roman9276 roman9276 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Páni, tohle byla velice zajímavá sonda do života lidí, kteří žili více než 100 let zpátky. Vidíme, jak všichni řeší podobné věci jako řešíme dnes, ale spoustu věcí si dnes už neumím představit. Autorka píše hodně čtivě, postavám vdechla život, postavy jsou uvěřitelné, protože některé poznáváme jako malé děti a setkáváme se s nimi i po desítkách let a ony rostou a stávají se dospělými, mají vlastní děti a snaží se žít a přežít. Jen se mě kniha nedokázala tak dotknout, proto hvězda dolů. Toto ovšem napravil druhý díl.

08.01.2024 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tohle byla rychlovka, geniální, promyšlený od samého počátku až do konce. Samozřejmě vraha jsem netipl ani náhodou, hodně bavilo.

22.02.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Nečekal jsem vlastně nic a dostal jsem knihu, která obsahovala hodně hluboké myšlenky. Myslím si, že s hlavní hrdinkou se mnoho z nás dokáže ztotožnit, protože když máte pocit, že všechno kazíte a nic se vám nedaří, lehko se sklouznete do deprese. Hlavní hrdince se to děje již delší dobu, proto se kniha odvíjí tak, jak se odvíjí. Zajímavá myšlenka, mnohovesmír, prožít desítky, stovky či tisíce životů, kdybyste se rozhodli jinak v určitých životních momentech, to si myslím, že by zajímalo každého z nás, jaký by měl život, kdyby tohle, kdyby támhle to... Určitě zajímavý nápad, ale zpracování mi přišlo trochu odfláknuté, ale i přesto dávám vysoké hodnocení. Konec samozřejmě takový, jaký ho většina z nás si přeje mít, tudíž jsem byl spokojen.

19.04.2023 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Jedinečný Backmanův humor mě opět dostal. Prvních 100 stran jsem si říkal WTF?! Co to jako má kruci bejt? Ale nakonec to všechno pěkně zapadlo. Protože zpočátku to vypadalo na partu blbců, která se někde náhodně sešla, ale vlastně ona to parta blbců byla, podobnost se mnou a mým okolím je čistě náhodná. Hodněkrát jsem se nahlas od srdce zasmál, což se mi nestává tak často. Přibližně od poloviny jsem tušil, jak to asi dopadne a měl jsem víceméně pravdu. Rozhodně je to kniha, ke které se rád vrátím :)

19.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Tohle byla jedna z nejlepších autobiografií, kterou jsem četl. Už jen ta předmluva od Emmy Watson, to mi srdce plesalo. Ty dětské příběhy jak z natáčení Harryho Pottera, tak z autorova soukromého života jsem hodně žral a místy jsem se zasmál, že je opravdu Draco Malfoy i ve skutečnosti. Skvěle popsané dětství, kdy je vidět, že autor je pořád tím malým raubířem, co býval. Dále pro mě bylo velkým překvapením, že jsem občas přemýšlel, proč se Tom Felton nikde moc neobjevuje, proč nehraje tolik jako někteří herci z Potterovské série a tady na to dostaneme odpověď. Dalším překvapením pro mě byla i odvrácena tvář slávy, kterou tady popsal fakt skvěle. Každý potterhead tohle potřebuje, o tom nepochybuju.

22.05.2023 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Ke knize jsem přistupoval s tím, že o ní nevím absolutně nic, jen, že je to dílo z hokejového prostředí. A jak jsem byl mile překvapen, že se v této knize s nenápadnou obálkou skrývá takový poklad. Jakmile se člověk srovná s množstvím postav a pochopí, kdo je kdo, tak už jen to je prásk-prásk-prásk. Od knihy jsem se nemohl odtrhnout, s každou další stránkou ve mě napětí rostlo a já jí za víkend přelouskal. Určitě jedna z nejlepších knih, které jsem letos četl a možná i jedna z nejlepších, které jsem vůbec kdy četl.

19.12.2022 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová je prostě mistr. V podstatě z běžnýho života dokáže vykouzlit neskutečný příběhy. Najdete tady všechno lásku, štětí, strach i smrt, prostě život. Neuvěřitelný jak dokáže propojit několik generací, spoustu osudů tak, aby to dávalo smyslu a ještě to neztratilo tu jiskru příběhu. Vracíme se tady o celé století a postupně se s několika hlavními ženskými hrdinkami prokousáváme několika různými obdobími a režimy, nejdřív první světovou válkou, pak druhou a nakonec komunismem.

21.02.2020 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Strašně dávno jsem viděl film, který se mi líbil, avšak jsem se místy ztrácel. Kniha mi tohle všechno doplnila a byla to zase jízda jako v prvním díle, který se mi líbil kapánek víc, ale tohle bylo o tom, že jsem věděl jak to dopadne a doplnil jsem si mezery v příběhu. Naprosto skvělý příběh, mega mě to bavilo. Tahle série mě úplně pohltila a já se těším na další díly.

11.10.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Přibližně do poloviny knihy jsem měl trochu rozporuplné pocity, že mi tam něco chybí, ale potom mě autorka odpálila až na Měsíc. To už jsem hltal stránku za stránkou. Už jsem se s postavami tolik sžil, že mi záleželo na osudech postav a mě zajímá, co bylo dál, ale to už asi autorka nechá jen v našich představách. V každém kniha vyvolá něco jiného, víc netřeba dodávat, prostě si to přečtěte a uvidíte sami.

08.01.2024 5 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Ukrutně šílený příběh, který mě hned o počátku pohltil. Kdysi jsem viděl film a věděl jsem, že tohle chci přesně číst. Můžeme polemizovat nad tím, zda se dostala do situace vlastní či ne úplně vlastní vinou, ale jde o prožitý příběh. Každý si můžeme sáhnout do svědomí, jaká rozhodnutí jsme v životě udělali a myslím si, že Betty se zachovala tak, jak v tu chvíli si myslela, že bude nejlepší se zachovat. Za mě obrovsky silná žena, která zvládla, co spousta žen v Íránu nezvládly a nezvládnou. I když jsem věděl jak příběh dopadne, tak poslední stránky pro mě byly dost napínavé a rozhodně bych knihu doporučil k přečtení a dle mého, nálepku mezinárodní bestseller má opravdu oprávněně.

22.08.2022 5 z 5

On On Elle Kennedy

Konečně gay román, kde o erotiku není nouze, tady se toho autorky opravdu nebojí. V podstatě se v 80% knihy jen souloží. Tohle jsem hledal hodně dlouho, ve většině knih o gayích si kluci dají pusu a tim to končí :D Postavy velice sympatický, příběh krásně plyne, začetl jsem se hned. Jako letní pohodový čtení, to je ideál :)

31.08.2020 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Vynikající. Autorka rozhodně nezahálí a neztrácí dech 12. kniha o Kim a já jsem stejně nadšenej jako u první knížka. Tématika sekty a jejího vlivu na psychiku byla naprosto bravurně zpracovaná. Opět boží a za mě jeden z nejlepších dílů.

11.04.2023 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

MI-LU-JU Backmana! Objevil jsem tohoto autora až s Medvědínem, ale ty kráso, ten mi dává. Jak jsem si myslel, že mě rozšvihala jednička, tak dvojka mě rozmetala úplně na cucky. Většinu knihy jsem byl v lehké tenzi, co se bude dít. Poslední stránky jsem hltal jednu za druhou, což se mi už dlouho nestalo a konec ve mě toho hodně zanechal. S určitým časovým odstupem musím říct, že tahle série je jedna z těch nejlepších, co jsem kdy četl.

27.01.2023 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Je to prostě láska i po 10 letech, kdy jsem si dal re-reading, tak mě to strašně bavilo. Zase jsem objevoval věci, který se ve filmu neocitly, a který byly jinak. Pokud jste jednou potterhead, tak jím budete vždycky a nezáleží na tom kolik vám je.

20.07.2021 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Co to sakra...? Jako pardon, ale tohle snad nemohl někdo ani vydat ne? Příběh začíná postřelením jedné z hlavních postav a pak se vracíme zpátky a zjišťujem, co k tomu vlastně vedlo. Ale jako co je je za kravinu? Postavy: kráva, vypatlaná kráva, dement atd. atd. - tohle je přesnej výstih postav. Děj absolutně o ničem, aktéři se chovaj absolutně nelogicky a jsou totálně mimo. Ty vole nečíst, nečíst, nečíst.

29.03.2019 1 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Po Listopádu, který mi nesedl se nám vrací paní Mornštajnová s dalším příběhem a opět jsme v pochmurné náladě. Zajímavý námět a celkové zpracování se mi líbilo. Co jsem necenil, bylo postupné gradování příběhu, kdy, pro mě nepochopitelné, chování hlavní postavy, mi místy lezlo opravdu na nervy, ale snažil jsem se mít pro její jednání pochopení, vzhledem k příběhu. Celou knihu jsem naivně čekal nějaký alespoň trochu pozitivní konec a svým způsobem jsem ho dostal, ale ne takový, jaký bych čekal a vlastně jsem si říkal, že naše Cácora vlastně neměla moc šanci na "normální" život. U chování některých vedlejších postav mi vyloženě tekly nervy. Ale celkově na smutný příběh, hodnotím knihu kladně. Krátké kapitoly miluju a kniha čte se velice svižně. Určitě doporučuju přečíst.

22.05.2023 4 z 5

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Knihu jsem četl poprvé před asi cca deseti lety. Prvních 100 stran jsem protrpěl a myslel jsem, že knihu odložím, ale pak se to naštěstí zlomilo. Když jsem věděl, že bude film, tak jsem byl nadšenej a líbil se mi. Teď jsem se rozhodl pro rereading jedný z mejch nejoblíbenějších knížek, kdy jsem si říkal, že uvidim, zda mě bude ještě bavit, přece jen jsem trochu starší. A bál jsem se zbytečně. Je to neskutečnej příběh o dobrodružství, vlastní síle žít, přátelství a hlavně lásce. Postava Poutnice byla prostě skvělá, jak se z mimozemšťana stává postupem času člověk, její vyprávění o vesmíru a jiných planetách mě fascinovalo i podruhý. Asi jsem i rád, že autorka pokračování nenapsala a snad asi ani nenapíše, byla by dost velká možnost, že celej příběh posere. Hostitel bude vždycky srdcová záležitost.

20.08.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Alena Morntštajnová dokazuje, že je opravdu mistryní v kombinaci dějin, skákání v čase a mezilidských vztahů. Kdy ke konci vám to najednou všechno sepne a vy koukáte jak péro z gauče, že to najednou začne dávat všechno smysl. Jen mě štve, že to vždycky na konci v tom nejlepším utne a já se nedozvim jak to pokračuje dál.

31.12.2019 4 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Další vyšetřování s Kim Stone a zase mě to neskutečně bavilo. Tahle sympaťanda mi přirostla k srdci a ani jsem si nemyslel, že by mě po pěti božích dílech, Angela Marsons zklamala. Tahle série je konzistentně skvělá, miluju jak autorka píše, v tomto případě nález ostatků několika osob, pozvolně se začíná vyšetřovat, začínají se odkrývat další souvislosti a pak to luxusně graduje k úplnýmu závěru. Zapojení téma rasismu je v současný době dost aktuální a tady to suprově sedělo. Doufám, že autorka bude pokračovat tak rychle ve psaní jako dosud, protože už chci sakra další případ! :D

29.01.2019 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Teda tolik stran a uteklo to jako voda. Tohle detektivní duo je v současný knižní scéně nejlepší. Zajímavě zvolené prostředí internetových trollů, kdy za počítačem většinou sedí nějakej zoufalec, co si honí triko na anonymních urážkách. Pomalejší tempo pátrání mi vůbec nevadí, naopak, postupně rozkrýváme případ a není to jen cvak a vyřešeno, ale pomalu se dostáváme přes hledání, výslechy i náhody k řešení. J. K. Rowling je skvělá vypravěčka a opět nám to dokázala. Na to, jaký má kniha rozsah byl závěr ale strašně rychlý, že mě to maličko zklamalo. Chápu, že překládat takovouhle bichli trvá dlouho, ale snad na pokračování, které už vyšlo, nebudeme čekat moc dlouho.

05.03.2024 4 z 5