RADOST RADOST komentáře u knih

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Celá série je napínavá a dobře se čte. Všechny díly se zabývají způsoby a důsledky narušení lidské psychiky. Tím mě série opravdu zaujala.

02.02.2018 5 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Tak trochu zklamání. Při čtení jsem stále cítila jakýsi rozpor a nepřesvědčivost mezi tím v čem žili a tím jak žili. Jednání dospělých většinou nelogické, bez ohledu na situaci a podmínky jejich života. A to i při zpětném pohledu po rozuzlení příběhu. Děvčátko je vykresleno lépe. Podstata příběhu slibovala více, než zpracování poskytlo.

11.12.2017 3 z 5

Rodinný sjezd Rodinný sjezd Ivan Kraus

Vzpomínky na různé události v životě rodiny Krausovy. Vtipné komentování situací, do kterých je vmanipuloval režim - fašistický i socialistický. Humor, ale spíše černý.

27.11.2017 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

V každé době způsobuje lidstvo samo sobě nepochopitelná příkoří a hrůzy. Ve jménu čehokoliv. A lidé v tom musejí žít. Žít tak, aby sami sebou nemuseli pohrdat. Slavík je krásná a kniha o tom, jak to zvládli či nezvládli obyčejní lidé z jednoho městečka ve Francii za druhé světové války. Kniha k zamyšlení. Díky za ni.

21.11.2017 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Mám ráda ságy, ale tato se moc nepovedla. Přínos vidím v nastínění poměrů a myšlení obyvatel "Panského domu" před cca 100 lety. Ale příběh i zpracování jsou slabší, vyvíjí se podle předvídatelných linií, má znaky červené knihovny. Kéž by byla kvalita dalšího dílu lepší. Karty jsou rozdané, jsem zvědavá, zda osoby budou plastičtější.

06.11.2017 3 z 5

Anna, Hanna a Johanna Anna, Hanna a Johanna Marianne Fredriksson

Století a čtyři generace žen v jedné rodině. Nakolik si jsou podobné, v čem se liší? Co jsou základní stavební kameny jejich povahy? Nakolik se na jejich jednání i myšlení podíleli milovaní muži, v jaké míře společenské zvyklosti? Co se měnilo rychleji?
Je zajímavé si to přečíst a podobně se zamyslet nad svou vlastní rodinou.

22.10.2017 3 z 5

Olive Kitteridgeová Olive Kitteridgeová Elizabeth Strout

Mozaika vzpomínek na lidi a situace, které se vryly do paměti a svým způsobem ovlivnily autorčin život. Je to mozaika střízlivá, nepříliš barevná, přesto působivá.

29.07.2017 3 z 5

Smrt milionáře Smrt milionáře Magda Váňová

Detektivní povídky z našeho prostředí. Obyčejné příběhy, které se v určitých obměnách neustále stávají. Jednoduché čtení pro letní dovolenou.

24.06.2017 3 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Každý si nese své břímě... Jde o to jak. Zda s noblesou, zda si ho nadlehčuje a nepřipouští, zda je mu poučením. Nebo ho nechává ztěžknout a narůstat a nemá vůli se ho zbavit. Nebo se dokonce odhodlá pomoci těm ostatním nosičům břemen. Odhalí ta jejich závaží a kousek je poponese s nimi, pomalu usypává, až se stanou jen varujícím závažíčkem.
Krásná kniha o koncentraci svérázných lidí. A jejich břemenech, se kterými téměř srostli.

19.06.2017 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Nejen oheň je dobrý sluha, ale špatný pán. Hrdince této knihy se staly špatným pánem sběr léčivých bylin a léky. V řádcích i mezi řádky je netradičním způsobem vylíčeno, co se stalo z kamarádské dívenky a milující ženy, která své obsesi zcela podřídila svůj život. Nešťastný život? Z našeho pohledu ano, ale ona to cítí jinak. Litovat? Závidět? Chápat? Zamýšlet se! To je sdělení, které si odnáším.

10.06.2017 5 z 5

Kam se poděla Elizabeth Kam se poděla Elizabeth Emma Healey

Zmatenost. To je hlavní atribut této knihy. Zmatenost myšlenek staré paní, trpící stařeckou demencí, jejíž myšlenky se soustřeďují okolo záhadného zmizení sestry kdysi v dávné minulosti a zmizení přítelkyně v současnosti. Mnohem více než tyto dvě téměř detektivní zápletky mě však v knize zaujala autorčina snaha přiblížit záhady myšlení a dezorientace osob, trpících stařeckou demencí. A proto je dobré si knihu přečíst. Při četbě jsem vzpomínala na svou takto nemocnou maminku a musím říct, že to autorka dosti "trefila".

09.05.2017 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak smutné, tak pravdivé, tak dobře napsané. Žijeme a myslíme si, že svým úsilím, svým chováním a svými činy dosáhneme všeho, co si přejeme. Že náš život bude krásný.
A skutečnost? Přečtěte si o jedné takové skutečnosti, tak podobné mnoha dalším.
Je to příběh o obyčejných životech v neobyčejné, hrozné době. V celých svých dějinách lidstvo samo sobě podobně hrozné doby opakovaně vytváří. Opravdu je nepoučitelné?
Jak byste v té době žili vy? I pro takové zamyšlení je dobré si tuto skvělou knihu přečíst.

03.04.2017 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Tentokrát mírné zklamání. Čtvrtý díl série josef Bergman dle mého názoru nedosahuje úrovně těch předešlých a také mě moc nezaujal. Jaksi mi nesedlo zasazení děje do prostředí malého ostrova, i když i tam měli lidé cizích jmen a jiných životních podmínek podobné povahové chyby, jak u nás a zřejmě kdekoliv jinde na světě.

01.04.2017 3 z 5

Spi sladce Spi sladce Rachel Abbott

Dobré téma, průměrné zpracování, s přibývajícími stránkami stále předvídatelnější a zdlouhavější. Neoplývám nadšením, ale seznámení s popisovanou posedlostí bylo pro mne přínosné.

13.03.2017 4 z 5

Koukej, mami! Koukej, mami! Františka Böhmová

Moudré postřehy navádějící k pozornějšímu vnímání myšlení a postřehů dětí. Kniha je výrazně zaměřena na náboženskou výchovu, což mi velmi vadilo. Přesto jsem tuto svou averzi překonala, protože kniha obsahuje mnohá velmi citlivá a všeobecně platná sdělení pro rodiče.

14.12.2016 3 z 5

Krvavé vřesoviště Krvavé vřesoviště Magda Váňová

Jednoduché detektivní příběhy z našeho prostředí, dosti předvídatelné, nenáročné. Odpočinková četba s detektivní zápletkou ze života obyčejných českých rodin.

14.12.2016 3 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Propletené životní příběhy několika rodin. Kniha o tom, jak málo známe sebe sama a své nejbližší. Zda si stanovujeme správné životní priority a jsme schopni je měnit. Kdo doplácí na naše činy a jak se s tím vyrovnat. Četla se lehce, ale působila mírně schematicky a překombinovaně.

08.12.2016 3 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Celá série se mi líbila. Nejen pro napětí, ale i pro snahu proniknout do myšlení pachatelů.
Těším se na další díl.

19.11.2016 5 z 5

Vrahova hygiena Vrahova hygiena Amélie Nothomb

Kniha, která nutí přemýšlet. Vžít se do dialogů a alespoň zkusit uvažovat jako téměř nepochopitelný, ješitný, nechutný, ale velmi chytrý hlavní hrdina, abychom neztratili krok se stejně chytrými dalšími aktéry, vedoucími spisovatelsko-reportérský dialog. Všechna čest autorce, potvrdila své kvality. Ale pro mně to bylo až moc náročné, mám raději její ostatní , přímočařejší díla.

12.06.2016 3 z 5

Smrt včel Smrt včel Lisa O'Donnell

Příběh dvou náhle osiřelých sester, které řeší situaci na vlastní pěst. Zaujaly mě reakce okolí i pokrevního dědečka. Stojí za přečtení.

12.06.2016 4 z 5