Riccia Riccia komentáře u knih

Léto s kovbojem Léto s kovbojem Jaromíra Kolárová

RMarkéta a Damato to napsaly naprosto přesně jak to cítím i já. Lépe bych to nedovedla. Jen přidám - v knížce najdete úžasný, kouzelný, poetický a čtivý příběh pro všechny, kdo se na venkov a jeho obyvatele nedívají s despektem. Pro mně osobně je venkov (myslím skutečný venkov - ne satelitní venkovské městečko) jakousi pravou studnicí života. Místem, kde je pro mne svět ještě tak nějak v pořádku, tak jako v téhle knížce.

04.08.2018 5 z 5

Aye-Aye a já Aye-Aye a já Gerald Durrell

Poslední kniha mého oblíbeného autora. Jakoby tušil, že už žádné další příště nebude. Na pozadí výpravy na Madagaskar shrnul vše, o co mu v životě v ochraně přírody šlo. Působivá, čtivá a lidsky moudrá kniha, která se loučí slovy "Náš kruh se uzavřel, ale všichni víme, že kruh nemá žádný konec." Gerald Durrell dokázal neuvěřitelné věci. Díky mu za ně.

29.07.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Mám to přesně jako Romanka 89. "Mě Brown prostě baví."
Čtení napínavé, inspirativní, obohacující. Nový román - nové téma, nové památky, nové náměty k zamyšlení. Já osobně jsem velmi spokojená :-)

30.04.2018 5 z 5

Znamení Jednorožce Znamení Jednorožce Hana Marie Körnerová (p)

Zajímavá, čtivá, nepřeslazená a velice pěkně zobrazující danou dobu - taková je podle mého názoru nová kniha H. M. Körnerové. Těžko se od ní odcházelo a večer se ani nechtělo jít spát.

24.09.2017 5 z 5

Smrt šumavského poustevníka Smrt šumavského poustevníka Vlastimil Vondruška

Tenhle příběh jsem si opět užila. I když ve finále jsem opět chvilku malinko tápala v jednotlivých postavách a jejich vkladu do děje, ale nakonec jsem to ustála se ctí :-) Příběh byl uvěřitelný, pěkně promyšlený a propracovaný, těžko se mi od něj odcházelo. Nerozumím předchozím dvěma komentářům. Série Hříšní lidé Království českého snad ještě nekončí - 1. 8. 2024 vyjde další díl Nevěsta Kristova. Takže se můžeme těšit, nový příběh Oldřicha z Chlumu, jeho panoše Oty, Diviše a dalších už je na cestě...

05.06.2024 5 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Bylo to super jako vždycky - královský prokurátor se svými pomocníky opět každou nepravost a záhadu, které mu přišly pod ruku, bravurně vyřešil, každému pomohl a to všechno s elegancí sobě vlastní :-) Jak já se ráda do téhle pohody vracím. Od knížky se příliš nedalo odcházet, všechno pěkně navazovalo a bylo to i docela uvěřitelné (až na osud pana Zdeňka - tam na mě bylo těch náhod až příliš, ale to panu Vondruškovi mile ráda prominu).

01.02.2023 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Ze začátku jsem si připadala jako když stojím nad podlahou plnou střepů - spousta jmen a situací, které se zdály být zcela nesouvisející. A do toho ještě navíc sem tam čínština. Být to za normální situace, možná bych to vzdala. Jenže jsem byla zavřená s covidem v "domácí izolaci" a nic jiného jsem neměla "na práci". A tak jsem spala a nebo se prokousávala touhle knížkou, střepy se postupně spojovaly do větších celků, situace začaly dávat smysl a z kousků nakonec vznikl docela pěkný celek. Nakonec musím přiznat, že tahle knížka byla docela milým společníkem, za kterým si možná ještě někdy na chvíli zaskočím :-)

04.12.2022 4 z 5

Tahle knížka se snad vůbec nedá hodnotit. Téma je šílené - to snad skutečně ani nemůže být pravda, že se tohle děje. Na druhou stranu zpracování je skvělé. Jak něco takového zvládnout předložit čtenáři, aby to vůbec dočetl, to je opravdu pekelně těžká výzva a autorka to zvládla skvěle - smekám před ní. Podruhé tuto knihu rozhodně číst nebudu a nic podobného už také potkat nechci, ale uznávám, že "rozšířila moje obzory". Otázka ale je, jestli o takovéhle rozšíření člověk vůbec stojí.

18.07.2021 5 z 5

Dračí náhrdelník Dračí náhrdelník Vlastimil Vondruška

Opět čtivá pohodovka, jen jsem se v jejích kličkách už ztrácela víc, než obvykle. Co mne překvapilo nejvíc bylo, že mi nakonec bylo úplně jedno, kdo byl vlastně kdo a proč se vraždí, naprosto mi stačila společnost starého dobrého vyšetřovacího "týmu" :-)

17.06.2021 4 z 5

Mně se kniha moc líbila. Žasnu nad autorovým rozhledem a schopností vytvořit takhle košatou rodovou historii, která podle mého názoru poměrně přesně zmapovala nedávnou historii a nebála se vyrazit do budoucích let. Nakolik se autorova vize trefí, to je otázka budoucnosti, ale určitou logiku to jistě má. Sice doufám, že ta skutečná budoucnost bude pro ČR trošku optimističtější, ale kdo ví...

04.01.2020 5 z 5

Srpen s bejbinkou Srpen s bejbinkou František Nepil

Poměrně útlá záležitost, přesto nabízí spoustu někdy úsměvných, jindy podnětných postřehů nejen z cestování.

12.02.2019 4 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Drsný, syrový, depresivní a bezvýchodný příběh. Příběh z oblasti, kde lidi zlikvidovali přírodu a zmar teď dostihl i je. Četl se mi těžce, smutně, ale nešlo přestat. Škoda jen posledních 40 stran - jakoby už autorce došel dech...

19.01.2018 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Skvěle napsaná kniha, u které mne občas až mrazilo, jak některé prvky pseudocivilizace dálné budoucnosti se naplňují již teď - 64 let po prvním vydání této temné vize.

23.02.2017 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Působivá a velice moudrá kniha, které jsem se na SŠ (nevím proč) vyhnula obloukem, abych jí objevila až v dospěláckém věku, kdy mne vyloženě okouzlila. Počtem stran nepříliš rozsáhlá, zato silou myšlenek velkolepá.

08.01.2017 5 z 5

Šaman Šaman Noah Gordon

Vydařené pokračování Ranhojiče. Zavádí do jiné doby, na jiný kontinent, do jiných osudů, ale je stejně skvělá.

07.01.2017 5 z 5

Pečeť smrti Pečeť smrti Vlastimil Vondruška

Za mě skvělé čtení. Tenhle příběh patří k těm, které se mi z této "Oldřichovské" série líbily nejvíc. Oldřich byl jako vždy skvělý, Ota se tentokrát obešel bez sklepnic a že tam bylo malinko víc nadpřirozena, než je v realitě běžné, to mi zase nijak zvlášť nepřekáželo. Kdo ví, jak to vlastně "mezi nebem a zemí" přesně funguje :-)

29.06.2023 5 z 5

Měla jsi vůbec někdy rodinu? Měla jsi vůbec někdy rodinu? Bill Clegg

Malá knížka - velké puzzle. Každá kapitolka je jako jeden dílek a ještě navíc osvícený z jiného úhlu a jinou intenzitou, tak jak měsíc postupuje svým cyklem. Chvíli se ztrácíte v množství postav, ale pak se najednou začne objevovat obraz, který vás chvíli vede k jednomu dojmu, ale s další kostičkou je všechno zase trochu jinak. Až s tím posledním kouskem je obraz úplný. Za mě úžasně propracovaný a promyšlený příběh.

22.04.2023 5 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Prvních 150 stránek pro mne bylo trochu náročných. Připadala jsem si jako v pramenném prostoru Amazonky a deptalo mne přespříliš malých pramínků, ze kterých se posléze měl stát mohutný proud děje knihy. Chvilkami jsem i uvažovala o tom, že to vzdám. Jenže už jsem znala Zmrazené zlato, a tak jsem tušila, že brzy přijde zlom, a pak už to "pojede". Zlom opravdu přišel, a pak už to byla super jízda se zajímavým vyústěním a velmi dobře vymyšleným koncem :-)

17.06.2022 4 z 5

Kavárnička na pobřeží Kavárnička na pobřeží Jenny Colgan

Když jsem po pěkné knížce Vysněná kavárna na zámku od Caroline Roberts potkala v knihovně tuhle Kavárničku na pobřeží, byla jsem zvědavá, jak moc se podobnost názvů odrazí v podobnosti/nepodobnosti příběhu. Prostředí bylo jiné, postavy byly jiné, ale určitá "autorská finta" byla hodně podobná a v závěru byla v obou případech nabídka několika receptů. Každopádně co měla tato kniha specifické, byly popisy krásné skotské přírody a nenápadné exkurze do místních pověstí, bájí a tradic. A když navíc zapátráte na internetu, můžete se i pokochat pohledem na tradiční národní tance, o kterých je v knížce také řeč :-)

23.11.2021 4 z 5

Vzpomínky na Sherlocka Holmese Vzpomínky na Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Příjemné procházky starou Anglií ve společnosti geniálního detektiva a jeho věrného obdivovatele Watsona.

30.01.2021 5 z 5