Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší...

Na počátku října 1941 byl ve Velké Británii zahájen výcvik dvojice československých parašutistů, jejichž úkolem bylo pomstít stovky českých vlastenců, kteří skončili na popravištích poté, co se v Praze ujal moci SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich. Začal se tak odvíjet příběh vlastenectví, odhodlání a nezměrného hrdinství, který nemá v našich novodobých dějinách obdoby. Ve středu 27. května 1942 byl v okupované Praze proveden úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tím, kdo tohoto zlosyna navždy sprovodil ze světa, byl rotmistr československé armády Jan Kubiš. Kniha vojenského historika plk. gšt. PhDr. Eduarda Stehlíka, Ph.D., MBA s názvem „Jan Kubiš – Nezastaví mne ani to nejhorší…“ vypravuje na základě neznámých archivních dokumentů a svědectví pamětníků životní příběh tohoto neobyčejného mladého muže. Celobarevná publikace na 300 stranách vedle autorova poutavého textu nabízí i stovky historických fotografií a dokumentů, z nichž mnohé jsou uveřejněny poprvé....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360987/big_jan-kubis-nezastavi-mne-ani-to-nejh-t26-360987.jpg 4.860

Kniha Jan Kubiš - Nezastaví mne ani to nejhorší...

Rawen616

Tohle není ani tak klasický životopis jako spíše prohlídka příručního muzea o životě Jana Kubiše s výkladem a ohromným množství fotek a artefaktů. A díky tomu to krásně rychle ubíhá a člověk se dozví všechno důležité a potřebné a projde si celým životem Jana Kubiše od jeho dětství na vesnici, přes útěk z Československa, boje ve Francii, odchod do Anglie, výcvik u speciálních sil a následné vysazení v Protektorátu a jeho slavný čin a jeho dobré i smutné následky. Kniha je sice psána v obdivném(zaslouženě!) tónu k osobě Jana Kubiše a jeho spolubojovníkům z výsadků Antrhropoid, Silver A & B, Zinc a dalším. Ale autor nešetří obdivem i k jejich civilním spolupracovníkům a rodinám které se rozhodli celé akci pomáhat. O to smutnější je pak čtení jak všichni dopadli. Musí se ale nechat, že na člověka (a zvláště Čecha či Čechoslováka) přeci jen přejde ten pocit obdivu a hrdosti nad tím, jak neskutečně odvážní dokázali někteří lidé být a jak se i v okamžiku smrti dovedli dívat zlu zpříma do očí. Asi je z mého komentáře jasné, že i já patřím k těm, kteří chovají všechny osoby v této knize zmíněné v hluboké úctě. Nejhorší je, že jejich osud nezpečetila ani tak monstra nacismu jako stará dobrá zrada a kolaborace z vlastních řad. Byl bych moc rád aby si každý, kdo se cítí být alespoň trochu vlastencem(a nemyslím teď vlajkami - někdy i českými - olepené tupé pořvávače z Václaváku, co jednou rukou drží pivo a druhou obrázek Putina) tuto knihu přečetl. Potřebujeme v naší zemi více Kubišů a Gabčíků a méně Čurdů a Moravců...

veronika5179
23.09.2022

Autor jako vždy nezklamal, opravdu důmyslně a poctivě propracovaný životopis, za kterým stojí kus obrovské práce. Některé informace zcela nové, graficky úžasně zpracováno, čtivé, zajímavé, zkrátka povedené. Povinná četba pro všechny, kdo se o tyto dějinné události naší historie zajímají :)

bleska
11.06.2022

Díky tomu, že se Český rozhlas postavil k výročí atentátu na Heydricha čelem a mají k tomu spoustu zajímavých pořadů, jsem se začala zajímat o další možnosti jak se o této mimořádné a hrůzné době, kterou naše země musela projít dozvědět víc.
Tak jsem se dostala i k této knížce. Pana Stehlíka na vlnách rozhlasu potkávám často a proto si myslím, že píše skutečně o tom, o čem se toho hodně dozvěděl a necucá si informace z internetu, aniž by si je ověřil.
Osobní příběh Jana Kubiše je skvěle napsaný, čte se skoro jako detektivka i když všichni konec už vlastně známe. Hrdinství Jana Kubiše autorovi nezabránilo v tom, aby jeho osobnost popsal skutečně barvitě a uvěřitelně. Nedělá z něj nějakého neohroženého supermana. Je to obyčejný kluk z chudé rodiny, který se díky různým okolnostem svého života dostal do historických publikací. Těžko říct, co na něj mělo největší vliv, jestli rodina, vnitřní touha vyniknout a něco dokázat, smysl pro čest a povinnost, které se pojily s prvními roky naší samostatné republiky, anebo velká vnitřní touha postavit se zlu a bezpráví.
Vřele doporučuji každému, kdo se o tuhle část naší historie zajímá a nebojím se napsat, že by něměla chybět ani v knihovně každého křesťana. Protože boj proti zlu, takovému jaké tady fašisté tehdy prezentovali je bojem spravedlivým.

ujira
18.05.2022

I literaturu faktu lze psát čtivě, ale pan Stehlík to bohužel neumí. Je to suchý popis historické události , životopis seskládaný sice poctivě, leč fádně. Nemá to náboj ačkoli Kubišův životní příběh je tak nabitý.

Unicron06
25.03.2022

Tohle... je dozajista jedna z nejlépe zpracovaných knih, jakou jsem kdy měla tu čest držet v rukou.
A nemyslím jen grafickou stránku, která nemalým dílem přispívá, avšak i o stylu, jakým je příběh dán dohromady.
Je to velký příběh a já jsem neskutečně ráda, že se o těchto hrdinech píše a nezapomíná se.
Děkuju...děkuji za možnost si něco takového koupit a poučit se.
Před autorem i všemi kdo pomáhali se vznikem smekám.

jan.para
28.11.2021

Nádherně zpracovaný životopis hrdiny Jana Kubiše. Přečtení knihy je povinností každého, kdo se zajímá o operaci Anthropoid. Eduard Stehlík šel do hloubky a podařilo se mu zjistit spoustu informací o životě Jana Kubiše i o jeho předcích. Kniha je napsaná velmi přehledně a srozumitelně a je doplněná o řadu fotografií a dokumentů.

lady78
28.11.2021

Krásně zpracovaný životopis, plný fotografií

mart.in
07.09.2021

Co dodat, oslavné komentáře jsou namístě. Perfektně zpracovaný životopis obdivuhodného člověka se spousta unikátních fotografií a zajímavých informací, které pro mě byly nové (nebo jsem je už zapomněl :). Obzvlášť jsem se těšil na pasáže z Kubišova deníku. Autor pochopitelně nemohl opomenout ani další hrdiny té odporné doby, jejichž statečnost a odvaha mě nikdy nepřestane udivovat. Knihy týkající se operace Anthropoid a odboje se nečtou úplně snadno, ale alespoň nějakou by si možná měl přečíst každý. A zrovna tahle by mohla být skvělou volbou.