist" zaslouží. Ale jen oni a je s podivem kolik žen toto vzalo jako kritiku a nenávist vůči všem mužům.
Jedno je jisté, Amanada Lovelace vzbuzuje v čtenářích velké množství pocitů a já jsem zvědavá s čím přijde dál.

19.08.2020 5 z 5

Nová smlouva Nová smlouva Michael Atamanov

Další díl Obránce perimetru, další napínavé pokračování Ruslanových dobrodružství. Docela se obávám poslední knihy, většina LitRPG které u nás vyšlo totiž díl od dílu klesalo na kvalitě. Snad se tomu obránce vyhne.
Ruslan se v tomto díle po několik měsících vrací zpět do hry a je nepříjemně překvapen co všechno pan G.I. dokázal pokazit. Nepřekvapivě se mu to nejdůležitější daří napravit a to i přes hrozbu cizáků a spousty dalších problémů které se na něj valí ze všech stran.
Ruslana však nezaměstnává jen politika a invaze nepřátel, ale i otázka co vlastně Obránce perimetru je. Hra, vitruální realita nebo něco úplně jiného? Doufejme že odpověď nalezne v posledním díle.

14.08.2020 5 z 5

Chci domů lva Chci domů lva Ludvík Kunc

Když jsem četla tuhle uzounkou knihu, hlavou se mi honila spousta myšlenek. Hlavně ta, že my lidé nemáme žádné právo zavírat divoká zvířata do malých klecí v zoologických zahradách, zooparcích, cirkusech nebo soukromých chovech. Nevím zda to byl záměr, ale pří líčení všech nebezpečných situací kterým autor při chovu velkých koček musel zabránit nebo je předvídat, se mi moje myšlenka jen potvrzovala. I tak to bylo ale v jistém ohledu zajímavé čtení.

12.08.2020 3 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Bílého tesáka jsem v dětství nečetla, po přečtení jsem za to ráda, a tak pořád nemůžu pochopit jak to může být něčí oblíbená kniha. Vadilo mi s jakou krutostí všechny lidské postavy vystupovali, a to i ty které nám byli představeny jako kladné. Skřípala jsem zuby, když autor neustále opakoval, že Bílý tesák není člověk a nemůže vnímat/cítit/prožívat stejné pocity jako člověk. Opravdu se mi to nečetlo dobře, a vůbec si nemyslím že tohle je dobrá kniha pro děti. Dočetla jsem jen proto, že mě zajímal osud Tesáka a jsem ráda že nakonec našel aspoň kousek štěstí.

07.08.2020 2 z 5

Kirke Kirke Madeline Miller

Už několikrát jsem se zmínila, že jsem milovníkem mytologie. Především té severské, ale ani ta řecká mi není úplně cizí, takže když jsem objevila Kirke, s touhle nádhernou obálkou, bylo jasné že jí musím mít.
Prvně jsem čekala trochu naivnější příběh pro náctileté dívky, ale překvapivě jsem četla propracovaný, místy i trochu krutý, příběh. Hlavní hrdinka je chvílemi děsivá a božská, ale většinu času sympatická a lidská. Obdivovala jsem jak se dokázala poprat s nepřízní osudu a najít si ve světě své místo i když to neměla lehké. Občas mi sice přišlo že se až moc lituje, ale zároveň jsem jí chápala. S Kirke si projdete všemi její mi fázemi života, od malého děvčátka toužícího po uznání rodičů, přes mladou dívku toužící po lásce, až po matku a ženu která touží po bezpečí svých milovaných. Ve všech těchto fázích pocítíte její zoufalost, strach ale i radost a lásku. Tahle kniha mě prostě vtáhla a nepustila až do konce.

06.08.2020

Za smrtí Za smrtí Michael Atamanov

Ani druhý díl Obránce perimetru nezklamal. Autor se sice místo levelování postavy, zvyšování schopností a plnění úkolů soustředí jen na zvyšování reputace a slávy u jednotlivých frakcí a postav, ale i tak dokáže vytvořit zajímavý a poutavý svět a příběh. Spíš než litRPG je to Space opera ale i tak mě to neskutečně drží od první stránky až do konce.
Baví mě jak je Ruslan pohotový a dokáže i z nepříznivé situace něco vytěžit. Těším se na další jeho střetnutí a hlavně na podmínky které si nastaví v příštím díle.

04.08.2020 5 z 5

Kroniky Jakuba Vandrovce Kroniky Jakuba Vandrovce Andrzej Pilipiuk

Je to neuvěřitelné, ale s Jakubem Vandrovcem jsem se poprvé setkala v nějaké fanfiction povídce o Harry Potterovi (vážně, přísahám!) a už v té době mě tenhle polský exorcista zaujal. K jeho knihám jsem se ale dostala až nyní a musím zdůraznit jednu věc – tohle není pro všechny. Jakub je nejen exorcista ale i ochlasta, a to především. Každá povídka/kniha o něm je plná domácí pálenky, násilí a svérázného černého humoru. I když, závěrečná povídka Proti prvnímu přikázání ukazuje že mu padne i vážnější styl. Pokud si myslíte že vás v knižním světě nemůže už nic překvapit, můžu vám Jakuba Vandrovce jen vřele doporučit.

29.07.2020 5 z 5