Dnešek není naposled

Dnešek není naposled

„Vzrušující příběh o cestování časem… s osvěžujícím optimistickým pohledem na budoucnost lidstva.“ Andy Weir, autor bestselleru Marťan Víte, jak si lidé před padesáti lety představovali život v roce 2016? V tom, ve kterém žije Tom Barren, se jejich sny dokonale splnily. Lidstvo si užívá blahobytu, létajících aut, pohyblivých chodníků, základen na Měsíci… Jen Tom Barren si v tomhle ráji nějak nedokáže najít místo, a to ještě před tím, než jedno jeho unáhlené rozhodnutí zásadně změní strukturu vesmíru… a stroj času ho odsoudí k existenci v našem roce 2016, ve světě, který my pokládáme za jediný skutečný. A Tom zase za neskutečně zaostalý. Jenže to vypadá, že se mu zrovna tady nakonec možná zalíbí. Mohl by zkusit všechno vrátit zpět, ale opravdu to chce? Román Dnešek není naposled je o verzích nás samotných, kterých se zbavujeme, abychom je po čase znovu přijali za své. Je to příběh o přátelství a rodině, nečekaných putováních a alternativních cestách, o lásce ve spoustách jejích podob. Debut plný humoru, odvahy a naděje naznačuje příchod skutečně talentovaného autora....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/350921/dnesek-neni-naposled-F2J-350921.jpg 3.735

All Our Wrong Todays

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

DendousSKS
28.12.2017

"Z každého stromu je vidět jenom polovina. Kořenů v půdě je stejně jako větví vypínajících se k obloze, celá druhá polovina se nachází pod zemí. Lidi jsou taky takoví."

asanita
23.12.2017

Tom Barren nás přivádí do světa plného moderních technologií a vychytávek, o kterých se nám v tomto světě může jen zdát. Sci-fi s velmi ojedinělým námětem a to takovým, že se bude částečně odehrávat v "naší" době má něco do sebe a autor děj začal velmi poutavě. Tom má jako každý jiný člověk spoustu silných i slabých stránek a je si toho sám moc dobře vědom, což ho ještě více "zlidšťuje" a připadáte si, jako kdybyste hlavního hrdinu mohli každou chvíli potkat na ulici a ani byste si ho nevšimli. Tom se navíc nemusí starat jen o problémy se svým vlastním charakterem, ale i s Johnovým a později Victorovým a to také není zrovna snadné.

Všechny postavy v této knize jsou povahově velmi rozmanité a na žádnou z nich nemůžete pohlížet jen v jednom světle. Vždyť i geniální vynálezce Lionel Goettreider nebyl jen chytrý a uznávaný, ale také se narazilo na jeho další vlastnosti jako třeba narcismus, arogance a egocentrismus. Nebo třeba Penelopa - byla sice úžasnou astronautkou/chrononautkou, její negativní vlastnosti každopádně také nebyly ušetřeny.

Abych se dostala k samotné vědecké podstatě knihy, tak musím uznat, že jsem vážně ještě nikdy nenarazila na knihu, kde by se řešilo mitotické dělení, Vennovy diagramy anebo Freudovo rozdělení na Id, Ego a Super ego. Tom cestování časem podrobně vysvětlil a nebyl problém se ve všech termínech jako třeba časová smyčka, časová kotva nebo časový tah orientovat. Autor uměl všechna tato témata zajímavě podat, takže mi ani nepřipadalo, že bych četla něco vědeckého nebo jinak technického. Opak byl ale pravdou.

V knize se, nicméně, objevuje i spoustu dalších témat od přátelství a rodiny přes ztrátu blízkého člověka a lásky až po otázky ohledně kariérního růstu, takže si každý čtenář může najít to, co je mu blízké. Samozřejmě postupem děje přibývaly i další otázky týkající se problematiky cestování časem a technického pokroku světa. V konečném verdiktu si proto myslím, že je tato kniha vážně skvělou prvotinou začínajícího autora.

"Svrhnout vládu dokáže každý. Obtížné je potom vládnout."

roman5085
15.12.2017

Z knihy na mě vykoukly pasáže, které byly úchvatné či mimořádné, ale častěji jsem se setkával s pasážemi, které byly zmatené či zoufale nudné. Knihu jsem dočetl jen proto, že jsem hrozně moc přál hlavnímu hrdinovi šťastný konec.

Teryy
01.12.2017

Knihu jsem celkem zhltla, ale nepochopila jsem konec....
P.S.: Ráda si ten konec nechám vysvětlit.

DoDidDone
11.11.2017

Rozhodoval jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale nakonec se přikláním k té třetí. Nápad je skvělý, ihned přitáhl mojí pozornost, ale provedení se mi příliš nezamlouvá. Hlavně tedy prvních sto stránek, které mi připadají trochu zbytečné, příběh nerozvíjí, nakonec jej i autor sám popře a stačí shrnout do dvou stránek. Jinak se mi vývoj děje velice líbil, autor umí psát, ale připadá mi, že se trochu mihl v žánru. Některé myšlenky jsou skvělé a donutí člověka přemýšlet. Nebudu říkat, že to je ta nejlepší sci-fi kniha, kterou jsem kdy přečetl, ale určitě ta nejzajímavější.

slapyd
26.10.2017

Vzrušující příběh a příběh plný humoru, tak přesně toto v knize nenajdete. Po přečtení něco přes 100 stran zjistíte, že autor celou tuto část shrnul do stránky a půl v další kapitole, úžasná facka do tváře, zvláště když si uvědomíte, že předchozí kapitoly nebyly nijak podstatné a ani svět nějak nerozvíjely. Námět byl zajímavý, ale styl psaní byl pro mě spíše ubíjející a tak jsem se s dočtením knihy trápil asi 3 týdny, a raději vždy sáhl po jiné knize. Několik myšlenek je v knize zajímavých a stojí za zamyšlení, ale humor a vzrušující příběh jsem zde bohužel nenalezl. Možná mě z knihy odradila první třetina, ale po dočtení jsem rád, že to mám za sebou…

atevi4
22.10.2017

Nejdříve jsem se nemohla začíst... Pak se začínaly odkrývat různé vrstvy té knihy... Pak to začalo mít spád... Nakonec je to kniha, ze které jsem nadšená, kde je spousta věcí k zamyšlení, spousta informací a spousta zajímavých příběhů...

Ventimiglia
21.10.2017

Mám ráda, když mě kniha překvapuje. A v tomto případě se překvapení opravdu konalo nejednou, vždy nové a nové. A také mám ráda, když mě autor donutí, abych si do knížky dávala záložky, protože se k některým místům chci vracet. Ocenila jsem vtip, paradoxy i to, že postavy jsou komplikované, nejednoznačné - pohledy na ně se postupně proměňují. Přes všechen humor to není žádná povrchní hříčka. - "Namlouvali jsme si, že svět je tady proto, abychom ho ovládli, takže čím lepší technika, tím lepší kontrola a tím lepší náš svět bude. Skutečnost, že s každým novým skokem v technice se náš svět stává nepříjemnějším a chaotičtějším, je hluboce matoucí. Lepší věci, které vyrábíme, ho zhoršují. Víra, že svět je tady proto, aby ho lidé ovládali, je filosofickým základem naší civilizace, ale je to mylná víra. Optimismus je pohřební hranice, na které se upalujeme." (s. 272)

Babouš
21.09.2017

Zatímco většina autorů sci-fi vychází z toho, jak vypadá a funguje náš svět a pak si vytváří světy vlastní, fiktivní, Elan Mastai vychází z toho, že existovala nějaká dokonalejší verze našeho světa (krásná, čistá, supermoderní, bez válek, bez nemocí…), ale že kvůli drobné chybičce tohle všechno nahradily smartphony s gify koťátek, války proti terorismu a hrozící ekologická katastrofa.

Bláznivé sci-fi pro čtenáře Marťana i Stopařova průvodce. "Všechno, co jste kdy četli o cestování časem, je nesmysl."