Ramiel Ramiel komentáře u knih

Adept Adept Adam Przechrzta

Pro mě napsané čtivě, hodně čtivě. Takže dva dny a bylo hotovo. A už honem vydejte další díly.

07.11.2021 4 z 5

Deadwood Deadwood Pete Dexter

Díky stejnojmennému seriálu jsem očekával více. Děj je až příliš suchopárný, vyprávění autora nezáživné. Přitom z tohoto tématu by mohl být výborný western. Není, bohužel.

03.10.2021 2 z 5

Mrchožrout Mrchožrout Jack Heath

Zábavné, ale nereálné. Místy geniální a zároveň nelogické. Zvraty překvapivé a zároveň překombinované. Na každý kladný moment v této knize se najde vždy alespoň jeden záporný. To se tak autor rozhodl smíchat Sherlocka Holmese, Hannibala Lectera a Dextera. A dopadlo to jako když pejsek s kočičkou vařil dort. Přísady se mohou jevit chutně, ale dohromady to úplně nešmakuje. Na geniálního detektiva nám Blake přehlédl příliš mnoho věcí. Ono děsivé tajemství, že je kanibal, snad ani nebylo tajemství, ne? No a ten životní příběh Blakea autor s pár změnami prostě jen okopíroval od Lindsayeho a jeho Dextera. Takže za mě průměrná kniha.

18.07.2021 3 z 5

Zrození Adepta Zrození Adepta Alex Drescher

Nebavilo mě to tolik jako první díl. Přišlo mi, že v prvním dílu se děj pořád posouval kupředu. Ve druhém spíše přešlapoval na místě, bez nějakých intrik a soustředil se jen boj jednoho za všechny a všech proti každému. Na můj vkus tam bylo až příliš mnoho stránek pobíjení zombií.

09.06.2021 3 z 5

Olympia Olympia Volker Kutscher

(SPOILER) Kniha dobrá, ale nevtáhla mě tolik jako díly předešlé. Vyšetřování a detektivní práce zde byly upozaděny. Do popředí se dostalo politikaření. A nad závěrem jsem kroutil hlavou. Ten mi přišel až moc na efekt a uměle směřovaný k té "poslední anglicky psané stránce" v knize. Proč jako Gereon nemohl po uzdravení za Charly? Prostě by svůj plán uskutečnili jen s časovým posunem.

14.05.2021 3 z 5

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Když je člověk namlsán Sběratelem kostí, tak ta očekávání jsou prostě vysoká. Tato kniha je ovšem nenaplňuje. Nějak jsem se do ní nemohl začíst. Navíc mi děj nepřišel nijak moc uvěřitelný. Stejně jako chování postav.

01.05.2021 3 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Servaz je superman. Protože to, co přežije on, by nikdo jiný nepřežil. A díky tomu jde moje hodnocení o hvězdu dolů. Protože to absolutně ubírá uvěřitelnosti příběhu. Navíc je to zřejmě autorovo schéma, že vždy nechá Servaze jít někam samotného... Jinak fajn detektivka.

27.04.2021 3 z 5

Černá skříňka Černá skříňka Michael Connelly

Tahle série s Harrym je jedna z mých nejoblíbenějších. I přes značný počet dílů si pořád drží velmi vysokou úroveň. Jen ten závěr byl na mě možná až příliš v kovbojském duchu, ale bylo to příjemné čtení a těším se na další díl.

14.04.2021 4 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Líbí se mi, že v knize není žádná jasná a ostrá hrana, která by dělila postavy na hrdiny a padouchy. Je Anomander hrdina, nebo padouch? A co kapitán Paran, nebo pobočnice Lorn? Výtku bych měl ovšem ke stylu psaní. Ten mi moc nesedl. Děj se odehrává v jednom čase a sem tam se objeví nějaké vzpomínání na události minulé. To by celkem šlo. Ale autor skáče mezi postavami snad po každé stránce. A to časté střídání se mi moc nelíbí, spíš je někdy až rušivé. Takže celkově slušná fantasy kniha, ale že bych z ní byl nějak extra na větvi, to ne. Každopádně druhý díl si přečtu.

03.03.2021 3 z 5

Grunge Grunge John Ringo

Já mám tyhle nenáročné oddychovky ze světa Lovců monster rád pro jejich zábavnost. A ani tato kniha od Ringa nezklamala a splnila má očekávání.

23.02.2021 4 z 5

Řád Řád Daniel Silva

Knihy od Silvy jsou sázkou na jistotu a člověk se pobaví. Ani se nechce věřit, že je to už 20. kniha s Gabrielem. Ale možná už je pomalu načase, aby zamířil do důchodu. Přece jen už to nevypadá moc věrohodně, že provádí akce v terénu sedmdesátník. Tématika raného křesťanství je určitě pro spisovatele zajímavá, jelikož zde může popustit uzdu fantazii a vytvářet konspirační teorie. Bohužel se mi úplně nepozdával styl výkladu, kdy se baví vysocí představitelé katolíků mezi sebou a přitom si vysvětlují základy věrouky. Chápu, že tím způsobem autor vysvětluje problematiku laickému čtenáři, ale dle mého to vypadá divně.
Velkým mínusem knihy je také bohužel nakladatelství HarperCollins. Poznámky pod čarou jsou spíše do literatury faktu, než detektivek a thrillerů, ale dejme tomu. Někdo jiný je třeba ocení. Co už asi ocení málokdo, je úplně šílené množství do očí bijících chyb v textu. S láskou vzpomínám na knihy v této sérii vydané od Domina.

04.02.2021 3 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Přišlo mi zajímavé, číst o událostech roku 68 očima zahraničního autora. Bohužel u mě převládlo spíše zklamání. Je to "milostný" román, který jako by mimochodem má i historický přesah. Bohužel jsem před čtením této knihy četl knihu "Muž, který stál v cestě" od Ivana Fíly, která se drží skutečnosti. O to byl možná prožitek z této knihy menší, když se k závěru objevovalo tu více tu méně smyšleností. A moc jsem nepochopil, proč autor o některých událostech fabuluje, když skutečnost byla mnohem dramatičtější. Jako klad bych viděl zachycení nálad a nadějí ve společnosti.

13.08.2019 3 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Glukhovsky má skvělé základní myšlenky. Ať už je to život v metru po jaderné válce, nebo jako zde v přelidněné Evropě, kde se nestárne. Bohužel však na těchto základech neumí vystavět opravdu kvalitní příběh. Chování postav bylo pro mě až příliš neuvěřitelné. Naivní Jan a úplně hloupá Annelie, těžko uvěřitelný pomstychtivý Schreyer... Barcelona je zprvu předkládána čtenáři jako místo, se kterým si zbytek Evropy neví rady, kam se bojí jak policisté, tak Nesmrtelní, a pak stačí "lusknout prsty" a je po problému s přistěhovalci. Místy se zdá, jako by autor prostě zapomněl, co psal o pár set stran dříve, a protiřečí si.

28.07.2019 3 z 5

Železný půlměsíc Železný půlměsíc Juraj Červenák

Vím, že se jedná o fantasy román, ale možná by tento díl mohl být spíše sci-fi. Dost často jsem u čtení totiž nevěřícně kroutil hlavou. Hlavně když se Báthory zase dostal do zajetí. A pak, když v jednu chvíli byl umlácen skoro k smrti, aby hned druhý den byl schopen pracovat a třetí utíkat ze zajetí a znovu bojovat. Tento díl mi přišel jen takový překlenovací, bez nápadu.

16.06.2019 3 z 5

Bez slitování Bez slitování Miroslav Žamboch

Že by (hodně velká) inspirace Gemmellem? Bakly mi až příliš připomínal Drussa Velikého. I děj je velmi podobný tomu, co prožíval Druss v zemích kolem Drenaje. Takže nečte se to úplně špatně, ale originalita tomu chybí.

06.06.2019 2 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Čte se to dobře, ale osudy rodiny Heřmanů mi přijdou až příliš podobné, ne-li stejné jako rodu Prokopů v Husitské epopeji (ta však kromě kupčení obsahovala navíc i válčení a politikaření). Chápu, že každý autor má většinou nějakou svoji šablonu, na které vystavuje svůj příběh. Bohužel zde je ve značné míře okopírován příběh z předešlých knih.

30.05.2019 3 z 5

Půjčovna masa Půjčovna masa Richard K. Morgan

Detektivka ze Země daleké budoucnosti. Prima jízda od začátku do konce.

11.05.2019

Ztracené světlo Ztracené světlo Michael Connelly

Pocit z knihy shrnuje Royova invektiva vůči Harrymu, že: "Tomu jde jen o to, co chce on. Vždycky to byl soukromý vyšetřovatel, i když ještě nosil odznak." Vzhledem k těm činům je Harry prostě mstitel. Vrahy nezatýká, ale střílí podle předem velmi dobře promyšleného scénáře. A tím scénářem je skoro vždy zabití vraha v sebeobraně.

04.05.2019 3 z 5

Andělský let Andělský let Michael Connelly

Komentář obsahuje SPOILER!
Děj této knihy až na poslední stránky perfektní. Detektivní práce vždycky na jedničku. Ale bohužel zatím všechny Connellyho knihy končí smrtí pachatele, nikoli jeho zatčením (jedinou výjimkou je Eleanor v Černé ozvěně, ale i v této knize jsou ostatní spolupachatelé zabiti). Zejména v této knize se mi zdálo zakončení v rámci pouličních bouří až příliš přitažené za vlasy.

27.04.2019 4 z 5

Nemesis Nemesis Larry Correia

V této knize najdete odpovědi na vše, co jste kdy chtěli vědět o agentu Franksovi, ale sami jste se ho báli zeptat. Objevování jeho minulosti mi přišlo zábavnější než v případě Earla. Ale přece jen mi je nejbližší cynický pohled Owena. Každopádně tímto střídáním vypravěčů alespoň nezabředneme do stereotypu, nudy a nebezpečí opakování se, což se mnoha autorům u delších knižních sérií stává.
A třeba se někdy příště dočkáme vyprávění z pohledu Skippyho...

08.04.2019 3 z 5