Renatka11 Renatka11 komentáře u knih

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Silné, smutné, upřímné, odstrašující, ale občas i vtipné a zábavné. Rozhodně doporučuji, ať už máte k alkoholu jakýkoliv vztah.

06.04.2021 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Přestože jsem brala jako oddechovku, čekala jsem víc a ostatní Hartlovy knížky mi přišly zábavnější. Ale jednou se to dá a jsem zvědavá na film.

06.03.2021 3 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Čtivá oddechovka na tři hvězdy. Za originalni napad propojených sourozeneckych příběhů dávám čtvrtou.

28.01.2021 4 z 5

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Bizarní je opravdu přesné označení pro tyto různorodé povidky, ale v tom nejlepším slova smyslu. Jsou nepředvídatelné, své, nuti k přemýšlení, hodně řeší alternativy budoucnosti... V mnohém se liší, ale spojuje je atmosfera, pocit z nich, silný dojem po přečtení. Tím mi připomínaly mé oblíbené Údolí moudrých hlav od Jiřího Čihaře. Rozhodně doporučuju.

19.09.2020 5 z 5

Clayův most Clayův most Markus Zusak

Právě dočteno. Nádhera! Zusak je
úžasný vypravěč. Neočekávejte další Zlodějku, ale krásný rodinný příběh plný lidskosti a lásky, po jehož přečtení mám chuť se znovu pustit nejen do ostatnich autorových knih, ale i do zatím nepřečtené Ilias a Odyssey...a Kameníka...

10.05.2020 5 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Milý komiks s krásnými a vtipnými ilustracemi. Introverti (jako já) se v ní najdou, extroverti asi nepochopí.

18.01.2020 5 z 5

Milý pane kníže Milý pane kníže Monika Elšíková

Milá malá knížečka z roku 2012 složená z přání k 75. narozeninám Karlu Schwarzenbergovi a zároveň k úspěchu v nadcházejících prezidentských volbách od mnoha jeho přátel a podporovatelů. Většina mu přála, aby ve volbě uspěl, někteří ale pravý opak s tím, že si ho nezasloužíme. Vzpomínám, jak jsme v lednu 2013 s napětím sledovali průběžné výsledky druhého kola prezidentské volby cestou do Krkonoš, a náš tenkrát 5letý syn s jistotou prohlásil: "Vyhraje Zeman. Chtěl bych, aby vyhrál Schwarzenberg, ale vyhraje Zeman." Tenkrát i teď zpětně je mi líto, že měl pravdu, a opravdu věřím, že naše země mohla být jinde, kdyby ji neměl. Z přání se mě nejvíc dotkla ta od Jana Rumla, Bořka Šipka a Michaela Žantovského, kterého cituju níže:
"Můj ctnostný kmete, milé kníže,
tvých vloh si radno lépe všímat,
právem se k tobě pověst víže,
že bdělý jsi, ač zdáš se dřímat."

18.05.2024 4 z 5

Patty Diphusa, Venuše záchodků Patty Diphusa, Venuše záchodků Pedro Almodóvar

Almodóvara miluju jako režiséra pro jeho osobitost a originalitu vyprávěných příběhů. Nejraději mám jeho filmy Na dno vášně, Vše o mé matce, Mluv s ní a Volver, které vznikaly v letech 1997 - 2006. A právě jeho filmy mě přivedly i k jeho nejoblíbenější ženské postavě, kterou napsal a která ožívala už v 80. letech ve sloupcích pro časopis La Luna
Na první pokus se mi Patty sice přečíst nepovedlo, ale teď, díky 13. bodu letošní výzvy a s pár lety odstupu, už ano a, přestože mám Almodóvara ráda trochu jinak, vlastně jsem se docela bavila a kromě ohromné spousty sexu tam našla i velkou dávku humoru. Každopádně s klidným svědomím mohu doporučit jen jeho filmy, Patty klidně vynechte. Třetí hvězdička je za prostřední část knihy Vycpávky, čtvrtá za můj obdiv k Almodóvarovu filmařskému umění.

26.02.2023 4 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Tři osobní příběhy tří různých žen, které ústí v příběh jeden, mě vtáhly a nepustily, dokud nebyl konec. Navic knížka skvěle spnila osmnácté tema letošní výzvy. V Gileádu bych se tedy rozhodně ocitnout nechtěla!

10.04.2021 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Krásný, silný a pro mě zrovna hodně aktualni příběh, na který jen tak nezapomenu a který rozhodně doporučuji. Na vic teď nemam slov.

05.04.2021 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Zajímavě propojené příběhy dvanácti žen.
Čtivá oddechovka.

07.04.2021 4 z 5

Bůh maličkostí Bůh maličkostí Arundhati Roy

Tuhle knížku jsem zaznamenala krátce po českém vydání v novinové recenzí. Od té doby jsem na ni často myslela a měla ji zařazenou mezi tituly, které chci přečíst. No, a přečetla jsem ji až teď, skoro v jednom zátahu. Asi mělo důvod na ni tak dlouho čekat. Teď jsem si ji vyloženě užívala. Je nádherná a musí být i skvěle přeložená, protože se čte opravdu sama. Je krásnē smutná i dětsky veselá. Postavy Esthy a Rachel jsem si hned zamilovala stejně jako jejich dvojčecí souznění. Určitě ji doporučuji a určitě se k ní ještě někdy vrátím. "Poklona", paní Roy!

26.04.2020 5 z 5

Chyť zajíce, ať ho máš / Zahradní slavnost Chyť zajíce, ať ho máš / Zahradní slavnost Václav Havel

Přestože mě Havlovy Audience, Vernisáž i mnou teprve nedávno objevený Rodinný večer bavily o dost víc, asi i proto, ze jsem jim líp rozuměla, jsem ráda, že jsem se konečně dostala i k Zahradní slavnosti. K pochopení mi určitě pomohly doprovodné texty obsažené v tomto sympatickém kapesním vydání Knihovny Václava Havla, které je primárně určené pro školy a mladé čtenáře. I když už do těchto kategorií dávno nespadám, uváděné komentáře jsem taky uvítala.

19.12.2021 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Metu mi doporučila moje dcera, které ji zas doporučila její kamarádka. Prý by se mi to mohlo taky líbit... No, a líbilo, jak originální námět, tak zvláštní a naprosto nepředvídatelný příběh i hodně zajímavý styl vyprávění.

06.11.2021 4 z 5

Skvělé a naprosto uvěřitelné. Před očima jsem při čtení živě viděla Elizabeth Taylor a Paula Newmana, přestože jsem film viděla už hodně dávno. Každopádně teď se na něj určitě ráda podívám znovu.

29.05.2021 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Miluju Murakamiho a miluju knihovny a, přestože do téhle bych se podívat nechtěla, příběh se líbil moc mně i mým dětem, které mají rády horůrky.

06.04.2021 5 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Diky Pražské zimě jsem si především rozšířila obzory a objevila souvislosti a detaily naší i evropské předválečné, válečné i poválečné historii do roku 1948, která úzce souvisela s prací autorčina otce. A spíš mimochodem jsem se dozvídala i o osobní historii Madeleine a její rodiny. Knížku bych ráda doporučila studentům středních škol i všem, kdo se chtějí čtivou formou dozvědět neco víc o naší historii, ať už se zajímají o autorku samotnou nebo zatím ne.

28.02.2021 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Příběh ze života s postavami, ve kterých se najdete. Neskutečně čtivé a reálné, ale ostatni knížky od Soukupové mě vzaly nějak víc.

30.01.2021 4 z 5

Vzpomínky na Afriku Vzpomínky na Afriku Karen Blixen

Krásný poetický příběh s vůní Afriky a kávy. Libilo se mi vyprávění o africké přírodě, o Afričanech a jejich různorodé mentalitě, i o tom, jak se odlišnému zpusobu života autorka uměla přizpůsobit. Jen se mi to nečetlo úplně samo.
Hned po dočtení jsem shlédla film, který dodal mým představám barvy a život. A tahle kombinace byla výborná. Ale určitě doporučuju držet pořadí. Opačně by to, aspoň na mě, asi tak nefungovalo.

28.01.2021 4 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Zajímavý příběh inspirovaný skutečným životním příběhem obdivuhodné paní Podolské. Ze začátku mi moc neseděl styl vyprávění a prokládaní textu úryvky z budovatelských básní, ale zvykla jsem si a knížku dočítala s napětím, jak to se všemi dopadne.

13.12.2020 4 z 5