Největší show pod Sluncem přehled

Největší show pod Sluncem
https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77766/bmid_nejvetsi-show-pod-sluncem-xkq-77766.jpg 5 100 100

Podtitul: Důkazy evoluce. Biologická evoluce není „pouhou teorií“, ale skutečností. Probíhá po miliardy let a vedla ke vzniku tolika podivuhodných životních forem, že si zaslouží označení za největší show na Zemi; a toto velkolepé představení přitom nepotřebovalo žádného režiséra. Současně se ale evoluce odehrává i přímo před našima očima, můžeme ji zaznamenat na sloních klech i ve vrtění psího ocasu. Kniha známého britského biologa a popularizátora vědy nám ukáže fungování evoluce z mnoha pohledů, od paleontologického záznamu přes molekulární genetiku a vývoj embrya až po domestikaci zvířat či to, jak se historie života promítla do geografického rozšíření současných druhů. 32 stran barevné přílohy.... celý text

Literatura naučná Věda Přírodní vědy
Vydáno: , Dokořán , Argo
Originální název:

The Greatest Show on Earth. The Evidence for Evolution , 2009


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Největší show pod Sluncem. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (24)

Adam84
15.12.2023 4 z 5

Obdivuji s jakou grácií a chutí se Dawkins neustále pouští do křížku s takzvanými "popírači pravdy". Já bych na to prostě neměl trpělivost, neustále vysvětlovat zjevné. Proto mi k dokonalosti této knihy chybí pouze to, aby se dala po kreacionistech házet, načež by se po odrazu (bez toho, aby jim jakkoliv fyziky ublížila) vždy otevřela na začátku kapitoly, které by se můj spor týkal a já bych jen dodal: Čti, lépe už to vysvětlit nelze!

Dawkins navíc nejen, že dokáže evoluční problematiku podat jednoduše a přístupně, ale je schopný i v krátkých tematických odbočkách, či v poznámkách pod čarou, přidat trochu toho Britského humoru.

Faktem zůstává, že přezdívce "Darwinův rotvajler", v této knize (zřejmě více než v kterékoliv jiné) dostojí beze zbytku.

reillycarty
05.02.2021 4 z 5

U Dawknise nemůžete šlápnout vedle. Zajímavé čtení.


hu_87
29.01.2021 4 z 5

Solidně napsané a polopaticky vysvětlené pojmy a souvislosti i pro úplného laika. Doporučuji pro každého, kdo s evoluční biologií začíná a chtěl by objasnit různé pojmy okolo a dát si to všechno do takového propojeného systému.
Samozřejmě, i mě některé experimenty uvízly v hlavě (třeba experiment s vyšlechtěnými liškami, které se spontánně mazlily s člověkem, které vlastně nakonec byly nebo nebyly liškami?), ovšem autorovi bych vytkla dvě věci.

První věc je autorova tendence odbíhat pryč, ne nutně k odlišnému tématu, ale ten jeho sklon používat pasáže, které mohou snižovat pozornost a trochu mást.
V souvislosti s tím se mi kniha sice líbila, avšak s výhradami a to byly některé, na můj vkus ne moc na místě, kapitoly.

Druhá věc je tak napůl, ovšem v souvislosti s Dawkinsem je to očekávatelná věc - a to je jeho výrazný odpor vůči Odmítačům historie, který, ač sám na počátku slíbil, že kritice náboženství posloužil jeho Boží blud a tudíž se zde tomu věnovat nebude, se zde několikrát napříč knihou vyskytuje. To je sice věc osobní filozofie či názoru, na druhou stranu oceňuji to, že uznává, že i věřící lidé mohou brát evoluci jako fakt.
Což ovšem v pozdějších kapitolách podkopává tím, že kdyby takový Bůh - designér existoval, nebylo by tolik věcí v přírodě nedokonalých.
Trošku by to chtělo méně zaujatý pohled a nechat některé věci prostě být tak, jak jsou. Stejně jako se mezi lidmi vyskytují např. lidé s odlišnými pohledy na svět, i tak se ve světě budou vyskytovat lidé, kteří věří v Boha a zastávají kreacionistickou teorii.
Což není v podstatě nic, co by bylo potřeba vymýtit a útočit na to. Náboženství samo o sobě nezpůsobuje násilné a jiné negativní činy, způsobují ho jen lidé - nehledě na to, zda jsou nebo nejsou věřící. Kreacionistické názory byly, jsou a budou a nehledě na Dawkinsonovu touhu - jak sám říká, evoluce není de facto dokonalým a bezchybným procesem. Ani lidé. A jednoduše hodně lidí žije ve svém vlastním osobním bludu, který jim pomáhá přežívat, který jim pomáhá dávat okolnímu světu jakousi předvídatelnost a pocit, že "oni ví". To je jen takové zamyšlení, prostě mi přijde, že sám Dawkins, ač podává mnoho těžko popiratelných důkazů o existenci evoluce - že bojovat proti náboženské víře je takový boj s větrnými mlýny, protože víra prostě je a ať se nám to líbí nebo ne, i mezi věřícími se najdou lidé, kteří popírají evoluci.
Stejně jako jsou lidé, co popírají mnoho věcí z okolního světa. Nebo lidé, kteří chtějí svému okolí hlavně škodit (a to můžou být striktní ateisté).

No a ještě malý dodatek ke knize jako takové - jsou zde i různé ilustrace, obrázky a také fotky různých rostlin/živočichů, pro objasnění nějaké kapitoly, nebo obecněji - pro objasnění evoluce jako takové, což bylo takové zpestření některých ne moc zábavných pasáží.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Největší show pod Sluncem v seznamech

v Právě čtených7x
v Přečtených131x
ve Čtenářské výzvě6x
v Doporučených18x
v Knihotéce89x
v Chystám se číst111x
v Chci si koupit33x
v dalších seznamech3x

Štítky knihy

evoluce

Autorovy další knížky

Richard Dawkins
britská, 1941
2009  81%Boží blud
1998  88%Sobecký gen
2002  88%Slepý hodinář
2011  92%Největší show pod Sluncem
2008  94%Příběh předka