regulax regulax komentáře u knih

Pravdivý příběh lži Pravdivý příběh lži Hana Lasicová

Nástin života v západní metropoli, chování lidí, způsob pracovní morálky. Příběh okořeněn názvy stanic metra, ulic, kaváren, ale místy to působí až jako místopis Paříže :-). Uvítala bych více francouzské surové reality, ale to je asi na jiný žánr. Zde převládly myšlenkové pochody, úvahy a filosoficko-psychologické snění!

23.09.2016 2 z 5

Herečka Herečka Magda Váňová

Pohodové letní čtení o nelehkém hereckém životě. Průlom kariéry herečky od studující, žádané, populární, ale i zklamané, zatracené a zkrachovalé ženy jak v profesním tak osobním životě. Téma dobrý, ale v nezáživném podání. Místy mě rozčilovalo jednání matky, pak zase dcery, ale to bylo asi jediné vzrůšo. Čtení které neublíží :-).

15.09.2016 3 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Souhlas s tím, že je to příběh děsivý, krutý, ale poutavý a dychtivý po dalším čtení. Sice v poslední třetině se to najednou zlomí a dojde k rozuzlení. Jakoby už byl konec nadosah a nic neobjasněno, tak honem honem. K tomu složí asi fakt ten zdlouhavý objasňující epilog :-). Pak mi neseděl smíšený pobyt mužů a žen - psychických zvrhlíků v jedné bezpečnostní cele. Ale pro detektivní maniaky jako stvořené!

26.08.2016 3 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Podle všech ohlasů je zřejmé, že EMR je spisovatel dvou táborů. A to těch, kteří jej doslova hltají ať píše cokoli a těch, kterým až tak moc neříká. Musím říct, že jsem tak někde uprostřed. Příběhy jsou čtivé, náměty dobré, ale děj někdy pokulhává a netáhne. Tak jako v knize Nebe nezná vyvolených je hlavním proudem děje zákeřná nemoc. Ale v tomto případě už jsem to nedávala. Příjemným osvěžením byl Ferdinand, který měl humorné trefné životní moudra. Jinak kamarádi dobrý - utuží je válka, pobaví chlast a děvky a život ukáže co dál.

17.08.2016 3 z 5

Psí dědek Psí dědek Michel Guibert

Čtivý příběh, který vás bude napínat do posledního řádku. Zobrazuje krutý osud mladé krásné ženy, která se ocitne v začarovaném kruhu bohatství, lásky, podvádění a vydírání.

20.07.2016 5 z 5

Otrok vášní Otrok vášní Deirdre Wilson

Obal knihy napovídá krásný příběh, název knihy svádí k sexuální zápletce - nic z toho!!! Jedná se o vnitřní boj mladé žabky s životem. Chce být premiantkou ve škole, chce být milována, ale trápí se vlastními duševními pochody. Studentka Grace až přehnaně filosoficky rozebírá lidské i zvířecí chování, pudy, duševno, city, myšlenky. Jednoduše on chtěl ji, ona nechtěla ho, až si to rozumově vyjasnila, bylo pozdě, nechal ji... Podle Grace je "rozum" otrokem vášní. A to v dobrém i ve zlém. Úvaha může odhalit a podnítit skryté vášně. Rozum má zabránit vzniku citové džungle. Tak hurá do rozumování!

14.07.2016 1 z 5

Smutný příběh lékaře celoživotně putujícího egyptsko-babylónskou oblastí. Ukázka jak náboženství, společenské postavení a moc ovlivňují život v každé době. Slabý nádech lásky zpříjemňuje všudypřítomnou vypočítavost, podplácení, kšeftování, smrt, nemoc, válečné tažení, bezmoc a nesmyslné až smrtelné uctívání bohů. Postupný vzestup k moci, ale i její pád a zatracení.
Dobový text je okořeněn slogany typu:
...o zítřku předem nikdo nic neví...
...tvá slova jsou jako bzučení protivné mouchy v mých uších...
...zlato je jako prach u mých nohou...
...tak tomu bylo a tak tomu vždy bude...

23.05.2016 5 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Podle recenzí to měla být pěkná napínavka, ale skutek utek. Do poloviny poklidné vyprávění a pak to dostalo trochu tah. Mezi tituly, od kterých se nelze odtrhnout, by tato kniha určitě neobstála. Námět dobrý současný. Je vidno, že moderní způsob života nám dokáže pořádně šlapat na paty!

09.04.2016 3 z 5

Největší show pod Sluncem Největší show pod Sluncem Richard Dawkins

Evoluce versus Noemova archa! Čtivá kniha, která se snaží objasnit vznik života na Zemi. Někdy moc chemie, fyziky a biologie, které autor používá k argumentaci. Ale vcelku se vzájemně vyvažuje odborný pohled s laicky jednoduchou demonstrací. Prostřednictvím objasněných důkazů se autor snaží vehementně vyvrátit funkci nedokonalého a necitelného tvořitele či konstruktéra. Za vším stojí přirozený výběr se svým postupným zdokonalováním generací, tzv. slogan vyvolených LEPŠÍ ZŮSTANOU!

31.03.2016 5 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Parádní jízda auťákem partou přátel napříč Amerikou. Průlom bezproblémového bonvivánského studentského života americké mládeže, do kterého trpce zasáhne válka a politika. Ukáže se, že i neohrožená silná přátelství dostanou trhliny a nevydrží na celý život.

20.03.2016 5 z 5

Román pro ženy Román pro ženy Michal Viewegh

Vtipné, výstižné, moderní čtení o ženách nejen pro ženy. Místy mi bylo stydno při pomyšlení, že tohle napsal chlap. Kniha lepší než film.

06.03.2016 4 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Naivně nevinný příběh o pubertálních láskách. Šťastná doba mládí, školních lásek a k tomu si zahrát jazz či blues. Nenáročné pohodové čtení, prostě PRIMA.

04.03.2016 3 z 5

Výstup na Eiger Výstup na Eiger Ota Pavel

Bála jsem se, že mě sportovní reportážní tématika nechytne, ale opak je pravdou. Autor je bezkonkurenční a vtáhl mě hned v počátku vyprávění. Příběhy jsou okořeněné tím, že pojednávají o více či méně známé osobnosti a konkrétních místech z našeho okolí.

01.03.2016 5 z 5

V zámku a v podzámčí V zámku a v podzámčí Božena Němcová

Srdceryvný příběh se šťastným koncem. I přes počáteční smutné události, lidskou vypočítavost, chudobu nízkých vrstev, nemoci, panskou hamižnost se příběh četl jedním dechem. Zdravý rozum a láska zvítězila! Příjemné propojení společenských vrstev.

27.02.2016 3 z 5

Just So Stories / Bajky i nebajky (dvojjazyčná kniha) Just So Stories / Bajky i nebajky (dvojjazyčná kniha) Rudyard Kipling

Soubor povídek, které brilantním humorem vysvětlí původ věcí dávno daných a přirozených. Oblíbená je povídka o slůněti, kterak k dlouhému chobotu přišlo. Mě zaujaly a rozesmály povídky Kočka, která chodila sama a Motýl, který dupal - jelikož z nich jasně vyplývá, že za vším hledej ženu (cherchez la femme)!

25.02.2016 3 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Smutný příběh líčící válečnou tragédi, lidskou nenávist v zabíjení, boj za svobodu a demokracii, odhodlání partyzánů a jejich vnitřní souboj o přežití. Příběh je mile protkán krátkou a silnou láskou prožitou v hrůze války.

23.02.2016 2 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Krásné! Doháním mimočítankovou četbu a jsem mile překvapena. Ještě že je vyhlášena Čtenářská výzva 2016, tak se dostanu ke knihám, které bych ani neotevřela :-)

17.02.2016 4 z 5

Robinsonka Robinsonka Marie Majerová

Už v dětství mě Robinsonka oslnila tím, jak se ze smutné události dospívající dívka dovedla odpoutat a vytvořit si svůj svět ztroskotance na pustém ostrově. V duchu jsem taky stavěla stan v pokojíku a bojovala s pohrabáčem proti lidojedům. Ovšem krutá rána osudu, která je tématem knihy, je místy až dospělácky líčena s použitím těžkých mluvnických obratů.

17.02.2016 2 z 5

Dobrodružství o kterých se dnešním počítačovým klukům jen zdá :-) Místy k neuvěření, místy naivní, místy o život, místy krutá realita!

15.02.2016 3 z 5

Žena v černém Žena v černém Susan Hill

Myslela jsem, že se budu více bát. Ponurá deštivá Anglie, močály, bažiny, mlhy, stíny, hlasy a sem tam žena v černém. Kniha se četla jedním dechem s příjemným duchem :-) Předloha pro film je upravena a zdramatizována. Zvukové a filmové efekty udělají ten pravý horor!

07.02.2016 5 z 5