Roscata Roscata komentáře u knih

Musím se přiznat, že nejsem přílišným fanouškem Tolkienových děl a to z jednoduchého důvodu. Nesnáším sáhodlouhé popisy okolí a těch má Tolkien ve svých dílech opravdu hodně. Nicméně i tak musím uznat že je jeho jazyk nádherný, příběhy plné dobrodružství a odvahy, světy plné historie a postavy mají zajímavé charaktery.
Mě se na příběhu nejvíc líbila ta laskavost s jakou byl vyprávěn a docela milý humor. Bilbo byl neskutečně sympatický a líbilo se mi jakou proměnou za tu cestu prošel. Čtení Hobita jsem si i přes sáhodlouhé popisy užívala, a to jak se mi nakonec líbil, mě možná nakopne i k přečtení celého Pána prstenů.

Vox Vox Christina Dalcher

Tak tohle mě hodně bavilo. Trochu mi to připomínalo Napětí od Naomi Alderman, jen s totálním patriarchátem. Podle recenzí se spoustě lidí tato kniha nelíbí a já nechápu proč. Mělo to spád, emoce, dobré postavy, super příběh. Možná to lidem připadá moc přitažené za vlasy? Mě tedy upřímně ne. A zrovna v Americe je dost šílených lidí kteří by něčeho takového byli schopní.
Představa toho, že mám jen sto slov na den a za každé další budu potrestána je šílená. A představa toho že to samé musí prožívat má dcera je ještě děsivější. Líbil se mi citát od E. Burke, který celý příběh provází: "K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama."
Konec byl klasický americký happy end ale já jsem za něj ráda, protože už tak ve mně kniha zanechala dost hořkosti.

Kečupová mračna Kečupová mračna Annabel Pitcher

Vůbec jsem netušila co mám od téhle knihy čekat a tak jsem byla při čtená hodně překvapená. Líbilo se mi téma i formát příběhu, jen mi neseděli některé postavy. U Zoe jsem měla problém s věkovým zařazením. Někdy se totiž chovala jak malé dítě, jindy zase hodně dospěle. U její matky a otce mi zase přišlo že hájí jen sami sebe a svoje přání a zapomínají na rodinu. Když se na to ale podívám s odstupem, musím říct že všechny postavy i události krásně naplňovali hlavní téma knihy – vinu a odpuštění. Konec mě trošku zklamal, zároveň si ale myslím že happyend by, po všech těch událostech, nebyl úplně to pravé.

Dcera čarodějky Dcera čarodějky Lene Kaaberbøl

Tohle je opravdu spíš kniha pro mladší děti nebo super oddechovka když chcete vypnout.
Děj je sice jednoduchý ale poměrně čtivý, svět nemá složitou historii ale zároveň není plochý a tupý. Prostě přesně stavěný pro dětskou mysl. Ale ani dospělý se při čtení nebude vyloženě nudit. Pokud tedy bude brát v potaz pro jakou věkovou skupinu je kniha psaná. Já jsem ráda, že jsem se nenechala odradit příšernou filmovou adaptací a určitě se pustím i do pokračování.

Loutkář z ghetta Loutkář z ghetta Eva Weaver

Z téhle knihy mám hodně smíšené pocity. Na jednu stranu to byl zajímavý a smutný příběh o tragických událostech během války, zároveň se mi na něm ale něco protivilo. Přesněji řečeno, protivili se mi loutky, které až moc často autorka používala jako prostředníky k posunutí děje. Navíc je na příběhu znát, že není tak autentický jako jiné romány s tímto tématem. Aspoň takový jsem měla pocit z první poloviny knihy. Ta druhá už je o dost lepší a čtivější. Především mě chytlo vyprávění o putování Maxe.
Za mě dobré a zajímavé, zároveň ale nic co bych si dlouho pamatovala.

08.07.2020 4 z 5

Dívka, která si říkala Tuesday Dívka, která si říkala Tuesday Stephen Williams

Nejsem příliš velkým milovníkem thrillerů, ale občas narazím na něco co mě zaujme. A tohle mě dostalo. Tuesday je neuvěřitelná, takový mix MacGyvera a Chucka Norrise s IQ až do nebe, ale překvapivě mi to vůbec nevadilo. Četlo se to výborně a upřímně bych klidně Tuesday dala víc prostoru. Její dějová linka byla čtivější a zajímavější než ta detektivova. U něj mi spousta věcí neseděla. I když chápu, že bez ní by se dal celý příběh jen těžko vyprávět. Jinak mě to ale fakt hodně bavilo. Jen mi přišlo škoda, že je konec takový otevřený. Trochu to zkazilo dobrý pocit z celé knihy.

27.06.2020 5 z 5

Družina mrtvého Družina mrtvého Pavel Korněv

Je mi líto, že kvalita téhle série díl od dílu klesala. Jestliže jsem měla u dvojky výhrady ke konci, tak u trojky jsem je měla už od začátku.
Chování postav mi přišlo nelogické, příběh překombinovaný a bylo znát že se autor snaží příběh co nejrychleji ukončit. A to jsem z toho byla u prvního dílu vážně nadšená. Je to opravdu škoda, protože téma i postavy byli zajímavé a mohla z toho být opravdu dobrá série.

22.06.2020 4 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Občas mám na odreagování ráda přesně takové knihy jako byla série Než jsem tě poznala. I když jsou občas situace nereálné, díky spisovatelskému umu Jojo Moyes toho hodně překousnete.
Většinou se mi dařilo vžít se do pocitů a názoru Louisy, ale byli i chvilky kdy jsem si říkala, že na to kolik toho zažila, je stále dost naivní. Hodně jsem obdivovala její trpělivost a nechápala jak je schopná mlčky a s úsměvem snášet, že se s ní zachází jako s hadrem. Já bych to moc dlouho nevydržela. I tak mě to ale bavilo, dost jsem si pobrečela a jsem moc ráda jak to dopadlo.
Pokud jsou i ostatní knihy Jojo Moyes podobné, tak si asi přečtu něco dalšího.

22.06.2020 5 z 5

Navždy s láskou, Lara Jean Navždy s láskou, Lara Jean Jenny Han

O víkendu jsem měla chuť na nějakou milou oddechovku a tak jsem si dala maraton Lary Jean. Zvládla jsem všechny tři knihy i oba netflixové filmy a bylo to super.
Mnohem víc se mi teda líbili knihy než filmy, ty mi totož přišli takové povrchní a jen čistě o Laře Jean, kdežto v knihách jsme měli možnost lépe poznat i rodinu a přátele Káry Jean a udělat si o ní ucelenější názor.
Knihy jsou opravdu romanťárna, takže nic pro zatvrzelé odpůrce tohoto stylu. Já si to užila. Mile mě překvapilo, že to nebylo nijak moc přehnnané, i když nepopírám, postavy se někdy chovali hloupě. Ale to k pubertě patří a mě to do příběhu krásně sedělo. Prostě fajn letní, oddechové čtení.

08.06.2020 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Tak tohle mě naprosto rozsekalo. A to i přes to, že jsem tušila do čeho jdu.
Při čtení se ve mě míchalo několik pocitů, hlavně vztek a zároveň soucit na Anninu matku, která se snaží zachránit jednu dceru ale přitom zapomíná na tu druhou, a soucit s Annou, jejíž pomoc brali všichni jako samozřejmost. Nemůžu si pomoct, ale až do konce knihy nedokážu uvěřit matce, že miluje Annu stejně jako Kate. Nemyslím si, že by matka, ač kvůli záchraně jednoho dítěte, nechala sobecky trpět to druhé. O jejím "vztahu" k synovi se radši ani nezmiňuji.
Naprosto chápu, že taková situace je strašně složitá a náročná, ale prostě si nedokážu představit že bych byla tak moc bezohledná vůči pocitům svých ostatních dětí. Doufala jsem, že aspoň otec bude pevným bodem pro své děti, ale on se spíš držel názorů své manželky a před problémy utíkal do práce. Aspoň že ke konci dostal trošku rozumu.
Závěr byl naprosto nečekaný a nedokázala jsem uvěřit že se to opravdu stalo. Naprosto mě to dostalo.

13.05.2020

Wildcard Wildcard Marie Lu

Druhý díl Warcrossu mě bavil o dost víc něž ten první. Děj byl napínavý a nepředvídatelný a konec mě neskutečně překvapil. Vůbec mě nenapadlo že by to mohlo skončit takhle a celá myšlenka knihy je dost tísnivá.
Jsem moc ráda že to s Emikou, Hideem a Zerem dopadlo tak jak to dopadlo. Lepší konec si ve své situaci ani nemohli přát. Byl to dobře napsaný příběh, užila jsem si ho a jsem ráda že ho autorka zbytečně nenatahovala. Takhle to bylo akorát.

13.05.2020 5 z 5

Království mrtvých Království mrtvých Pavel Korněv

Dobrovolně přiznávám, že jsem naprosto propadla litRPG. Zašlo to tak daleko, že jsem po přečtení Království mrtvých nebyla schopná číst jakýkoliv jiný žánr.
Za co si Fantom print jednoznačně zaslouží postlesk, je rychlost vydávání. Vydání druhého dílu po neuvěřtelných třech týdnech? Žádný problém. To je pro moji závislost to pravé.

Stejně jako první díl, je i ten druhý čtivý, plný akce, dobrodružství a především nových postav, které Johna doprovázejí při jeho dobrodružstvích. John se dostává do zajímavých a někdy pěkně zapeklitých situací ale nakonec se z nich, s větší nebo menší újmou, vždy vyhrabe. Také se konečně dostává na dosah vytouženému Svitku vzkříšení jen aby vzápětí zjistil, že to nebude zase tak jednoduché.
Celá kniha se mi líbila a čtení jsem si užívala ale trošku mě zklamal konec. Přesněji několik posledních stránek. Měla jsem pocit, jakoby se je autor snažil zakončit co nejrychleji. Vypovídá o tom i chování Isabelly. Prostě mi pár věcí v jejím chování moc nesedí a jsem zvědavá zda to (ne)byl autorův účel. Proto doufám že se dalšího dílu dočkáme co nejdříve.

13.05.2020 5 z 5

Předurčený Předurčený Benedict Jacka

Asi jsem divná, ale mě se to hrozně líbilo. Trochu mi to připomínalo Kroniky železného druida, ale pořád to mělo dost svých vlastních specifik aby mi to nepřišlo jako pouhá vykrádačka.
Alex je sympaťák s temnou a bolestnou minulostí ale se srdcem na správném místě. Líbilo se mi, že to není žádný ufňukánek ale ani namyšlený idiot. Alex moc dobře ví, jak si ve světě stojí a dokáže naplno využít všech příležitostí které se mu naskytnou.
Líbil se mi jeho přístup k Luně a jsem zvědavá jak se jejich vztah/nevztah posune dál. I Luna je dost zajímavá postava, v tuhle chvíli hlavně obestřena tajemstvími.
Myslím, že tohle bude taková ta série, co bude svůj svět představovat postupně, tak aby to zapadalo do vyprávěného příběhu a já se na to moc těším.

14.04.2020 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Víte jak se říká, že nejlepší je první díl? No tak u Smrtky je to naopak, pro mě je Nimbus mnohonásobně lepší. Díky deníkovým zápisům, jestli to tak můžu napsat, Nimba, jsem konečně pochopila a uvěřila světu který nám Shusterman představil.
Stejně tak Citra a Rowan se konečně pořádně projevili a přestali být ploší a nudní. Líbil se mi přístup Citry ke kosení, u ní si jiný způsob ani nedovedu představit.
Celý konec byl neskutečný a kdybych mohla tak hned sáhnu po dalším dílu. Opravdu se těším na dokončení některých dějových linek.

06.04.2020 5 z 5

Mrtvý lotr Mrtvý lotr Pavel Korněv

Na novou litRPG sérii jsem se neskutečně těšila a jsem ráda, že už je konečně venku první díl.
Zápletka je podobná jiným litRPG, především Cestě šamana, je ale zároveň neskutečně akční, čtivá, má svoje specifika a hlavní hrdina je sympaťák.
John je v domácím vězení kvůli tomu, že jeho šéfové jsou obviněni z praní špinavých peněz. Po dvou měsících bez lidského kontaktu mu jeho právník doporučí aby si zahrál hru ve virtuální realitě. Jak to tak chodí, něco se podělá a John se najednou musí poprat s nemrtvou herní postavou, tedy s něčím, s čím nemá žádné zkušenosti, navíc bez možnosti návratu do reálného světa. I když se mu ne vše daří, neklesá na duchu a snaží se pokračovat dál, aby se nakonec dostal zpět do reálného světa. To zda se mu to povede, je ve hvězdách.
Jsem ráda že Mrtvý lotr vychází u Fantom printu, díky tomu nebudeme muset čekat na další díl dlouho. Navíc musím pochválit za zlepšení korektury, nenarazila jsem na žádnou chybu.

31.03.2020 5 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Sanderson je právem považován za jednoho z nejlepších spisovatelů fantasy, protože svět který nám ve Finální říši představuje, je propracovaný, má zajímavou mytologii a postavy. Stejně výborná je i magie. Její principy a mechanismy mě fascinovali.
Co jsem nečekala, byla předvídavost osudu u některých postav. Už ve chvíli, kdy jsme se seznámili s Vin, mi bylo jasné jakou roli v přiběhu sehraje. Dokonce už i tuším jak se bude příběh dál vyvíjet a jsem zvědavá jestli se aspoň trochu trefím.
Co jsem naopak netušila, byl osud Kelsiera. V tom Sanderson překvapil a uznávám že to vymyslel opravdu výborně.
Naopak mě zase překvapila slabost hlavního zaporáka, ale tuším že to bylo záměrné a víc se odhalí v pokračování.
Zkrátka a dobře, celá kniha je napsaná velmi poutavě a já se těším až se pustím do dalších dílů.

29.03.2020 5 z 5

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

Celou sérii Jeho temné esence jsem si strašně oblíbila. Pullman dokázal vytvořit zajímavé světy plné dobrodružství a fantazie a mě strašně bavilo o nich číst.
Lyra a Will si na svůj věk prošli nespočtem těžkých situací a zvládali to jak nejlépe mohli. O to víc mě mrzí ten hořkosladký konec, na druhou stranu je tak příběh mnohem uvěřitelnější.
Knize opravdu nemám co vytknout, skvělé mi sedla a čtení jsem si užila.

13.03.2020 5 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Pro mě byla Síla asi nejlepším dílem série. Už od první stránky jsem se nemohla odtrhnout. Napnutá jak struna jsem čekala co vše se bude dít a hlavně jak se se situací popere Hirka. A povedlo se jí to parádně. Strašně se mi líbil její přerod z ustrašené holky v sebevědomou a silnou ženu. Jasně, z velké části za to mohla Síla ale i bez ní ušla velký kus cesty.
Naopak Rime se vůbec nezměnil. Sice už se nechoval tak bezmyšlenkovitě jako v druhém díle, ale i tak měl svoje špatné chvilky. Vůbec mi jeho chování nesedělo k roli kterou v příběhu měl. Jinak mi na příběhu nic nevadilo. Ostatní postavy byli přesně takové jaké měli být a pokud mě štvali tak to bylo proto, že štvát měli.
Nemůžu se ubránit pocitu, že si autorka záměrně nechala lehce otevřený konec a my se ještě do Ymslandy, nebo kamkoliv to Hirku a Rimeho zavede, ještě podíváme.

10.03.2020 5 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Pokud máte rádi sci-fi ale zrovna nemáte náladu na něco hlubokého a složitého, tak vám Výpadek systémů rozhodně doporučuji. Je to docela vtipná jednohubka, kterou přelouskáte během pár hodin.
Podle mě je příběh záměrně napsaný jednoduše a bez hlubšího popisu světa, aby bavil i nečtenáře sci-fi a nezatěžoval je přílišnými technologickými popisy. Nemůžu říct, že by autorka přišla s nějakou novinkou, ale postava Robokata se jí povedla a byla mi sympatická, takže se určitě pustím do pokračování.

08.03.2020 4 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

Díla Atticuse, stejně jako Rupi Kaur nebo Amandy Lovelace, budou někteří milovat a jiní odsuzovat. Pro mě je to srdcovka na kterou nedám dopustit. A to jak literárně, tak po grafické stránce.

05.03.2020 5 z 5