Šikmý kostel ekniha

Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavních budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434224/big_sikmy-kostel-7BI-434224.png 4.64587

Kniha Šikmý kostel

MaryT

moc krásná knížka ... doporučuji

Zuzvil

Čekala jsem hodně, ale dostala jsem mnohonásobně víc. Kniha mi svým způsobem připomíná jinou knihu - Heřmánkové údolí od Hany Marie Körnerové. Stejně jako ona, nás provází osudy obyčejných lidí na přelomu 19. a 20. století. Všechny knižní postavy, prostředí, domky, dokonce i vůně zahrádek či uhelné doly mi před očima hrály jako film, vždy jsem se do čtení úplně ponořila a velice nerada jsem se musela zase vynořit. Ke všem postavám jsem si vytvořila vztah, nejblíže jsem měla k Julce a pak k Ludwikovi, ale i ostatní postavy mi nebyli lhostejné a jejich osud mě zajímal. Knížku můžu zaručeně doporučit a paní autorka má neskutečný dar psát a předávat pocity a dojmy mezi své čtenáře.

BarkaS

Skvěle napsané, pravdivé. Jen jsem se celou dobu snažila pochopit, proč autorka hrdinům tak strašně nakládá, byť samozřejmě rozumím, že taková byla doba. Pro nás již neuchopitelná, nepochopitelná, proto je dobře, že podobné knihy vznikají.

teeyinka

Syrové, drsné, přímočaré, stejně jako celý region. Skvěle zpracovaný a velmi čtivý román, který rychle vtáhne a jen s těžkým srdcem se odkládá. Dozvěděla jsem se spoustu nového, děkuju!

Čand@

Prepánajána… čo sa len my neustále sťažujeme na ťažký život? Každá doba má svoje, ale v tejto tu by som veru žiť nechcela. Krásne a pútavo napísané. Klobúk dole pred autorkou. Teším sa na pokračovanie.

mi-nul-o

Nic tak nudného jsem už dlouho nečetla. Jen výčet katastrof a nezajímavého každodenního dění.

lucie9998

Úžasné!!! Tolik toho o své historii ještě nevíme...

Tila

Inspirativní kniha, napsaná krásným jazykem. Takové poctivé literární dílo. Z toho těžkého, čím prochází hrdinky a hrdinové, mám paradoxně pocit “nakopnutí”. Když oni zvládli tohle, já určitě zvládnu to své. Objednávám druhý díl.