Roscata Roscata komentáře u knih

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Bez debaty nutnost pro každého milovníka vlkodlaků a upírů.
Pokud čekáte nějaký ucelený příběh, pravděpodobně budete lehce zklamaní. Tesáky pouze nechávají nahlédnou do střípků tohoto zvláštního, ale překvapivě dobře fungujícího, vztahu. Užijete si vtipu, lásky, vzteku, smutku i souznění a překvapivě i větší porce černého humoru. A i když jeho oblíbencem nejsem, tady to sedlo jak prdel na hrnec. Za mě #musthave

09.12.2021 5 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Uff, upřímně mě překvapuje to množství nespokojených komentářů co Miluju tě. Já vím. schytalo. Jako kdyby se zapomělo, že to má být především pohodová kniha o mladých pro mladé.

Já jsem si čtení užívala, chtěla jsem #feelgoodcontemporary a to jsem dostala. Postavy nebyly tak otravné a protivné jak spousta čtěnářů tvrdí, mě přišli jako normální teenageři. Přece nemůžete čekat, že se budou náctiletí chovat naprosto logicky a s rozmyslem. Kdo z nás se tak na střední choval? Nevadilo mi ani množství popkulturních narážek a písniček, užila jsem si to a když jsem náhodou něco nepochopila v příběhu to nevadilo.
Samozřejmě to není veledílo hodné velkých spisovatelů, ale splnilo co jsem od něj čekala a bavilo mě. Krásné grafické zpracování je třešničkou na dortu.
Opravdu se těším na Letní noci, každou pohodovou knihu teď cením.

08.12.2021 5 z 5

Mezi světy Mezi světy Andy Weir

Mezi světy jsem si chtěla hrozně přečíst, protože jsem si zamilovala Každé srdce je bránou a doufala jsem v podobný zážitek, ale čekalo mě zklamání. Příběh nepostrádá nápad a často ani vtip ale postavy jsou ploché, snad jen Alenka nad nimi vyčnívala, i když mě teda její chování spíš štvalo. Kolikrát mi přišlo že jednají tak jak jednají, jen proto že to chce autor. Přitom spojení Alenky, Wendy a Dorotky zní jako super námět, škoda že se Andy Weir nepustil trochu hlouběji. Komiks zachraňuje kresba Sarah Anderson, není to nic z čeho by jste si sedli na zadek, ale je pěkná.

07.12.2021 3 z 5

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

Nejdřív jsem se na Arilu strašně těšila, jenže když už jsem jí držela v ruce, dostala jsem strach že mám moc velká očekávání. Takže jsem čtení dlouho oddalovala. Teď už vím, že jsem měla Sterakovi víc věřit. Ostatně, kdyby tomu sám nevěřil a nedal do toho naprosto vše, nikdy by s tím nešel ven.
Mám za sebou přečtených několik prvotin, dokonce některých velmi oceňovaných, ale ne vždy jsou tak dobré jako Arila. Prvních cca sto stran jde poznat nezkušenost v psaní, ale s tím jak roste a dospívá Arila, vyvíjí se i Sterakovo psaní. Nakonec vás to tak pohltí že si ani nevšimnete že čtěte poslední řádky.
Zbožňuju svět jaký Radek vytvořil. Postavy které nejsou černobílé, magie i všechny skryté nebo nahlas pronesené morální otázky - to všechno ukazuje jak velkou práci si při tvorbě tohoto světa dal. A to jsme prosím pěkně teprve na začátku. Neskutečně se těším čím nás překvapí v dalším díle.
Tak Nofrana hur! Já se jdu těšit na Poslední hvězdu.

20.11.2021 5 z 5

Hledání těla Hledání těla Michael Atamanov

Nemůžu si pomoct ale ty poslední díly u litRPG se moc nedaří. Měla jsem pocit že se autor jen snaží co nejrychleji celou sérii ukončit. Spousta situací byla buď jen rychle zmíněna nebo co nejrychleji odbytá a kniha tak ztratila spoustu potenciálně zajímavých pasáží. Na konci navíc příběh sklouzával spíš ke sci-fi. Jinak se mi to ale pořád dost líbilo, je to prostě litRPG takže u něj čekáte rychlý děj, správnou porci napětí, jasně definované dobro a zlo a tak trochu instantní hrdiny a to Hledání těla splnilo. Navíc dokázalo, přes snahu rychle příběh ukončit, i překvapit. Takže dobré, ale mohlo to být lepší.

09.11.2021 5 z 5

Musím to vědět Musím to vědět Karen Cleveland

Nejsem fanoušek thrillerů a ani je většinou nevyhledávám, ale když mi o Musím to vědět pověděla kamarádka, řekla jsem si, že nebude na škodu zkusit něco jiného než obvykle. Bohužel mě kniha moc nebavila. Vůbec mi nepřišlo že by měla hlavní hrdinka být analytičkou CIA, byla uťáplá, nedokázala si stát za svým a nechala sebou velmi lehce manipulovat. O nulovém analytickém myšlení ani nemluvím. Prostě a jednoduše řečeno, Vivian byla hloupá. Údajně má být autorka bývalou analytičkou CIA, ale vůbec se mi tomu nechce věřit. Je pravda že Vivian byla napsána hodně špatně ale aspoň tak vynikl Matt a jeho povaha. Už od začátku mi nebyl sympatický ale takový konec jsem nečekala.
Věřím že si kniha své čtenáře najde, ale můj šálek kávy to nebyl.

11.09.2021 2 z 5

Hrozba třídy A Hrozba třídy A Dan Sugralinov

V roce 2074 dostává každé dítě s lepším statusem ke čtrnáctým narozeninám kapsly pro virtuální realitu. Sen každého puberťáka říkáte si? Ne tak pro Alexe. Pro něho je Disgardium a socializace s ostatním jen ztráta času, on se chce totiž dostat na univerzitu a poté být vesmírným průvodcem a ne ztrácet čas v nějaké hře. Jenže cesty osudu jsou nevyzpytatelné a Alex je nakonec nucen se do hry plně ponořit. A zjišťuje, že to nemusí být až taková ztráta času jak si původně myslel.

Tohle se mi moc líbilo, bylo to něco nového a přece stejného. Alexovi je sice jen patnáct, ale i tak se dokáže pořádně zatvrdit a jít si za tím co chce. Taky, na svůj věk, umí používat hlavu a nežene se do všeho bezrozmyslu. Hodně oceňuju nové nápady a mechanismy které autor představil a doufám že je pořádně využije. Disgardium není perfektní, ale dokáže pohltit a baví mě.

08.09.2021 5 z 5

Stavitelé Stavitelé Daniel Polansky

Já tyhle divnoknihy zbožnuju.

Stavitelé jsou jednoduchý, krátký ale syrový a silný příběh, který si budete muset ze střípků informací tak trochu poskládat sami. Navíc je plný zajímavých a skvěle napsaných charakterů a já bych se vůbec nebránila nějakému dalšímu dílu z tohoto světa. Je to asi miliontá variace na téma pomsty a cti, ale tak dobře a svěže napsaná že vám to nebude vůbec vadit.

Milujete-li Tarantina, jděte do toho.

03.09.2021 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Viděli jste film a váháte nad tím zda by jste měli číst i knihu? Pak neváhejte. I když je jádro příběhu stejné, kniha vám představí naprosto jiný svět. Kniha jde víc do hloubky, předává mnohonásobně víc informací a vy tak díky tomu víc chápete motivaci která všechny pohání kupředu. Je to zábavné, napínavé a budete to milovat. Tohle zkrátka nejde popsat, to si musíte přečíst sami.

29.08.2021 5 z 5

Akademův živel Akademův živel Jim Butcher

Velmi lituju že se dalších dílů v češtině pravděpodobně nedočkáme, protože tohle mě fakt baví. Ocenila bych teda míň politiky, ale ono je tak trochu synonymum pro tohle prostředí, takže jsem byla smířená, že bude ve větší/menší míře součástí příběhu.
Druhý díl se víc soustředí okolo Taviho a situace kolem vladaře. Díky tomu se nám odkrývají další střípky tajemství které střeží Isana a mě by opravdu zajímalo jestli je to tak jak si myslím nebo autor překvapí něčím jiným.
Taky na první pohled černobílé záporné postavy tu dostávají mnohem víc barev a mě baví jak si umí autor hrát s charaktery. Díky tomu začínám mít ráda i postavy které jsem v prvním díle úplně nemusela. Stejně tak Vordové a jistý zajímavý velvyslanec jsou dalším výborným zpestřením příběhu.
Opravdu mi hlava nebere že byl o Kodex Alery tak malý zájem. Podle mě je to velká škoda. Vy se ale určitě nenechte odradit nedokončením překladu další dílů, i tak to stojí za to. A kdo ví, třeba se českého pokračování jednou dočkáme.

05.08.2021 4 z 5

Past na panovníka Past na panovníka Michael Atamanov

Třetí díl Temného bylinkáře je opět nabitý akcí od začátku až do konce.
Timothy to prostě lehké mít nebude. Ztráta wyverny už nehrozí, takže je třeba znovu začít tvořit zajímavý content pro fanoušky. Hlavně je potřeba ukázat jaké má temný gobliní bylinkář přednosti a nalákat tak nové hráče. Jenže jak? Samozřejmě Tima nenapadne nic jiného než vyrazit na výpravu proti proudu řeky Styx. Na místo, kde pohořeli i mnohem zkušenější hráči a klany. Zvládne Amra tuhle výzvu? Navíc ve chvíli kdy se mu na hlavu začnou sypat i problémy reálného života?
Musím přiznat že, i když mě to pořád strašně baví a čtení si užívám, tak mě štve jak Amrovi všechno až moc lehce prochází. Tohle je ale bohužel nešvar většiny litRPG. Stejně tak pořád skřípu zubama nad chováním ženských postav. Díky bohu je to ale mnohem lepší než v pvním díle. Co mě ještě hodně mrzí, je takřka nulový prostor pro vedlejší postavy. Přitom jsou to poměrně zajímavé charaktery a věřím že by se díky nim dal příběh vylepšit. Naštěstí zápory vyvažuje čtivý a přímočarý autorův styl, takže jsem pořád natěšená na další díl.

30.07.2021 5 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Koláčky a spiklenci aneb jak to vypadá když vás dožene realita na kterou nejste připraveni.
Dani a Kit si užívají prázdninovou pohodu, ale realita je krutá a tak netrvá dlouho a objevují se první mračna. Z malých mračen se ale nakonec vyklube obrovská bouře a prověří jestli jsou Dani a Kit schopní ji ustát. Kluci mají štěstí na přátele, když už ne na rodinu, takže se i v těžkých chvílích mají nakonec o koho opřít. Obzvlášť Magda byla pro Daniho strážným andělem a bez ní by to nezvládl. Ono je těžké ustát nenávist a nezájem vlastní rodiny a zároveň nemít sílu se od ní odpoutat.
Podle mě je druhý díl mnohem dospělejší protože se dotýká, když pominu LGBT tématiku, i dalších citlivých témat. Díky tomu je reálnější a podle mě o fous lepší než díl první. Oba díly jsou ale báječné a krásně napsané a vůbec by mi nevadilo kdybych se s kluky potkala i v další knize.

28.07.2021 5 z 5

Drž mě pevně Drž mě pevně David Levithan

Nemůžu říct že bych byla z Drž mě pevně nějak moc nadšená, zároveň ale nejsem ani zklamaná. Je jasné, že nejvíc tuhle jednohubku ocení v zemích kde jsou školní muzikály tradicí. Pro mě to bylo trošku ujeté ale milé čtení s pěkným poselstvím.

20.07.2021 3 z 5

Mluv Mluv Laurie Halse Anderson

Je děsivé, jak i kniha stará dvacet dva let dokáže být aktuální. Téma kterému se věnuje je pořád dost tabu a přesto je to něco o čem by se mělo mluvit co nejvíce.
Kniha vypráví o Melindě, na první pohled obyčejné dívce, která ale nastupuje do prvního ročníku střední školy s cejchem bonzačky. Melinda totiž zavolala na závěrečný školní večírek policii. Proč? To nikoho nezajímá. Ani její nejlepší přátele, kteří nedokážou prohlédnout skrz svoji sobeckost. Mel se uzavírá do sebe a izoluje se od okolí. Dokonce ani její rodiče nevidí že se něco děje dokud nezačne mít problémy se známkami a ani v tu chvíli je nenapadne, že by za tím mohlo být něco víc než jen puberta.
Naštěstí je tu ještě pan Freeman, svérázný učitel výtvarky, který nesoudí, naslouchá a je ochotný pomoci. A tak Melindě svítá naděje na lepší zítřky.
Od Mluv nečekejte svižný děj a rychlé rozuzlení ale připravte se na pomalé vrtání v pocitech, na beznaděj, odmítání a nepochopení. Není to jednoduché čtení, ale je ho potřeba.

04.06.2021 5 z 5

Pocitáty Pocitáty Kateřina Rezková

Podle mě má Kate Rezková úžasný dar slova. Neměla jsem pocit, že by mi předávala něco nového, přesto se mnou její slova rezonovala. Možná za to může styl psaní – osobitý, pohlcující ale přesto psaný s lehkostí a upřímnou otevřeností. Jednoduše pohlazení pro mojí duši. O grafické stránce ani nemluvě.

02.06.2021 5 z 5

Každé srdce je bránou Každé srdce je bránou Seanan McGuire

Jednoduše geniální. Proč tohle někoho nenapadlo už dřív? A proč je to sakra tak krátký?
Celá kniha stojí převážně na postavách, kterých tu je opravdu hodně. Každá z nich byla „jiná“ ještě předtím než se dostala do svého světa a o to těžší je pro ně zvládnout situaci po návratu. Nancy je jedním z těch dětí, které se bylo nuceno vrátit. A není to pěkný návrat. Rodina jí nepomáhá, nechápe že se změnila a Nancy neví jak jim má vysvětlit že se chce vrátit tam kam patří. Naštěstí existuje útočiště v podobě Domova slečny Westové. Na první pohled přísná škola přesně pro takový typ dětí. Na druhý pohled ale místo kde vaši touhu všichni do jednoho chápou.
Jenže co když i na tohle místo zabloudí temnota? Nancy nezbývá nic jiného než se obklopit partou spolužáků a zjistit co se to vlastně děje. Zachrání Nancy a ostatní Domov slečny Westové a najde znovu cestu domů? Přečtěte si a uvidíte.

01.06.2021 5 z 5

Bitva Bitva Dmitrij Rus

Tohle mě fakt šíleně baví. Jedna šílená akce střídá další, ještě šílenější a mě to sedí jak p*del na hrnec. Jako jo, užila bych si i pomalejší tempo a ocenila bych soustředění se i na jiné, opomíjené věci, ale copak se lze zastavit, když se na vás řítí lavina hráčů dychtící po zničení Velechrámu? Gleb to prostě nemá jednoduché. Naštěstí není tak hloupý aby se vše snažil zvládat sám, takže se mu i přes nepříznivou situaci daří. I když zrada a selhání se nevyhne ani jemu.
Líbí se mi jakým stylem autor, prostřednictvím Gleba, vyjadřuje svojí lásku k vlasti, rodině a přátelům. Je jasný že v reálu to takhle málokdy funguje, ale představa je moc pěkná.
Těším se na konečnou (snad) bitvu a jsem zvědavá jak dopadne.

28.04.2021 5 z 5

Tenkrát Svět Tenkrát Svět Lukáš Vincour

Nemůžu si pomoct, ale mám z téhle knihy rozporuplné pocity. Chápu a respektuju pro koho a od koho je kniha psaná, ale i tak si nemůžu pomoct a na to jaké věkové skupině je určena, mi přijde až moc agresivní (možná moc silné slovo, ale vhodnější mě nenapadá.) Navíc mi schází nějaký ucelený děj, přišlo mi že příběh je sestavený spíše z jednotlivých tématicky stejných střípků, které by se dali shrnout do několika vět.
Takže ač nápad slibný a ilustrace opravdu nádherné, tak příběh nic moc. A to i s ohledem na to, že je určený především dětem.

02.02.2021 3 z 5

Nejzářivější noc Nejzářivější noc Tui T. Sutherland

Na tuhle část jsem se těšila od první knihy. Jestli měl někdo šanci ukončit dračí válku, byla to jednoznačně Slunéčka.
Celá sága je poměrně předvídatelná, ale i tak mě pár věcí docela překvapilo. Baví mě jak rychle se to čte, jak jsou všechna dráčata jiná a přesto stejná a jak se zdánlivě jasné věci dokážou velmi rychle změnit. A ještě aby ne, když dráčata tvoří tak zajímavou partu.
I když je války konec, pořád na ně čeká několik nezodpovězených otázek a jedna velmi pomstychtivá dračí královna a já jsem zvědavá jak se s tím vším nakonec vypořádají.

20.01.2021 5 z 5

Naše vlčice Flocke Naše vlčice Flocke Tanja Askani

Krásná jednohubka o soužití vlka a člověka. Líbil se mi přístup Tanji Askani, nezapomínala že vlka psem neuděláš a ač se to může zdát pro někoho nepochopitelné, nesnažila se změnit Flocke, ale naopak. Jak jen to šlo, přizpůsobila jí svůj život tak, aby byla Flocke co nejvíce spokojená. Ta se jí za to odměnila svojí vlčí láskou a spoustu nezapomenutelných zážitků.
Jsem ráda, že jsem díky této knize plné vzpomínek mohla nahlídnout do jejich společného života.

11.01.2021 5 z 5