Radunnie Radunnie komentáře u knih

Lovec přízraků Lovec přízraků Viktorín Šulc

Nemám absolutně co vytknout!
Je sice pravda, že pořádně se do knížky začíst mi trvalo poněkud delší dobu než zdejším čtenářům, nicméně to nemění nic na faktu, že pan Markovič je veliký sympaťák a svými případy nás provází znamenitě. Vyprávění je podáno s takovým nadhledem, že v množství tragikomických postaviček člověk zapomíná na skutečnost, že právě tyto figurky stály za spácháním mordů toho nejhrubšího zrna.

15.08.2020 5 z 5

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Hezké vyprávění, Klárka se svým vnímáním světa a bohatou slovní zásobou sice působí značně přemoudřele, ale řekněme, že je třeba o pět let starší než jak tvrdí autor:-). Tématicky mi knížka a osudy jejích hlavních hrdinů silně připomínají díla z pera paní Mornštajnové, naštěstí v tomto případě značně zkrácenou verzi. Moc pěkné čtení na páteční večer.
Jako bonus jsem se při každém vyslovení jména Helga ocitla v Cimrmanově Záskoku:-).

01.08.2020 4 z 5

Titanic Titanic Miloš Hubáček

Vynikající kniha, napínavá od začátku až do konce. Jednoznačně nejlepší, nejobjektivnější z dlouhého výčtu těch, které se katastrofou Titanicu zabývají. Vhodná i pro ty, kteří s tragédií a jejími okolnostmi dosud nejsou podrobněji obeznámeni - autor čtenářům předkládá pro lepší pochopení potřebná vysvětlení. Čtivá pro ty, kteří upřednostňují souvislé vyprávění bez retrospektivy.
Zkrátka vzhledem k letopočtu vzniku (necelé 4 roky po objevení vraku) malý zázrak!

28.07.2020 5 z 5

Muž sedmi sester Muž sedmi sester Jaroslav Havlíček

Poprvé viděno ve Východočeském divadle jako tragikomedie, ovšem v moderním pojetí, brilantní záležitost!
Co se samotného příběhu týká, nápad skvělý, sic málo uvěřitelný, provedení už trochu slabší. Od cca 50. stránky jsem se do čtení nutila, a to navzdory množství zábavných, takřka geniálních slovních obratů (obzvláště popis sexuálních scén pobavil)! Občas mi rozjímání nad jednotlivými životními peripetiemi (např. měsíčky) připadalo doslova jako zdlouhavé plácání o ničem. Přitom samotný začátek vypadal tak slibně! 190 stran je na takové dílko poměrně dost, zkrátit ho na polovinu, i vzhledem k nepříliš čtivému archaickému jazyku, by knížce jen prospělo. Ale to mluvím za moderního čtenáře, ten v době páně Havlíčkově třeba nad knížkou blahem slintal!
Jedno se autorovi hodně povedlo - Emilův poslední vtip nemá chybu a jeho rozuzlení je napínavé jako kšandy!

21.06.2020 3 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Oba dva pánové, jak J. Krakauer, tak i Ch. McCandless, jsou bezesporu zajímavými, inspirativními osobnostmi. Vyvolat v tak mladém věku v lidech, které na své cestě Chris potkal, tolik sympatií a nostalgických vzpomínek, to už musí být NĚKDO!
Film je bezkonkurenční a kniha má také něco do sebe, některé autorovy úvahy z pozice zkušeného dobrodruha stojí za povšimnutí, ačkoliv kapitolu o jeho dosažených úspěších, jakkoliv výjimečných, bych raději viděla v samostatném díle.

14.06.2020 4 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Výjimečná, zajímavá, zanechávající ve čtenáři prostor pro fantazii. Dějová linie jedním slovem zvláštní. Kdyby šlo o jiného autora, hvězdičkami šetřím, ale když on ten pan Formánek tak krásně píše!

29.05.2020 5 z 5

Vyzdvižení ponorky Hunley - Pozoruhodná historie a návrat ztracené konfederační ponorky Vyzdvižení ponorky Hunley - Pozoruhodná historie a návrat ztracené konfederační ponorky Brian Hicks

Velmi poctivá, řemeslně dokonalá kniha, která si jistě najde své četné příznivce, minimálně z okruhu milovníků americké historie.
Mně osobně se nečetla příliš lehce, o ponorkách a dějinách Konfederace vs. Unie jsem se dozvídala prostřednictvím příběhu poprvé, pro snažší četbu a pochopení látky je však dobré mít o historických souvislostech alespoň základní přehled. Samotný osud ponorky není popsán bůhvíjak dramaticky, jedná se v podstatě jen o vylíčení historie jejího hledání a osudu po nalezení.
Pro lepší představu, jak Hunley ve skutečnosti vypadala, doporučuji stejnojmenný film.

23.05.2020 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Báječná kniha!
Zpočátku jsem byla, přiznávám, trochu skeptická vzhledem k tomu, že se jedná o beletristickou formu, avšak právě ta knize dodala na čtivosti a srozumitelnosti! Navíc si díky dialogům dokážu představit, že tak nějak rozhovory aktérů skutečně mohly v dané době probíhat. Dokonce jsem trochu slevila z kritického názoru na zrádce Čurdu, ačkoliv doposud jsem nepochopila, proč byl zrovna on (kromě Gerika) zvolen Angličany pro náročný úkol, vyžadující maximální odvahu a sebezapření!
Budiž autorovi k chvále, že informacemi a četnými osobami, které se ve skutečnosti podílely na příběhu (a že jich bylo!), zbytečně neodvádí pozornost od informací a osob pro příběh důležitých, jak mimo jiné vysvětluje ve svém Dodatku.
Můj pocit po dočtení knížky přetrvává, a sice hrdost na to, že pocházím ze stejné země jako naši hrdinové!

29.04.2020 5 z 5

Jan Masaryk (úvahy o jeho smrti) Jan Masaryk (úvahy o jeho smrti) Lubomír Boháč

Mravenčí, detektivní práce zasvěcených autorů, která nenechá čtenáře na pochybách, že v rukách drží hodnotné, téměř nadčasové dílo. Až na první kapitoly, kde je ze všech úhlů rozebírána fušerská práce "vyšetřovatelů" z řad StB a setkáváme se tu s řadou (pro mě do té doby cizích) jmen, se kniha četla lehce, zvláště zajímavé byly kapitoly, věnované samotnému p. Masarykovi, jeho vztahu k otci a pozici ministra, ve které si vydobyl uznání celého světa. Nad machinacemi "vyšetřování" v roce 1948 zůstává rozum stát, stejně tak i nad událostmi, souvisejícími se samotnou smrtí pana ministra. Bohužel čtenář, navzdory četným svědectvím a logickým argumentům, mnohokrát vyvráceným hned v další kapitole, nejspíš nedospěje k jednoznačnému závěru ohledně toho, co se nad ránem 10. března 48 ve služebním bytě Jana Masaryka skutečně odehrálo. To se možná nedozvíme nikdy.

12.04.2020 5 z 5

Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší... Eduard Stehlík

Povinná, kvalitně zpracovaná četba pro všechny obdivovatele Jana Kubiše s množstvím obrazového materiálu z pera odborníka na český odboj vzatého. Kniha je velmi přehledná, s logickou časovou posloupností, tedy vhodná i pro čtenáře, kteří se s danou problematikou setkávají poprvé, a nejen laik v ní nalezne dostatek nových, zajímavých informací.
Po obsahové stránce nelze knize nic vytknout, bohužel samotný text hyzdí poměrně značné množství překlepů.

29.03.2020 5 z 5

Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Miloš Doležal

Stručné, jasné, zábavné. "Dehonestující" přívlastky mi v tomto případě vůbec nepřišly na škodu, naopak místy byly více než trefné a nad některými popisky k fotografiím jsem se i pobavila. Autor zvolil, dle mého názoru, tón odpovídající danému tématu, takový, jaký si naši tři hrdinové za své činy více-méně zaslouží.

18.03.2020 5 z 5

Vlčí mluva pro pejskaře - O alfa samcích, dominanci a jiných populárních omylech Vlčí mluva pro pejskaře - O alfa samcích, dominanci a jiných populárních omylech Elli H. Radinger

Kupodivu mě daleko více než kapitoly o pejscích zaujaly ty o vlcích a jejich životě v Yellowstoneském parku. S oběma autory sympatizuji v názoru, že člověk se má při výchově psa řídit svou intuicí a zdravým rozumem, zobecňování a striktní pravidla pro všechny mohou nadělat víc škody než užitku.
Nejedná se o žádné literární veledílo, některé kapitoly jsou uspořádány poněkud chaoticky a neuspořádaně, grafická stránka také není žádná hitparáda, nicméně jako zdroj nových informací kniha funguje beze zbytku!

07.03.2020 4 z 5

Najdi mě Najdi mě André Aciman

Nikdy bych neřekla, že stačí jedna kapitolka a můj dojem ze čtení se doslova vyhoupne více než o 50%! Přesně tak, od 157. do 179. stránky nebudete na pochybách, že držíte v ruce dílo autora DMSJ. Bohužel oproti těmto vydařeným bych některé zbylé stránky nejraději zcela přeskočila.
Oliverovo vyprávění je literárně tak moc povedené, že Samuelova i Eliova část z tohoto souboje vyjde, alespoň z mého pohledu, na prázdno. Dokonce si troufám tvrdit, že bez jejich dějové linie, v obou případech tak trochu přitažené za vlasy a na několika stránkách téměř zbytečné, by se knížka, třeba jen v kratším provedení, hravě obešla. Například v pátrání po tajemném Leonovi jsem nenašla významnější pointu, snad jen že p. Aciman měl zřejmě v úmyslu potěšit především odbornou skupinu čtenářů, zběhlých v klasické hudbě. Navíc veškeré dialogy na mě působily tak nějak strojeně, rádoby učeně, jako kdyby se hrdinové báli zapříst spontánnější rozhovor, takto se jen všichni obávají, aby jeden druhého slovně neurazili. To je velice zvláštní vzhledem k tomu, že se do vztahů vrhají rovnou po hlavě a ještě raději o nich mluví.
Nejsem vyznavačkou šťastných závěrů a DMSJ bylo natolik intimní, chytré a křehké, že pokud přihlédnu ke všem těmto okolnostem, nemyslím si, že pokračování bylo od pana autora dobrým tahem.

09.02.2020 3 z 5

Citový život zvířat Citový život zvířat Peter Wohlleben

Zkrátka a jasně, to, co jsem od knížky očekávala, jsem také získala. Milé, zajímavé, zábavné vyprávění pána lesa, který píše vskutku poeticky.
Některé zvláštnosti z říše (nejen) zvířat pro mě jako pro velikou milovnici všeho živého představují něco na způsob objevení Ameriky a čtenář si je hravě vtiskne do paměti, zatímco bez některých kapitol (např. Ve službách lidí aj.) by se kniha hravě obešla.
Jako inspirace příběhy fungují beze zbytku, stačí se při návštěvě lesa na chvíli zastavit, zaposlouchat se a živí tvorové si k Vám najdou cestu sami (pokud se zrovna nejedná o ty hlučnější, dvounohé).

PS: Hodnocení knihy v Dodatku nakladatele V. Kazdy vůbec nepokládám za rozumný tah a nechápu jeho smysl ani účel. Svůj názor lze vyjádřit i jiným způsobem než ho čtenářům vnutit v závěru díla, navíc s reklamním odkazem na knihu Abd-ru-shina, která s dílem P. Wohllebena vůbec nesouvisí.

01.02.2020 5 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Neuvěřitelné, jak hluboko musela klesnout lidská důstojnost. Neuvěřitelné, že se najdou tací, kteří holokaust a jeho hrůzy zpochybňují.
Díky za každé další svědectví, za statečné znovuotevření ran těch, jichž se toto téma bytostně týká, kteří nemají šanci zapomenout. Ani my díky nim nezapomeneme.

25.01.2020 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Bez mučení přiznávám, že jsem příběh (jak v knižním, tak i ve filmovém zpracování) nepochopila (a to už jsem četla i viděla ledasco). Respektive na těch několika desítkách stran jsem se nezačetla natolik, abych dokázala luštit mezi řádky a vyluštit jakoukoliv pointu, která by byla jakkoliv objevná či alespoň inspirativní (to, že každý z nás občas hledá své místo na slunci, není snad nic nového).
Objevuje se tu množství více či méně bizarních postaviček, slečna (nebo snad paní?) Holly na mě působí nejen naivně, ale také značně nepříjemně, a hlavní hrdina snad ani hlavou myslet nemůže, jinak by Holly za její výroky a chování poslal do patřičných míst už při jejich prvním setkání (stejně jako převážná většina mužského osazenstva a sousedů).
Nicméně T. Capote je mistrem svého řemesla, což se v této novele odráží po stránce literární i stylistické.

02.01.2020 2 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Laskavý humor a životní nadhled páně Svěráka je vždy pohlazením po duši, ať už se jedná o psané příběhy, jeho vyprávění v dokumentárních pořadech nebo o působení v Divadle Járy Cimrmana. Nové povídky jen potvrzují jeho nezpochybnitelné literární kvality, u některých (Sraz naší třídy, Nákup) jsem smíchy slzela, další (Betlémské světlo, O slušném taxikáři) mě zahřály u srdce.
Malá rada: jednotlivé povídky se vyplatí číst odděleně, s určitou časovou prodlevou, jen tak si je dokážete užít naplno!

31.12.2019 5 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Velmi milá, příjemná záležitost. Mám moc ráda knihy s podobnou vztahovou/milostnou tématikou. Vždy mě spolehlivě přesvědčí o tom, že na věku ani na orientaci nesejde - všichni se na poli lásky a mezilidských vztahů potýkáme se stejnými nebo aspoň podobnými problémy, ať je nám 20 nebo 50, ať jsme hetero-, homo- nebo bi-.
Probuzení je zdánlivá oddychovka, to ale nemění nic na tom, že čtenář přibližně od druhé poloviny začíná žít v ustavičném napětí, kdo že se to pod tajemným Bluem skrývá. Světe div se, uhodla jsem, tudíž zase tak těžký a nelogický ten rébus být nemůže!
Z knížky přímo sálá pohodová atmosféra, po celou dobu se řeší jen vztahy a city (e-mailová korespondence mezi hlavními aktéry je přitom velmi upřímná a realistická), navíc na pozadí středoškolského prostředí, plného pilných a snaživých teenagerů. Hladinu vody tak rozčeří pouze několik náhodných nedorozumění mezi spolužáky, přáteli a rodinnými příslušníky, a samozřejmě coming out dvou zaláskovaných kluků. Ten, kdo v ději očekává jakýkoliv dramatický zvrat, bude pravděpodobně zklamán, zato pro nás, milovníky opravdových, realistických příběhů s dávkou humoru a lehké ironie se jedná o výbornou knížku, ke které se já osobně určitě ještě vrátím, tentokrát v originále.
PS: Filmovou verzi neznám, ale po pročtení některých recenzí si raději nebudu kazit pozitivní dojem a zůstanu jen u knižní předlohy.

25.12.2019 5 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Pravda, nečte se jedním dechem. Pravda, časté odbočky a popisy činů, zdánlivě nesouvisejících se samotným případem, ve čtenáři pocit napětí neprobouzí. Nicméně co musím vyzdvihnout, je autorova dokonalá detektivní, mravenčí práce, díky níž se dozvíme například i to, co Herbert Clutter snídal v den své vraždy. Čin samotný jako kdyby byl nepodstatný, v příběhu hraje pouze podružnou úlohu, autor se zaobírá v prvé řadě analýzou osobností pachatelů a tím, co je přivedlo k vražednému běsnění. Okolnosti vraždy jako takové nám servíruje na podnose, nevyjadřuje sebemenší emocionální hnutí, nezaujímá jakékoliv stanovisko. Nesoucítí, neodsuzuje, neprojevuje sebemenší lítost, přemýšlí Chladnokrevně.

20.12.2019 4 z 5

Vím, co mi chceš říct Vím, co mi chceš říct Stephanie Lang von Laugen

Povinná četba pro všechny majitele psů, přečtená jedním dechem. Paní autorka mě však rozladila větou: "Všeobecně se to (bití psa) předpokládá, zvláště pokud pes pochází z Rumunska, Česka nebo Polska, kde, jak mnozí věří, panují drsné mravy." Třeba má paní Lang von Laugen jiné informace (tvrzení "mnozí věří" až tak úplně nevypovídá o jeho pravdivosti), ale osobně si nemyslím, že by zrovna Češi, nekorunovaný národ pejskařů, a Poláci byli trýzniteli psů!

03.12.2019 5 z 5