Romča11 Romča11 komentáře u knih

Těla Těla Klára Vlasáková

V téhle knize jsem našla perfektní zachycení naší současnosti. Opravdu je zde naše doba zachycena taková, jaká je a se všemi problémy. Tak, že až za pár desítek let tuto knihu znovu otevřu, dýchne na mě tahle doba, ve které žijeme.
V knize je zpracováno mnoho témat, některá více, jiná jsou "pouze" otevřená. Ale jsou otevřena tak dobře, že je čtenář má ještě dlouho v paměti a mysli.
Oceňuji, jak autorka zpracovává a snaží se upozornit na tabuizaci těl starších žen, která se opravdu ztrácejí z veřejného prostoru. Je to až neuvěřitelné. Zároveň se mi ale velmi líbilo zpracování tématu vztahu mezi matkou a dcerou, které se skvěle prolínalo s tématem mezigenerační propasti.
Na to, že je v knize tolik (důležitých) témat, příběh krásně plyne a žádné téma nevyčnívá. Téma totiž vždy připluje, autorka ho krásně naťukne a s postupem příběhu se ladně přesouvá k dalšímu. Opravdu jsou témata skvěle zasazená. Příběh je ale zároveň poutavý, často se od něj nešlo odtrhnout.
Postavy jsou zde vykresleny skvěle. Čtenář se do nich dokáže velmi snadno vžít a zároveň některé velmi snadno nenávidět.
Tahle kniha je prostě vynikající a já ji mohu jen vřele doporučit. A opravdu, po jejím přečtení budete mít chuť se sebrat a jít obejmout svou mámu a nepustit ji.

26.08.2023 5 z 5

Stopy na cestě Stopy na cestě Valerij Markus

Úžasné vyprávění přímo z fronty. Autor skvěle zachycuje své dětství, proč se rozhodl dát se k armádě, jak probíhal výcvik a hlavně každodenní život vojáka na frontě poté, co Rusové vpadli na Ukrajinu v roce 2014.
Přestože by se vyprávění ze vojenského prostředí mohlo zdát nudné a nezajímavé, autor dokázal své zážitky podat velmi poutavě a surově. A to zejména díky jazyku, který zvolil. Je jednoduchý a prostý a tím je čtenáři celá kniha mnohem bližší.
Autor také skvěle ukazuje, že jak hrozně vypadala ukrajinská armáda před invazí v roce 2014. To mě dostalo.
Celkově tato kniha dává výbornou možnost nahlédnout do toho, jak to v ukrajinské armádě chodí.
Otevřelo mi to oči v tom, kolik toho Ukrajinci pro jejich zemi a pro nás, pro Evropu obětují.
Kniha navíc obsahuje QR kódy, které odkazují na fotografie často přímo z fronty a skvěle doplňují děj a ten tak působí na čtenáře o to víc.
Stopy na cestě je kniha, která vám ukáže surovou realitu dění v ukrajinské armádě a na ukrajinské frontě.

14.07.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Ať si každý o téhle knize říká co chce, ale podle mě tedy Alena Mornštajnová opět nezklamala.
Tahle kniha se zabývá závažným tématem, které je velice těžké a za mě je ale výborně zpracované. Autorka přesně vystihla, jak společnost k tomuto problému většinově přistupuje a jak oběti s tímto problémem žijí, jak se s ním vyrovnávají a dokonce nabídla různé verze tohoto vyrovnávání.
Navíc je příběh protkán dalšími motivy, které do něj skvěle zapadají.
Nejvíc se mi líbil hlavní motiv lesa, který prostupuje celou knihou.
Příběh také trochu poskytuje ponaučení z toho, když lidé budou tyto problémy přehlížet, krýt a zatajovat. Nikdy to prostě nic dobrého nepřinese.
Příběh je napsán úplně geniálně, styl psaní je hodně čtivý, popisy prožitků ale i prostředí krásně vystihují atmosféru a pomáhají se čtenáři do knihy vžít.
Postavy jsou také vykresleny skvěle. Jejich chování bylo autentické a ještě je protkáno spousty metafor. Hlavně do hlavní hrdinky jsem se dokázala naprosto vžít a příběh prožívat s ní.
Konec knihy mě trochu překvapil, ale nakonec se mi zdál velmi pochopitelný. Však zoufalí lidé dělají zoufalé věci. A naopak jsem obdivovala odvahu hlavní postavy zamezit tomu, aby trpěl někdo další, když jí okolí odmítalo věřit, ve chvíli kdy se svěřila.
Podle mě je tahle kniha dalším skvělým dílem Aleny Mornštajnové, které skvěle zpracovává velmi těžké téma.

25.05.2023 5 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Jizva je z části pojatá jako detektivní pátrání po minulosti jedné z postav a v knize se tak dobře prolíná současnost s minulostí. To mi pomáhalo se v příběhu minulosti lépe zorientovat, i když mě to zprvu trochu zmátlo.
Jizva by měla pojednávat o životické tragédii, která se stala v rove 1944. Bohužel se k těmto událostem dostáváme až skoro v závěru knihy a vlastně jen na pár kapitol. V příběhu je sice naznačeno, že se něco chystá. Avšak část knihy, která se odehrává v minulosti, spíše pojednává o životě postav před událostmi. To mi je velmi dobře přiblížilo, ale na úkor toho, že životická tragédie se zde odehrává krátce. Navíc je příběh vyprávěn z pohledu postav, které se této tragédie účastnily nepřímo a tragédii poznáváme převážně z jejích následků.
Další problém jsem měla se stylem psaní/jazykem, který autorka v knize použila. Občas jsem měla pocit, jako bych četla spíše popis událostí, než klasické vyprávění. Navíc v části knihy, která se odehrává v minulosti, jsem občas našla neadekvátní slova pro toto období (např. věta: Budeš se mnou chodit?).
Postavy byly skvělé, hned jsem si jich několik oblíbila.
Jinak je ale Jizva velmi povedená, dokázala mě vtáhnout a užila jsem si ji.

11.05.2023 3 z 5

Možná je to jablko Možná je to jablko Šinsuke Jošitake

Možná je to jablko je výborná filozofická knížka pro děti ale i dospělé. Přiměje vás totiž zamyslet a podívat se na různé věci z jiné perspektivy.
Knížka je útlounká, ale i přesto se s ní dá strávit mnohem více času, než by člověk předpokládal. Je to hlavně díky tomu, že skoro na každé stránce se čtenáři snaží na obyčejném jablku ukázat, že všechno nemusí být takové, jaké se to zdá na první pohled. To oceňuju.
Kniha je navíc nádherně ilustrovaná. Kromě zamýšlení se nad větami člověk stráví také čas důkladným prohlížením jednotlivých kreseb, které toto zamyšlení jen podpoří.
Tenhle titul není určen jen pro děti, ale i pro dospělé. Obě věkové kategorie v knize uvidí něco jiného, ale obě si z toho mohou mnoho odnést. To se mi na knize velmi líbilo.
Celkově jsem z knihy Možná je to jablko byla dost nadšená.

09.05.2023 4 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Klišé. To je bohužel první slovo, které se mi u téhle knihy vybaví.
Kniha vypráví příběh, kdy se holka rychle zamiluje do kluka, o kterém nic neví a už skoro hned ví, že to bude láska pomalu na celý život. Prostě klišé.
Navíc ten samotný název a jeho vysvětlení v příběhu působí jako jedno velké klišé.
Na tomhle příběhu se mi také nelíbilo, že často působil nereálně a byl hodně idealizovaný.
Některé postavy navíc nepůsobily tolik autenticky. Nejvíce pak hlavní hrdinka Beyah, která například v podstatě z minuty na minutu změnila názor na svou novou nevlastní sestru. A o své budoucnosti se rozhodne na základě jednoho letního románku.
Na druhou stranu se mi líbila postava Briana a to, jak se k dceři choval.
Co se mi také dál líbilo, byla témata, kterým se kniha věnuje.
Příkladem je docela dost originální příběh Samsona, který propadl mezerami amerického sociálního systému. Líbilo se mi, že se autorka snaží čtenářům přibližit tuto problematiku.
Kniha se velmi dobře a rychle čte, autorčin styl psaní opět nezklamal. Na druhou stranu byl zvrat dost předvídatelný.
Kosti v srdci jsou taková dobrá oddechovka, pro mě ale byly lehkým zklamáním.

13.04.2023 3 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Nikdo není sám je perfektním zachycením současného českého obyčejného a rodinného života. Jestli se někdo v budoucnu bude zajímat o to, jak vypadal v naší době život obyčejné české rodiny, tahle kniha mu poskytne jeho skvělý obraz.
Obdivuji, že autorka nepotřebuje skoro žádná velká dramata, aby udělala knihu čtivou a zajímavou. Dokázala z mála udělat mnoho.
Kniha je hrozně moc čtivá, stránky mi úplně mizely pod rukama.
Hlavní postava Veronika je skvěle popsaná a napsaná. Taková ta obyčejná ženská dnešní doby, která má vlastní rodinu, ale zároveň ještě rodiče a o obě části rodiny se musí starat a neví, kam dřív.
Hlavní vedlejší postavy jejích dětí jsou taky perfektně napsané. Prostě tak, jaké děti dnes jsou. Řeší starosti, které mají v dneska holky a kluci.
Akorát táta od rodiny Michal je trošku idealizovanou verzí dnešních manželů. Takového partnera by si přálo mít mnoho žen, realita je bohužel často úplně jiná.
Tahle kniha se mi hrozně moc líbila v tom, jak popisuje neobyčejně obyčejný život. Měla jsem pocit, že čtu o nějaké známé, či kamarádce. Prostě mi ten příběh byl hodně moc blízký. Perfektní příběh.

10.02.2023 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Neděle odpoledne je typickou knihou od Viktorie Hanišové. Výborná, ale je to depka od začátku až do konce. Ale taková ta dobrá depka, kterou si fakt užijete.
Tahle kniha je opět výborným dramatem o rodinných vztazích, hlavně o vztazích mezi rodiči a dětmi a co mohou rodiče na svých dětech nevědomky napáchat, třeba i jen drobnostmi. A hlavně o tom, jak to může dopadnout, když spolu lidé v rodině nekomunikují. Autorka k tomuto poučení sice využívá velké drama, ale o to větší to mělo na mě jako čtenáře dopad, o to víc to na mě zapůsobilo.
Kniha vás na začátku vtáhne a až do konce vás nepustí, je totiž neskutečně čtivá.
Je výborně postavena, je totiž rozdělena na 3 části. Každá je vyprávěna z pohledu jiné postavy a na první pohled spolu nesouvisí, ale na konci se vlastně hezky spojí a konečně vám kniha začne dávat ten hluboký smysl, díky kterému si knihu zapamatujete. Zároveň je ale vyprávění každé postavy jiné a působí tak velice autenticky.
Tahle kniha je opravdu výborná, neskutečně jsem si ji užila, zanechala ve mě stopu a budu na ni ještě dlouho vzpomínat.

29.01.2023 5 z 5

Jizva Jizva Alice Broadway

Závěrečný díl série Ink mě dost zklamal. Možná to bylo tím, že jsem měla náročnější období, když jsem ho četla, ale tenhle díl byl pro mě nejslabší.
Většinu knihy se toho vlastně moc nedělo. Závěrečný díl je zaměřený na popis gradace místní propagandy a na takový spíše pasivní boj hlavní hrdinky s vůdci.
Kvůli táhlému popisu situací jsem se postupně začala v knize tak trochu ztrácet a byla jsem vlastně ztracená i během závěrečného rozuzlení, které jsem vlastně skoro vůbec nepochopila.
Kniha a vlastně i celá série byla v jistých místech dost předvídatelná. Jakákoliv náhodná vzpomínka byla zmíněna, bylo jasné, že bude využita později a bylo mi hned jasné jak.
Kniha je opět rozdrlena na krátké kapitolky, stejně jako předešlé díly, takže se čte docela rychle. Pokud se však člověk dostane k delší kapitole, bude pro těžší se jí prokousat.
Některé postavy jsou sympatické a dobře popsány, hlavní hrdinka mi ale většinu knihy lezla tak trochu krkem.
Tahle série mě oprqvdu bavila. Měla originální nápad, poskytla pohled z obou stran a proto jsem od posledního dílu čekala si něco jiného.
Musím říct, že na tuhle knihu a rozuzlení celé série jsem se dost těšila a možná i právě proto mě kniha dost zklamala. Nedostala jsem to, co jsem čekala a konec téhle knihy a vlastně závěr celé série mě zklamal a nepochopila jsem ho.
Sérii jako celek však doporučuju. Jen v jejím závěru budete možná trochu zklamáni.

01.01.2023 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jak mohl George Orwell takhle dobře předpovídat budoucnost?! Celou knihu jsem si tohle říkala. Kniha byla vydána roku 1949 a on to všechno věděl! Neuvěřitelné!
Tahle klasika je prostě výborná, tak jak všichni říkají. Strašně dobře zpracovává zobrazení toho, jaké to je žít v totalitním režimu. Od každodenního života až po to, jaké to je postavit se režimu.
Navíc v jisté části knihy hodně dobře autor vysvětluje, jak mohou totalitní režimy fungovat! Viděla jsem tolik paralel s dnešními situacemi ve světě! Neuvěřitelný! Pomohlo mi to těm dnešním situacím porozumět.
Tenhle příběh je neskutečně čtivý až návykový! Kdybych měla víc času, vůbec bych se od něj neodtrhla.
Příběh je hodně dobře vystavěn, nutí vás to číst dál a dál. Obsahuje i romantickou linku, což bylo příjemné zpestření a zároveň to čtenáři nabízí pohled do další běžného života v režimu.
Tahle kniha mi zůstane v paměti ještě dlouho, je prostě nezapomenutelná!

31.12.2022 5 z 5

Výborná kniha o Severní Koreji, o její historii, památkách a o tom, jaké to je v téhle zemi žít a studovat.
Tohle je další úžasná kniha od autorky o Severní Koreji.
Autorka v knize skvěle kombinuje informace o historii Severní Koreje s vyprávěním o svém studijním pobytu v této zemi. Kniha tak působí mnohem záživněji a čte se mnohem snáz, než kdyby se jednalo pouze o povídání o historii, osobnostech atd.
Tahle kniha mi už tolik nevyrazila dech, protože první se ke mně dostala autorčina další kniha o KLDR. Ale i přesto byly informace v ní velmi šokující. Člověk si během čtení knihy říká, že tohle v dnešní době na naší planetě není možné, ale ono je.
Jediné s čím jsem měla problém je, že se mi kniha i přes její záživnost špatně četla. Prokousávala jsem se jí dost pomalu, hlavně delšími pasážemi o té historii. Naopak informace o osobní zkušenosti s pobytem v KLDR autorky jsem přímo hltala.
Ale jinak jsou ty teoretické informace v knize zpracovány dobře a detailně. Bohužel jen méně záživně.
Kniha je opravdu dobrou sondou do běžného života a do historie KLDR. Otevřela mi oči.

31.12.2022 5 z 5

Nick a Charlie Nick a Charlie Alice Oseman

Příjemná jednohubka, kterou máte přečtenou za jedno odpoledne. Je to totiž tenoučké, má to velká písmena a obsahuje ilustrace.
Tohle je přesně kniha pro fanoušky komiksové série Srdcerváči, kteří mají Nicka a Charlieho a celý ten komiks rádi.
Celý děj této krátké knížky se točí kolem strachu z opuštění a odloučení, který začíná Charlie pociťovat, když se blíží konec školního roku, po kterém Nick odjíždí nastupuje na univerzitu. A s tím se pojí právě problém této knihy. Autorka se nejspíš snažila co nejlépe vyjádřit a popsat tento strach, ale dosáhla akorát toho, že postavy se chovají o dost jinak, než jak se chovají v komiksu. Navíc to chování není ani moc uvěřitelné z reálného života a celé je to vyhrocené a přehnané. Nepůsobí to věrohodně a reálně.
Konec příběhu byl dosti předvídatelný. Na druhou stranu byl takovým pohlazením po duši a ujištěním, že vše bude dobré.
Styl psaní autorky je stále dobrý, kniha se totiž četla lehce a rychle.
Jinak jsem si ale čtení užila. Komiks Srdcerváči totiž miluju. Pro fanoušky je to ideální kniha. Bylo to příjemné počtení na jedno odpoledne, ale rozhodně nic převratného. Kniha je spíš určena hlavně pro fanoušky tohoto komiksu.

31.12.2022 4 z 5

Sexuální výchova: Road trip Sexuální výchova: Road trip Katy Birchall

Tak tohle bylo docela zklamání. Čekala jsem od téhle knihy něco víc a asi i něco jiného. Vlastně to byl úplně jiný příběh, než jaký by člověk čekal, když je na obálce název seriálu Sexuální výchova. Jediné, co to mělo s tím slavným seriálem společného, byly hlavní čtyři postavy a trochu jejich charaktery. Ani ty se podle mě autorce nepodařilo zachytit takové, jaké je ze seriálu známe.
I samotný styl psaní autorky byl takový kostrbatý. Docela špatně se to četlo. Děj navíc negradoval postupně, ale vždy měl taková hluchá místa, kdy se nic nedělo a pak se toho na druhou stranu dělo až moc. Dost nepovedené.
Kniha se navíc místo typického sexuálního poradenství zabývá spíše vyšetřováním případu bratra Maeve. Je to teda spíš detektivka. Navíc ani rozuzlení zápletky není úplně originální. Ale pravého zloděje jsem nedokázala odhadnout skoro do samého konce, to se musí autorce nechat.
Celkové je kniha spíše takovým průměrem. Byla to příjemná oddechovka, ale tuhle knihu můžete s klidem vynechat.

29.12.2022 3 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Dechberoucí a geniální!
Tohle jsou snad jediná slova, která tuto knihu vystihují. Ta obsahuje hned několik vážných témat, ale to hlavní, tedy téma samoty a vyloučení ze společnosti, autorka zpracovala naprosto bravurně! Těch, kteří něco podobného zažili, se to velmi úzce dotkne. A ti, co měli to štěstí a nemuseli si ničím takovým projít, díky autorce poznají, jaké to je něco tak strašného prožít. Navíc celý příběh je protkán tématem víry v Boha, což oceňuji v dnešní době snad ještě víc. Cením si toho, že se autorka nebojí takovéhle téma v dnešní době do knihy zakomponovat. Je zde skvěle ukázané, že Bůh může mít mnoho podob a mluvit k lidem různými formami. A leckdy se může zdát, že mlčí a někam se ztratil, ale v té nejtemnější hodince se ukáže.
Celý příběh a hlavně konec mi prostě vzal dech. V knize se vlastně nevyskytuje moc dialogů, ale i přesto je příběh dynamický a hlavně díky tomu je zde mnoho místa na popisy zahrady a pocitů hlavní postavy Jarka, takže jsem se do knihy dokázala naprosto ponořit a do hlavní postavy vžít a soucítit s ní. Ty pocity zoufalství, samoty a že se proti vám spiknul celý svět, z knihy přímo čišel, až mi bylo hlavní postavy líto.
Tahle kniha mě naprosto rozsekala.

29.12.2022 5 z 5

Krása noci Krása noci Nina George

Kniha mě hodně překvapila. Podle anotace jsem čekala úplně něco jiného, než jsem dostala.
Na jednu stranu se mi kniha hodně líbila. Má v sobě krásné myšlenky a zároveň se autorka v knize hodně věnuje motivu hledání sebe sama a tomu, že by člověk měl vědět, kým je, než se vrhne do vztahu. To hodně oceňuji. Na druhou stranu se mi vůbec nelíbilo chování postav.
Taky jsem měla problém se stylem psaní autorky. Byl krásný, ale na mě moc pomalý. Potřebovala jsem číst rychle, ale kvůli tomu stylu psaní jsem to nedokázala. Popisy byly krásné, ale hrozně dlouhé, takže mi občas utekla pozornost a ani jsem ho moc nevnímala.
Děj knihy také není moc rychlý a vlastně se toho v knize moc nestalo. Celé se to tak táhlo, čekala jsem, kdy se něco stane a to jsem dostala v podstatě na posledních 50 stránkách.
Celkově se mi knížka líbila, ale hodně věcí mě na ní překvapilo a zklamalo. Rozhodně jsem dostala úplně něco, jiného než jsem čekala a jsem za to vděčná. Hlavně za krásné myšlenky, kterými autorka knihu protkala.

14.11.2022 3 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

To přirovnání k Malému princi bylo přesné! Tahle kniha je krátkým příběhem o chlapci, krtkovi, lišce a koni, ale je plná různých životních pravd a mouder. Taková velmi filosofická
Kniha se četla velmi rychle a to hlavně díky tomu, že neobsahuje moc textu. Ale když už text na stránce je, je to nějaké krásné životní moudro. Velmi se mi tyto moudra a pravdy líbily a tak nějak mě pohladily po duši.
Na druhou stranu kniha postrádá nějaký příběh. Příběhem je v podstatě to, že nejdřív chlapec potká krtka, spolu pak potkají lišku a ti tři pak společně potkají koně. Společně pak všichni putují světem a povídají si o životě a všem možném. A to mi prostě vadilo. Často mi to přišlo jako výkřiky do tmy. Zničehonic přišlo nějaké moudro a na další straně bylo další moudro, ale vůbec nesouviselo s tím předchozím. Vím, že je to autorův záměr, aby se kniha vždy nemusela číst od začátku do konce a dávala smysl i při otevření uprostřed a chápu to, ale vadilo mi to.
Kresby jsou ale v této knize opravdu nádherné. Každý jsem si musela pečlivě prohlédnout, protože mi přišlo blbé je jen zběžně prohlédnout. Byla to prostě pastva pro oči.
Tahle kniha je takovým pohlazením po duši, utišením a zároveň zamyšlením se nad světem a životem. Ta moudra, která obsahuje, jsou prostě krásná. Jednoznačně doporučuju!

01.11.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Tak tohle byla síla! Tahle kniha je opravdu výborná! Nikdy by mě nenapadlo, že na světě může být země, kde to takhle funguje. To, co se tam děje, je strašné.
Nina Špitálníková dokázala skrz rozhovory s uprchlíky ze Severní Koreji skvěle popsat a vysvětlit, jak to v téhle zemi chodí a funguje. Dokázala to tak skvěle, že mě z příběhů uprchlíků až mrazilo.
Kniha je opravdu skvěle zpracovaná, autorka se ptá na ty správné a skvělé otázky. Ptá se tak, že se dostane opravdu do hloubky a do detailů, které jsou ale zásadní a hrůzostrašné.
Vybrané rozhovory a příběhy zpovídaných jsou opravdu velmi silné a hodně dobře vyprávěné a to i díky správným otázkám autorky.
Některé příběhy jsou opravdu dlouhé a místy se trošku táhnou, ale vždycky po pár stránkách opět naberou spád, když se autorka otázkami přesune k jinému tématu.
Tuhle knihu si určitě musíte přečíst. Pokud si myslíte, že je to v Severní Koreji strašné, tak po přečtení téhle knihy zjistíte, že je to ještě horší, než jste si mysleli. Určitě doporučuju všem! Tahle kniha vám otevře oči.

08.08.2022 5 z 5

Pecka Pecka Lee Lai

Líbilo se mi, že tenhle komiks zpracovává a pojednává o velmi důležitém tématu a to je duševní zdraví. Oceňuju, jakým způsobem je to rozebráno a podáno. Úplně jsem se díky tomu do příběhu vžila a hltala jsem každou stránku.
Dále se mi velmi líbilo, že je to lgbtq+ komiks, jelikož hlavní hrdinky jsou na začátku příběhu pár. Je to zde bráno naprosto přirozeně, nikdo se nad tím nepodivuje.
Postavy byly skvělé, krásně do příběhu zapadly, seděly v něm a některé mi dokonce byly dost sympatické.
Při čtení mi příběh většinou krásně odsýpal, ale v jednu chvíli se mi už příběh zdál zdlouhavý, vytrhla jsem se ze soustředění a začala se koukat, kolik stránek zbývá do konce. To mě lehce zklamalo.
Celkově se mi komiks velmi líbil a rozhodně bych ho dál doporučila.

24.06.2022 4 z 5

Jiskra Jiskra Alice Broadway

První díl této série jsem četla už před 3 lety a tak jsem si musela lehce připomenout, o čem vlastně tahle série je. Ale bylo příjemné se i po takové době vrátit do světa potetovaných a prázdných. Druhé díly bývají často výplňkové a často se jimi člověk musí prokousat, aby se dostal ke třetímu. Tady tomu tak nebylo. V knize se pořád něco dělo, byla plná akce a zvratů. Je zde přiblížení toho, kdo jsou to vlastně ti prázdní, kterých se potetování obávají.
V dnešní době navíc oceňuji takový popis konfliktu. Viděla jsem tam mnoho paralel s dnešní válkou na Ukrajině a v tomto ohledu byla kniha dost přínosná.
Celkově má kniha originální námět, skvělý fantasy svět, který mě moc baví. Svět, ve kterém máte všechny své činy zaznamenané na kůži, ale zároveň vedle vás žije komunita prázdných, kteří nemají ani jedno tetování. Geniální.
Co se týče postav, tak mi lehce vadilo, že hlavní hrdinka je zase postavena do klišoidní role, kdy jedině ona může vše zachránit a všechny spasit. V tomto mi byla nesympatická. Zbytek postav byl ale skvělý.
Kniha se četla dobře, příběh odsýpal a krásně gradoval a ke konci přišel zvrat, který jsem tak úplně nečekala.
Celkově se mi tenhle díl a celá tahle série zatím dost líbí a rozhodně bych ji doporučila.

24.06.2022 4 z 5

Deníček prince George Deníček prince George Clare Bennett

Tohle byl takový průměr. Kniha se odehrává v rámci jednoho kalendářního roku, od prvních narozenin prince George až po jeho druhé narozeniny. George si prochází mnoha šťastnými situacemi i strastmi, ta největší je v podobě nového sourozence.
Kniha je napsána takovým rádoby vtipným způsobem, kdy jistým smyslem pro humor zesměšňuje hned několik členů britské královské rodiny. Ne každému tenhle typ humoru sedne, někdy si na něj čtenář musí prostě zvyknout.
Je to také psáno z úhlu pohledu ročního dítěte, které žije v královské rodině. Je to celé takové zvláštní, George se o sobě vyjadřuje, jakou má moc a vliv. Že má celý svůj tým, který se o něj stará a on jim šéfuje.
Postavy jsou také vykresleny díky humorné stránce knihy velmi zvláštně. Rozhodně neodpovídají realitě a ani jejich vykreslení v rámci stanoveného humoru se mi příliš nelíbilo.
Příběh je psán formou deníkových záznamů. I z toho důvodu se kniha čte docela rychle a svižně, i když některé tyto záznamy byly až zbytečně dlouhé a nezáživné.
Oceňuji ale originální námět a celkově vyprávění z pohledu ročního dítěte. Zpracování příběhu je docela dobře uchopeno.
Celkově je kniha takovým průměrem a to hlavně z důvodu, že jsem si na styl humoru vyprávění po pár stránkách zvykla. Jinak by to bylo ještě horší.
Typ humoru v knize nesedne rozhodně každému. Tuhle knihu spíše nedoporučuju.

31.05.2022 3 z 5