Pečeť smrti

I když se Oldřich z Chlumu ocitl v momentální nemilosti českého krále, je povolán do Prahy. Ovšem případ, který mu král svěří, vypadá na první pohled jednoduše - malostranský špitál vlastní darovací listinu krále Václava I. na tři vesnice, ovšem Přemysl II. Otakar si nepamatuje, že by jeho otec špitál obdaroval. Královský prokurátor začne pátrat a narazí na vraždu staroměstské měšťanky, která se nechala vydržovat několika zámožnými muži, kromě jiného i nejvyšším komořím. Ale i když to tak vůbec nevypadá, Oldřich z Chlumu záhy odhalí, že oba zločiny spolu úzce souvisejí. Pomalu začíná rozplétat klubko složitých intrik, které ho tentokrát zavedou do křivolakých a ponurých uliček Starého Města pražského....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29125/pecet-smrti-29125.jpg 4.4255

Hříšní lidé Království českého (11.)

Detektivky, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

SuperSojka

Až se za sebe někdy stydím, ale nemůžu si pomoct, mně se ten Vondruška prostě líbí. Není to literatura, co překoná staletí, ale čte se to dobře a svižně. Autor je bezesporu "vypsaný", dokáže lehce navodit atmosféru středověku a člověk mu to jako historikovi i věří. Zápletka není nějak zvlášť nápaditá, ale není ani úplně triviální. Hlavní hrdinové jsou vtipní a chytří, jednoduše sympatičtí. Kolem a kolem, teď už chápu, proč je Vondruška nejčtenějším autorem městských knihoven.

Art82

Pan Vondruška prostě nemá chybu. Další originální nápad prostě není co dodat.

babystar

Spletitý příběh, v němž má Oldřich z Chlumu v Praze vypátrat pro Přemysla II. Otakara padělatele darovacích listin. "Máslo na hlavě" mají církevní hodnostáři i královští úředníci, všude je plno mrtvol a i našim hrdinům jde o život. Oldřich z Chlumu dva atentáty přežije, ale Ota ze Zástřízlí má "na kahánku"...

Francoa

Já byl spokojený.Děj ubíhal, jak je u Vondrušky zvykem, žádná hluchá místa, vše vysvětleno.Nemohl přeci nechat odejít Otu, bez něho by příběhy ztratily šmrnc.Jeho styl je stále stejný, ale přesto pořád zábavný.

lisc

Tentokrát se mi příběh líbil trochu míň než ostatní Vondruškovy detektivky a do čtení jsem se musela nutit, až poslední cca čtvrtina mě strhla.

cori

Oldřich z Chlumu tentokrát v Praze pátrá po bratrstvu padělatelů listin, kteří likvidují nepohodlné svědky a i Oldřich se stává jejich terčem. Oldřich s Otou protivníky nešetří a řádí s meči jako černá ruka. Nenáročná oddechovka, nad kterou je třeba vypnout mozek a nedumat nad nelogičnostmi.

Standa24

Jako vždy pohodové čtení, počáteční příběhy Oldřicha z Chlumu se mi však líbily o něco více.

Lenka4
30.11.2017

Příběh nabitý událostmi nutí k rychlému čtení. Zdá se, že se jím nechal unést i sám autor a občas mu něco uniklo, či vše věrohodně nevysvětlil. Pozorného čtenáře pak jistě zaujme třeba scéna, jak se Oldřich z Chlumu potýká s protivníky a dokonce „snadno přeskakuje stůl“, aniž by mu přitom překážel meč ukrytý v nohavici.

jindrich7442
25.10.2017

Stále stejně čtivé a napínavé. S historickými nesrovnalostmi (především osoby v některých funkcích) jsem se už smířil a beru je jako nutné zlo pro potřebu příběhu. Trochu mi do realisticky vedeného příběhu nesedí ta kouzelná událost vlastní sebevraždy a zázračného uzdravení panoše Oty. Obdobný výjev byl v závěru druhého dílu série "Zdislava a ztracená relikvie", kde mimochodem také zemřela kejklířka Beatrice...

klokan.1905
22.07.2017

Pečeť smrti...
V pořadí již 11.díl ze série Hříšní lidé Království českého...
S Oldřichem z Chlumu a s jeho panošem Otou se Zástřizlí se ani v tomto pokračování nudit rozhodně nebudete... ;-) Falešné darovací listiny, vražda staroměstské měšťanky... V křivolakých a ponurých uličkách Starého Města pražského dojde během vyšetřování královského prokurátora Oldřicha z Chlumu k několika vraždám... Za mě 4,5* a těším se na další pokračování...

čef
03.05.2017

Jak je patrné z této historické detektivky, život ve středověké Praze byl plný rizik. Mnoho vykuků usilovalo o sebemenší výhodu a čím měl kdo vyšší postavení, tím více se snažil ostatní přechytračit - ne, že by to dnes bylo o mnoho jiné. Na rozdíl od dneška však přeci jen byl mnohem více dáván v sázku vlastní život - soudní systém s právem útrpným a mnoha druhy trestu smrti byl asi hbitě účinnější než dnešní letité soudní tahanice s přistiženým zlodějem. Autor nám opětovně ukázal jak fundované jsou jeho znalosti této doby a jak dobře toho umí využít při psaní těchto v zásadě příjemně čtivých knih.

martas79
10.02.2017

Zas jedna skvělá knížka, která se čte úplně sama!

marketa0224
10.01.2017

Moje první knížka od Vondrušky. Moc se mi líbila a jistě šáhnu po další.

Hadati
14.12.2016

Další příběh Oldřicha z Chlumu se celý odehrává v Praze a jeho blízkém okolí. Oldřich na pokyn panovníka vyšetřuje nějaké závažné majetkové podvody a nebezpečně se přitom střetne s hlavními představiteli církve. Do toho se jako vždy připletou další případy, které mají s hlavní zápletkou souvislost. Ota se pak opět zaplete do vážnějšího románku s dívkou.

Karborund
02.10.2016

Nejsem odborník na středověk ani jsem v té době nežil.Nejedná se o žádnou literaturu faktu.Mě tohle čtení prostě baví.Konec byl trochu uspěchaný, ale já se nenudil.

Juri81
21.07.2016

To "polidštění" některých osob je až úsměvné :). Číst umí najednou i postavy, které to před tím neuměly, asi je holt osvítila vyšší moc. Bohuslav ze Švamberka se musí obracet v hrobě, nejen že ho stále autor cpe do služeb krále, kterému nesloužil, ale ještě si vykoledoval takovou urážku, že by za ni směle mohl žádat Vondruškovo hlavu. Tuhle knížku by měli ze solidarity v Moravském Krumlově zakázat. Jinak standard. Přes kopírák vyvrcholení na třech stranách tentokrát ještě okořeněné o dojemnou tečku jak z americké movie.

elizabeth_ba
27.04.2016

První ze dvou po sobě jdoucích příběhů o pochybných a chybějících listinách. A pak se na nějaký dokument v historii spolehněte. :-) Velmi dobrý příběh, ale vlastně nic nového, celé je to takové "deja vu", navíc tentokrát s ne zcela zvládnutým slohem (i když tady mohl zaspat i korektor, stejného slovesa na řádku těsně pod sebou si mohl všimnout). A ten úplný závěr si mohl autor úplně odpustit (raději mohl dokončit některý z těch uspěchaných, tady bohatě stačilo zasedání soudu a Otovo "zázračné" uzdravení) a nedělat z Přemysla Otakara II., s odpuštěním, pitomce či tažné zvíře a z Kunhuty ještě něco horšího...

barynka15
03.04.2016

Napětí prakticky až do poslední stránky. Ale Adventní kletba se mi líbila o něco víc.

cialexa
02.03.2016

Tento díl Oldřicha z Chlumu se mi velmi líbil, měl spád, napětí i dobrý konec.

aktijnov
19.02.2016

Opět pan Vondruška nezklamal... Příjemné odpočinkové čtení.

ivoiro
27.01.2016

V poslední době hltám Vondrušku a jeho sérii Hříšných lidí... Kniha mě opět nezklamala a můžu vyjádřit jenom a pouze mojí pochvalu.

Henriette
13.07.2015

Pátrání po Praze je mi vždycky milé. I toto se mi líbilo, jen drama Otovy "smrti" tolik nevyznělo, když jsem výsledek znala již z dalších dílů.

helenkan
28.11.2014

Moje prvotina a bylo to super.Takže budu pokračovat. :)))

Selinute
26.11.2014

Toto je moje první knížka, kterou jsem si koupila do své knihovny jako základ serie Hříšní lidé Království českého. Možná je o malinko slabší než všechny ty, které jsem doposud četla, ale přesto mě dokázala pobavit i zaujmout

cérka
07.11.2014

Jako vždy, super.

Alma-Nacida
15.07.2014

Tady bych měla nějaké výtky k "zázračnému" vyléčení Oty po požití jedné dávky pravděpodobných antibiotik :), ale jinak standartní kvalita, příjemné oddechové čtení.

jaja1989
27.05.2014

Myslím, že je to nejhořší kniha od Vondrušky

evafort
18.05.2014

Další skvělý a napínavý příběh Oldřicha z Chlumu.

gimli35
10.05.2014

Oldřich z Chlumu opět vyšetřuje, tentokrát s velmi složitou zápletkou.

Zdenda20
09.12.2013

Další kniha na jeden večer.Velmi pěkná zápletka o ženě , která uměla využít své ženskosti včetně zázračného doktora a tajemného léku na propíchnuté játra. A milé čtenářky si ani neužijí milostné drama s Otou, ten se tentokrát chová vzorně. Doporučuji všem co mají rádi pěkné historické detektivní příběhy.