koupit eknihy

Richard Dawkins

britská, 1941, webkoupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Sobecký genBoží bludNejvětší show pod SluncemPříběh předkaSlepý hodinář

Komentáře (7)

Přidat komentář
milos9400
26.03.2017

Halíkovi Dawkins připadá arogantní ale starozákonní Jehova mu arogantní nepřipadá. U Halíka se projevuje psychologický jev, kdy svoje špatné vlastnosti projektuji do okolí. Arogantní je náboženství svým povýšenectvím nad nevěřící v kombinaci s nevědomostí a pověrčivostí. Vynikající sbírkou náboženských pověr je Talmud - dílo rabínského judaismu - mezi širokými lidovými masami náboženské dílo prakticky neznámé.

milos9400
26.03.2017

Dawkins má jasný názor dobře podložený argumenty a to vždy vzbuzuje odpor. Proto má tolik nepřátel. Lidstvu se podařilo vypořádat s morem, neštovicemi a cholerou, ale s náboženstvím si neví rady. Lidstvo dospěje v okamžiku, kdy kostely, mešity a synagogy budou pouze kulturní památky na náboženskou éru.

jardadr
11.02.2017

Neustále se divím, proč tento muž v mnohým vzbuzuje tolik hněvu a nenávisti. Přečetl jsem si Boží blud a nenalezl jsem v Dawkinsových myšlenkách, postojích, ani tím jak je prezentuje nic netolerantního, sektářského natož militantního, jak prý tvrdil pan Halík níže. Pominu páně Halíka, vystupujícího z pozice kněze (a tak lze chápat jeho odpor k Dawkinsovi), a se kterým mnohdy (ač stejně tak často otráven jeho sebestředností) souhlasím. Nemohu však pominout takového "pobožnářského" výlupka jakým je například velký vymítač ďábla Elias Vella. Přečtěte si jeho veledílo O satanovi a uvidíte co to znamená netolerantní, dogmatický fundamentalismus. Zdá se mi, že mnohem spíš než proti náboženství bojuje Dawkins právě proti takovýmto kazatelům, excorscistům a vůbec nemilosrdným zaslepencům z řad jakékoliv církve. Vždyť dokonce několikrát v knize zmiňuje, že má mezi liberárními katolíky přátele - jmenoval několik kněží a jednoho biskupa. Nemusíte s ním souhlasit, můžete se mu vysmát - co na tom, nechcete-li akceptovat, nebo se ani zamyslet nad jeho (podlé mého dobře postavenými argumenty) ale tvrdit o něm že je fanatik, je rozhodně nespravedlivé. Vždyť sám Dawkins tvrdí: pokud se někomu podaří prokázat, že Darwinova evoluční teorie je mylná, budu první, kdo to přizná a uznám argumenty protivníků. Jenže myslí-li to vážně je v hodně velké nevýhodě ke svým mnohým odpůrcům, kteří, mohu-li použít dnes již legendární hlášky trafikanta Standy Křečka, když mu reportéři ukázali studii Brněnské univerzity, že Parlamentní listy obsahují propagandistické údaje, tvrdí: "možné to je, ale i kdyby to byla pravda, tak já tomu nevěřím."

binysek
01.12.2016

kní skutečně překvapila a to příjemně, protože jiné její vnosy z tisku stojí za starou belu, tento je pěkný.

Dawkins mluví otevřeně vtipně - a taky pravdivě-

kní
12.04.2015

Ještě něco musím k R. Dawkinsovi připsat. Dala bych to do zajímavostí, ale u spisovatelů tu nejsou.

Je to ze sloupku biogeochemika Jana Borovičky z včerejších LN s názvem PŘICHÁZÍ SATAN!

...Dawkins je nadšeným propagátorem evoluční teorie a často se tak střetává se stoupenci kreacionismu a inteligentního plánu, tedy nábožensky orientovanými odpůrci.
Je třeba poznamenat, že podle amerického Gallupova ústavu vyznává tyto dvě interpretace světa téměř polovina Američanů a mnozí fundamentalisté mají s Dawkinsem problém. Na internetovém serveru YouTube je možné pod ironickým heslem love letters najít video, na kterém Dawkins předčítá ze své pošty - asi jen málo oxfordských profesorů vyslovilo v jediném pořadu takové množství vulgárních výrazů.
Kromě biologie je však Dawkins také zřejmě nejznámějším představitelem nového ateismu. Jeho kniha Boží blud (...) česky vyšla v roce 2009 a Dawkins tak působí kontroverzně i u nás. Například Tomáš Halík jej loni v listopadu označil v Lidových novinách za netolerantního, militantního, fundamentalistického a sektářského demagoga. Reagoval tak na Dawkinsovo vystoupení proti bývalému papeži, "takticky" ovšem ve svém komentáři nezmínil, na jaké papežovy výroky Dawkins ve svém poněkud ostřejším projevu reagoval. Ještě že to každý angličtinou vládnoucí zájemce může zjistit na YouTube.
Ani jiní domácí teisté nenechají na Dawkinsovi nit suchou: ve svých vyjádřeních často nešetří emocemi, o to skoupější jsou však, má-li dojít na argumenty. Dawkins vadí zejména ze tří důvodů. Především nahlas tvrdí, že bůh téměř jistě neexistuje. Jenže ZATÍMCO ŠÍŘENÍ NÁBOŽENSKÉ VÍRY JE VNÍMÁNO MÁLEM JAKO CTNOST, KDYŽ VYJÁDŘÍ SVŮJ NÁZOR ATEISTA, JE OKAMŽITĚ ONÁLEPKOVÁN JAKO AROGANTNÍ A MILITANTNÍ. Je pochopitelné, že teisty Dawkinsova přirovnání boha ke skřítkům nebo jednorožcům provokuje, ale proč by to neměl být legitimní pohled? Dawkins dále odmítá koncept NOMA, podle kterého nejsou věda a náboženství za žádných okolností v rozporu. A v neposlední řadě tvrdí, že otázky, které si klade teologie, kupříkladu "jaký je smysl života", jsou směšné a bezobsažné. Lidskému životu můžeme podle Dawkinse dát smysl pouze sami.
Je na laskavém čtenáři, zda se ztotožní s interpretacemi našich teistů, že Dawkins (a spolu s ním třeba i Lawrence Kraus či Stephen Hawking) jsou jen filozofující naivkové, anebo si na ně udělá vlastní názor. Možností se nabízí mnoho. Na internetu, v knihovnách a brzy už také v Olomouci.

kní
23.02.2015

Legendární vědec a ateista Dawkins míří do Česka

Datum: 17.2.2015 Autor: MARTIN RYCHLÍK Zdroj: Lidové noviny Rubrika: Domov Strana: 02

Jeden z nejslavnějších světových biologů a popularizátorů vědy Richard Dawkins přijede v dubnu do Česka. Vlivný britský intelektuál vystoupí podle informací LN jako host na 50. ročníku festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc.
"Mohu potvrdit, že Dawkins přijede do ČR. Za jeho návštěvou jsou dva roky vyjednávání," řekl LN Matěj Dostálek, ředitel jednoho z největších vědeckých festivalův Evropě. Loni byl jeho nejzářivější hvězdou americký teoretický fyzik Lawrence Krauss.
Podobně jako on, je i Dawkins, jenž se proslavil knihou Sobecký gen (1976), známým ateistou; dokonce bývá považován za představitele "nového ateismu". V jednom eseji přirovnává náboženství k počítačovému viru. V roce 2006 pak publikoval knihu Boží blud (česky 2009), v níž píše o nesmyslnosti náboženství, které považuje za nebezpečné, neboť ohrožuje svobodné lidské myšlení.
Evoluční biolog Dawkins (73) by měl na olomouckém festivalu, který se koná 14. až 19. dubna, vystoupit v rámci sekce "Zánik a počátek". Slavnostně otevře i Pevnost poznání čili science centrum Univerzity Palackého.

- a jak píše v dnešních Lidovkách Martin Rychlík, Richard Dawkins, který proslul jako nesmiřitelný a bezvýhradný ateista, se nebojí - na rozdíl od opatrnějšího Járy Cimrmana - že jej za to pánbůh potrestá...

Gimli
23.01.2015

Fascinuje mě, jak Dawkins dokáže strhnout a donutit člověka žasnout i nad tím, co mu dosud připadalo jako běžná samozřejmost.