Andělský let

Andělský let https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4968/bmid_andelsky-let-54o-4968.jpg 5 185 27

Detektivní příběh situovaný do luxusní čtvrti Los Angeles, kde dojde k vraždě proslulého černošského advokáta, specialisty na černošskou problematiku. Policejní vyšetřovatel, čestný a nesmlouvavý detektiv, je při vyšetřování omezován různými tlaky ze strany městské správy, vedení policie, tisku a veřejného mínění, ale všechny tyto překážky ignoruje a pozvolna se dostává k jádru ožehavého případu. Zjistí, že k jeho objasnění je potřeba znovu otevřít již odložený případ vraždy v rodině vlivného průmyslníka, jehož špatná interpretace byla příčinou dalších zločinů.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , BB art

Angels Flight , 1999

items
25.09.2023 5 z 5

Výborné! Dospelé a inteligentné. Za seba môžem povedať, že by to bolo ešte lepšie bez záverečného zvratu, no aj tak je to za 5.
Nerozumiem, ako dokáže Bosch pri všetkom, čo zažíva, vôbec relatívne normálne fungovať...

PitoR
27.08.2023 5 z 5

Nikto nie je v bezpečí!
"Ak chceš vidieť múdrych vrahov, zapni si telku."

Šiesty prípad detektíva Hieronymusa Boscha, podľa ktorého je celá táto rozsiahla séria aj pomenovaná. V ňom Harry a jeho parťáci musia vyriešiť vraždu známeho právnika, ktorého v policajných kruhoch v láske určite nemali a jeho smrti sa mnohí doslova potešili, takže podozrenie padá aj na príslušníkov polície...

"Medzi obyvateľmi Los Angeles si urobil meno najmä vďaka tomu, ako vedel využívať masmédiá, brnkať na citlivú strunu rasizmu a živiť sa výlučne jednou vecou - procesmi proti losangeleskej polícii."

Americký spisovateľ Michael Connelly mi opäť ponúkol veľmi zaujímavý príbeh, v ktorom sa hazarduje s dobrým menom polície a na pretrase je aj farba pleti nielen podozrivých, ale i príslušníkov polície...

"Povedzte mi, prečo niektorí ľudia vyťahujú rasovú kartu vždy, keď sa im pravda nehodí?"

K tomu jeden nechutný prípad z minulosti, kedy dôjde k zneucteniu a vražde 11 ročného dievčatka. A tu si kladiem otázku, ako je možné, že dnes dokážeme byť takí slepí, ľahostajní, bezcitní a z pedofilov vyrábame doslova celebrity!?

"Ľudia sú tie najhoršie zvery. Dokážu si navzájom urobiť otrasné veci, len aby ukojili svoje túžby."

Connelly píše zaujímavo a pútavo. Ako vždy doteraz; číta sa to samo. U mňa maximálna spokojnosť a teším sa na sedmičku - Temnejšia než noc.

Česneksmedem
14.07.2023 5 z 5

Jedná se sice o americkou detektivku, ale problém z citátu rozhodně není jen tamním lokálním problémem. Vzpomeňte například na Francii, Švédsko nebo ČR. A to mladou generaci v některých státech čeká období, kdy se menšina stane většinou...
Jinak je kniha velice čtivá. Doporučuji!

ivoiro
02.03.2023 5 z 5

Zajímavý příběh a konec ve stylu Bosche.

Luigi1
14.02.2023 5 z 5

Opět velice dobře napsané

Kami33
04.09.2022 5 z 5

Harry Bosch je můj oblíbený detektiv, zásadový, neúplatný, svůj. Takový je i v této knize, která se čte skoro sama.

VendulaB
28.09.2021 5 z 5

Další výborné pokračování celé série. Opět uvěřitelné, napínavé, atraktivní, čtivé. Dokonalá ukázka tradiční americké detektivky.

čef
06.12.2020 5 z 5

Opět velmi zdařilý román s Harry Boschem. Rasová otázka je zde zase velmi důležitá, jakož i vyčůraní advokáti a těžká práce policie. Hodně se podřizuje politice, zoufalí, hodní Afroameričané zapalují a drancují, asi proto, že nenávidí policii, která jim brání žít tak, jak si představují. Ale o to zde jde až v druhé řadě, hlavně se vyšetřují vraždy malé holčičky a advokáta a potažmo také síť pedofilů. Závěr je překvapivý jak má být, ale veselo v mysli asi mít nebudete.

mi-380
26.07.2020 5 z 5

Rok 1999? Obrázky z L.A., které tu Connelly popisuje, jsme mohli na zpravodajských kanálech před pár dny sledovat téměř v přímém přenosu. Mrtvý černý delikvent, masové protesty, dav by nejraději lynčoval bílé policisty, násilí, rabování, rasismus naruby. Snaha o otočení rolí: všechno zlé v historii lidstva prý způsobili bílí rasisté, k blahobytu a míru teď povedou Ameriku moudří černoši. Ona se tahle situace v západních velkoměstech plných menšin (které se ovšem postupně stávají většinami) opakuje čím dál častěji, takže autor nemusí být žádným velkým prorokem, aby svůj další případ s Harry Boschem zasadil do rozbouřeného L.A., kde policie ztrácí autoritu, politici mají strach z davů a sdělovacích prostředků, a vyšetřování vražd je proto mnohem komplikovanější.
90 % (zatím 107 hodnotících s průměrem 90 %).

„No, myslím, že nemá cenu se kvůli tomu hádat. Ale nevynechal jste náhodou z toho vašeho příběhu ještě něco?"
„A co?"
„Před několika lety ten váš chráněnec Sheehan zbraň doopravdy použil. A vypálil celý zásobník do černocha, který se jmenoval Wilbert Dobbs. Ten případ si taky pamatuju."
„To je zase jiný příběh a naprosto oprávněný výstřel. Dobbs byl vrah, který na Sheehana vytáhl zbraň. Frankieho nevinu prokázalo oddělení, státní návladní, každý."
„Ale ne porota složená z jeho spoluobčanů. Byl to Howardův případ. Vašeho přítele zažaloval a vyhrál."
„Vždyť to byla kravina. Případ šel k soudu pár měsíců po té záležitosti Rodneyho Kinga. Nebyl žádný způsob, jak by bílý policista, který zastřelil černocha, mohl vyjít ve městě jako je tohle s osvobozujícím rozsudkem."
„Opatrně, detektive, nedáváte si příliš pozor na jazyk."
„Heleďte se, co jsem řekl, je pravda. Stejně někde hluboko uvnitř cítíte, že je to pravda. Nechápu, proč ve chvíli, kdy se pravda stává nepohodlná, lidi vytáhnou rasovou kartu."

jprst
05.06.2020 5 z 5

Autor opět potvrdil, že své "řemeslo" prostě umí a ví, jak čtenáře upoutat a napnout. Tohle opravdu za přečtení stálo.

mysce
15.05.2020 5 z 5

Detektiv Harry Bosch je povolán k obtížnému vyšetřování vraždy kontroverzního právníka černé pleti Howarda Eliase. Elias se specializoval na právní žaloby v případech policejní brutality, rasismu a korupce. Nenáviděl ho snad každý policista, což Harrymu a jeho parťákům pátrání maximálně komplikuje. Navíc se vražda stala v předvečer velkého soudního procesu, kde se Elias chystal obvinit losangeleský policejní sbor z násilných praktik při výslechu jeho klienta.
Tento příběh, ostatně jako všechny předešlé, je plný zvratů a nečekaných odhalení. Harry Bosch se mi znovu postaral o výborný čtenářský požitek. Doporučuji!

Hugomil
22.07.2019 5 z 5

Harry Bosch po šesté. Opět perfektně napsané, propracovaný příběh s nečekaným rozuzlením. Tohle se tak neskutečně dobře čte....těším se na další díl.

harena
30.05.2019 4 z 5

Jako zatím všechny detektivky s Harry Boschem je příběh dobře čtivý a napínavý. Harry tu nemá zrovna šťastné období, nedaří se mu v manželství a ve vyšetřování mu taky leckdo trošku hází klacky pod nohy. Konec je zapeklitý, několikrát jsem hádala, kdo je vrah, ale vždy špatně. Opět povedené, dobře psané a jdu na další knihu v sérii.

Ramiel
27.04.2019 4 z 5

Komentář obsahuje SPOILER!
Děj této knihy až na poslední stránky perfektní. Detektivní práce vždycky na jedničku. Ale bohužel zatím všechny Connellyho knihy končí smrtí pachatele, nikoli jeho zatčením (jedinou výjimkou je Eleanor v Černé ozvěně, ale i v této knize jsou ostatní spolupachatelé zabiti). Zejména v této knize se mi zdálo zakončení v rámci pouličních bouří až příliš přitažené za vlasy.

syskas
03.02.2019 5 z 5

Jedna z najlepších kníh o HB. Výborný príbeh, zápletka a rozuzlenie. Ale zároveň hovorí o všetkých temných stránkach polície a médií - policajná brutalita, vynášanie informácií, manipulovanie s verejnosťou prostredníctvom médií , zametanie pod koberec, policajné "krysy".

March
24.01.2019 5 z 5

Knížky s HB čtu postupně a zatím žádná slabina. Andelsky let byla skvěle propracovaná detektivka, napětí, zapletka a to rozuzlení? Wau! HB je prostě bezkonkurenční

Basetka
21.01.2019 5 z 5

Moje druhá kniha od autora a jsem naprosto nadšená!

Lmslaver
08.01.2019 5 z 5

Případ Andělský let jsem nedávno viděl zpracovaný ve čtvrté sérii seriálu Bosch, a tak jsem měl trochu obavu, jestli mě bude bavit číst detektivku, jejíž pointu znám. Mé obavy byly liché, bavilo mě to. Hodně bavilo. Connelly mě po pár stránkách opět připoutal ke knize a odstartoval ďábelský (Andělský) let tři sta šedesáti stranami příběhu o vyšetřování vraždy právníka, drsných policejních praktikách, rasových protestech, o lidech s konexemi a privilegii nad zákonem. Autor zná způsoby vyšetřování americké policie, ví, jak pracuje soudní mašinérie, a to vše umí autenticky podat čtenáři, aniž by ho nudil. Těším se na další Harryho případ.

moudivlacek
19.08.2018 5 z 5

Každým dílem mě autor něčím překvapí, pro mne je jedním ze spisovatelů, co to mají v sobě a prostě psát umí o jakémkoliv závažném tématu. A že v tomto díle jich je!!! Ať už je to policejní brutalita vyslýchaného, ať je to předhození obětních beránků, ať je to zametání pod koberec. Ať je to politikaření a ustupování mocných.
Je mi líto, že v soukromém životě byl Harry tak krátce šťastný. Přesto všechno dokáže odvést stoprocentní práci. I mnohem větší. On se totiž nezastaví před ničím a nikým, dokud on sám stoprocentně není přesvědčen, že je konec. Jsem velkou obdivovatelkou Harryho a skláním se před jeho ctí a duší.
Doporučuji

minirock
27.06.2018 5 z 5

Skvělé. Musím jen obdivovat tu úžasnou fantazii a představivost autora, kdy několik linek příběhu nakonec perfektně zapadne do sebe a detektiv Bosch vyřeší další zapeklitý případ.