Půjčovna masa

Nesmrtelnost, odvěký sen lidstva, se splnil. Ve 25. století se nesmrtelnost stala realitou díky revoluční technologii tzv. kortikálních čipů, které se - zasazeny do mozkového centra - staly místem, kam se ukládají vzpomínky a individualita člověka. Po smrti těla mohou být data z čipu implantována do vyklonované prázdné schránky a tím umožní vyvoleným a šťastným jedincům přežít svou smrt. Jedinou překážkou se tak může stát pouze poškození samotného zdroje osobnostních informací. To je svět Takeshi Kovacse, speciálně vytrénovaného vojáka, jenž se živí jako posel a žoldák v různorodém prostředí lidstvem kolonizovaných planet. Cestování mezi světy však není jen otázkou vesmírných plavidel, vždyť lidské vědomí může být zasláno mezihvězdným prostorem i jen jako čistý shluk dat, následně nehraný do čekajícího těla. A podobné technologie nejsou v Morganově fascinujícím světě výjimkou, vždyť dnes je autor díky bohaté představivosti a mistrnému vypravěčství pokládán za jednu z největších hvězd na nebi britské fantastiky. Přesvědčte se sami, zda jeho pověst neklame....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/132431/pujcovna-masa-Bir-132431.jpg 4.2114

Takeshi Kovacs (1.)

Detektivky, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Triton

Altered Carbon (2002)

Kniha Půjčovna masa

Ramiel

Detektivka ze Země daleké budoucnosti. Prima jízda od začátku do konce.

Kamys

Příjemné překvapení. Bavilo mě množství nápadů, které autor rozvádí jeden za druhým, dobře propracovaný svět, etické otázky téhle verze budoucnosti. K samotnému ději bych měla výhrady, jak píše Trudoš níže, Takeshi Kovacs asi mimo jiné není z nejbystřejších :-) Kdyby to byla jen oddechovka, tak za 3 z 5, za to rozpracování zajímavých nápadů 4 z 5. (Jako třeba jak posuzovat, když spím s tělem svého bývalého partnera, ve kterém je vlastně jiná osoba? Nebo obráceně, stejná osoba, ale jiné tělo? A jak bychom žili, kdybychom mohli žít stovky let, ve zdraví?)

pavel.2

Dávám plný počet hvězd, ale následující díl série, Zlomení andělé, se mi líbili ještě víc. Jde o prvotřídní počteníčko, od kterého se těžkou odpoutává.

Okoslav

Klasická přímočará detektivka, střihnutá noir a detektivy drsné školy. Zároveň ale taky perfektní kyberpunková akční jízda, při které fandové Gibsona, Blade Runnera nebo třeba Shadowrunu v jakékoliv podobě zatlačí slzu nostalgie. Protože korporace jsou ještě nemilosrdnější, technologie ještě vyvinutější a lidská bytost ještě nepatrnější než kdy dřív.

knihovniceVS
30.12.2018

Ufff... Tak to by kurva stačilo... (To ne já, to je, alespoň z mého pohledu, ústřední věta knihy). No já nevím, no... Jeden z mála případů, kdy se mi seriál zdá stravitelnější. Takeshi byl zpočátku sympaťák, po půlce se kouzlo nějak vytratilo. Všeho bylo moc. Identit, pouzder, zbraní, násilí, sexu, myšlenek i slov, bohužel. Ubrat třetinu písmenek a asi by mě to bavilo víc. Asi jsem čekala nějaké vznešenější rozuzlení, zápletku... V Morganově hlavě bych tedy být nechtěla :-). Ale celkově, klobouk dolů, já bych to nevymyslela.

Sváťa3
07.12.2018

Vynikající námět! U českých autorů Kotlety a Kopřivi mi vadilo, že často knížky natahují ale na pana Morgana nemají. Kdyby byla knížka poloviční dal bych ji 5 *, takto jen 3.

trudoš
02.10.2018

Říká se, že příliš mnoho motivů je spisovatelova smrt, a Richard K. Morgan si na tuhle pravdu v Půjčovně masa trochu sáhnul. Jistě, je morbidně nápaditý, přičemž vesmír, který představuje čtenáři, je uvěřitelný, děsivý a reálně syrový. Jenže i když tahle takřka cyberpunková detektivka šlape od prvních stran, přes půlku románu se vyšetřování prakticky nehne z místa. Což by ještě bylo v pořádku, kdyby autor vědomě nedal do textu hned z kraje dvě nápovědy tak zřetelné, že je může přehlédnout snad jedině slepec. Slepec a Takeshi Kovacs. Naštěstí je veškeré to putování v labyrintu lží nakonec zdárně upotřebeno. Nicméně mi moc nefungovala hrdinova role, protože se v mnoha momentech chová dle potřeby tvůrce, než jak by mu měla velet jeho „vojenská“ minulost.
Ovšem i přes těch několik přešlapů nedokážu hodnotit knihu negativně. Když už nic jiného, pořád je to akcí nadupaný thriller, který si nebere servítky vůči ničemu a nikomu, přesně jak mám rád. A rozhodně nic pro slabší povahy, o tom žádná.

Belisima
18.09.2018

Nebavilo mě to, ani seriál mě nebavil, ani jsem nedokoukala. Příběh nebyl špatný, ale spíš mi vadil styl knihy, vůbec mě to nepohltilo.