regulax

Slepá mapaSlepá mapaA. Mornštajnová

Skvělý průvodce politickou a sociální historií u nás a její odraz v generaci jedné rodiny. Nástin života v průběhu od první světové války až k sametové revoluci. Obrovský dějový záběr. Brilantně napsané.

12.11.2018

BabičkaBabičkaB. Němcová

Čistota, úcta ke stáří, pozitivní životní pohled, všude klid a láska, i ta uhranutá Viktorka nevyčnívá, splyne a je milována. I dnes po 162 letech se příběh dá číst, i když čeština drhne, a našim potomkům by se měl předčítat povinně! Neboť české vesnické zvyky a radosti vymírají!

28.02.2017

Egypťan SinuhetEgypťan SinuhetM. Waltari

Smutný příběh lékaře celoživotně putujícího egyptsko-babylónskou oblastí. Ukázka jak náboženství, společenské postavení a moc ovlivňují život v každé době. Slabý nádech lásky zpříjemňuje všudypřítomnou vypočítavost, podplácení, kšeftování, smrt, nemoc, válečné tažení, bezmoc a nesmyslné až smrtelné uctívání bohů. Postupný vzestup k moci, ale i její pád a zatracení.
Dobový text je okořeněn slogany typu:
...o zítřku předem nikdo nic neví...
...tvá slova jsou jako bzučení protivné mouchy v mých uších...
...zlato je jako prach u mých nohou...
...tak tomu bylo a tak tomu vždy bude...

23.05.2016

Stařec a mořeStařec a mořeE. Hemingway

Beznadějný, smutný, hořký, osamocený, citový, napínavý, poučný a srdcervoucí příběh, který musíte přečíst!!!

20.01.2017

Anna KareninaAnna KareninaL. N. Tolstoj

Přečteno! A stálo to za to! Byla jsem mile překvapena, že kniha není striktně jen o lásce AK, ale je bohatě propletena osudy jiných postav. Je to čtivý pohled na ruský život, na náboženství či na carskou smetánku. "Klasicky realisticky" perfektní!

24.03.2018

19841984G. Orwell (pseudonym)

Je to příběh k neuvěření, autor s přebujelou fantazií, která místy až mrazí jak může být pravdivá. Nástin hrůzostrašné sci-fi budoucnosti, která se může stát reálnou přítomností.

19.06.2017

Sen noci darwinovskéSen noci darwinovskéJ. Lhotský

Fantastický námět!!! Kdo by se nechtěl přímo setkat s Darwinem a pokecat, jak to vlastně všechno bylo....? A nejen s ním, ale i s ostatními velikány stejného či odlišného ražení. Nejdřív jsem byla jako "ve snu" a ve zkratce prožila život nejslavnějšího světového biologa. Bravurní bylo srovnání dnešních poznatků a současný pohled na celou evoluci a posun ve vědě. Sice pro laika je autor velice podrobný a profesně odborný. Místy jsem se ztrácela, ale na veřejnou přednášku opepřenou autorovým humorem bych rozhodně zašla. Konečně bych dostala odpověď, kde jsme se vzali a co s námi bude :-)

19.12.2016

Sběratelka parfémůSběratelka parfémůK. Tessaro

Životní zápletka se promění v pohádkově voňavý příběh. Zkuste ho nepřečíst!!!

17.03.2017

Vykupitel dušíVykupitel dušíI. Pačutová

Perfektní! Perfektní volba mé kamarádky, která koupila tuto knihu a já si ji mohla přečíst. Vlastně musela, protože mi do Čtenářské výzvy 2018 chyběl slovenský autor :-) a to jsem nevěděla jak to bude perfektní! Díky perfektnímu nápadu vytvoření této výzvy!

04.12.2018

MalinkaMalinkaD. Táborská

Tak to byl zahul! Vypadalo to jako příběh populárně vyprávěný několika propojenými postavami. Ale bylo to víc. Mělo to tah, sílu a pořád hnalo dál číst a číst. Příběhem plují a střídají se vlny, kdy na jedné máte chuť litovat Malku a nenávidět Alici, ale pak se to obrací a jsou k nafackování obě a pak držíte palce zas Ině. No síla. Nechybí filosofování a duševno. No a závěr, to nevymyslíš!!! Už se těším na další DT.

RobinsonkaRobinsonkaM. Majerová

Už v dětství mě Robinsonka oslnila tím, jak se ze smutné události dospívající dívka dovedla odpoutat a vytvořit si svůj svět ztroskotance na pustém ostrově. V duchu jsem taky stavěla stan v pokojíku a bojovala s pohrabáčem proti lidojedům. Ovšem krutá rána osudu, která je tématem knihy, je místy až dospělácky líčena s použitím těžkých mluvnických obratů.

17.02.2016

Poslední kabrioletPoslední kabrioletA. Myrer

Parádní jízda auťákem partou přátel napříč Amerikou. Průlom bezproblémového bonvivánského studentského života americké mládeže, do kterého trpce zasáhne válka a politika. Ukáže se, že i neohrožená silná přátelství dostanou trhliny a nevydrží na celý život.

20.03.2016

HanaHanaA. Mornštajnová

Mrazivé téma, fantasticky napsané, jedinečná Mornštajnová prostě jede....!

15.11.2018

P.S.P.S.A. Geislerová

Můj komentář je shodný a souhlasný jako všechny předchozí. Jen bych to shrnula: Filosofické, pozitivní, vyrovnané místy duchaplné úvahy zralé ženy, která bilancuje nad svým životem, a které jsou okořeněné humornou vsuvkou a hlavně nádhernou ilustrací a zajímavou vazbou. Někdy mi připadalo, že autorka Aňa je úplný duchovní mistr v poznávání těla a duše. Jako fejetony ke kávě dobrý :-)

25.01.2016

V zámku a v podzámčíV zámku a v podzámčíB. Němcová

Srdceryvný příběh se šťastným koncem. I přes počáteční smutné události, lidskou vypočítavost, chudobu nízkých vrstev, nemoci, panskou hamižnost se příběh četl jedním dechem. Zdravý rozum a láska zvítězila! Příjemné propojení společenských vrstev.

27.02.2016

Dívka v leduDívka v leduR. Bryndza

Doporučuji. Čtivé krimi ze společenské smetánky a politické korupce. Propletenec dnešní doby. Příjemná změna, kdy vyšetřovatelem je žena.
*SPOILER!*
Pozor na větrací mřížky, cesta vede tam i zpět :-)
Sebevražda svědka v přítomnosti policie.
Vrah vraždí kudy chodí a policajtku, která ho usvědčí, nechá živou, jen omráčenou?!

27.01.2017

Okamžiky štěstíOkamžiky štěstíP. Hartl

Okamžiky štěstí jsou různé okamžiky z pohledu dvou sourozenců na jeden společný život. Zajímavé. Četlo se to okamžitě bez hlubšího zamyšlení. Mžiky štěstí a trápení byly u obou sourozenců jinak vnímány. Takový časový sled životních okamžiků, které snad nikoho z nás nestihnou potkat. Po přečtení se okamžiky nějak okamžitě rozplynou a zapomínám...

30.05.2017

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Četlo se to jedním dechem. Klidně bych si to za čas zopakovala a určitě to bude stále pravdivé a aktuální. Hláška "Nechovej se jako prase!" vznikla určitě díky podnětu knihy Farma zvířat.

25.06.2017

Život je jindeŽivot je jindeM. Kundera

Fajn příběh o zrodu básníka až po jeho skon. Lyrický, filosofický, politický, ale i jednoduše psaný příběh. Někdy bylo více filosofie jindy lyriky. Celkově vyvážené čtení o dávné době.

15.05.2018

Reportáž, psaná na oprátceReportáž, psaná na oprátceJ. Fučík

Čtivá kniha, při které běhá mráz po zádech a tečou vám slzy. Obdivuji sílu a odhodlání lidí bojujících za svou ideu. Je to naše historie, opakující se v různých podobách.

06.07.2018

Černý obeliskČerný obeliskE. M. Remarque

Remarque - sázka na jistotu, nikdy se nebojím sáhnout po něčem od tohoto autora a těším se na další. Někdy je moc deprese, někdy mnoho nemocí, ale je to realita a vždy nechybí humor, vtipné obraty a nápady (viz "vytahovačka" hřebíků).

01.10.2018

Babí létoBabí létoM. Váňová

Poutavé čtení, hrozný námět! Každá povídka nějak ujetá. Možná je to realita, ale číst se o tom nedá. Některé pasáže zbytečně dlouhé. Prostě Váňová z jiného světa!

10.10.2018

JezeroJezeroB. Bellová

Brilantní, drsné, sprosté, neuvěřitelné. Těším se na pokračování...

12.11.2018

ŠelmaŠelmaA. Mayne

Vše už bylo řečeno, takže souhrn z komentářů: čtivá, rychlý spád, napínavá, zajímavý námět s vědeckým rychlokursem, ovšem z vědce se vyklubal úplný děd vševěd! A ten závěr hrůza! Ovšem obal nádherný, hodí se do VÝZVY :-)

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuP. Hawkins

Skvělý "napínák" až do poslední stránky. Psáno příjemnou útržkovitou formou vzpomínek a dialogů všech hrdinů.

04.01.2016

Dobrodružství Huckleberryho FinnaDobrodružství Huckleberryho FinnaM. Twain

Dobrodružství o kterých se dnešním počítačovým klukům jen zdá :-) Místy k neuvěření, místy naivní, místy o život, místy krutá realita!

15.02.2016

Těžká hodinaTěžká hodinaJ. Wolker

Krásné! Doháním mimočítankovou četbu a jsem mile překvapena. Ještě že je vyhlášena Čtenářská výzva 2016, tak se dostanu ke knihám, které bych ani neotevřela :-)

17.02.2016

Prima sezónaPrima sezónaJ. Škvorecký

Naivně nevinný příběh o pubertálních láskách. Šťastná doba mládí, školních lásek a k tomu si zahrát jazz či blues. Nenáročné pohodové čtení, prostě PRIMA.

04.03.2016

CizinecCizinecH. Coben

Podle recenzí to měla být pěkná napínavka, ale skutek utek. Do poloviny poklidné vyprávění a pak to dostalo trochu tah. Mezi tituly, od kterých se nelze odtrhnout, by tato kniha určitě neobstála. Námět dobrý současný. Je vidno, že moderní způsob života nám dokáže pořádně šlapat na paty!

09.04.2016

Zlato(v)láskyZlato(v)láskyB. Hošková

Reálný příběh ze života, který autorka jakoby jen překlopila na papír. Příjemné čtení formou pohledu dvou hrdinů, kteří na sebe náhodou narazí, začátek jim nevyjde, ale konec stojí za to! Pohled na obětavou matku - kvočnu, která najde vzpruhu do života v novém povolání, ale rodina ji nepustí a vtáhne zpátky.

28.09.2016

1 2 3 4 5