Šikmý kostel

Šikmý kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434224/bmid_sikmy-kostel-7BI-434224.png 5 6761 1610

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

kosátkoo
02.09.2023 5 z 5

To, co dokázaly ženské vydržet je neskutečné. Je to o síle, nezdolnosti, ale i o obyčejných věcech. Moc se mi knih líbila a dotýkalo se mě každé její slovo, písmeno, řádek...

TonkaG
01.09.2023 5 z 5

Kniha sa ma dotkla a zanechala hlboký dojem. Asi preto, že som žena, že môj otec bol baník a o tých dvoch skupinách to hlavne bolo. Znovu som si uvedomila, že som vďačná za to, že celý svoj život som prežila v mieri, že sa nám na tomto našom kúsku zeme vyhla vojna, aj keď je práve neďaleko za našimi hranicami.
Prekvapilo ma, ako učebnice histórie poplatné dobe, v ktorej som vyrastala, odignorovali celý česko-poľský konflikt. Ďakujem Karin Lednickej, že mi rozšírila vedomosti.
Určite knihu odporúčam. Hoci už len pre ten pocit, ako dobre sa nám žije a že by sme to tak mali zachovať aj pre naše deti a nenechať sa zmanipulovať do akýchkoľvek národnostných, náboženských, ani žiadnych iných konfliktov.

Luteka
31.08.2023 5 z 5

Miluji, když je na knize vidět práce autorky. A zde ta veškerá práce a příprava vykrystalizovala v naprosto vynikající knížku, která obsahuje jak unikátní historický podklad, tak velmi čtivý příběh a realistické postavy se vším hezkým a zlým, co k lidem patří. Navíc musím vyzdvihnout roli žen v příběhu, kdy konečně hrály hlavní roli a autorka zpracovala jejich osudy, které byly hybatelem změn. Mám velikou radost, že máme více a více českých autorek, které znázorňují ženy, jaké opravdu jsou.

AlčaPapež
25.08.2023 5 z 5

Hodně oceňuji, že si autorka dala takovou práci s rešerší. Že je příběh postaven na reálných událostech, které ji třeba i pověděli pamětníci.
Nečekala bych, že mě bude tak dlouho (čtu už druhý díl) bavit číst o těch stejných postavách (trochu jsem se toho bála), ale díky tomu, že se v knize pořád něco děje, se člověk vůbec nenudí a nenudí ho ani postavy.
Už se těším na třetí díl.

manasx
21.08.2023 5 z 5

Dlouho jsem knihu odkládala, asi jen proto, že to čte každý a musím říci, že skvělé. Velice mne to bavilo. Velmi hezky a čtivě popisován život v té době, na dědině, tvrdost výchovy a vyrovnávání se s tragédiemi. Už mám v knihovně druhý díl.

mauglie
19.08.2023 5 z 5

Naprosto skvělá kniha! Moc se mi líbilo, že je kniha napsaná hlavně z ženské perspektivy, velice zajímavé prostředí dolů a šachet, úděl těžce pracujících v dobách, kdy se ještě osud přijímal s pokornou odevzdaností a celoživotní dřina byla samozřejmostí. Velmi mě zaujaly i historické události po válce, o napnute situaci mezi Poláky a Čechy při rozdělování hranic jsem vůbec netušila! Těším se na druhý díl!

marse1
11.08.2023 5 z 5

Dlouho jsem odkládala, ale nakonec přečteno jedním dechem oba díly. Čekám na třetí. Stejně jako Sudetský dům a Chaloupky, smutně vypráví o českém pohraničí mezi válkami a po válce.

Lely
11.08.2023 5 z 5

Čtení knihy jsem poměrně odkládala a ani nevím proč, je výborná. Příběh, osudy postav, historie...přečteno jedním dechem. Perfektní.

nula87
11.08.2023 4 z 5

Pohnuté osudy lidí v pohnuté době. Procházíme s hlavními hrdiny jejich těžkými životy, kde krátké chvíle štěstí střídají většinou mnohem delší období strachu, bolesti a problémů. Taková doba ale byla, a na Karvinsku umocněna tím, že se vám doslova pod nohama pohybuje zem.
Lednická umí vyprávět tak, abychom vše prožívali společně s postavami. Je vidět, že velmi poctivě studovala onu dobu, a velmi dobře chápe tento kraj.

Jana-Marie
06.08.2023 5 z 5

Čtení této knihy jsem dlouho odkládala, byla ale úžasná - parádní čtení, oceňuji, že jsem se dozvěděla hodně o historii. Určitě plánuji přečíst i další autorčiny knihy.

Markéta321
31.07.2023

Skvěle vystavený propletenec postav a osudů na pozadí dramatických událostí té doby. Skutečné události jsou zde velmi zdařile využity jako určující mezníky v životě hrdinů a jejich rodin. Postavy působí autenticky a dýchají životem.

natalie-p6706
30.07.2023 5 z 5

První kniha od autorky co jsem četla. Zaujala mě natolik, že mám už koupenou druhou, ale tam mě momentálně odrazuje tloušťka knihy, tak sbírám odvahu

Araso
30.07.2023 5 z 5

Výborná kniha! Už se těším na druhý díl... na třetí díl si budeme dle vyjádření autorky muset ještě nějakou chvíli počkat :-(

sajanka
28.07.2023 5 z 5

Je to opravdu výborná kniha a klobouk dolů před autorkou.

Máca216
25.07.2023 5 z 5

Úžasná kniha. Drsná. Ale jedna z nejlepších v tomto roce, co jsem četla.

Pengi
24.07.2023 5 z 5

Velmi ctive a pro me i velmi obohacující, nevěděla jsem z historie teto oblasti bohužel vůbec nic. Uz se těším na druhy a brzo snad i na treti dil, doufám si to udrži tuto laťku

marketa7233
24.07.2023 5 z 5

Naprostá bomba. Asi můj první historický román, historie mě příliš nezajímá ale tato kniha tak zajímavě a poutavě popisuje tehdejší dobu, že jsem se nemohla odtrhnout.

Sarah01
22.07.2023 5 z 5

Krásně a poutavě napsáno. Na druhý díl se stále chystám, určitě na něj dojde, až přečtu Životice, ty mě lákají víc.

Markushka
20.07.2023 5 z 5

Vedle toho že je kniha velmi čtivá, je i velmi obohacující. Člověk se dozvídá mnohé z historie a nestačí žasnout nad podmínkami, ve kterých lidé dokázali žít a pracovat.

Lenny33
19.07.2023 4 z 5

Neskutečně zajímavé čtení, ale zároveň i drsné. Člověk si uvědomí, v jaké pohodlné době to žije.